Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Gjoroski

Персонален тренер.
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.225
Поени од реакции
882
59кг на 164 висина не ме асоцира дека сакаш одма да одиш на класичен балк, поправи ме ако грешам но претпоставувам дека не си ги гледаш стомачните :)

Еве ти добар калкулатор https://damnripped.com/tdee-calculator/
Сепак калориите зависат и од твојата активност, метаболизам.

Инаку кај тебе ако не си активна преку цел ден или ако не си била/си спортист кој прави многу кардио или правел претходно математиката би одела: 59кг*25 (фактор)=1475 + калориите за да постигнеш суфицит, ова е некоја најпроста математика, така да грубо со 1700-1800ккал веќе треба да качуваш маса постепено. Ако си многу активна, тогаш факторот би бил сосема друг, може да варира од 20 до 45 (кај луѓе со многу брз метаболизам и голема мусклна маса и сл).
Автоматски споено мислење:


Што те интересира за кленот? Забранета е дискусија за лекови на подфорумов.
Најпросто:
Дали помага за топење-Да
Дали е опасен- Да (луѓе кои имаат проблем со срцето или крвните садови не смеат ни да помислат на ова), тахикардијата ти е неизбежна.
Дали ако јадеш што сакаш ќе ослабиш- НЕ! Исхраната е најбитна, ни ефедрин ни Т3 нема да те ослабат ако јадеш глупости и повеќе од тоа што трошиш.
Инсомниа ти е уште една од работите која е многу веројатна дека ќе ја имаш за време на земање на лекот, а има и други сајд ефекти.
Само мала дополна на сето ова...Инсомнија, ако не знае како се користи.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.622
Поени од реакции
7.659
Само мала дополна на сето ова...Инсомнија, ако не знае како се користи.
Нормално дека ќе треба да внимава на времето на полуживот (грубо во плазмата е до 35 часови, пикот му е од 2.5 до 9 часови (зависи од дозата се движи 0.2нг/мл (40мцг дози), 0.35нг/мл (80мцг дози), после опаѓа, а после 4 денови на дози од по 40мцг орално веќе во плазмата го достигнува платото од 0.5-0.6нг/мл). Грубо поради тоа и заситувањето на рецепторите мора да го циклира, 2 дена он 2 дена оф, или да го зема со кетотифен (со ова немам никакво искуство, само читано), а за тахикардијата со дексаметасон (исто само истражувања дека ги ублажува или целосно отстранува сајд ефектите во поглед на тахикардија). Така да ако го пие подолго од 7-8 часови пред тренинг, ќе има помала сила доколку тренира навечер касно, па пак ќе мора да го пие или сплитано во две дози или пак целата доза околу пладне што како и да ја сврти ќе му дојде да има високи количини во телото во периодот кога треба да заспие.
Сепак инсомнијата зависи од индивидуа до индивидуа, за вампири што спиеме по 4-5 саати на ден и без ова е мачно спиењето :)

Ова е барем од тоа што јас имам експериментирано и читано за кленот, ако има подобра комбинација може да напишеш и да научиме нешто повеќе, иако јас повеќе го почитувам и сакам албутеролот баш поради краткиот полуживот и помалите сајд ефекти во однос на кленот.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
10.868
Поени од реакции
6.576
Некое искуство со Clenbuterol кога веќе за слабеење станува збор.
1. Se slabee kolku tolku ako imas sredena ishraha.
2. Se tresat race.
Автоматски споено мислење:

Нормално дека ќе треба да внимава на времето на полуживот (грубо во плазмата е до 35 часови, пикот му е од 2.5 до 9 часови (зависи од дозата се движи 0.2нг/мл (40мцг дози), 0.35нг/мл (80мцг дози), после опаѓа, а после 4 денови на дози од по 40мцг орално веќе во плазмата го достигнува платото од 0.5-0.6нг/мл). Грубо поради тоа и заситувањето на рецепторите мора да го циклира, 2 дена он 2 дена оф, или да го зема со кетотифен (со ова немам никакво искуство, само читано), а за тахикардијата со дексаметасон (исто само истражувања дека ги ублажува или целосно отстранува сајд ефектите во поглед на тахикардија). Така да ако го пие подолго од 7-8 часови пред тренинг, ќе има помала сила доколку тренира навечер касно, па пак ќе мора да го пие или сплитано во две дози или пак целата доза околу пладне што како и да ја сврти ќе му дојде да има високи количини во телото во периодот кога треба да заспие.
Сепак инсомнијата зависи од индивидуа до индивидуа, за вампири што спиеме по 4-5 саати на ден и без ова е мачно спиењето :)
Jas koga piev odev po edna shema od net (mislam na bodybuilding forumot ja imaa staveno) 14 dena on, 14 dena off.

1 den 20 mcg
2 den 40 mcg
3 den 60 mcg
4 den 80 mcg
5 den 100 mcg
6 den 100 mcg
7 den 120 mcg
8 den 120 mcg
9 den 100 mcg
10 den 100 mcg
11 den 80 mcg
12 den 60 mcg
13 den 40 mcg
14 den 20 mcg
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
5.534
Поени од реакции
3.386
1. Se slabee kolku tolku ako imas sredena ishraha.
2. Se tresat race.
Го мислев како некоја заебанција, ама не било така. Со едно другарче се размуабетивме пред некое време, демек негов колега од факултет лапал од чудово....затоа прашав. Тоа со рацете проблем :LOL:
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
10.868
Поени од реакции
6.576
Го мислев како некоја заебанција, ама не било така. Со едно другарче се размуабетивме пред некое време, демек негов колега од факултет лапал од чудово....затоа прашав. Тоа со рацете проблем :LOL:
Ako ti e nekoja uteshitelna okolnost, se tresat samo 30-60 minuti, ne cel den :icon_lol:
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.252
Поени од реакции
7.990
Раце у живот не ми се треселе никад, па нема ни сега :)
Сериозно, не ти треба кленбутерол, колку што сфатив читајќи те си го цениш здравјето и не ми личиш на тип кој поради 6 pack, импресионирање на женска или што и да е би посегнал по лек за да успее во некаква таква намера.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
431
Поени од реакции
277
Интересна работа е што многу рекреативци користеле еден вид на недозволени лекови, како би забрзале процес на намалување на масните наслаги, а уствари не се свесни за сајд ефектите на одредени лекови (не зборувам конкретно за кленбутерол кој се користи од страна на асматичари, туку општо за сите овие препарати). За да користите некој од добро познатите апчина низ теретана прво треба да личите дека вежбате, а не да ги голтате како бони топ бомбончина, после тоа треба да имате одредена цел за што ги земате (аматерски натпревари, професионални натпревари) сами треба да сме свесни дека доколку тоа не ни овозможува финансии не треба да го правиме само за да изгледаме јако на плажа, а притоа да сме во некоја здравствена опасност...
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
399
Поени од реакции
1.011
Некое искуство со Clenbuterol кога веќе за слабеење станува збор.
Лек за астматичари.Се пие пирамидално. Пробај со најминимални дози за почеток,тресење на раце ти е прв сајд ефекет.Доколку се јави никако не накачувај доза,може да те изедат главоболки,инсомнија такоџе.Ти подига телесна температура за степен до два,што резултира со забрзано согорување калории.Интересно е што ги отвара дишните патишта ептен.Дишеш као нездрав:)
 
Член од
11 август 2017
Мислења
23
Поени од реакции
6
Пред тренинг за утре :ориз,тестенини и урми а после тренинг јајца, месо и протеински шејк.
Добар е планов?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
998
Поени од реакции
527
Пред тренинг за утре :ориз,тестенини и урми а после тренинг јајца, месо и протеински шејк.
Добар е планов?
Пред тренинг месо и тестенина а после тренинг месо и ориз или јајца со ориз.
Протеински шејкови измеѓу оброк.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
431
Поени од реакции
277
Пред тренинг за утре :ориз,тестенини и урми а после тренинг јајца, месо и протеински шејк.
Добар е планов?
Урми после тренинг со протеински шејк, интегрални тестенини или тортиљи пред тренинг со пилешко...
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.622
Поени од реакции
7.659
1. Se slabee kolku tolku ako imas sredena ishraha.
2. Se tresat race.
Автоматски споено мислење:

Jas koga piev odev po edna shema od net (mislam na bodybuilding forumot ja imaa staveno) 14 dena on, 14 dena off.

1 den 20 mcg
2 den 40 mcg
3 den 60 mcg
4 den 80 mcg
5 den 100 mcg
6 den 100 mcg
7 den 120 mcg
8 den 120 mcg
9 den 100 mcg
10 den 100 mcg
11 den 80 mcg
12 den 60 mcg
13 den 40 mcg
14 den 20 mcg
Тие се најчести "циклуси", два дена он-два офф, или 2 недели он, две оф.

А ова што си го пробал е нелогично за клен, не се прави пирамида како други лекови, туку зголемуваш затоа што се заситуваат рецепторите. Јас не би одел повеќе од 80-90мцг, а дигањето на дозата на два денови по 20мцг.
Автоматски споено мислење:

Лек за астматичари.Се пие пирамидално. Пробај со најминимални дози за почеток,тресење на раце ти е прв сајд ефекет.Доколку се јави никако не накачувај доза,може да те изедат главоболки,инсомнија такоџе.Ти подига телесна температура за степен до два,што резултира со забрзано согорување калории.Интересно е што ги отвара дишните патишта ептен.Дишеш као нездрав:)
Пирамидална не се пие кленот, почнуваш од 20мцг, зголемуваш постепено и не се враќаш пак надолу.
Автоматски споено мислење:

Интересна работа е што многу рекреативци користеле еден вид на недозволени лекови, како би забрзале процес на намалување на масните наслаги, а уствари не се свесни за сајд ефектите на одредени лекови (не зборувам конкретно за кленбутерол кој се користи од страна на асматичари, туку општо за сите овие препарати). За да користите некој од добро познатите апчина низ теретана прво треба да личите дека вежбате, а не да ги голтате како бони топ бомбончина, после тоа треба да имате одредена цел за што ги земате (аматерски натпревари, професионални натпревари) сами треба да сме свесни дека доколку тоа не ни овозможува финансии не треба да го правиме само за да изгледаме јако на плажа, а притоа да сме во некоја здравствена опасност...
Пола од тие што земаат не ни знаат што земаат, другар или познаник им ги дал и тоа е тоа. Еден се спремаше за на конкурс за џандар, али мекуш дете, отишол да се советува кај еден "експерт" и овој ни две ни три му дал омнадрен, малиов целиот кефови сила имал и ќе поминел на физичките тестови, а појма нема што пика во себе.
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
125
Поени од реакции
56
Пред тренинг за утре :ориз,тестенини и урми а после тренинг јајца, месо и протеински шејк.
Добар е планов?
Пред тренинг протеински шејк, а после све остало
 
На врв Bottom