Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
10.720
Поени од реакции
15.807
Дечки желатин има ли некој пиено да ми препорача производител и од каде да го набавам колку пати на ден и сл. Имам проблем со колено на спуштање планина ме боли ? Некој ако има сличен проблем да сподели?
Џабе е тоа сине. Само појаси.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
10.720
Поени од реакции
15.807
Малиген, калоген, Мариглен Демири...
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.782
Поени од реакции
7.953
Дечки желатин има ли некој пиено да ми препорача производител и од каде да го набавам колку пати на ден и сл. Имам проблем со колено на спуштање планина ме боли ? Некој ако има сличен проблем да сподели?
Колаген тип 2, хијалуронска, кондрионитин и глукозамин само како вакво Комбо за да осетиш драстично разлика + појас за поткрепа и ако имаш вишок килажа симнувај ја.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
10.720
Поени од реакции
15.807
Дали некој го гледаше the game changers?
Да, @Vanlok
OК, го гледав.
:)

...и да, интересно не е лош збор за да се опише ова парче пропаганда.
;)Неколку моменти:
- Споредуваат директно месојадство со веганство (плант-бејсд, се извинувам), наместо да споредуваат веганство наспроти сештојадство (месо/масти+зеленчук/овошје минус рафинирани јагледнихидрати). Всушност во „експериментите“ во филмов и не станува збор за месојадство, туку месо/масти плус рафинирани јаглени хидрати (бело брашно во облик на лепче за хамбургер, односно лепче за бурито, и господ знае какви шеќерни сокови пиеле со оброкот или после него). Заситени масти и јагледнихидрати се смрт, кога се комбинираат во истиот оброк (на пример плескавица со помфрит сендвич од 7-ца, пропратена со кока кола).

- Еднострани аргументи, дури и лаги. Тоа со гладијаторите (дека биле вегани) не е студија, туку само изјава на археолог. Од студии што се цитираат, ликот што е главен наратор го кажува следново:
And when it comes to gaining strength and muscle mass, research comparing plant and animal protein has shown that as long as the proper amount of aminos acids are consumed the source is irrelevant.
Еве ја студијата, а еве и еве нешто од истата студија што ликот не го кажува во филмот: “as a group, vegetarians have lower mean muscle creatine concentrations than do omnivores, and this may affect supramaximal exercise performance.

- Кога кажувам еднострани аргументи, мислам (на пример) на споредување на еден нутриент и игнорирање на куп други нутриенти. Споредува зелка и риба, зелката имала повеќе антиоксиданси. Точно, но што со: омега 3 масни киселини, колин, есенцијални аминокиселини (таурин на пример), витамин Б12, итн, итн...

...и зошто со рибата/месото да не се јаде и зелка? И друг зеленчук?
На крај бенефит и важби нутриенти има и во месото, и во зеленчукот/овошјето. Паметниот избор не е едното или другото, паметниот избор е ДВЕТЕ.

Филмов е измет, а кој сака квалитетни информации подобро нека го погледа ова:

View: https://www.youtube.com/watch?v=ULtqCBimr6U

Двајца соговорници, две различни гледишта. Наместо еднострана приказна и пропаганда од документарецот. Во дебатата една работа со која целосно се согласија и Кан и Кресер (едниов е веган а другиов омнивор, и двајцата научници/доктори) е - дека секој оброк треба да биде барем 75% зеленчук.Интересно е секако како се бутка пропаганда во документарецов. За никој не е спорно дека вегани можат да бидат добри спортисти, спорно е тврдењето дека јадењето месо е исклучително лошо и штетно. Само кога ќе се видат продуцентите и спонзорите, многу работи стануваат појасни. Можам опширно да дискутирам за ова, само форумов некако не претпочита долги излагања. Затоа на кратко уште еднаш: многу еднострана, провидна пропаганда.П.С. Во филмов никаде не спомнуваат веган, „плент-бејсд“ е новата ствар.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
446
Поени од реакции
288
Дечки желатин има ли некој пиено да ми препорача производител и од каде да го набавам колку пати на ден и сл. Имам проблем со колено на спуштање планина ме боли ? Некој ако има сличен проблем да сподели?
Искрено, ако не си во можност да прикачиш слика од рендген или некое стручно мислење од физиотерапевт не барај тука решение... Доколку сакаш да пробуваш на своја рака, тогаш пробај со глукозамин и колаген.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.262
Поени од реакции
8.290
@ceasar
Дали имаш проблеми со вишок тежина? Болки во колената се чести кај луѓе со вишок тежина - и обично е придружено со слаба мускулатура (на ногите) што доведува до поголем стрес на зглобовите/колената, и тоа многу повеќе на симнување отколку со качување. За решавање на проблемот потребно е да:
- се намали тежината
- се појачаат мускулите на ногите
- колку што може да се избегнува симнување пешки надолу ако постојат алтернативи, на пример жичарата на Водно има 50% тарифа за возење во еден правец (за симнување)

Дечки желатин има ли некој пиено да ми препорача производител и од каде да го набавам колку пати на ден и сл.
Ниеден суплемент/лек нема да ги реши проблемите опишани погоре. Движење, вежбање, правилна исхрана и симнување на тежината ќе го решат проблемот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
9.881
Поени од реакции
9.864
@ceasar
Дали имаш проблеми со вишок тежина? Болки во колената се чести кај луѓе со вишок тежина - и обично е придружено со слаба мускулатура (на ногите) што доведува до поголем стрес на зглобовите/колената, и тоа многу повеќе на симнување отколку со качување. За решавање на проблемот потребно е да:
- се намали тежината
- се појачаат мускулите на ногите
- колку што може да се избегнува симнување пешки надолу ако постојат алтернативи, на пример жичарата на Водно има 50% тарифа за возење во еден правец (за симнување)


Ниеден суплемент/лек нема да ги реши проблемите опишани погоре. Движење, вежбање, правилна исхрана и симнување на тежината ќе го решат проблемот.
Како Рони Колеман дигаше 300 кила со нозите и не го болеа колената?
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.082
Поени од реакции
490
@ceasar
Дали имаш проблеми со вишок тежина? Болки во колената се чести кај луѓе со вишок тежина - и обично е придружено со слаба мускулатура (на ногите) што доведува до поголем стрес на зглобовите/колената, и тоа многу повеќе на симнување отколку со качување. За решавање на проблемот потребно е да:
- се намали тежината
- се појачаат мускулите на ногите
- колку што може да се избегнува симнување пешки надолу ако постојат алтернативи, на пример жичарата на Водно има 50% тарифа за возење во еден правец (за симнување)


Ниеден суплемент/лек нема да ги реши проблемите опишани погоре. Движење, вежбање, правилна исхрана и симнување на тежината ќе го решат проблемот.
Немам проблем со прекумерна тежина, напротив вежбам 5 години фитнес, имам солидна мускулатура и низок боди фет
 
Член од
11 август 2017
Мислења
38
Поени од реакции
15
Пред тренинг: јогурт со леб интегрален), две банани , лимон, тиквички зготвени.
После тренинг: Декстроза, месо ,јајца ,салати ( овошје и зеленчук).
( ова за утре )
добро е??
Сега целта е да ги намалам мастите и стомакот ( имам малку стомак) и поради тоа работам и кардио после вежбање и секако зајакнување на мускулната маса.
 
На врв Bottom