Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Го започнав првото чистење. Па сакав да прашам од поискусните дали сум на добра патека, зошто сакам да го направам како треба.

Целта ми е да со срамнам салото на струкот. Кога почнав бев тоталка теле за вежбање, па барајќи совет од некој што веќе тренира со години почнав со 5к калории на ден, така да начукав баѓи сало.

мажиште :icon_lol:
24 год.
170~ цм
84 кг
вежбам околу 1 година

Исхрана.

Оброк: одма после станување протеински шејк со 200мл млеко
Поручек1: 3 цели варени јајца
Поручек2: 2 цели варени јајца
Ручек пред тренинг: 250г стек со 100г ориз (неварена, жива мера) 8 кафени лажици сончогледово за приготвување на стекот
Оброк после тренинг: 250г стек со 100г ориз (неварена, жива мера)
Понекогаш земам нешто зеленчук, домат, краставица.
Вака секој божји ден,

2260 калории
170г протеин
80г масти
160г јх

Програма на Coolcicada PPL со мали измени. (додадена мртва, и некој сет и вежба плус за гради, по сугестија на член од тука)

10+ сати пред компјутер работа
тренинг 1:30, 2ч.
спиење 5-7ч

Суплементи
креатин
стимуланс
б комплекс
мултивитамин
омега 3
магнезиум

Прегледај го приврзокот 214095
За исхранавa моја браче шо ќе речиш? Знам дека е патетична од поглед на разновидност, ама брка работа, толку се можи.
Прво види дали ќе слабееш со овие калории, на таа висина и тежина не знам како си со мускулна маса, али ќе ти треба и кардио за да почнеш да слабееш ако сакаш да тераш со 2200ккал и со тие јаглехидрати. Паузите меѓу серии и вежби гледај да не ти се повеќе од 45 секунди, таман во саат и пол ќе имаш простор и за 20 минути кардио. Ако правиш како што треба, после саат и пол треба да бидеш како во базен да те фрлиле, 2 саати во теретана може со муабет или ако правиш 45-60 минути кардио, се друго ти е неефективно мафтање низ теретана. Кардиото миксај го, ако правиш 4 денови неделно, 3 нека ти се HIIT по 15тина минути, еден steady 45 минути.
Следна работа, ако веќе не сакаш да ги скиниш јаглехидратите, барем циклирај ги, терај пример со 5 дена циклирање 150г/100г/50г/125г/200г, кога ќе стигнеш до плато со овие направи измена пример 2-3 дена со висок внес, или еден чит оброк.
Јаглехидратите гледај да ти бидат или од сабајлето + пред тренинг или пак пред тренинг и после тренинг, но смени место бел ориз со кафеав, или други изводи (овес), сладок компир, леб од цело зрно една кришка. Зеленчук особено зеленило фрли во сите оброци освен во тој после тренинг, ти треба за калиумот и магнезиумот (спанаќот е одличен за ова).
Друга опција да ги тргнеш јаглехидратите и да одиш на кето или кето+фастинг.
И за крај, спиењето обавезно да не ти е под 7 часови, тоа е еден од најбитните фактори и за баланс на хормоните и за одмор.
Автоматски споено мислење:

Па сеа 30 за почетник доста е. Некои 5 не можат да направат. После можеш и 100 да правиш, но нема поента више од 50 у една серија. 3x10 за некој што почнува е таман
Со 30 склекови и почетник и каков сака нека биде џам ќе свитка.
За слабеење треба да ја среди храната, т.е најсигурна опција да ги тргне јаглехидратите комплет, плус кардио, плус тежински тренинг, не е ракетна физика, просто е, само си бара дисциплина и трпение.
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Пешачење и трчање само за сало околу стомак, и помалце леб јадење. Исто добро е и по 30 склекови на ден, тие ги активираат и стомачните, а не се така напорни за правење
Ја па само леб јадам кога сакам да намалам стомак :toe:
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Ја па само леб јадам кога сакам да намалам стомак :toe:
пак ти јади, само гледај да си во дефицит
Автоматски споено мислење:

Прво види дали ќе слабееш со овие калории, на таа висина и тежина не знам како си со мускулна маса, али ќе ти треба и кардио за да почнеш да слабееш ако сакаш да тераш со 2200ккал и со тие јаглехидрати. Паузите меѓу серии и вежби гледај да не ти се повеќе од 45 секунди, таман во саат и пол ќе имаш простор и за 20 минути кардио. Ако правиш како што треба, после саат и пол треба да бидеш како во базен да те фрлиле, 2 саати во теретана може со муабет или ако правиш 45-60 минути кардио, се друго ти е неефективно мафтање низ теретана. Кардиото миксај го, ако правиш 4 денови неделно, 3 нека ти се HIIT по 15тина минути, еден steady 45 минути.
Следна работа, ако веќе не сакаш да ги скиниш јаглехидратите, барем циклирај ги, терај пример со 5 дена циклирање 150г/100г/50г/125г/200г, кога ќе стигнеш до плато со овие направи измена пример 2-3 дена со висок внес, или еден чит оброк.
Јаглехидратите гледај да ти бидат или од сабајлето + пред тренинг или пак пред тренинг и после тренинг, но смени место бел ориз со кафеав, или други изводи (овес), сладок компир, леб од цело зрно една кришка. Зеленчук особено зеленило фрли во сите оброци освен во тој после тренинг, ти треба за калиумот и магнезиумот (спанаќот е одличен за ова).
Друга опција да ги тргнеш јаглехидратите и да одиш на кето или кето+фастинг.
И за крај, спиењето обавезно да не ти е под 7 часови, тоа е еден од најбитните фактори и за баланс на хормоните и за одмор.
Автоматски споено мислење:


Со 30 склекови и почетник и каков сака нека биде џам ќе свитка.
За слабеење треба да ја среди храната, т.е најсигурна опција да ги тргне јаглехидратите комплет, плус кардио, плус тежински тренинг, не е ракетна физика, просто е, само си бара дисциплина и трпение.
Фала.

Би ги скинал јх ама скроз ќе паднам на сила, а то не е добро. Слики можам пп да ти пуштам
 
Последно уредено:
Член од
7 август 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, дали некој може да ми помогне да израчунам колку калории треба да внесувам дневно за градење на мускулна маса , земајќи ги во предвид макрос- протеин, јаглехидрати и масти? Имам 22 години, женско сум, 59 кг и 1.64 висока. Имам претходно вежбано но предтоа се фокусирав само на вежбање и не знаев дека исхраната е многу поважна за изградба на мускулна маса.Сега веќе два месеца вежбам во теретана со тежини и еднаш во неделата кардио значи околу 5-6 дена во неделата вежбам. Се хранам здраво, но сметам дека ми треба помош за да го постигнам посакуваниот резултат. На интернет има секакви различни калкулатори и не им верувам баш па би сакала некој што е поискусен од мене да ми даде некоја насока ! Фала однапред !!!:)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Некое искуство со Clenbuterol кога веќе за слабеење станува збор.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Здраво, дали некој може да ми помогне да израчунам колку калории треба да внесувам дневно за градење на мускулна маса , земајќи ги во предвид макрос- протеин, јаглехидрати и масти? Имам 22 години, женско сум, 59 кг и 1.64 висока. Имам претходно вежбано но предтоа се фокусирав само на вежбање и не знаев дека исхраната е многу поважна за изградба на мускулна маса.Сега веќе два месеца вежбам во теретана со тежини и еднаш во неделата кардио значи околу 5-6 дена во неделата вежбам. Се хранам здраво, но сметам дека ми треба помош за да го постигнам посакуваниот резултат. На интернет има секакви различни калкулатори и не им верувам баш па би сакала некој што е поискусен од мене да ми даде некоја насока ! Фала однапред !!!:)
59кг на 164 висина не ме асоцира дека сакаш одма да одиш на класичен балк, поправи ме ако грешам но претпоставувам дека не си ги гледаш стомачните :)

Еве ти добар калкулатор https://damnripped.com/tdee-calculator/
Сепак калориите зависат и од твојата активност, метаболизам.

Инаку кај тебе ако не си активна преку цел ден или ако не си била/си спортист кој прави многу кардио или правел претходно математиката би одела: 59кг*25 (фактор)=1475 + калориите за да постигнеш суфицит, ова е некоја најпроста математика, така да грубо со 1700-1800ккал веќе треба да качуваш маса постепено. Ако си многу активна, тогаш факторот би бил сосема друг, може да варира од 20 до 45 (кај луѓе со многу брз метаболизам и голема мусклна маса и сл).
Автоматски споено мислење:

Некое искуство со Clenbuterol кога веќе за слабеење станува збор.
Што те интересира за кленот? Забранета е дискусија за лекови на подфорумов.
Најпросто:
Дали помага за топење-Да
Дали е опасен- Да (луѓе кои имаат проблем со срцето или крвните садови не смеат ни да помислат на ова), тахикардијата ти е неизбежна.
Дали ако јадеш што сакаш ќе ослабиш- НЕ! Исхраната е најбитна, ни ефедрин ни Т3 нема да те ослабат ако јадеш глупости и повеќе од тоа што трошиш.
Инсомниа ти е уште една од работите која е многу веројатна дека ќе ја имаш за време на земање на лекот, а има и други сајд ефекти.
 
Последно уредено:
Член од
7 август 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
59кг на 164 висина не ме асоцира дека сакаш одма да одиш на класичен балк, поправи ме ако грешам но претпоставувам дека не си ги гледаш стомачните :)

Еве ти добар калкулатор https://damnripped.com/tdee-calculator/
Сепак калориите зависат и од твојата активност, метаболизам.

Инаку кај тебе ако не си активна преку цел ден или ако не си била/си спортист кој прави многу кардио или правел претходно математиката би одела: 59кг*25 (фактор)=1475 + калориите за да постигнеш суфицит, ова е некоја најпроста математика, така да грубо со 1700-1800ккал веќе треба да качуваш маса постепено. Ако си многу активна, тогаш факторот би бил сосема друг, може да варира од 20 до 45 (кај луѓе со многу брз метаболизам и голема мусклна маса и сл).
Автоматски споено мислење:


Што те интересира за кленот? Забранета е дискусија за лекови на подфорумов.
Најпросто:
Дали помага за топење-Да
Дали е опасен- Да (луѓе кои имаат проблем со срцето или крвните садови не смеат ни да помислат на ова), тахикардијата ти е неизбежна.
Дали ако јадеш што сакаш ќе ослабиш- НЕ! Исхраната е најбитна, ни ефедрин ни Т3 нема да те ослабат ако јадеш глупости и повеќе од тоа што трошиш.
Инсомниа ти е уште една од работите која е многу веројатна дека ќе ја имаш за време на земање на лекот, а има и други сајд ефекти.

Хаха да немам стомачни ама градбата ми е таква што не изгледам дебело бар јас така мислам , и се плашам дека ако одам со дефицит дека ќе ослабнам уште повеќе што не ми е целта . Имам брз метаболизам и брзо симнувам кг.Од друга страна па сакам да ги намалам мастите и за тоа се осетив изгубено и за тоа побарав помош тука. Ако имате некои додатни совети добредојдени се хаха.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Хаха да немам стомачни ама градбата ми е таква што не изгледам дебело бар јас така мислам , и се плашам дека ако одам со дефицит дека ќе ослабнам уште повеќе што не ми е целта . Имам брз метаболизам и брзо симнувам кг.Од друга страна па сакам да ги намалам мастите и за тоа се осетив изгубено и за тоа побарав помош тука. Ако имате некои додатни совети добредојдени се хаха.
Намалување на масти и зголемување на мускулна маса истовремено е прилично комплицирано и тешко остварливо особено ако немаш или имаш скромни познавања од исхраната (треба да знаеш кога во денот смееш и какви јаглехидрати да внесуваш, варијации со јаглехидрати или целосна елиминација, кога да вежбаш, сооднос на макронутритиенти, играње со хормоните особено инсулинот и hgh и тн).

Ако сметаш дека ќе имаш дисциплина јас би ти препорачал додека е летово да симниш што е можно повеќе од мастите, а потоа од Октомври до следна година Мај-Јуни да си одиш на „чист балк“ со 200-300ккал суфицит + тежински тренинг + 2-3 пати по 20 мин кардио колку да се одржува метаболизмот. Дополнително имаш подобра осетливост на инсулинот и ќе качуваш повеќе мускулна маса кога си со помал бодифет.

Калкулаторот што ти го постирав погоре е прилично точен ако внесеш добри инпути за активност и килажа, алтернативно може да го користиш и овој, на myfitnesspal.com направи си акаунт и број се што јадеш и внесуваш. Измери се на вага во различен период во денот и неколку денови со ред за да извадиш што е можно поточна бројка на вагата, се случува хидрацијата, гликогенот, количината на натриум во телото и задржаната вода да ти варираат и над 2 кг од едно до друго мерење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom