Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.280
Поени од реакции
1.728
Имам 73кг,168-170 сум висок и најмногу ме нервира салото(не е многу ама ме нервира),значи тренирам активно фудбал сеа почнувам втеретана ама никако да најдам некој поевтин поприкладен начин на исхрана,некој помош поискусен?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
Од која урда купувате? Јас долго време ја јадам кумановската (1кг) на Здравје Радово, ама нешто во последно време не ми чини некако...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Од која урда купувате? Јас долго време ја јадам кумановската (1кг) на Здравје Радово, ама нешто во последно време не ми чини некако...
Која ќе ми налета таа.
Као нешо демек ви мења во животот 10 или 20 грама масти пошо сите сте на cut и имате TDEE од 1600 калории
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Од која урда купувате? Јас долго време ја јадам кумановската (1кг) на Здравје Радово, ама нешто во последно време не ми чини некако...
Во урдата од Здравје Радово има се само млеко не!
Јас во последно време си земам од пазарче од природно млеко во Прилеп, 100че кило, е троа помрсничка, али пак затоа знам дека јадам природна работа, исто и сирењето строго од кај луѓе што чуваат крави.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Eпа што има ако не млеко?
Мастите што ги гледаш тие 10гр ти се од палмина маст, имам разговарано со човек што имаше работено во битолска млекара и од него го слушнав овој муабет, млечните масти ги шиткале во тие за мачкање „кајмак“ или како и да им се викаат, а наместо нив ставале палмина маст во урда, млеко, сирење, јогурт, а биди сигурен дека и останатите работат слично, исто и делот со „сувата материја“ е со сомнително потекло.
Во оваа урда од здравје радово имав сретнато и цели парчиња од тоа ефтиното сирење растително или какво и да е 100тина денари ваљда им се здробиле и ги тураат во урдата да не им одат фира, самиот факт што отворена не се имаше расипано и 3 недели во фрижидер ти кажува дека имаш уште ден куп глупости додадено, така да ако сакаш навистина да јадеш здраво, барај си од некој што чува стока и самиот произведува вакви работи, барем ќе знаеш дека е направено од вистинско млеко, единствено немам инфо дали е здрава за исхрана мајата (бактериската култура) што се користи за засирување, ако има некој подетално инфо нека ме исправи.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Мастите што ги гледаш тие 10гр ти се од палмина маст, имам разговарано со човек што имаше работено во битолска млекара и од него го слушнав овој муабет, млечните масти ги шиткале во тие за мачкање „кајмак“ или како и да им се викаат, а наместо нив ставале палмина маст во урда, млеко, сирење, јогурт, а биди сигурен дека и останатите работат слично, исто и делот со „сувата материја“ е со сомнително потекло.
Во оваа урда од здравје радово имав сретнато и цели парчиња од тоа ефтиното сирење растително или какво и да е 100тина денари ваљда им се здробиле и ги тураат во урдата да не им одат фира, самиот факт што отворена не се имаше расипано и 3 недели во фрижидер ти кажува дека имаш уште ден куп глупости додадено, така да ако сакаш навистина да јадеш здраво, барај си од некој што чува стока и самиот произведува вакви работи, барем ќе знаеш дека е направено од вистинско млеко, единствено немам инфо дали е здрава за исхрана мајата (бактериската култура) што се користи за засирување, ако има некој подетално инфо нека ме исправи.
Има логика, иако, нели се они обврзани со закон точно да напишат во составот што све содржи производот?
Иначе јас лично не ја јадам редовно урдата, само ме интересираше што може да е.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Има логика, иако, нели се они обврзани со закон точно да напишат во составот што све содржи производот?
Иначе јас лично не ја јадам редовно урдата, само ме интересираше што може да е.
Абе со закон треба да е пишано, ама Македонија и закони, дури надвор од мкд не ги почитуваат по ова прашање.
Milk down, palm oil up
According to data from the Russian State Statistical Service (Rosstat), the import of palm oil in the country rose by 37% compared to 2014, while production of milk decreased by 2%. At the same time, production of cheese rose by 33%. Russian experts say that it is obvious that Russia does not have enough ingredients to produce all the cheese. A market study by Rosselhoznadzor at the end of 2015 showed that 78% of all cheese in the country is falsified. Some product samples do not contain any milk fat, but instead have palm oil in them as a substitute.
верувај кога се јавило во Русија и Франција како проблем, не сме ништо подобри, се помалку се чува стока според статистиките, а во маркетите имаме сирење, млеко, јогурт, урда, павлаки и што уште не од домашни производители.
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/france/11674280/French-fury-over-fake-cheese-in-TV-expose.html
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Мастите што ги гледаш тие 10гр ти се од палмина маст, имам разговарано со човек што имаше работено во битолска млекара и од него го слушнав овој муабет, млечните масти ги шиткале во тие за мачкање „кајмак“ или како и да им се викаат, а наместо нив ставале палмина маст во урда, млеко, сирење, јогурт, а биди сигурен дека и останатите работат слично, исто и делот со „сувата материја“ е со сомнително потекло.
Во оваа урда од здравје радово имав сретнато и цели парчиња од тоа ефтиното сирење растително или какво и да е 100тина денари ваљда им се здробиле и ги тураат во урдата да не им одат фира, самиот факт што отворена не се имаше расипано и 3 недели во фрижидер ти кажува дека имаш уште ден куп глупости додадено, така да ако сакаш навистина да јадеш здраво, барај си од некој што чува стока и самиот произведува вакви работи, барем ќе знаеш дека е направено од вистинско млеко, единствено немам инфо дали е здрава за исхрана мајата (бактериската култура) што се користи за засирување, ако има некој подетално инфо нека ме исправи.
ако ова информација е точна , тоа е грозно :( урдата ја јадам скоро 3-4 пати неделно и ја сметам за една од поздравите нешта...
кај да барам сеа некој кој чува стока, кравата ли да си купам да ја чувам на балкон )) еххх........
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
ако ова информација е точна , тоа е грозно :( урдата ја јадам скоро 3-4 пати неделно и ја сметам за една од поздравите нешта...
кај да барам сеа некој кој чува стока, кравата ли да си купам да ја чувам на балкон )) еххх........
Абе и јас ја јадев, кажувам инфо што ја имам добиено од човек кој што работеше во оваа индустрија, а ете погоре официјални текстови дека во Русија и Франција веќе се пронајдени случаеви,во земји со многу поголеми контроли од нашава мизерија.
Не знам колку е штетно да се замрзнува, јас често земам од кај луѓево што ги познавам по 3 кг одеднаш, ја делам во кеси од по пола кг и ја замрзнувам, а оставам само една-две кеси во фрижидер, тоа да ми држи додека се вратам пак дома и да купам пак.
Скопје не знам каде може да се најде, во Прилеп има дури и во пазарот за сирење, таму продаваат природно млеко, сирење и урда.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Абе и јас ја јадев, кажувам инфо што ја имам добиено од човек кој што работеше во оваа индустрија, а ете погоре официјални текстови дека во Русија и Франција веќе се пронајдени случаеви,во земји со многу поголеми контроли од нашава мизерија.
Не знам колку е штетно да се замрзнува, јас често земам од кај луѓево што ги познавам по 3 кг одеднаш, ја делам во кеси од по пола кг и ја замрзнувам, а оставам само една-две кеси во фрижидер, тоа да ми држи додека се вратам пак дома и да купам пак.
Скопје не знам каде може да се најде, во Прилеп има дури и во пазарот за сирење, таму продаваат природно млеко, сирење и урда.
Ja imate probano od mlekara bogdanci mislam se vikaat vo kam prodavaat, slusnav deka koga ima mleko pravat i prodavaat proizvodi ne mesaat so prasaci i gluposti?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Ja imate probano od mlekara bogdanci mislam se vikaat vo kam prodavaat, slusnav deka koga ima mleko pravat i prodavaat proizvodi ne mesaat so prasaci i gluposti?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Ја имам пробано, подобра ми изгледа, изгледа има помалку глупости во неа, али си најдов природна и не земам веќе од продавница.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Ја имам пробано, подобра ми изгледа, изгледа има помалку глупости во неа, али си најдов природна и не земам веќе од продавница.
Znacit ne e totalen bullshit to so go slusnav.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom