Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Znacit ne e totalen bullshit to so go slusnav.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Не би требало, таа е покиселка по вкус, а и се расипува многу брзо, откако ќе ја отвориш стои во фрижидер околу една недела, повеќе од тоа веќе е наградна игра.

Како ја подготвувате урдата, кога сме на таа тема?
Јас ја пржам со јајца, ја ставам во шопска салата, ја мешам со буковец, кари, бибер и ја јадам така, ја пржам со домати тие од шише што ги ставаат дома за зимница, на лето со свежи домати кога не се по 100че :P
Дајте предлог за некој друг рецепт, ем вкусно ем билдерски :D
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Јас си зимам (т.е. на другар му е успат па он ми носи :) ) од пазарче од жена козја урда и има фантастичен вкус и структура не е масна и не е воопшто солена. 1кг неделно одприлика и си ја јадам така без ништо супер си е.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.153
Не би требало, таа е покиселка по вкус, а и се расипува многу брзо, откако ќе ја отвориш стои во фрижидер околу една недела, повеќе од тоа веќе е наградна игра.

Како ја подготвувате урдата, кога сме на таа тема?
Јас ја пржам со јајца, ја ставам во шопска салата, ја мешам со буковец, кари, бибер и ја јадам така, ја пржам со домати тие од шише што ги ставаат дома за зимница, на лето со свежи домати кога не се по 100че :P
Дајте предлог за некој друг рецепт, ем вкусно ем билдерски :D
Јас не се ебавам многу.. ја ставам жива, врз неа маслиново масло и оригано во комбинација со стек и домат/краставица и глава млад кромид.
 

Arwen Undómiel

don't quit the chase
Член од
28 јануари 2016
Мислења
209
Поени од реакции
429
Најчесто урда + кајгана (класика), понекогаш место кајгана, варено јајце. За појадок убаво ми е палента со урда. Правам и едно "салатче": урда + кефир + печен сусам (ова може и со варени јајца или на rice cakes). Посвежа варијанта: урда + краставица + копар (најчесто + кефир за да не биде "суво"). И стандард, краставица + домат + урда.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
да имав време да ја готвам би ја готвел ) ставам семки, сецкам јаболко или некое друго сезонско овошје, додавам некој сушени овошја (слива, кајсија, брусница), мешам сето тоа и го јадам , најчесто навечер, тоа ми е стандарт вечера, некако по блага по убава ми е, затоа не земам од тие што се солени...
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Некој ако знае нутр. вредности за копан (краток) да ми каже... без кожа и коски. На нет има повеќе нз кое е точно.
 
Член од
23 декември 2015
Мислења
51
Поени од реакции
2
Може ли предлог за некоја риба што е здрава да се јаде секојдневно, готова купена од продавница во конзерва?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Може ли предлог за некоја риба што е здрава да се јаде секојдневно, готова купена од продавница во конзерва?
Сардина, само пазете на сол во 1 конзерва има околу 1 грам сол, така да ако јадете сардини не додавајте сол во другата храна.

Најдобро да најдете свежи.
 
Член од
6 јуни 2017
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво на сите , сакам нешто да прашам во врска со исхраната ...Дали е ок или ако не е , што треба да променам???
Инаку почнав да вежбам во домашни услови но имам доста справи,тежини и реквизити и целта ми е да направам некое солидно градено тело (не премногу) затоа сакам совет од вас искусните за помош околу ова ....Фала ви на сите , однапред !!!

1 оброк 8.40 ч.
Овес 100г. (со вода)
Зелен Чај
Whey Protein (со вода 250мл.)

2 оброк 11.00 ч.
Туна (1 конзерва со исцедено масло)
Леб (пченкарен 1 парче) или 100г. варен компир

3 оброк 15.00 ч.
Пилешки стек 150г.
Ориз 100г.
Брокула 100г.

4 оброк 16.00 - 16.30 ч.
L-Carnitine + Cardio (30 мин.)
Тренинг со тежини
Whey Protein (со вода 250 мл.)

5 оброк 19.40 ч.
Кикирики 30г.
Суво Грозје
Ленено семе
Млеко со ниска масленост 200мл.
Грчки Јогурт 0% 100мл.

6 оброк 20.00 ч.
Јајца (3 белки и 2 цели)
Урда 100г.
Салата

Плус 6-8 литри вода , Омега 3 1000мг и Ц-витамин+8 ч. спиење
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
@DacaFaca69 оброк 6 ја би го стаил у место 5, брзо се апсорбира протеинот од јајце, а од млеко и јогурт споро и подобар е пред спиење
 
Член од
5 февруари 2009
Мислења
7.386
Поени од реакции
3.808
Здраво на сите , сакам нешто да прашам во врска со исхраната ...Дали е ок или ако не е , што треба да променам???
Инаку почнав да вежбам во домашни услови но имам доста справи,тежини и реквизити и целта ми е да направам некое солидно градено тело (не премногу) затоа сакам совет од вас искусните за помош околу ова ....Фала ви на сите , однапред !!!

1 оброк 8.40 ч.
Овес 100г. (со вода)
Зелен Чај
Whey Protein (со вода 250мл.)

2 оброк 11.00 ч.
Туна (1 конзерва со исцедено масло)
Леб (пченкарен 1 парче) или 100г. варен компир

3 оброк 15.00 ч.
Пилешки стек 150г.
Ориз 100г.
Брокула 100г.

4 оброк 16.00 - 16.30 ч.
L-Carnitine + Cardio (30 мин.)
Тренинг со тежини
Whey Protein (со вода 250 мл.)

5 оброк 19.40 ч.
Кикирики 30г.
Суво Грозје
Ленено семе
Млеко со ниска масленост 200мл.
Грчки Јогурт 0% 100мл.

6 оброк 20.00 ч.
Јајца (3 белки и 2 цели)
Урда 100г.
Салата

Плус 6-8 литри вода , Омега 3 1000мг и Ц-витамин+8 ч. спиење
Грчки јогурт од каде купуваш?
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Споделете некои рецепти билдеришта за смути... Не бидете себични :pivo2:...

Поготово нешто за во утрински услови за со протеинче да се голта за убав почеток на денот после будење и околу 30/40 минути пред оброк 1...
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
32
Поени од реакции
17
Кај купувате стек? Јас купувам више 2 месеци од КАМ и некако не ми прае ќејф.
 
Член од
5 февруари 2009
Мислења
7.386
Поени од реакции
3.808
Споделете некои рецепти билдеришта за смути... Не бидете себични :pivo2:...

Поготово нешто за во утрински услови за со протеинче да се голта за убав почеток на денот после будење и околу 30/40 минути пред оброк 1...
Еве еден мој предлог 1/2 банана, 1 /2 чаша јагоди, 1 дозерка протеин, млеко со ниска масленост или вода и неколку ореви.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom