Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Споделете некои рецепти билдеришта за смути... Не бидете себични :pivo2:...

Поготово нешто за во утрински услови за со протеинче да се голта за убав почеток на денот после будење и околу 30/40 минути пред оброк 1...
2 мерици протеин, 250 мл млеко, замрзнати (вишни,малинки..), 2 мерици овес.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Кај купувате стек? Јас купувам више 2 месеци од КАМ и некако не ми прае ќејф.
Јас саламурен од Веро или од Карнивор месарницата, тој од КАМ ми е премногу фушарски, за +20-30 ден по килограм го земам од овие продавници.[DOUBLEPOST=1496956819][/DOUBLEPOST]
Споделете некои рецепти билдеришта за смути... Не бидете себични :pivo2:...

Поготово нешто за во утрински услови за со протеинче да се голта за убав почеток на денот после будење и околу 30/40 минути пред оброк 1...
Биди креативен троа де, не ти препорачувам да ставаш живи јајца само оти јас пред 4 години 3дена си правев муабет со шолјата и дехидрирав упм.
Јас го комбинирам протеинот со замрзнати вишни/јагоди/аронија/цвекло/моркови/банана/малини/портокали, што имам при рака.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.152
Споделете некои рецепти билдеришта за смути... Не бидете себични :pivo2:...

Поготово нешто за во утрински услови за со протеинче да се голта за убав почеток на денот после будење и околу 30/40 минути пред оброк 1...
Млеко, доза протеин, сушена брусница или замзрнати малини, ленено семе, путер од кикирики.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Приметивте како го заебале "Микс од зрна" лебот?
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Пак ли? Шо па сеа?
Нутритивно мислам дека е ист како и првиот пат кога го сменија - 10 грама протеини 47 јх и слично ама овој пат вкусот, бојата и мирисот се скроз други, некако гаден ми е сега. Не знам што точно додале или одземале само знам дека треба да си барам друг леб.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Приметивте како го заебале "Микс од зрна" лебот?
Од Жито Леб е тој?
Јави им се, сериозно. Барај да зборуваш со некој одговорен таму.
 
Член од
9 септември 2016
Мислења
560
Поени од реакции
398
Здраво на сите,сакам да почнам во теретана,предходно немам одено.имам 85кг висок сум 1.74
Доколку сака некој нека пише што да јадам,кој вежби да ги правам и сл.
Фала однапред
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Може да разберам дека секојдневно јадење на пилешко (стек) е подобра опција од свинско (заради масти, калории) ама нискомаслено млеко? Што ви мења толку бе другари 2-3 гр на 100мл. една чаша еве 300 мл нека биде (обично ниско маслено содржи 0.9% масти) 3,2-0,9=2.3 2.3 * 3 = 6.9 gr масти повеќе во денот * 9 кцал тоа е 62,1 кцал повеќе за 300 мл млеко. Стварно мислите дека ова е клучот за здраво и убаво тело? Тука може и да се додаде фактот дека обично нисколасмените млека имаат повеќе шеќери (лактоза) во 100 гр од традициоанланото млеко со 3,2 масленост. Јас лично конзумирам полномасни млечни производи (млеко- јогурт) Обично најквалитетните протеини (со најдобар амино баланс за нас луѓето) природата ги врзува со масти. Кога спомнав свинско, не знам дали знаете дека протеинот од свинското месо е убедливо подобар е од веј и од секаков друг протеин, но за секојдневна употреба сепак не е заради, високата калоричност, премногу масти и холестерол. Сепак за пржење ви препорачувам малку свинска маст (најдобро на тефлонско или гранитно тавче) убедливо најотпорна на термичка обработка, маслиново масло е само за ладни салати. Додека кога се пржи (заради транс мастите) ги губи својсвата и станува поштетно и од сончогледово.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Може да разберам дека секојдневно јадење на пилешко (стек) е подобра опција од свинско (заради масти, калории) ама нискомаслено млеко? Што ви мења толку бе другари 2-3 гр на 100мл. една чаша еве 300 мл нека биде (обично ниско маслено содржи 0.9% масти) 3,2-0,9=2.3 2.3 * 3 = 6.9 gr масти повеќе во денот * 9 кцал тоа е 62,1 кцал повеќе за 300 мл млеко. Стварно мислите дека ова е клучот за здраво и убаво тело? Тука може и да се додаде фактот дека обично нисколасмените млека имаат повеќе шеќери (лактоза) во 100 гр од традициоанланото млеко со 3,2 масленост. Јас лично конзумирам полномасни млечни производи (млеко- јогурт) Обично најквалитетните протеини (со најдобар амино баланс за нас луѓето) природата ги врзува со масти. Кога спомнав свинско, не знам дали знаете дека протеинот од свинското месо е убедливо подобар е од веј и од секаков друг протеин, но за секојдневна употреба сепак не е заради, високата калоричност, премногу масти и холестерол. Сепак за пржење ви препорачувам малку свинска маст (најдобро на тефлонско или гранитно тавче) убедливо најотпорна на термичка обработка, маслиново масло е само за ладни салати. Додека кога се пржи (заради транс мастите) ги губи својсвата и станува поштетно и од сончогледово.
абе според мене ок е вон сезоната или кога си на маса да се јадат и полномасни млечни производи и по некое свинско ама кога си на чистње гледаш да скратиш мрсното каде можеш да стигнеш така што за тој период само низкомасни... и свинско никако, иначе сбогум стомачни... барем кај мене е така)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
абе според мене ок е вон сезоната или кога си на маса да се јадат и полномасни млечни производи и по некое свинско ама кога си на чистње гледаш да скратиш мрсното каде можеш да стигнеш така што за тој период само низкомасни... и свинско никако, иначе сбогум стомачни... барем кај мене е така)
Нема врска, ќе си правите варијации на диетите, јас кога се чистам со кето си крцкам и свинско и говедско и сирење и полномасно млеко во кафето, кокосово масло во кафето и т.н само зацртаниот калориски внес не го надминувам.
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
Нема врска, ќе си правите варијации на диетите, јас кога се чистам со кето си крцкам и свинско и говедско и сирење и полномасно млеко во кафето, кокосово масло во кафето и т.н само зацртаниот калориски внес не го надминувам.
Општо за секоја диета кога се чистиш/намалуваш кг битен е калорискиот внес.Јас ова го сфатив уште на почеток кога слабеев јадев од се по нешто ама умерено и имав јаки тренинзи и задоволен сум од резултатите ☺
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Општо за секоја диета кога се чистиш/намалуваш кг битен е калорискиот внес.Јас ова го сфатив уште на почеток кога слабеев јадев од се по нешто ама умерено и имав јаки тренинзи и задоволен сум од резултатите ☺
Битен е и изворот на калориите, не треба да се занемари тоа, не е исто да внесеш 2000калории денес од брокула, чисто месо, ориз и да ги внесеш иститите од чоколади и сокови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom