Исповед

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Чорбаџи, од кога тоа православните се именуваат и со тој поим? Од Константин (кој не основал никаква Црква, пошто Христос ја основа!) или од 1054 г?

Јован Дамаскин анатемисан? Ајде, додај уште некој досега непостуван „бисер„...Ќе биде позабавно, особено за неупатените во верата.

Ако може да се појасни вашето учење е изворно или православно?

1. Изворно (апостолско, епископско, светоотечко...)
2. Православно.
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
Zhivotna sila e taa, bez koja nema zhivot, t.e. koga dushata (zhivotnata sila) go napushta teloto, chovekot umira. Celoto, potpolno bitie na chovekot se sostoi od duh, dusha i telo.

Ochebijno, tebe ti e se izmeshano, i ne mozhe poinaku da bide ako se rakovodish po umuvanjata na raznorazni guru-a, na istochnite filosofii.

Site zhelbi proizleguvaat od dushata, a koga voljata e slaba, znachi deka i zhalbite se slabi. "Da se ima volja" znachi - "da se saka" (da se ima zhelba, da se posakuva). Umot se projavuva niz dushata, i ne mozhe da postoi sam za sebe, bidejki vo chovechkiot organizam se e tesno povrzano. A za grevovite, chovekot treba da se pokae kako shto povela Hristos (pred Boga, vo prisustvo na sveshtenik), ako saka da mu bidat prosteni, ako ne, mozhe da chini po svojata volja.
Ова со исповедов нема да го коментирам, не се согласувам ама ајде...нека си тера кој како си мисли.

Само едно прашање....која е разликата меѓу силата и енергијата???
И може ли да објасниш што е дух според тебе??

И не, не се водам по никакви гуруа, и воопшто не ми се измешани работите...барем сега за сега :pipi:
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
150
Поени од реакции
0
Тука кажуваш две работи:
1. Не го исповедаш Символот на верата;
2. Не веруваш дека постоела Една Света Соборна и Апостолска Црква до 1054, т.е. дека Црквата изникнала после тоа.
1. Небитно е дали јас исповедам или не. Битно е, дали е една или не?
2. Небитно е што јас верувам. Битно е дали денес постои како Една Света Соборна и Апостолска.

Уште еднаш за жал, се занимавате со туѓите верувања (и неверувања) наместо со аргументиран разговор.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Една Света Соборна и Апостолска ХРИСТОВА Црква си постоела и пред и по 1054, и пред и по основањето на Константиновата црква (која подоцна ќе се самонарече "православна").
Таа Христова Црква се држела, се држи и ќе се држи до изворното библиско христијанство проповедано од Христос и апостолите, а не од она идолопоклонско и иконопоклонско "христијанство" проповедано од некои фраери од типот на анатемисаниот Јован Дамаски или Григориј Палама.
Таа Христова Црква не се клањала пред икони, не правела бизнис со икони, не се молела на икони, на светци, на Марија, таа црква не ја обожавала Марија со сите богохулни титули со кои ја обожаваат католиците и православните. Таа Христова Црква не продавала свеќи, не палела свеќи за живи, мртви, за здравје, за бериќет, не продавала свети водички, бројаници и разни амајлии и суеверија, таа Христова Црква не славела луѓе, туку само Господ, таа Христова Црква не се побратимувала со власта, не ги злоупотребувала своите верници за воени цели како што тоа го правел Константин со неговата борбени походи во "името на Христос"?, таа Христова Црква не ширела етнофилетизам, таа не била национално поделена како денешниве македонска, српска, бугарска, грчка итн православни цркви кои очите ќе си ги извадат една со друга...
НЕ НЕ НЕ, ништо од тоа не била, не е, ниту ќе биде Христовата Црква!
Ej da ti cuti toa rakata...

Ej aj da viime sega ovie politeistive shto ke kazat.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
60
Поени од реакции
2
Ова со исповедов нема да го коментирам, не се согласувам ама ајде...нека си тера кој како си мисли.

Само едно прашање....која е разликата меѓу силата и енергијата???
И може ли да објасниш што е дух според тебе??

И не, не се водам по никакви гуруа, и воопшто не ми се измешани работите...барем сега за сега :pipi:
Realnosta e takva, kakva shto e, nezavisno od nashite mislenja, soglasuvanja ili nesoglasuvanja.

"Energija" mozhe da bide telesnata energija, elektrichnata energija i sl., t.e. se odnesuva na materijata, a dobar primer na sila, e ljubovta, t.e. silata e duhovna i dushevna (nematerijalna).

Duhot, dushata i teloto se tesno povrzani i sochinuvaat edno bitie-lichnost. Duhot ja vodi dushata, koja go vodi teloto, t.e. duhot stoi povisoko od dushata, a se projavuva vo Strav Bozhji, sovest i zhed za Boga. Za razlika od dushevnosta na zemnata dusha, duhot sekogash se stremi kon sovrshenstvoto. "Strav Bozhji" e blagovolen trepet pred velichieto na Boga (stravopochitanie, soznanie za postoenjeto na Boga). Sovesta e glas Bozhji ili vnatreshen sudija, koj ni ukazhuva na greshkite. "Zhed za Boga" e postojanata potraga po srekja ili srodna dusha t.e. postojano nezadovolstvo vo otsustvo na Boga. "Da se bide srekjen", znachi - "da se bide potpolno zadovolen", t.e. sostojba koga chovekot ima se i nema potreba od nishto. So drugi zborovi, srekjata e sovrshenstvo, koe mozhe da se dostigne samo vo Boga. Za zhal, ne sekoj chovek e svesen za svojata duhovnost i duhovnite potrebi na dushata, i najchesto nesvesno mu se protivi na duhot. Vo sluchaj na duhovna zaspanost ili duhovna smrt, dushata e dezorientirana i haotichno (bez cel) go vodi teloto. Ako chovekot ne e duhovno obrazovan i prosveten, toj e nepolnocena lichnost, od kade poteknuvaat site kompleksi. Znachi, kako shto chovekot se grizhi za teloto (go hrani, oblekuva, izmiva), taka treba da se grizhi za duhot i dushata.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Realnosta e takva, kakva shto e, nezavisno od nashite mislenja, soglasuvanja ili nesoglasuvanja.

"Energija" mozhe da bide telesnata energija, elektrichnata energija i sl., t.e. se odnesuva na materijata, a dobar primer na sila, e ljubovta, t.e. silata e duhovna i dushevna (nematerijalna).

Duhot, dushata i teloto se tesno povrzani i sochinuvaat edno bitie-lichnost. Duhot ja vodi dushata, koja go vodi teloto, t.e. duhot stoi povisoko od dushata, a se projavuva vo Strav Bozhji, sovest i zhed za Boga. Za razlika od dushevnosta na zemnata dusha, duhot sekogash se stremi kon sovrshenstvoto. "Strav Bozhji" e blagovolen trepet pred velichieto na Boga (stravopochitanie, soznanie za postoenjeto na Boga). Sovesta e glas Bozhji ili vnatreshen sudija, koj ni ukazhuva na greshkite. "Zhed za Boga" e postojanata potraga po srekja ili srodna dusha t.e. postojano nezadovolstvo vo otsustvo na Boga. "Da se bide srekjen", znachi - "da se bide potpolno zadovolen", t.e. sostojba koga chovekot ima se i nema potreba od nishto. So drugi zborovi, srekjata e sovrshenstvo, koe mozhe da se dostigne samo vo Boga. Za zhal, ne sekoj chovek e svesen za svojata duhovnost i duhovnite potrebi na dushata, i najchesto nesvesno mu se protivi na duhot. Vo sluchaj na duhovna zaspanost ili duhovna smrt, dushata e dezorientirana i haotichno (bez cel) go vodi teloto. Ako chovekot ne e duhovno obrazovan i prosveten, toj e nepolnocena lichnost, od kade poteknuvaat site kompleksi. Znachi, kako shto chovekot se grizhi za teloto (go hrani, oblekuva, izmiva), taka treba da se grizhi za duhot i dushata.
treba ama za poprosti luge toa e religija a za umni toa e nauka filozofija i umetnost so metafizicki i filozofski temi.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
60
Поени од реакции
2
Nihilista, ako ne razbirash makedonski, kazhi da ti se obrakjam na shpanski! Gledam, ti si mnogu uchen "na shpanski", samo shto ne razbirash prosti zborovi na majchin jazik!

Filosofijata i umetnosta ne se duhovni nauki, a dushevni, t.e. se izuchuvaat i primaat umstveno. Umot e projava na dushata, ne na duhot. Bog e Duh, a vistinska i ispravna duhovnost mozhe da se primi samo od Nego. Gjavolot i besovite se duhovni sushtestva, no tie se prazni, a nivnata duhovnost e lazhna "svetlina", t.e. se sostoi od mrak. A vo mrakot, vo otsustvo na svetlinata nema nishto. Znachi, takvata duhovnost ne samo shto ne e ispravna, ami za chovekot e nishtozhna, i mozhe da ja pogubi negovata dusha.
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
Nihilista, ako ne razbirash makedonski, kazhi da ti se obrakjam na shpanski! Gledam, ti si mnogu uchen "na shpanski", samo shto ne razbirash prosti zborovi na majchin jazik!

Filosofijata i umetnosta ne se duhovni nauki, a dushevni, t.e. se izuchuvaat i primaat umstveno. Umot e projava na dushata, ne na duhot. Bog e Duh, a vistinska i ispravna duhovnost mozhe da se primi samo od Nego. Gjavolot i besovite se duhovni sushtestva, no tie se prazni, a nivnata duhovnost e lazhna "svetlina", t.e. se sostoi od mrak. A vo mrakot, vo otsustvo na svetlinata nema nishto. Znachi, takvata duhovnost ne samo shto ne e ispravna, ami za chovekot e nishtozhna, i mozhe da ja pogubi negovata dusha.
Умот пројава на душата....????
Ама глеам и ти ги имаш измешано работите. Да беше умот пројава на душата, немаше да има војни, убиства и други лоши работи на овој свет
 
A

ateist

Гостин
Умот пројава на душата....????
Ама глеам и ти ги имаш измешано работите. Да беше умот пројава на душата, немаше да има војни, убиства и други лоши работи на овој свет
честитаме вие сте добитничка на наградата

го свативте вицот во предвидениот рок

.............цело време објаснувања ви даваше

новата селска кавгаџика
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
60
Поени од реакции
2
Умот пројава на душата....????
Ама глеам и ти ги имаш измешано работите. Да беше умот пројава на душата, немаше да има војни, убиства и други лоши работи на овој свет
Tokmu taka, dushata e zemna i podlozhna na besovski sugestii. Teloto, samo po sebe, vo otsustvo na dushata, e mrtvo, i ne mozhe da ima grevovi. Odnosno, site grevovi se dushevni (proizvod na dushata), a teloto ne mozhe da greshi, ako dushata e ispravna, bidejki ne teloto ja vodi dushata, tuku obratno: dushata go vodi teloto. Ti ja poistovetuvash dushata so duhot. Ne sekoja duhovnost e ispravna i zdrava.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Nihilista, ako ne razbirash makedonski, kazhi da ti se obrakjam na shpanski! Gledam, ti si mnogu uchen "na shpanski", samo shto ne razbirash prosti zborovi na majchin jazik!

Filosofijata i umetnosta ne se duhovni nauki, a dushevni, t.e. se izuchuvaat i primaat umstveno. Umot e projava na dushata, ne na duhot. Bog e Duh, a vistinska i ispravna duhovnost mozhe da se primi samo od Nego. Gjavolot i besovite se duhovni sushtestva, no tie se prazni, a nivnata duhovnost e lazhna "svetlina", t.e. se sostoi od mrak. A vo mrakot, vo otsustvo na svetlinata nema nishto. Znachi, takvata duhovnost ne samo shto ne e ispravna, ami za chovekot e nishtozhna, i mozhe da ja pogubi negovata dusha.
a vie kako go vospriemate bog (koj e DUH) kako?, bez razum, bez setila, bez svest( mozok), bez nikakvo znaenje za koe moze smisleno da se razgovara, zatoa ste tolku zatucani za poinakvi mislenja i netolerantni vo taa nasoka.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
60
Поени од реакции
2
a vie kako go vospriemate bog (koj e DUH) kako?, bez razum, bez setila, bez svest( mozok), bez nikakvo znaenje za koe moze smisleno da se razgovara, zatoa ste tolku zatucani za poinakvi mislenja i netolerantni vo taa nasoka.
Pa, ne znam, koj besramno ja reklamira svojata "zatucanost": "Zatucani nihilistA" vo shpanska sapunica!
 
A

ateist

Гостин
Светата Тајна исповед, стои веднаш до Крштевањето (на некој начин претставува второ Крштевање)

Она што всушност сакам да подикутираме е колку, како Христијани, сте запознаени и ја практикувате таа неверојатна шанса дадена од нашиот Творец, и преточена во чинот на Исповед?
ПОСТОИ ЛИ ВООПШТО .. СВЕТА ТАЈНА...свети тајни....на Светиот Бог

Внимавај.........на црквата и биле “ОТКРИЕНИ СВЕТИТЕ БОЖЈИ ТАЈНИ “....тие и тие...

Самиот е исказ е лажен , апсурден , контрадикторен , неодржлив..................

ЕВЕ И ЗОШТО :

Дефиниција

1 )………

Зботот СВЕТ освен што под него луѓето ги подразбираат севкуноста од цивилизациите на сите народи во светот го има и во ангелскиот речник на загатките и значи
БЕЗКОМПРОМИСЕН , НЕОТСТАПЕН ....
Света работа........која нее предмет на договор , компромис , трговија .отстапки.

Во библијата како Свет поточно како една карактерна особина на Бог се спомнува самиот Бог..........па се среќаваат изрази од типот СВЕТИОТ БОГ........СВЕТ СИ БОЖЕ ........и сегде под поимот Свет се подразбира БЕЗКОМПРОМИСЕН , НЕОТСТАПЕН-НЕОТСТАПЛИВ

Исто така за некоја работа на која што Бог и дал првостепено значение се нарекува ...БОЖЈА СВЕТОСТ...........па за некој од Божјите духови – идеали ...ќе се сретнат под називот СВЕТИОТ ДУХ..............ИДЕАЛ ОД КОЈ НЕМА ОТСТАПУВАЊЕ.............НЕОТСТАПЕН ДУХ-ИДЕАЛ..........што во библија е објаснет како Екстремно висока општествена свест од типот на Социјалистичката Самоуправна Општествена Свест ..........”ниту мое ниту твое а и мое и твое’..........што е во согласност со карактерни особини од Личноста на Бог ..........1Коринќани13-5.........”љубовта не го бара своето”…….што го одразува и системот на Божја праведност што Бог го практикува но бара да биде практикуван од секој кој сака вечен живот во рајот .

Сите практиканти – верници кој безкомпромисно неотстаопно ќе ги извршуваат (и ќе се борат на легален мирољубив начин за) Божјите барања кој се секогаш во согласност со Божјата праведност (сите Божји патишта се прави ....исправни , логични , праведни .................а тоа што на некој измамници божјите патишта им се “чудни” и кривудави си е нивен проблем )…………..уште во библијата се наречени и .....светии , Божји светии ( Павле – “или не сте знаеле дека светиите ќе му судат на светот “)…Светци –безкомпромисници – Неотстапници ....Божји светци =Божјите неотстапници .....Па во евангелија се кажува дека демоните кој пребивале во некој луѓе а кој го познавале Христ уште од војната во рајот во која биле поразени ..........Христ го нарекуваат ...”ти си Божјиот светец = неотстапник”..( со што имаме оригинален исказ дека не го поистоветиле со Единиот Бог ...значи непостои тројство )


2 ) ………..

Од друга страна зборот – поимот ТАЈНА подразбира одраден тип на знаење , сознанија итн а за кој поединец или повеќе поединци или организирана група или државна или бизнис организација се договориле дека под одредени услови може да биде обелоденети во јавноста тие знаења или сознанија што тоа практично ќе престанат да бидат тајна .
Само по себе поединец може но и не мора никому да каже своја лична тајна тоа си зависи од психичка состојба или желба или потреба
Кај организации си постојат правила дека таквите знаења , сознанија или поседување некакви технологии , оружја или било што друго може да циркулираат САМО МЕЃУ ОДРЕДЕН ЗАТВОРЕН КРУГ ЛУЃЕ ....НО НЕСМЕАТ ДА СЕ ШИРАТ НАДВОР ОД КРУГОТ НА ТИЕ ОВЛАСТЕНИ ЛИЦА .
Доклку такви сознанија паднат во раце на неовластени лица ..медиуми , организации , странски разузнавачки служби итн........тоа веќе нее тајна бидејќи тие сознанија веќе излегле надвор од кругот на овластените лица што имале право да ги знаат.Значи тајната несмее да шири надво од тој затворен круг на овластени или договорени умно разумни битија – луѓе.


3).................ЛОГИЧЕН ОЧИГЛЕДЕН ЗАКЛУЧОК

АКО НА ЗБОРОТ ТАЈНА .........МУ ПРИДАДЕШ ЗНАЧЕНИЕ НА СВЕТОСТ

=НЕОТСТАПНОСТ .............ТОА ЗНАЧИ ДЕКА ПОЕДИНЕЦОТ ШТО НА СВОЈА ТАЈНА И ДАЛ ТАКВО ЗНАЧЕНИЕ ( СВЕТОСТ ) РЕШИЛ ДА ЈА ОДНЕСЕ СО СЕБЕ ВО ГРОБ ЗНАЧИ БУКВАЛНО НИКОМУ НИКОГАШ НИКАДЕ ПОД НИКАКВИ ОКОЛНОСТИ ДА НЕ ЈА КАЖЕ .

ЕПА АКО Е БОЖЈА СВЕТА ТАЈНА..............ЗНАЧИ БОГ НИКОМУ НИКОГАШ ПОД НИКАКВИ ОКОЛНОСТИ НЕМА ДА ЈА КАЖЕ .
АКО БОГ ЈА КАЖЕ ТАЈНАТА ( нели ја ОТКРИЕ на црквата ) ТОА ЗНАЧИ :

А ) ИЛИ ТАЈНАТА НЕЕ СВЕТА НЕМА ПОТРЕБА ДА И СЕ ДОДАВААТ БОМБАСТИЧНИ НАЗИВИ ..........ТУКУ Е ТАЈНА......КОЈА ЌЕ БИДЕ ОТКРИЕНА НА ПОЕДИНЦИ ИЛИ ГРУПАЦИЈА НА ЛУЃЕ...( па така јас сум сретнал ...”Божјата тајна христос”............”Христовата тајна”.......Но нигде нема света тајна)

Б ) АКО БОГ БИЛО КОМУ ОТКРИЕ НЕКОЈА ТАЈНА КОЈА МУ БИЛА СВЕТА=НЕОТСТАПНА............ТОА ЗНАЧИ ПА ДЕКА БОГ НЕЕ СВЕТ ОДНОСНО НЕЕ БЕЗКОМПРОМИСЕН КАКО СЕ КАЖУВА ТУКУ СТАНУВА ЗБОР ЗА ЛАБИЛЕН КАРАКТЕР .............ДА НЕРЕЧАМ ЛАЖГО ...И НЕМОЖЕ ДА СЕ ИМА ДОВЕРБА ВО НЕГО ( ПАВЛЕ .-“.ВЕРЕН (ДОВЕРЛИВ) Е БОГ” )
ОТИ НЕЛИ ОТКРИВА ТАЈНИ ШТО СЕ ПРОГЛАСЕНИ ЗА СВЕТИ =БЕЗКОМПРОМИСНИ ...ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ ПОД БИЛО КАКВИ ОКОЛНОСТИ НЕМЕАТ ДА СЕ ОТКРИЈАТ НИКОГАШ НИКОМУ .

ХАХАХАХААА...........СВАШТА

ЗНАЧИ ...... на црквата и биле “ОТКРИЕНИ СВЕТИТЕ БОЖЈИ ТАЈНИ”……….

Е ОЧИГЛЕДНА КЛАСИЧНА ГЛУПОСТ И ИЗМАМА ШТО САМО ЌОР КОЊ НЕ МОЖЕ ДА ЈА ВИДИ
ТОА СЕ ДРАПЕШНИЦИ ИЗМИСЛЕНИ ПО НАРАЧКА НА РИМСКИТЕ ИМПЕРАТОРИ

ВСУШНОСТ КАКО И ЦЕЛАТА ТОБОЖЕ ХРИСТИЈАНСКА РЕЛИГИЈА (СО СИТЕ НЕЈЗИНИ СЕКТИ ПРАВЦИ ДВИЖЕЊА ОРГАНИЗАЦИИ ) КОЈА Е ПАРОДИЈА НА ХРИСТИАНСКАТА ИДЕОЛОГИЈА КОЈА ЈА ПРОПОВЕДАЛ ХРИСТ И КОЈА ВАЖЕЛА ДО 300-ТАТА ГОДИНА .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom