Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.417
Здраво,
Од пред некој ден имам проблем и Ве молам ако некој знае да ми каже како да го решам ова.
Дома имам АДСЛ интернет и со него е се во ред, а имам и усб од т-мобиле за безичен интернет кое до пред некој ден си функционираше одлично, а веќе неколку дена имам проблем со него, кога ќе го ставам во лап-топот и ќе се обидам да се конектирам со него компјутерот веднаш се ресетира и се јавува "blue screen".
Ако го имал некој истиов проблем нека ми каже што да правам...

--- надополнето ---



Ова е пораката што ја појавува после рестартот што самиот си го прави:

Problem signature:
Problem Event Name: BlueScreen
OS Version: 6.1.7600.2.0.0.256.1
Locale ID: 1071

Additional information about the problem:
BCCode: 1000007e
BCP1: FFFFFFFFC0000005
BCP2: FFFFF880014431C7
BCP3: FFFFF8800832AA38
BCP4: FFFFF8800832A2A0
OS Version: 6_1_7600
Service Pack: 0_0
Product: 256_1

Files that help describe the problem:
C:\Windows\Minidump\042911-74396-01.dmp
C:\Users\SET\AppData\Local\Temp\WER-121477-0.sysdata.xml

Read our privacy statement online:
http://go.microsoft.com/fwlink/?link...8&clcid=0x0409

If the online privacy statement is not available, please read our privacy statement offline:
C:\Windows\system32\en-US\erofflps.txt
Пробај да ги одинсталираш и повторно инсталираш драјверите за USB стикчето. Претпоставувам дека е за 3G стикче, така?
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
77
Поени од реакции
2
Пробај да ги одинсталираш и повторно инсталираш драјверите за USB стикчето. Претпоставувам дека е за 3G стикче, така?
Да, да, за 3G усб се работи, купено ми е од Т-мобиле. А каде да ги најдам тие драјвери, јас колку што се сеќавам само усб-во го добив од Т-мобиле немаше дополнително цд со него...

--- надополнето ---

Maja3 напиша:
Да, да, за 3G усб се работи, купено ми е од Т-мобиле. А каде да ги најдам тие драјвери, јас колку што се сеќавам само усб-во го добив од Т-мобиле немаше дополнително цд со него...
Еве сега го деинсталирав, меѓутоа сега повторно имам проблем, не се појавува софтверот за инсталиранје, ќе го ставам усб-ево во усб портат и ништо не се случува, почнува тоа само да си светка зелено, меѓутоа не се појавува ништо за инсталирање...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.417
Да, да, за 3G усб се работи, купено ми е од Т-мобиле. А каде да ги најдам тие драјвери, јас колку што се сеќавам само усб-во го добив од Т-мобиле немаше дополнително цд со него...

--- надополнето ---



Еве сега го деинсталирав, меѓутоа сега повторно имам проблем, не се појавува софтверот за инсталиранје, ќе го ставам усб-ево во усб портат и ништо не се случува, почнува тоа само да си светка зелено, меѓутоа не се појавува ништо за инсталирање...
Оди во My Computer, таму ќе најдеш партиција (најверојатно) под името F:
Отвори ја и иди на Setup.exe или Autorun... На крај краева, слободно јави се во Т-мобиле, ќе ти помогнат околу инсталацијата телефонски :)
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Имам еден проблем и ако може некој да ми помогне ке му бидам многу благодарен :)
Седам на нет едно саат време и тогаш престанува да ги отвара сликите на фејсбук,видео клипови не ми отвара на јутјуб,и сите други страни престанува да ми ги отвара.
На фејсбук ке можам да седам да се допишувам,но слики нема да можам да отварам и други сајтови едно 5-6 минути кога ми паѓа и фејсбук и додека не го рестартирам компјутерот не ми се решава проблемот.
Некаде прочитав дека можеби е проблем со DNS?
Помош?
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Имам еден проблем и ако може некој да ми помогне ке му бидам многу благодарен :)
Седам на нет едно саат време и тогаш престанува да ги отвара сликите на фејсбук,видео клипови не ми отвара на јутјуб,и сите други страни престанува да ми ги отвара.
На фејсбук ке можам да седам да се допишувам,но слики нема да можам да отварам и други сајтови едно 5-6 минути кога ми паѓа и фејсбук и додека не го рестартирам компјутерот не ми се решава проблемот.
Некаде прочитав дека можеби е проблем со DNS?
Помош?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Имам еден проблем и ако може некој да ми помогне ке му бидам многу благодарен :)
Седам на нет едно саат време и тогаш престанува да ги отвара сликите на фејсбук,видео клипови не ми отвара на јутјуб,и сите други страни престанува да ми ги отвара.
На фејсбук ке можам да седам да се допишувам,но слики нема да можам да отварам и други сајтови едно 5-6 минути кога ми паѓа и фејсбук и додека не го рестартирам компјутерот не ми се решава проблемот.
Некаде прочитав дека можеби е проблем со DNS?
Помош?
Си пробал со друг пребарувач ?
А ако мислиш дека проблемот е до ДНС (макар што не верувам дека е до тоа), пробај со google dns (8.8.8.8 и 8.8.4.4) или пак open dns (208.67.222.222 и 208.67.220.220)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
значи иам модем motorola sb4200e и има еден излез да интернет кабел и го користам за рутерот , а на фиксниот пц преку дргуиот излез со усб ми е конекцијата... и сеа иам фрка нешто не ми отвара страни мн ми кочи коа ми е поврзан така ( на мсн коа ке неможе да се логира у troubleshot ми дава дека нечинат Host files и key ports ) и .. кажете чаре како да го опраам
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
значи иам модем motorola sb4200e и има еден излез да интернет кабел и го користам за рутерот , а на фиксниот пц преку дргуиот излез со усб ми е конекцијата... и сеа иам фрка нешто не ми отвара страни мн ми кочи коа ми е поврзан така ( на мсн коа ке неможе да се логира у troubleshot ми дава дека нечинат Host files и key ports ) и .. кажете чаре како да го опраам
Што не поврзеш преку рутерот?
 

_master

*Big Barsa Fan*
Член од
15 август 2007
Мислења
535
Поени од реакции
18
Дечки во план сум да купам Wi-Fi мрежна катрица со усб интерфејс со 5 dbi антенна 550 mw мокност.Во план сум да ја коритам како приемник на мрежи бидејки мрежата што ми треба има само 2% сигнал на мојот лаптоп Hp 550 дали оваа антенна ке ми помогне да добијам подобар сигнал.Дали сте имале искуства со слични продукти.Се работи за следнава антена http://www.buy.com/prod/tp-link-tl-wn7200nd-150mbps-high-power-wireless-usb-adapter/q/sellerid/14479157/loc/101/218839599.html
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
ДЕчки вака.. Незнам дали има негде одговор на ова прашање..

Користам МАкс АДСЛ интернет.. Сега сакам преку Wireles da се поврзам од лаптопот на истиот интернет..

Што се ми треба за wireles? драјвери,рутер?
 
B

Beck's

Гостин
ima li nekakva moznost da gledam webmaxtv nadvor od Makedonija,posto neli se dozvoluva samo vnatre drzavata da se gledaat programite.Ako ima nekakov nacin bi ve zamolil da mi kazete.Fala odnapred
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
ДЕчки вака.. Незнам дали има негде одговор на ова прашање..

Користам МАкс АДСЛ интернет.. Сега сакам преку Wireles da се поврзам од лаптопот на истиот интернет..

Што се ми треба за wireles? драјвери,рутер?
Wireless Router.

Моја препорака е некој CISCO или LINKSYS рутер да зимаш (ако веќе зимаш)
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
19
Поени од реакции
1
значи иам модем motorola sb4200e и има еден излез да интернет кабел и го користам за рутерот , а на фиксниот пц преку дргуиот излез со усб ми е конекцијата... и сеа иам фрка нешто не ми отвара страни мн ми кочи коа ми е поврзан така ( на мсн коа ке неможе да се логира у troubleshot ми дава дека нечинат Host files и key ports ) и .. кажете чаре како да го опраам
другар,рутер ти е спасот.кога и двата кабли се вклучени и двете пц-а работат на модемот му се дешава конфликт на мак адреси,затоа ти прави проблем. :)

--- надополнето ---

значи иам модем motorola sb4200e и има еден излез да интернет кабел и го користам за рутерот , а на фиксниот пц преку дргуиот излез со усб ми е конекцијата... и сеа иам фрка нешто не ми отвара страни мн ми кочи коа ми е поврзан така ( на мсн коа ке неможе да се логира у troubleshot ми дава дека нечинат Host files и key ports ) и .. кажете чаре како да го опраам
другар,рутер ти е спасот.кога и двата кабли се вклучени и двете пц-а работат на модемот му се дешава конфликт на мак адреси,затоа ти прави проблем. :)

--- надополнето ---

значи иам модем motorola sb4200e и има еден излез да интернет кабел и го користам за рутерот , а на фиксниот пц преку дргуиот излез со усб ми е конекцијата... и сеа иам фрка нешто не ми отвара страни мн ми кочи коа ми е поврзан така ( на мсн коа ке неможе да се логира у troubleshot ми дава дека нечинат Host files и key ports ) и .. кажете чаре како да го опраам

другар,рутер ти е спасот.кога и двата кабли се вклучени и двете пц-а работат на модемот му се дешава конфликт на мак адреси,затоа ти прави проблем. :)
 
G

GucciMane

Гостин
За тука некако најприкладно ми е прашањево :)
На јутуб било кој клип да пуштам не ми се полни она црвеното :pos2: колку и да го оставам не се појавува..а клипчињата си се пуштаат без проблем и си течат најнормално..?
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
За тука некако најприкладно ми е прашањево :)
На јутуб било кој клип да пуштам не ми се полни она црвеното :pos2: колку и да го оставам не се појавува..а клипчињата си се пуштаат без проблем и си течат најнормално..?
Преку ХРОМ???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom