Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Не знам дали прашањево е за тука или за Оперативни системи и програми, сепак тука ќе го напишам. Ме интересира дали има во Македонија фирми кои нудат seedbox за торенти. Кои работи со торенти знае за што прашувам. И дали има интернет страници за тие фирми.
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
openDNS... заслужуваат посебна тема али ај нема везе
ги користи некој? ви се дешава ли некад да почнат да трипаат?
е сеа баш ми се деси, демек неам интернет, доле десно извичник.. ќе се отвори една страна, па после не се отвара ништо...
ова ептен ретко се дешава односно втор пат ми се дешава а ги користам повеќе од година дена...

иначе со сигурност знам дека е нешто до нив зашто откако ги сменив одма се си се врати у нормала.
Најарно би ти било главниот DNS да ти биде од OpenDNS, додека секундарниот од Телекоњ. Just to be on the safe side.

Што се однесува до проблемот твој, ги користев тие сервери доста време, и такво нешто ми се нема случено.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Не знам дали прашањево е за тука или за Оперативни системи и програми, сепак тука ќе го напишам. Ме интересира дали има во Македонија фирми кои нудат seedbox за торенти. Кои работи со торенти знае за што прашувам. И дали има интернет страници за тие фирми.
Што ќе ти е да се македонски, нарачај си онлајн.
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Не знам дали прашањево е за тука или за Оперативни системи и програми, сепак тука ќе го напишам. Ме интересира дали има во Македонија фирми кои нудат seedbox за торенти. Кои работи со торенти знае за што прашувам. И дали има интернет страници за тие фирми.
http://fastsh.it/?page=services
Стабилни и ефикасни. Плус, прилично евтини се.
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Што ќе ти е да се македонски, нарачај си онлајн.
Работата е што немам пејпал и незнам друг начин на онлајн плаќање. Ако знаете ве молам кажете како можам да нарачам онлајн, би ви бил благодарен :)
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Работата е што немам пејпал и незнам друг начин на онлајн плаќање. Ако знаете ве молам кажете како можам да нарачам онлајн, би ви бил благодарен :)
Visa Electron од Тутунска. Па и Paypal можеш да регнеш со таа картица.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Да прашам, една веб страна додека ја разгледував наеднаш прекина да се лоадира како кога ќе снема нет нели и веќе не ми ја отвора од компјутеров. Можно е со некој шорткат од тастатурава да имам стиснато нешто и да ја имам блокирано?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Да прашам, една веб страна додека ја разгледував наеднаш прекина да се лоадира како кога ќе снема нет нели и веќе не ми ја отвора од компјутеров. Можно е со некој шорткат од тастатурава да имам стиснато нешто и да ја имам блокирано?
Кажи го сајтот да му се сневиди.
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Незнам дали е право место, али ќе си прашам :)
Сакам да отворам меил акаунти со сопствен домејн (пр. хххх@436053.mk). Кај можам да го најдам тоа, колку кошта и кој е најдобар.
Благодарам однапред.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Таман си е. Што вика кога ќе го отвориш?

Пробај преку други прелистувачи.
The webpage at http://www.manutd-macedonia.com/ might be temporarily down or it may have moved permanently to a new web address.
Error 101 (net::ERR_CONNECTION_RESET): Unknown error.

Ова од Хром

Врската со серверот беше ресетирана додека се вчитуваше страницата.




Можеби местото е привремено недостапно или зафатено. Обидете се повторно по неколку секунди.
Ако не можете да вчитате никакви страници, проверете ја мрежната врска
на Вашиот компјутер. Ако Вашиот компјутер или мрежа се заштитени со огнен
ѕид или посредник, проверете дали Firefox има дозвола да пристапи на Интернет.

Ова од Мозила :)

Safari can’t open the page.
Safari can’t open the page “http://manutd-macedonia.com/”. The error is: “unknown error” (kCFErrorDomainWinSock:10054) Please choose Help > Report Bugs to Apple, note the error number, and describe what you did before you saw this message.

Ова од Сафари :)

Го проверив и рутерот за секој случај, немам блокирано никакви страници.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
The webpage at http://www.manutd-macedonia.com/ might be temporarily down or it may have moved permanently to a new web address.
Error 101 (net::ERR_CONNECTION_RESET): Unknown error.

Ова од Хром

Врската со серверот беше ресетирана додека се вчитуваше страницата.




Можеби местото е привремено недостапно или зафатено. Обидете се повторно по неколку секунди.
Ако не можете да вчитате никакви страници, проверете ја мрежната врска
на Вашиот компјутер. Ако Вашиот компјутер или мрежа се заштитени со огнен
ѕид или посредник, проверете дали Firefox има дозвола да пристапи на Интернет.

Ова од Мозила :)

Safari can’t open the page.
Safari can’t open the page “http://manutd-macedonia.com/”. The error is: “unknown error” (kCFErrorDomainWinSock:10054) Please choose Help > Report Bugs to Apple, note the error number, and describe what you did before you saw this message.

Ова од Сафари :)

Го проверив и рутерот за секој случај, немам блокирано никакви страници.
Исклучи Firewall, Antivirus и слични заштити на 1 мин. и пробај влези на сајтот.

--- надополнето ---

Го знае ли некој пасвордот на интернетот што е во библиотеката “Браќа Миладиновци“ ?

Мрежата е "biblioteka"
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Што треба да направам за побрзо да ми се уклучат (појават) страниците кои ми се ставени на speed dial на Хромот? Чекам 1-2 мин. додека се појават.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
77
Поени од реакции
2
проблем со интернет врска

Здраво,
Од пред некој ден имам проблем и Ве молам ако некој знае да ми каже како да го решам ова.
Дома имам АДСЛ интернет и со него е се во ред, а имам и усб од т-мобиле за безичен интернет кое до пред некој ден си функционираше одлично, а веќе неколку дена имам проблем со него, кога ќе го ставам во лап-топот и ќе се обидам да се конектирам со него компјутерот веднаш се ресетира и се јавува "blue screen".
Ако го имал некој истиов проблем нека ми каже што да правам...

--- надополнето ---

Maja3 напиша:
Здраво,
Од пред некој ден имам проблем и Ве молам ако некој знае да ми каже како да го решам ова.
Дома имам АДСЛ интернет и со него е се во ред, а имам и усб од т-мобиле за безичен интернет кое до пред некој ден си функционираше одлично, а веќе неколку дена имам проблем со него, кога ќе го ставам во лап-топот и ќе се обидам да се конектирам со него компјутерот веднаш се ресетира и се јавува "blue screen".
Ако го имал некој истиов проблем нека ми каже што да правам...
Ова е пораката што ја појавува после рестартот што самиот си го прави:

Problem signature:
Problem Event Name: BlueScreen
OS Version: 6.1.7600.2.0.0.256.1
Locale ID: 1071

Additional information about the problem:
BCCode: 1000007e
BCP1: FFFFFFFFC0000005
BCP2: FFFFF880014431C7
BCP3: FFFFF8800832AA38
BCP4: FFFFF8800832A2A0
OS Version: 6_1_7600
Service Pack: 0_0
Product: 256_1

Files that help describe the problem:
C:\Windows\Minidump\042911-74396-01.dmp
C:\Users\SET\AppData\Local\Temp\WER-121477-0.sysdata.xml

Read our privacy statement online:
http://go.microsoft.com/fwlink/?link...8&clcid=0x0409

If the online privacy statement is not available, please read our privacy statement offline:
C:\Windows\system32\en-US\erofflps.txt
 

Kajgana Shop

На врв Bottom