Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.257
Поени од реакции
2.253
Имав интернет на ОНЕ, 10Гб и ми беше приклучен на стандардниот модем што го даваат + рутер. Ми беше се конфигурирано за да имам интернет и на компјутерот и на лаптопот. Сега мигрирав повторно на ОНЕ, но интернет со 40Гб пришто ми ги смениа корисничкото име и лозинката, така што сега на лаптопот никако не можам да се приклулам на интернет. Се приклучува на Linksys рутерот, пишува connected, но немам пристап на Интернет. Не најдов никаде на интернет каде уште треба да сменам корсиничко име и лозинка за да се конектирам и од лаптоптот?
 

QWERTY11

Brzo,brzo pravo u g`zo
Член од
31 декември 2009
Мислења
22
Поени од реакции
2
За сите шо имат проблем со јутуб (бела, црна слика , звук било шо)
значи гугл хром на флеш плејер сам му праве апдејт , а додека користете др пребарувач треба рачно . Е сеа зборо ми е ќе си отидете фино лепо преку мозила на јутуб и коа ќе отворете видео , на видеото десен клик и флеш плејер сетингс , и ќе од чекирате enable hardware acceleration и се би требало да се врне у нормала :salut:
 
A

Auditore

Гостин
Потребен ми е туторијал или нешто во тој стил за како да се хостира сајт на бесплатен хостинг.
Сајтот го правам преку Microsoft FrontPage, и ми е потребно вакво за проект на училиште.
Јас буквално ништо не знам за хостинзи и слично, и навистина ми е потребно огромна помош, затоа што треба да се изпрезентира ова а јас сум тапа, значи ако има некој туторијал или на некој друг начин колку толку да ме упатите во тоа ќе ви бидам многу благодарен.
Поздрав, фала однапред.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Ако може некој да ми помогне околу конфигурирање рутер. Моделот е TL-mr3220. Е сега финтава е дека имам интернет од неотел WiMax.
Значи сакам да имам интернет со и без кабел. Ме збунува малце дека со WiMax автоматски се конектира на интернет без да пишувам user и pass.
Ако знае некој па да ми помогне ќе бидам заблагодарен :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Ако може некој да ми помогне околу конфигурирање рутер. Моделот е TL-mr3220. Е сега финтава е дека имам интернет од неотел WiMax.
Значи сакам да имам интернет со и без кабел. Ме збунува малце дека со WiMax автоматски се конектира на интернет без да пишувам user и pass.
Ако знае некој па да ми помогне ќе бидам заблагодарен :)
Све имаш во узер гајдот тука, тоа што те збунува е на страна 29 и 30.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Имам едно така не тешко прашање, не ми е некој проблем но на Опера 11 кога ја отварам страната на Microsoft ми ја отвара старата страна со почетна страница за Internet Explorer 8 и стариот едноставен дизајн а преку другите прелистувачи ја отвора новата современа интернет страница, некако ми е чудно сепак страната на Microsoft е често посетувана од интернет корисниците низ светот и од Опера да е некоја грешка мора да се среи што побрзо, еве за што ви зборувам, видете на сликата...
Нормално е кога одиш со друг прегледник да го рекламира својот и да ти нуди да го преземеш и инсталираш (ако одиш со пежо во салон на рено, ќе ти понудат рено, а ако одиш со рено, ќе ти понудат резервни делови и сервис).
Дополнително, ако користиш IE од MS ќе ти понудат максимум можности кои не значи дека се компатибилни со другите прегледници (некогаш може, но најчесто неможе дел од рено да ти забутаат во пежо). Ако не си приметил истото е нормално да се случи и на официјалните страници на другите прегледници.
Заклучок: ако сакаш да гледаш комплетни содржини на MS сајтови, користи IE ... или со други зборови нема што они да исправаат, едноставно сакаат да те натерат ти да се исправиш самиот (не велам дека треба, они така мислат).
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Све имаш во узер гајдот тука, тоа што те збунува е на страна 29 и 30.
Фала за одоговорот. Вчера се замарав малце и најдов нешто слично на ова, сепак нејќеше. А тоа треба сам да ги најде тие ip адресите итн..не знам дали е до неотел или до оперативниот систем (Win7) дека пред да го земам рутерот слично кај еден пријател работеше супер (OS:XP). Сепак баталив нема да ставам рутер :/
 
Член од
13 април 2011
Мислења
5
Поени од реакции
3
Некој да ми кажи како да дојдам до yahoo пасворд? мнооогу ми е битно
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.579
Поени од реакции
2.564
uTorrent не ми сида. Ко че мавнам тестон на Setup Guide ми вика Results: Port is not open (you are still able to download). Прашањето ми е, како да напрам портот да е отворен :(
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ама за туѓ пасворд се работи
Знам де

--- надополнето ---

uTorrent не ми сида. Ко че мавнам тестон на Setup Guide ми вика Results: Port is not open (you are still able to download). Прашањето ми е, како да напрам портот да е отворен :(
Се прави преку рутер.

И што ќе ти е тоа? Мерак ти е да трошиш UPLOAD? :)
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.579
Поени од реакции
2.564
Знам де

--- надополнето ---



Се прави преку рутер.

И што ќе ти е тоа? Мерак ти е да трошиш UPLOAD? :)
Неам рутер, модем имам...а бе кеф ми е UPLOAD голем, а не ми качува :)
Дај нс МСН објасни ми како да го попрам ако немаш попаметна работа...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
openDNS... заслужуваат посебна тема али ај нема везе
ги користи некој? ви се дешава ли некад да почнат да трипаат?
е сеа баш ми се деси, демек неам интернет, доле десно извичник.. ќе се отвори една страна, па после не се отвара ништо...
ова ептен ретко се дешава односно втор пат ми се дешава а ги користам повеќе од година дена...

иначе со сигурност знам дека е нешто до нив зашто откако ги сменив одма се си се врати у нормала.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Неам рутер, модем имам...а бе кеф ми е UPLOAD голем, а не ми качува :)
Дај нс МСН објасни ми како да го попрам ако немаш попаметна работа...
Чим немаш рутер, ништо не праиме, а и не ти треба :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom