Инсталација и подесување на Ubuntu

Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Јовче брат како мојт само тебе да ти се дешавет проблеми? И 70% на темиве прашвиш за некои проблеми...Однесиси го на сервис и ги добиваш зеленко од мене
Абе салам си ти на сервис не носам пц појке шо сакат нека е,откако ми ја украдија перката од графичката на стариот компјутер ниш појке на сервис не носам.Сведок @punkbooster e.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Абе салам си ти на сервис не носам пц појке шо сакат нека е,откако ми ја украдија перката од графичката на стариот компјутер ниш појке на сервис не носам.Сведок @punkbooster e.
Брат ако им имаш бидено вака досаден и јас на нивно место нешто би ти сјебао....(Перка од графичка :pos2::pos2:)кулер да речеше,рам да речеше ама перка:pos2::pos2:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Брат ако им имаш бидено вака досаден и јас на нивно место нешто би ти сјебао....(Перка од графичка :pos2::pos2:)кулер да речеше,рам да речеше ама перка:pos2::pos2:
abe kakov dosaden more ne kazvi tolku, taka e mi ja zedoja mene perkata i edna nedela mi sedese komot i uste ne mi go napre toj so mu go odnesov pcto,gop nosam bitola ke so go zedov nemase dva sati mi se javuvat napren e komot mi vikat.
 
I

Intex

Гостин
Ај, ај, без многу муабети. Кај другар пробавме да инсталираме Убунту и ова излезе:



Фала. :)
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Ај, ај, без многу муабети. Кај другар пробавме да инсталираме Убунту и ова излезе:



Фала. :)
А зашто го инсталирате на виртуелна машина ?

Неможе оперативниот систем инсталиран на виртуелна машина да работи исто како и на обичен хард.
Чим веќе сте решиле да инсталирате оперативен систем инсталирајте го на хард бар ќе ги имате фул можностите на оепративниот систем, вака само ќе го наполните хардот и пак нема да ги имате сите можности кои ги нуди оперативниот систем.

Ако ви е за тестирање, испробување и слично возете го на Live CD (На Live CD можете да извадите повеќе од оперативниот систем одколку на виртуелна машина).

А иначе за еророт незнам друже, не сум инсталирал до сега ништо на виртуелна машина. :/
 
I

Intex

Гостин
А зашто го инсталирате на виртуелна машина ?

Неможе оперативниот систем инсталиран на виртуелна машина да работи исто како и на обичен хард.
Чим веќе сте решиле да инсталирате оперативен систем инсталирајте го на хард бар ќе ги имате фул можностите на оепративниот систем, вака само ќе го наполните хардот и пак нема да ги имате сите можности кои ги нуди оперативниот систем.

Ако ви е за тестирање, испробување и слично возете го на Live CD (На Live CD можете да извадите повеќе од оперативниот систем одколку на виртуелна машина).

А иначе за еророт незнам друже, не сум инсталирал до сега ништо на виртуелна машина. :/
Пробавме и директорно на хардот, да не е на виртуелна машина и пак исто. Чаре?
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Пробавме и директорно на хардот, да не е на виртуелна машина и пак исто. Чаре?
Или е баг или некомпитабилност со хардверот...

Edwin напиша:
Now i have successfully installed Ubuntu 8.04 as dual boot next to my Windows XP.
The solution was:
I connected another dvdrw/rom player to my computer and with that other player there was no problem reading the installation CD!
Расчитај се тука. :)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
@ Др.Кулебжн го решив проблемот,мислам не го решив тулку спуштив едубунту и успешно се инсталира.Дали е арен едубунту или да го менјам.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
@ Др.Кулебжн го решив проблемот,мислам не го решив тулку спуштив едубунту и успешно се инсталира.Дали е арен едубунту или да го менјам.
А како го инсталира едубунтуто.....како сервер верзија (фул) или како работна станица......
..за по дома пожелно е како работна станица:toe:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
E pojma nemam kako,go instalirav so virtualna masina kolku da vidam dali e instalirat i od tamu go p[odignav pa setne ojdov installiraj i namestiv sve particii ke so mi kaza dr kuler i sega se instalira sve ok.A da mi kazis kako da napram da imat i makedonski jazik koga ke pritiskam shift+alt(mislam vo taSTATURA trebit ama aj poubo d ami kazis da ne sjebam nesto).
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
E pojma nemam kako,go instalirav so virtualna masina kolku da vidam dali e instalirat i od tamu go p[odignav pa setne ojdov installiraj i namestiv sve particii ke so mi kaza dr kuler i sega se instalira sve ok.A da mi kazis kako da napram da imat i makedonski jazik koga ke pritiskam shift+alt(mislam vo taSTATURA trebit ama aj poubo d ami kazis da ne sjebam nesto).


Во конзолата пиши

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

таму оригинално стои

Section "InputDevice"
Identifier "Generic Keyboard"
Driver "kbd"
Option "CoreKeyboard"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "us"
EndSection
измени во

Section "InputDevice"
Identifier "Generic Keyboard"
Driver "kbd"
Option "CoreKeyboard"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "us,mk"
Option "XkbVariant" ",winkeys"
Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
EndSection
Зачувај, затвори и одјави се. X-от можеш да го рестартираш со Ctrl+Alt+Backspace.

Најави се и треба да ти работи менувањето со Alt+Shift без проблеми.
 
Член од
1 септември 2009
Мислења
166
Поени од реакции
56
@ Др.Кулебжн го решив проблемот,мислам не го решив тулку спуштив едубунту и успешно се инсталира.Дали е арен едубунту или да го менјам.
Edubuntu e super i jas go imam, a sto se odnesuva do install cd-to na Ubuntu 9.10 ocigledno ima nekakva greska vo torrentot posto i mene mi go davase istiot problem koga na nekolku masini probuvav da go instaliram.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
A ako da instaliram amsn preku usb?.

Во конзолата пиши

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

таму оригинално стои



измени во



Зачувај, затвори и одјави се. X-от можеш да го рестартираш со Ctrl+Alt+Backspace.

Најави се и треба да ти работи менувањето со Alt+Shift без проблеми.
Воне ај да ми го прајкаш сега цел текст со све ке со е дека се зафркнав имам сега македонски фонт ама алпикации места и систем и се внатре е на англиски се изгуве македонскиот јазик,АЈ давајго сегга цел текст да му напрам пасте.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
A ako da instaliram amsn preku usb?.



Воне ај да ми го прајкаш сега цел текст со све ке со е дека се зафркнав имам сега македонски фонт ама алпикации места и систем и се внатре е на англиски се изгуве македонскиот јазик,АЈ давајго сегга цел текст да му напрам пасте.
Е сега.....абе прво правило...кога менуваш нешто системско.....прави копија на оригиналот!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

А цел текст сега до понеделник ништо од работата.......не ми е достапен тој компјутер моментално.....

МОЖДА НЕКОЈ ДРУГ ФОРУМЏИЈА ЌЕ БИДЕ ЉУБЕЗЕН И ЌЕ ТИ ГО ПРАТИ ФАЈЛОТ!

Абе и не е некој проблем..ај пробај

1.
Два чекори за македонска поддршка: Прво, во Language Support, во горната листа најди го и чекирај го „Macedonian“, па кликни на „Apply“. Причекај да се превземат потребните датотеки.
Потоа, во дроп-даунот избери „Macedonian“.
Рестартирај.


2.
Ако под „менување на јазикот“ мислиш менување на тастатурата на македонски лејаут, тогаш на панелот треба да го додадеш „Keyboard indicator“ (десен клик на панелот, избери „Add to panel“ и во листата најди го „keyboard indicator“, па двоен-клик на него).
Откако ќе го поставиш индикаторот, десен клик на него и избери „Keyboard Preferences“ (или како веќе е на македонски, ако си се префрлил на македонски јазик).
Во преференците, избери го табот „Layouts“ и кликни на „Add“, па додади ја македонската тастатура. Потоа, во истиот таб, во „Layout Options“, кликни на триаголничето „Layout Switching“ и избери со која комбинација на притискања ќе го менуваш лејаоутот на тастатурата
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Go spustiv edubuntu 7.10 i mi pojavuvat povtorno erno 5 eror.SO ke e rabotava,dali nesto ne se sovpagjat hardverov ili trebit da letat kompjuterov na procenka.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom