Имате проблеми со вашиот iDevice? (iPhone, iPad, iPod....)

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
што може да е проблемот, имам iPhone 4S го ставам на полнач и ми покажува само полнач а го нема тоа громчето на батеријата и не полни.. ќе сменам штекер негде полни па пак ќе престане.. до батеријата е или до полначот?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
До полначот е, или кабелчето - купи си друга опрема.

Е сега, нека оди ова како совет ако некој реши да експериментира денес како мене :D (корун се моли да не ме резили xD) - симнав апдејти на сидијата инаку 3гс со 6,0,1 и tethered jb што би се рекло после апдејтите се ресетираше, па понатаму откако го дигнав преку redsn0w немав мрежа (телефонот не е неверлок) во претходните апдејти имаше апдејт и на ultrasn0w и ultrasn0w fix ... пробав да ги реинсталирам ... проблемот остана, па пред сосема да ги тргнам и да пробам се наново, првин го избришав ultrasn0w fix, реинсталирав ultrasn0w и мрежата (т.е сим картицата) беше препозната.
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Дали е штетно за телефонот ако не го полниш со оригинален полнач?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Не е се додека волтажата и амперажата се погодени, ама па сите нови телефони се со усб полнач кој е стандарден 5V а разликата во милиампери е минимална и незначителна, пример го полнам со неоригинален, сум го полнел со полначот на сестра ми (xperia) со полнач од алкател, самсунг....
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Не е се додека волтажата и амперажата се погодени, ама па сите нови телефони се со усб полнач кој е стандарден 5V а разликата во милиампери е минимална и незначителна, пример го полнам со неоригинален, сум го полнел со полначот на сестра ми (xperia) со полнач од алкател, самсунг....
значи не е страшно што не е оригинал полнач.. ок тоа ми беше важно :)
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
17
Поени од реакции
3
значи не е страшно што не е оригинал полнач.. ок тоа ми беше важно :)
Во никој случај не смееш да го полниш со не-оригинален полнач твојот iPhone, има големи шанси да се оштети батеријата.

Во меѓувреме сакам да направам апгрејд на iOS 7 beta version, имам iPhone 5 не е џеилбрејкуван и купен е од T-Mobile од Македонија. Па доколку некој има направено сакам да го прашам дали кочи, дали после можеш да го вратеш на 6.1.4 или пак кога ќе излезе официјалната верзија на iOS 7 дало слободно можеш да Апдејтираш, Фала однарпред :)
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.579
Поени од реакции
2.564
Има шанса да проверам дали 4s e на blacklist?
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
478
Поени од реакции
121
Имам iphone 3gs ios 5.1.1 и сакам да го апдејтирам на 6.1.3 но е кодиран и работи со ultrasn0w. Дали има излезено јаilbreak за 6.1.3 или ке треба да го апдејтирам преку redsn0w(preserve baseband) ?
 
Член од
6 март 2007
Мислења
307
Поени од реакции
184
Сакам да земам iPhone 4 заклучен на Јапноски оператор. Не е можно легално да го отклучам преку Apple. Има ли некоја друга финта за отклучување во Македонија или не? Ако има која е и колку ке ме чини?
Благодарам.
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
17
Поени од реакции
3
Сакам да земам iPhone 4 заклучен на Јапноски оператор. Не е можно легално да го отклучам преку Apple. Има ли некоја друга финта за отклучување во Македонија или не? Ако има која е и колку ке ме чини?
Благодарам.
Незнам дали ќе работи со Gevey Sim, или пак да го декодираш, за 4ка ми бараа од 100-120 евра ѕа декодирање и треба да чекаш 24 работни дена.
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
101
Поени од реакции
12
ми падна iphonot и му се скрши екранот му падна цел изгледа и екранот му е заебан дека само бело покажува и на моменти линии црни.Се поправа некако или нов е мајката? :tapp:
Ќе го однесеш некаде каде што поправаат телефони ќе ти го сменат екранот и се ќе биде во ред :)
Ако сакаш поевтино да поминеш порачај си го екранот од www.DX.com и смени си го сам.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Пред малце телефонот сам ми се исклучи, мислев дека е зашто е празна батеријата и го ставив на полнење. После релативно кратко време се наполни батеријата до 100%, ама немаше мрежа. Го исклучив од полнач и се исклучи пак. Кога е на полнач стои вклучен, ама нема мрежа, горе стои само Searching. Пробав со hard reset, се рестартираше и пак истото. Сега пробав да го поврзам на компјутер, ама не може да се подигне, само се исклучува и уклучува јаболчето и не реагира. Џои -={K-O-R-U-N}=- хелп?
Едит: Сега видов дека не можам ни wi-fi да уклучам. Пред да се случи ова приметив дека е доста загреан телефонот во горниот дел околу камерата, ама мислев дека е од што беше вифито уклучено.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Пред малце телефонот сам ми се исклучи, мислев дека е зашто е празна батеријата и го ставив на полнење. После релативно кратко време се наполни батеријата до 100%, ама немаше мрежа. Го исклучив од полнач и се исклучи пак. Кога е на полнач стои вклучен, ама нема мрежа, горе стои само Searching. Пробав со hard reset, се рестартираше и пак истото. Сега пробав да го поврзам на компјутер, ама не може да се подигне, само се исклучува и уклучува јаболчето и не реагира. Џои -={K-O-R-U-N}=- хелп?
Едит: Сега видов дека не можам ни wi-fi да уклучам. Пред да се случи ова приметив дека е доста загреан телефонот во горниот дел околу камерата, ама мислев дека е од што беше вифито уклучено.

Најверојатно ти е ептен при крај батеријата или од некој спој или прегреаност ти прегорел некој чип чим викаш не можеш WiFi да уклучиш. За мрежата, не знам дали ти е фабрички отклучен или со UltraSn0w.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Најверојатно ти е ептен при крај батеријата или од некој спој или прегреаност ти прегорел некој чип чим викаш не можеш WiFi да уклучиш. За мрежата, не знам дали ти е фабрички отклучен или со UltraSn0w.
Neverlock е телефонот. Го земав во декември и немам направено џеилбрејк. Уште ми е под гаранција, ќе го однесам утре кај што го земав.
--- надополнето: 7 јули 2013 во 18:01 ---
Најверојатно ти е ептен при крај батеријата или од некој спој или прегреаност ти прегорел некој чип чим викаш не можеш WiFi да уклучиш. За мрежата, не знам дали ти е фабрички отклучен или со UltraSn0w.
Сега успева да се поврзе со itunes, вика дека е во recovery mode, ама не дозволува restore. :unsure:
Кога ќе стигне до preparing iphone for restore се исклучува и пак ми го дава екранчето со кабел и itunes. Изгледа е нешто хардверски.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Чим ти е сеуште под гаранција однесиси го не се замарај. Што знаеш можеби и нов ќе ти дадат :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom