Изборни резултати од Претседателски избори 2009 (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Адриано
  • Време на започнување

За кого ке гласате на следните претседателски избори?

  • Ѓорѓи Иванов (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 313 39,0%
  • Љубомир Фрчковски (СДСМ)

    Гласови: 126 15,7%
  • Нано Ружин (ЛДП)

    Гласови: 23 2,9%
  • Mируше Хоџа (ДПА)

    Гласови: 1 0,1%
  • Љубе Бошковски (независен кандидат)

    Гласови: 141 17,6%
  • Имер Селмани (Нова Демократија)

    Гласови: 68 8,5%
  • Нема да гласам (или сеуште неопределен)

    Гласови: 74 9,2%
  • Агрон Буџаку (ДУИ)

    Гласови: 3 0,4%
  • Ќе го поништам ливчето, никој не ми се допаѓа.

    Гласови: 53 6,6%

  • Вкупно гласачи
    802
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.694
Поени од реакции
884
Значи сепак Фрчко го предложија за претседателски кандидат од СДСМ...ненормална работа...па за таа креатура од човек не верувам дека и сопствената мајка би гласала...воопшто не ми се јасни СДСМ...изгледа намерно сакаат да доживеат уште едно фијаско на овие избори , поголемо дури и од катастрофата шо ја доживеаја на предвремените парламентарни избори...не дека нешто поарно ќе поминат и со некој друг нивни кандидат , ама ова со кандидатурава на Фрле им е најголемата идиотштина досега... во секој случај мило ми е шо е вака...можеби после изборите конечно ќе се распаднат како партија ( дај Боже ) , и нема повеќе да ги гледаме на тв лигушите од типот на Шема , Крадимарули и слични креатури од таа партија , и можеби конечно таканаречениот актуелен претседател на Македонија ( нејќам ни името да му го спомнам ) засекогаш ќе го снема од политичката сцена , и ќе се пресели на неговото одамна заслужено место во една стара и дотраена установа во близина на село Идризово
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Почна забавата - новата колумна на Фрчко:

Пак-ти-стан(и)
При секој политички ексцес вака заокружена територијална слика на македонските Албанци која се граничи со Косово и со Албанија, може да преговара со централната власт и да даде прокламација на „слободни територии“ во кои владее европското право од соседите Косово и Албанија! Што ќе прави „црни Гујо“, Ќе вмаршира со војска таму? Или таквата состојба му е и конечна цел?


С. Керим не можеше да очекува поддршка од двата спротивставени партиски блока во Македонија за својата кандидатура за претседател на Републиката, барем не реално! Тиквата меѓу нив пукна за далеку побитни прашања на политичката стратегија отколку што е тоа ликот на претседателот на Републиката. Тие се разидоа за тоа дали Македонија треба да влезе во НАТО и во ЕУ.Блокот на политичките Хунзи предводен од ВМРО-ДПМНЕ одлучи дека земјата не треба сега да влезе во НАТО (за ЕУ е и така далеку) и се ориентира кон изолација на земјата и преживување во состојба на економско скапување.

Политичката идеологија на изолацијата ја конструираа околу ребрендирање на македонскиот идентитет, кон т.н. гордоста на античка Македонија и Македонци со примитивен притисок на слободите на граѓаните и бесрамна пропаганда. Изолационистичкиот Хунза-тим мораше да се заокружи со гротескната перјаница Џоле - who?Кој во тоа се сомневал само е наивен за тоа што всушност се случува на македонската политичка сцена. Тука не може да помогне благоречивоста на националните интереси или „натпартијноста“.

А. Ахмети со два логични аргумента го поткрепи таквото чекорење на Македонците кон амбис. Прво, доби цврста поддршка од ВМРО- ДПМНЕ дека на локалните избори ќе добие секаде во западна Македонија, вклучувајќи го Скопје и со тоа ќе го оствари „албанскиот сон“ да ги заокружи т.н. албански територии во Македонија. Дека тие општини во манирот на асиметрична децентрализација ќе добијат дополнителни пари од буџетот. Дека ќе се „изменаџирале“ (?) хашките случаи до фаза на забаталување.

При секој политички ексцес вака заокружена територијална слика на македонските Албанци која се граничи со Косово и Албанија, може да преговара со централната власт и да даде прокламација на „слободни територии“ во кои владее европското право од соседите Косово и Албанија! Што ќе прави „црни Гујо“, ќе вмаршира со војска таму? Или таквата состојба му е и конечна цел?

Второ, за Албанците индиректно мошне е корисно да ги бламираат коалициските партнери ВМРО-ДПМНЕ во нивниот од кон целосна евтаназија, изолација, хунзизација и потсмев на меѓународна сцена. Со тоа ДУИ станува единствен фактор на европеизација, вестернизација и разумна сила во власта. ВМРО-ДПМНЕ мора да ги даде овие отстапки кон ДУИ бидејќи без нивна поддршка нивниот блед кандидат Џоле - who? нема шанси на изборите.

„ ..Каде сте сега Македончиња... каде сте, кај заминахте...“, ми доаѓа на памет познатиот рефрен? Вашиот кандидат, инаку „тврд по грчкото прашање“, ГОЛТА во сите политички дупчиња и дупки што ги има се' што му договорил лидерот со А. Ахмети: дека албанскиот јазик е биде употребуван секаде во институциите под раководење на претседателот (каде е Охридскиот договор овде?); дека ќе се повлече пред албански кандидат за претседател во следниот мандат; дека ќе ги помилува, затвори (доменаџира) хашките случаи за воени злосторства и слично?

Тешка драма го чека слугата на балкансково султанче, па и претседател да се нарекува! А нас? Нас срам ќе не' удира од туѓиот срам! Инаку за профилот на кандидатот Џоле -who? зборува една приказна која јас ја чув откога сите веќе ја знаеле. Многу е слатка и симптоматична, па сакав да ја споделам со Вас, драги мои!

На една роденденска забава на која бил повикан нашиот јунак, тој на присутните им раскажувал една од своите сто и една приказна за Александар Македонски. Имено за тоа како настанал денешниот Пакистан. Легиите на Александар и неговите генерали биле многу уморни и полегнале во далечната Азија. Александар одел помеѓу нив ги бодрел и подигал со зборовите: ПАК-ТИ-СТАН (И), демек да станеле и продолжеле со маршот (на старомакедонски јазик, кој денес е затруен со словенизми). И така таа територија во Азија оттогаш се нарекла Пакистан (јебала те приказна).

На прашање на еден од присутните на забавата: па како тогаш настанал КУР-ДИ-СТАН? Нашиот јунак се навредил и ја напуштил забавата. Ете, драги мои, со лик кој во вакви нешта верува имаме работа ние денес во Македонија!


Во неговото политичко „дупенце“ се има пикнато како интелектуален ментор еден од најгнасните комунистички прогонители на луѓе. И тогаш и сега од позиција на професор и член на ЦК СКМ ги вршеше највалканите идеолошки пресметки и прогон на луѓе, во СКМ и на факултетот. Таква „шуша“ наоѓајќи нова вмровска заштита сега ќе ги врши сите гнасни работи за новиот шеф. Тоа е карактер и нема бегање од тоа, но зошто таквите успеваат кај ВМР-ето тоа е интересно прашање.


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A5EEACC5385D7146B878097EE9733022
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Да сумираме....“колумнава“ во точки на интерес:

1. Албански плашила

2. Ретардирани историски толкувања

3. Потценување/Исмевање на Македонската историја

4. Примитивни (улични) навреди кон опонентот



И ова...драги... е КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ !?

:tv:
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
На една роденденска забава на која бил повикан нашиот јунак, тој на присутните им раскажувал една од своите сто и една приказна за Александар Македонски. Имено за тоа како настанал денешниот Пакистан. Легиите на Александар и неговите генерали биле многу уморни и полегнале во далечната Азија. Александар одел помеѓу нив ги бодрел и подигал со зборовите: ПАК-ТИ-СТАН (И), демек да станеле и продолжеле со маршот (на старомакедонски јазик, кој денес е затруен со словенизми). И така таа територија во Азија оттогаш се нарекла Пакистан (јебала те приказна).

На прашање на еден од присутните на забавата: па како тогаш настанал КУР-ДИ-СТАН? Нашиот јунак се навредил и ја напуштил забавата. Ете, драги мои, со лик кој во вакви нешта верува имаме работа ние денес во Македонија!
Ако Ѓоре стварно верува во вакви приказнички и истите несрамежливо ги споделува со други луѓе јас се откажувам од него уште незакажан :P

Доста му се смеев на еден професор средно, ова е веќе сериозно, за претседател се работи овде...

Иииииииииииииии...
Поради политичкиот ангажман како претседателски кандидат на СДСМ, професор Љубомир Фрчкоски од наредната недела нема да ја објавува својата редовна колумна во „Дневник“.

Штета права баш шта си ошла сњим :)
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Ако Ѓоре стварно верува во вакви приказнички и истите несрамежливо ги споделува со други луѓе јас се откажувам од него уште незакажан :P

Доста му се смеев на еден професор средно, ова е веќе сериозно, за претседател се работи овде...

Иииииииииииииии...
Поради политичкиот ангажман како претседателски кандидат на СДСМ, професор Љубомир Фрчкоски од наредната недела нема да ја објавува својата редовна колумна во „Дневник“.

Штета права баш шта си ошла сњим :)

Ke bide pointeresno cekaj... Nema kolumni, ama ke ima debati...

Aj da viime, ko je jaci... Jas znam... Ama kako shto i avtorot gi narekuva, Hunzite ne znaat:)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.926
Почна забавата - новата колумна на Фрчко:

Тешка драма го чека слугата на балкансково султанче, па и претседател да се нарекува!

(јебала те приказна).

Во неговото политичко „дупенце“...
Ја почнав да се премислувам хебига! Дај да си го изгласаме ние Фрч. Претседател со вака елоквентен речник не верувам дека има од овде до Тунгузија :pos2:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
12
Поени од реакции
1
Uste od koga se raspravase za Frckovski kako kandidat od opozicijata nasetiv nesto mnogu interesno: najmnogu komentari a nitu eden pofalen zbor. No sega vo raspravava za pretsedatelski izbori se smeta za seriozen kandidat. Od toa se gleda isplasenosta na desnicata od nego. Se gleda deka negovoto znaenje, superiornost i objektivnost pravi distorzii od strav vo desnicata. Najavuvam teska borba so uste potezok kandidat za pobeduvanje (Frckovski), poagjajki od faktot deka ovoj forum e pretezno desnicarski
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
јебига али никој досега не примети дека десницата е исплашена напротив со појавувањето на Фрле како кандидат десницата уверена е дека ќе ги добие изборите
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.926
Uste od koga se raspravase za Frckovski kako kandidat od opozicijata nasetiv nesto mnogu interesno: najmnogu komentari a nitu eden pofalen zbor. No sega vo raspravava za pretsedatelski izbori se smeta za seriozen kandidat. Od toa se gleda isplasenosta na desnicata od nego. Se gleda deka negovoto znaenje, superiornost i objektivnost pravi distorzii od strav vo desnicata. Najavuvam teska borba so uste potezok kandidat za pobeduvanje (Frckovski), poagjajki od faktot deka ovoj forum e pretezno desnicarski
-Нормално е да нема пофален збор за него.
-Кој го смета за сериозен кандидат?
-Супериорност во однос на кој? И каква објективност?
-Нема ни да има борба, само плукање и етикетирање.
-Форумов не е претежно десничарски, само го одразува реалниот сооднос на определените гласачи во државава. Опцијата која го предлага Фрле е далеку помалубројна во државата, следствено на тоа исто е и на форумов.
 
G

grande-juve

Гостин
Uste od koga se raspravase za Frckovski kako kandidat od opozicijata nasetiv nesto mnogu interesno: najmnogu komentari a nitu eden pofalen zbor. No sega vo raspravava za pretsedatelski izbori se smeta za seriozen kandidat. Od toa se gleda isplasenosta na desnicata od nego. Se gleda deka negovoto znaenje, superiornost i objektivnost pravi distorzii od strav vo desnicata. Najavuvam teska borba so uste potezok kandidat za pobeduvanje (Frckovski), poagjajki od faktot deka ovoj forum e pretezno desnicarski
па еве кажи ти некој пофален збор за стативата фрчко, зашто мене не ми текнува ни еден
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Еве малку за добро расположение и насмевка
Еднооки на тема преседнички избори и кандидати:vozbud::vozbud::vozbud:


Се згазив од смеење ко нездрав во 3 сабајле :pos::pos::pos::pos:
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.334
значи ЕсДеЕсЕм не можеа да извадат по посакуван кандидат за Груески од Чврчко :pos: :pos: да не е ова враќање на услугата од пред 4 години, коа Грујо го извади од никаде Кедев?? :)
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ако Ѓоре стварно верува во вакви приказнички и истите несрамежливо ги споделува со други луѓе јас се откажувам од него уште незакажан :P

Доста му се смеев на еден професор средно, ова е веќе сериозно, за претседател се работи овде...

Иииииииииииииии...
Поради политичкиот ангажман како претседателски кандидат на СДСМ, професор Љубомир Фрчкоски од наредната недела нема да ја објавува својата редовна колумна во „Дневник“.

Штета права баш шта си ошла сњим :)
Па види, доколку ти му веруваш на Фрковски кој досега по бројот на тужби за клевета може да конкурира за влез во Гинисовата книга на рекорди.... тогаш нека те “забавља“ што би рекол тој самиот.


Ke bide pointeresno cekaj... Nema kolumni, ama ke ima debati...

Aj da viime, ko je jaci... Jas znam... Ama kako shto i avtorot gi narekuva, Hunzite ne znaat:)
Ама има некој кој знае...

Фрчковски е “интелектуалец“ кој сам си кажува тарифа, љут му е на Грујо што не го “земал“ и не го кешира па сега се обидува да го “разубеди“.
На времето, кога Љубчо Георгиевски беше на власт, си барал човекот 6000 ДЕМ, во денешни евра, само 3000.
За млатење празна слама е и премија, но ако тогаш била толку...колку ли му е денеска тарифата?
Во конкуренција на многуте “работодавачи“..меѓу кои и оние јужните.

Сега на Фрчковски му сметале Хунзите.
Ова е ама баш непоимливо, дали поради тоа што му плаќаат да го пишува тоа, или затоа што навистина мисли така...Ако е ова второво, тогаш има сериозен проблем. Многу сериозен.
Зошто ќе си речете, еми затоа:

Пред едно десетина години, може и помалце, прв кој ја донесе информацијата во Македонија дека таму далеку на Хималаите има луѓе кои себеси се сметаат за потомци на античките Македонци беше Љубомир Фрчковски!

Ете кој не знаел, сега знае.

Исто така беше и оној кој баш тој период и иницираше и даваше идеи за да се стапи во контакт со тие луѓе. Тој дури и охрабруваше да се оди во тој „поход“ кога Марина Д. отиде кај нив.

А навраќајќи се на Хунзите, истиов Фрчковски самиот се понуди за помош во организацијата на пречекот.

Вечерта пред да заминат Хунзите на вечерата организирана во нивна чест, Фрчковски држеше говор! :)

Има и видео запис за тоа.

Како што рече другар ми Трун..жал ни паѓа кога го гледаме Фрчко како се тетерави по медиумите.

Кога ќе ја видиме доблеста на Фрчко да искаже јавно дека пред да стане министер, беа најдобри другари со Иванов?

Дека Иванов всушност е човекот кој го запозна со неговата тогашна сопруга?


И ... кој се смее последен...:tv:
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
1. Скопјанец од Скопје на 26.01.2009 во 19:18 напиша:
БЕЛИОТ ОБАМА ОД МАКЕДОНИЈА

2. besnik од skopje на 26.01.2009 во 19:35 напиша:
tututu,ovaa filijala na vmro treba da vleze vo ginisovata kniga bre,hahaha

3. Битолчанец од Битола на 26.01.2009 во 19:43 напиша:
Дефинитивно ќе се гласа за него, етникумот нема никаква врска со церебралните функции (барем во овој случај). Зошто? Бидејќи сите други кандидати имаат недостаток во некој дел од мозокот кој е задолжен за здравиот разум, овој барем е многу разумен, нема врска што е Албанец. Камо да беа сите ко него!

4. david од makedonija на 26.01.2009 во 20:15 напиша:
љубе босковски ке ги добие истите гласови за 2 дена па шо

5. ali од gostivar на 26.01.2009 во 21:31 напиша:
bravo na imer selmani,gledam deka i site etnicki zaednici go podrzuvaat,toa kazuva deka g dinot selmani ke bide predsedatel na site..

6. Pavel од Ohrid на 26.01.2009 во 21:30 напиша:
definitivno najdobar izbor na etnikumot vo makedonija. go poddrzuvam gospodinot Selmani. sepak treba da se glasa za covek, a ne za partija.selmani definitivno vo poslednite nekolku godini mi stoi kako najstabilna osoba i najucena.

7. ana од resen на 26.01.2009 во 21:38 напиша:
Mozebi Selmani e pravata licnost za koj treba da se glasa.Vrven politicar,a tie se retki denes.Megutoa zad nego trebase da zastane pogolema partija,bez ogled sto e Albanec.

8. aco од bergen на 26.01.2009 во 22:57 напиша:
Bez razlika dali kandidatot e albanec, makedonec, rom ili bilo sto e za milion pati pospremen od Crvenkovski, Gruevski, Ahmeti i ostanatie t.n. politicari sto se motkaat okolu vlasta. Site se ovie aramii i so sekakvi sili sakaat da dojdat do vlast, dodeka gospodinot Imer Selmani ne e od taa tajfa po moe.

Daj be Makedonci napisete ja istorijata na ovie izbori.

Jas i familijata ne sme vo moznost da bideme na ovie izbori na koi bi glasal javno i so dvete race za g. Selmani.

Srekno iden pretsedatele.

Pozdrav do cela Makedonija.

9. saliu од dlapkindol.r zajaz.kicevo на 26.01.2009 во 23:12 напиша:
ajde braca makedonci i albanci site da glasame za selmani ce bidet shok za ali ahmeti taci i grueski ve pozdravam

10. aleks od strumica од strumica на 26.01.2009 во 23:16 напиша:
ako selamani se kanditira za presedatel togas jas so mojata familija ke glasame za nego .. ne mi preci toa sto e albanec . tuku gledam vo nego deka moze da napravi nesto za makedonia covekot ima kapacitet za sve .. go poderzuvam selmani ..pozzz do A1

11. Shasi од Norveska на 26.01.2009 во 23:25 напиша:
Da probate pretsedatel Albanec,mozebi ke trgne na arno,dosta potoni ovaa drzava zasto...

12. boom од skopje на 26.01.2009 во 23:49 напиша:
ja sum simpatizer na dui ama g.selmani e mnogu podobar od kandidatot na vmro g.ivanov koj nekako mi izgleda kako da e sramezliv i nestabilen za ova funkcija



A SO MISLITE ZA VOA,SE GLEDA DEKA SELMANI UZIVA PODRSKA OD SITE,NO SEKAKO NE EDOVOLNA,SEA ZA SEA,MOZEBI NA NAREDNITE IZBORI
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom