Идеална возраст за брак

Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.657
Поени од реакции
13.161
go preprocitav tvoeto mislenje i pak ke ti kazam isto nema garancija deka lugeto mozat da sozreat ako zavrsat fakultet ili imaat rabota.toa ne znaci i deka se sposobni za brak i ne e edinstven problem vo zaednickiot zivot bitkata za opstojuvanje ima uste mal milion drugi raboti koi se isto tolku vazni vo zivotot pred da se stapi vo brak pa i potoa.a svesnosta za nekogo nikogas moze da ne dojde nema tuka godisna granica moj prijatele:pipi:
Да ова што го викаш е токму она што сакам и јас да го нагласам но... Да објаснам неколку работи... Прашај некој кој има некое искуство за животот (под искуство кажувам да работел/учел. Сепак годините и искуството го прават човекот да биде посозреан а не билокое од овие две одделно.
 

D-r-ot

од поликлиника
Член од
8 јануари 2009
Мислења
3.360
Поени од реакции
941
Spored mene idealna vozrast e megu 33-30 godini.Ova vazi za mene,na taa vozrast(osven ako ne napravam belja prethodno:helou:) bi se ozenil:)
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Да ова што го викаш е токму она што сакам и јас да го нагласам но... Да објаснам неколку работи... Прашај некој кој има некое искуство за животот (под искуство кажувам да работел/учел. Сепак годините и искуството го прават човекот да биде посозреан а не билокое од овие две одделно.
ma covece sto ima veze rabotnoto iskustvo so iskustvo ili sozreanost za brak???????jas licno poznavam luge koi imaat fakultet ama vo pametot se kako mali deca na primer.ne vikam deka ako stapat vo brak nema da im bide dobro ama vo sekoj slucaj profesijata odnosno rabotata nema nikakva uloga za da se stapi vo brak.toa se dva razliciti poimi koi ne se povrzani edno so drugo.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.657
Поени од реакции
13.161
ma covece sto ima veze rabotnoto iskustvo so iskustvo ili sozreanost za brak???????jas licno poznavam luge koi imaat fakultet ama vo pametot se kako mali deca na primer.ne vikam deka ako stapat vo brak nema da im bide dobro ama vo sekoj slucaj profesijata odnosno rabotata nema nikakva uloga za da se stapi vo brak.toa se dva razliciti poimi koi ne se povrzani edno so drugo.
хммммм кое е основното средство за преживување во денешните услови? Среќа? Љубов? Не. Парите се. А пари ако не работиш, нема да ги склопиш. А за сигурна работа потребно ти е работно искуство и/или факултет. Идејата ми е за идеална возраст за брак. Значи брак можеш и на 20 години да направиш но... Колку би опстојал долго во овој суров свет? Можеби ќе се најде начин и ретки се тие случаеви кога опстојува но реално земено... А тоа што викаш дека постојат и такви кои завршиле факс и не се созреани, тука се сложувам. Тоа се површни луѓе кои се запишале само колку да го имаат пемпелето а не да учат од оноа што навистина факултетот го нуди.
 
Член од
13 ноември 2008
Мислења
85
Поени од реакции
0
идеално време нема,
се е субјективно и релативно, јас барем мислам дека човек треба да се здобие со високо образование, да се вработи , да си купи стан ,кола па после
(и тоа ке му дојде некаде на пеесет години ако гледас како аде кај нас во дрзавава....)
(па затоа ги елиминираш последниве две и стпуваш во брак на 27-8,9 год... се осекаш глупо, не си го постигнал тоа што ти било целта (а тоа е самостојност ) ама тоа е животот во РМ )
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Според мене 24 години. Јас барем планирам тогаш :) Уствари се е испланирано само уште невеста да си најдам. :))))
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
23
мажи најмалце 30, се друго е преурането (за мене) е сега виша сила(бебенце) јебига хахаха
 
Член од
10 јуни 2006
Мислења
118
Поени од реакции
7
БРАК- на колку години?

Од неодамна почна да ми се вртка ова прашање во главата. До пред една година не ни размислував за тоа, но оваа година откако ми се омажија/оженија повеќето од другарките и другарите, почна да ме фаќа паника. Имам 25 години, немам ни дечко, ниту пак некој ми се допаѓа, ниту јас на некого му се допаѓам. На 20 години ми заврши последната врска и од тогаш ништо.

Како и да е, темава не ја отварам за мене, туку ме интересира, каков е вашиот став по ова прашање. Кои се за вас најдобрите години за стапување во брак. Сметате ли дека во Макдеонија е тешко да се отпочне (најде слободен партнер/ка) врска после 25-26 година.
 
H

^HITMAN^

Гостин
Не постои граница за тоа прашање. Тешко ??? Не верувам дека е тешко да си најдеш партнер на било кога возраст поготово во Скопје град со околу 700,000 жители, само треба да излегуваш и да комуницираш со луѓето. Партнерот нема да ти дојде дома. :helou: На запад стапуваат во брак обично после 30-тата година и мажот и жената затоа што од приоритетно значење им се образованието и кариерата. Дури откако ќе си го осигураат животот, тогаш стапуваат во брак. Кај нас како и се останато - обратно.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Не можеш да планираш точно кога ќе стапиш во брак, посебно не кога немаш партнер до тебе за кој би била сигурна дека ќе ти биде и брачен партнер...
Во секоја доба од животот човек може да си најде партнер, само како што кажа хитмен треба комуникација, излегување, дружење...ти треба да го бараш, од небо нема да падне тој!
За мене идеални години за брак се негде 26-7...порано би била премн млада и неизживеана, а подоцна е веќе касно дури и ризикот за раѓање деца станува поголем...Значи многу фактори влијаат врз времето кога треба да се стапи во брак...исто мн влијае и финансиската состојба. Ако барем еден од партнерите не работи и нема примања, бракот тешко дека би функционирал како што треба. Мама и тато нема вечно да се живи...
Затоа изживеј па после врзувај се со една личност до крајот на животот...:pipi:
 

Вилинско коњче

It is my party :))
Член од
31 декември 2009
Мислења
550
Поени од реакции
62
Од лично искуство сметам дека како што стануваш позрел, поискусен (да не речам старееш) стануваш поприбирлив, критериумите за партнер ги повишуваш, бидејќи и ти во меѓувреме созреваш, напредуваш, учиш и не си трплив да се замараш со луѓе кои не го поминале истото
Нема идеална годишна граница за стапување во брак ... но многу мои пријателки се омажија околу 30-тата година ... а има и такви кои се постари од 30 (во кои спаѓам и јас) кои акаат уште низ град :smir:
 
H

^HITMAN^

Гостин
Не можеш да планираш точно кога ќе стапиш во брак, посебно не кога немаш партнер до тебе за кој би била сигурна дека ќе ти биде и брачен партнер...
Во секоја доба од животот човек може да си најде партнер, само како што кажа хитмен треба комуникација, излегување, дружење...ти треба да го бараш, од небо нема да падне тој!
За мене идеални години за брак се негде 26-7...порано би била премн млада и неизживеана, а подоцна е веќе касно дури и ризикот за раѓање деца станува поголем...Значи многу фактори влијаат врз времето кога треба да се стапи во брак...исто мн влијае и финансиската состојба. Ако барем еден од партнерите не работи и нема примања, бракот тешко дека би функционирал како што треба. Мама и тато нема вечно да се живи...
Затоа изживеј па после врзувај се со една личност до крајот на животот...:pipi:
Штрумфета добро размислува :) Се што испуштива да напишам во претходниот пост, ме надополни. Само не се преоптеретувај со фактот дека не ќе можеш да си најдеш партнер и не напнувај по секога цена затоа што нема да изгледа убаво од страна. Спонтано нека се случуваат работите, и ХЕЛЛООООУУУУ ти имаш само 25... Не се категоризирај во категоријата - СТАРА МОМА :) Далеку си од тоа, не се замарај и уживај. Што треба да биде твое, само ќе си дојде.:smir:
 
Член од
10 јуни 2006
Мислења
118
Поени од реакции
7
Штрумфета добро размислува :) Се што испуштива да напишам во претходниот пост, ме надополни. Само не се преоптеретувај со фактот дека не ќе можеш да си најдеш партнер и не напнувај по секога цена затоа што нема да изгледа убаво од страна. Спонтано нека се случуваат работите, и ХЕЛЛООООУУУУ ти имаш само 25... Не се категоризирај во категоријата - СТАРА МОМА :) Далеку си од тоа, не се замарај и уживај. Што треба да биде твое, само ќе си дојде.:smir:
Е инересни размислувања. Јас не барам по секоја цена и имам чувство дека некако уште ми е рано, но дали по некоја случајност три најдобри другарки ми се омажија оваа година, ми се намали друштвото за излегување, кога одиме на кафе само некои домакински муабети слушам. Ми се допадна еден дечко кој доаѓа кај мене на работа и имав некое чувство дека и јас него му се допаѓам и после два-три месеца летање во воздух видов дека на раката носи бурма и дознав дека е 2 години женет. И накако почна да ме копка прашањево, интересно е да се видат и поинакви размислувања, кои охрабруваат во секој случај. :smir:

Јас се оженив на 45 :toe:

Охо па тогаш имам време :pos2:
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Штрумфета добро размислува :) Се што испуштива да напишам во претходниот пост, ме надополни. Само не се преоптеретувај со фактот дека не ќе можеш да си најдеш партнер и не напнувај по секога цена затоа што нема да изгледа убаво од страна. Спонтано нека се случуваат работите, и ХЕЛЛООООУУУУ ти имаш само 25... Не се категоризирај во категоријата - СТАРА МОМА :) Далеку си од тоа, не се замарај и уживај. Што треба да биде твое, само ќе си дојде.:smir:
ШтрумФета од секогаш била паметна личност:pipi: ( и не, не се фалам) :icon_lol:
На луѓето, посебно на девојките на таа возраст влезено им е у психа дека не се способни да задржат партнер, дека нив никој не ги сака и како мине времето се повеќе надеж има во нив дека некогаш би се омажиле...
Ама така е на ова поднебје...да погледнеме на работите од агол на "сексот и градот..колку само тие уживаат в животот и сексот...Саманта е личност која не верува во бракот и на 50 години уште не размуслува за него..."
Мноооогу сме конзервативни...значи мора да сфатиме дека прво треба да се ужива у животот, да се прави што ти душа сака, а мажачки, женачки имало и ке има без разлика на колку години...стрпливост само и се ке биде во ред:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom