ИТ фирми и пракси во Скопје

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.781
Поени од реакции
26.346
Јас не знам за кои тендераши збориш, баш би сакал да ми го објасниш тоа.
Јас зборам за тоа дека програмерите со едни од највисоките примања во државата многу допринесуваат за самата економија.

Иначе мислев на ова

Извини, не си пишал лојални према државата туку према фирмата. Демек од едно зборче во CV-то можеш да го процениш ова. Има еден куп лојални луѓе кои што напишале северна во CV-то наспрема еден куп дегени кои глумат патриоти а би те исцедиле ко сунѓер во првата прилика што ја имаат. Па размисли, колку Македонци познаваш кои се големи патриоти а цел живот се борат за државна цицка или некој од тие тендерите што ги спомна?

Муабетот ми беше, дека националната гордост не се брани така што ќе земеш на некој рандом лик што кур го боли за тебе да му објаснуваш која е Македонија. Од едно уше ќе му влезе, од друго ќе му излезе.
За мене национална гордост се покажува само со придонесување кон државата. Се друго е мижи асан да ти баам.
Не објаснувам никому ништо, јас кажувам можам да кажам дека некој ќе е нелојален по дефолт ако напишал северна, а не дека тој што нема напишано северна дека ќе биде лојален. На тој што пишал Македонија, ќе му дадам шанса, северџаните едноставно не заслужиле шанса.

И пак кој спомна лојалност кон државата ?
Автоматски споено мислење:

Странските колеги си викаат Северна Македонија, ни знаат за проблемот за името, ни пак ги боли кур. Северна Македонија е меѓународното име на државава, за да не беше Северна требаше во 2017 да се борат битки за да се спречи тоа, сега со рандом замарање на некој Ханс со балканска политика нема да се врати името.
Абе најлесно е да се каже така, требаше да изгинеме сите до еден за да се викаме Македонија, па ајде сега да прифатиме све што ни е наметнато.

И нема врска све тоа, еднотавна ми е равенката. Многу ми е слична ароганцијата како што им беше на странците и на северџаните во куртонската револуција, Јас нема да ранам северџани, нека ги рани името. Дали мислиш дека сум во право или не, ме боли стапот.
 
Последно уредено:

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.166
Поени од реакции
1.143
Не објаснувам никому ништо, јас кажувам можам да кажам дека некој ќе е нелојален по дефолт ако напишал северна, а не дека тој што нема напишано северна дека ќе биде лојален. На тој што пишал Македонија, ќе му дадам шанса, северџаните едноставно не заслужиле шанса.
Епа тоа сакав да го дискутираме, дали постои некаква единствена карактеристика што ќе ти каже за нечива лојалност. Пример ти тврдиш дека тоа е дали некој пишал северна или не. А што мислиш за следниве случаи:
Пример ако ти дојде некој со бугарски пасош нема да го примиш?
Што ако дознаеш дека ликот имал ливада во Маврово и ја продал на албанец?
Замисли ти дојде некој што пазарува во Кипер наместо во Кам или Стокомак?
Или некој што оди по 2-3 пати на одмор во Грција?
Ако земеме да пресметаме, сите овие типови на луѓе имаат повеќе "штета" направено одколку некој што пишал северна во CV-то. Можеби CV-to го праел online, па копчето за држава било select option, па таму само северна имало :D

Туку да не ја труеме темата, ако има некоја порелевантна тема, може таму да се префрлиме.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
770
Поени од реакции
1.006
Немал другар работа ѓаоло па си ебал децата.

Изглеа немате премногу шо да се занесувате на интервју и сеа ќе се куропецаме ако има или нема северна, како ќе ми прдни во моментот, па ќе го избркам некого и ќе се напрам лелел шо сакам прам. :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.781
Поени од реакции
26.346
Епа тоа сакав да го дискутираме, дали постои некаква единствена карактеристика што ќе ти каже за нечива лојалност. Пример ти тврдиш дека тоа е дали некој пишал северна или не. А што мислиш за следниве случаи:
Пример ако ти дојде некој со бугарски пасош нема да го примиш?
Што ако дознаеш дека ликот имал ливада во Маврово и ја продал на албанец?
Замисли ти дојде некој што пазарува во Кипер наместо во Кам или Стокомак?
Или некој што оди по 2-3 пати на одмор во Грција?
Ако земеме да пресметаме, сите овие типови на луѓе имаат повеќе "штета" направено одколку некој што пишал северна во CV-то. Можеби CV-to го праел online, па копчето за држава било select option, па таму само северна имало :D

Туку да не ја труеме темата, ако има некоја порелевантна тема, може таму да се префрлиме.
Можеме да почнеме од северна во CV-то. Тоа е нешто што лесно се поправа.а

И многу релевантна е темата, пракси во Скопје и вработување на почетници...
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
770
Поени од реакции
1.006
Дали пасошот и личната карта ти е сеуште на Македонија или СЕВЕРНА Македонија?
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.384
Поени од реакции
28.233
ќе е нелојален по дефолт
Па сигурно не аплицираат девелопери.......... типичен мајндсет

Еве јас кажувам за мене, никој нема да влезе што на CV
Дефолт, девелопер, CV, мајндсет не се зборови од македонскиот речник. Јас ваквите ги филтрирам :icon_lol:

Нели? Ако не си го негуваме јазикот, како ќе си го негуваме кодот и документацијата? :D
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.166
Поени од реакции
1.143
Можеме да почнеме од северна во CV-то. Тоа е нешто што лесно се поправа.а

И многу релевантна е темата, пракси во Скопје и вработување на почетници...
Настрана муабетов за нелојални.
Според тоа што пишуваш си работодавач.
Ме интересира, што е за тебе лојален програмер?
Како го препознаваш? Не мора на интервју туку еве, уз работа.

Може да отвориме една ваква дискусија
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.781
Поени од реакции
26.346
Настрана муабетов за нелојални.
Според тоа што пишуваш си работодавач.
Ме интересира, што е за тебе лојален програмер?
Како го препознаваш? Не мора на интервју туку еве, уз работа.

Може да отвориме една ваква дискусија
Сме збореле за лојалност тука. Може не во оваа тема ама сме збореле. Не е лојален програмер, збориме воопшто како човечка особина, лојален вработен. Кога човек нема избор, „лојален“ е дека нема избор и многу тешко може реално да се види лојалноста. Но во ИТ индустријата е поинаку, луѓето имаат избор. Генерално ако очекуваш некој да биде лојален вработен, мора и фирмата да покаже лојалност спрема вработените. Да се има фер однос, да се цени и наградува трудот према можностите и така натаму. Кога фирмата е лојална кон вработените, тогаш и вработените ќе се лојални кон фирмата.

Јас зборам од мое искуство како вработен и најважно од све да има позитивна атмосфера во фирмата, луѓето да се осеќаат среќни. Работата ти е пола од животот и многу е важно за луѓето таа половина од својот живот да ја поминуваат среќни. Значи не зборам за слепа лојалност, туку возвраќање на лојалноста кон фирмата со иста мера. Има фирми кои имаат токсична атмосфера и менуваат еден куп вработени на месечно ниво, а има фирми кои си ги чуваат вработените и се грижат за нив и за возврат добиваат многу лојални вработени. Да се разбереме, не секој човек може да фит-не во секоја фирма, но генерално од „миграцијата“ на вработените, можеш да заклучиш каква е атмосферата во фирмите.
Автоматски споено мислење:

Немал другар работа ѓаоло па си ебал децата.

Изглеа немате премногу шо да се занесувате на интервју и сеа ќе се куропецаме ако има или нема северна, како ќе ми прдни во моментот, па ќе го избркам некого и ќе се напрам лелел шо сакам прам. :)
Според нивото на фрустрацијата што ја покажуваш, гледам бајаги ти се „куропецале“ и „занесуеле“ на интервју... Може треба да пробаш да се погледнеш во огледало пред да продолжиш.
 
Последно уредено:

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.977
Поени од реакции
12.522
Сме збореле за лојалност тука. Може не во оваа тема ама сме збореле. Не е лојален програмер, збориме воопшто како човечка особина, лојален вработен. Кога човек нема избор, „лојален“ е дека нема избор и многу тешко може реално да се види лојалноста. Но во ИТ индустријата е поинаку, луѓето имаат избор. Генерално ако очекуваш некој да биде лојален вработен, мора и фирмата да покаже лојалност спрема вработените. Да се има фер однос, да се цени и наградува трудот према можностите и така натаму. Кога фирмата е лојална кон вработените, тогаш и вработените ќе се лојални кон фирмата.

Јас зборам од мое искуство како вработен и најважно од све да има позитивна атмосфера во фирмата, луѓето да се осеќаат среќни. Работата ти е пола од животот и многу е важно за луѓето таа половина од својот живот да ја поминуваат среќни. Значи не зборам за слепа лојалност, туку возвраќање на лојалноста кон фирмата со иста мера. Има фирми кои имаат токсична атмосфера и менуваат еден куп вработени на месечно ниво, а има фирми кои си ги чуваат вработените и се грижат за нив и за возврат добиваат многу лојални вработени. Да се разбереме, не секој човек може да фит-не во секоја фирма, но генерално од „миграцијата“ на вработените, можеш да заклучиш каква е атмосферата во фирмите.
Ако сакаш лојалност, земи си куче.
Кој остана да верува во таа “лојалност” на врска вработен-фирма, во било која дирекција, гадно се заебал.
Чиста трансакција, даваш време, добиваш пари.
Во годиниве се изнагледав примери од кои одново ми се докажува дека колку и да звучи сурово,на крај на денот ти си само уште еден асет за компанијата. Кога ќе зачкрипат тркалата, хр те гледа како сума, не како човек. Имало примери, да не набројувам, форумот е јавен, ама фирмата е во шкрипец, отпушта долгогодишни вработени во најтешки периоди од животот. Во бизнисот нема место за емоции, колку побрзо го сфатиш, толку подобро.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.950
Поени од реакции
17.771
Ако тој пишал во CV-то со кое аплицира во фирма во државава, стои локација, Skopje North Macedonia, тоа не е самарот, тоа е магарето . Не гледам јас политика тука, туку ги обесхрабрувам луѓето да го пишуваат тоа, ако не мораат. За linkedin не се бунам, немаат избор луѓето, ама ако при избор напишат, јебига можат да ја одминат фирмава и уште неколку фирми кои ја имаат истата политика. Притоа јас нема да им кажам зошто се одбиени, нема да се изживувам врз нив. Едноставно нема да бидат земени во предвид.

Нема врска муабетов за прозападни-происточни, немој да се лажеш дека ти, или било кој од форумов, е повеќе западно ориентиран од мене. Едноставно е, може било кој колку сака да го прифаќа новото име. Јасно е дека тоа ни се наметнува од позиција на сила. Во некој случај мораме да го прифатиме, за да можеме да функционираме (Пасош, ЛК, Возачка, како што викаш на факултет), но немора секаде да го прифатиме. Не се палам, не се замарам, туку само кажувам дека веќе не ни разгледувам такви кандидати, а знам и уште неколку фирми и регрутери кои го прават истото, а верувам во иднина се повеќе фирми ќе го следат ова правило.
Moes da vrabotis kogo sakas. Ima lugje so procenuvaat vrz baza na lepota, nekoj sprema poznanstvo i tn. Imav eden kolega, bese na pozicija da bira, go izbra kandidatot zaso e kavadarcanec. Vika mnogu kandidati, mora da filtriram nekako. Ti si resil vrz baza na toa vo CVto da procenuvas karakter na covek, so e ludnica ako me prasas mene, zaso apsolutno niso ne znaci. Mozhe da e najlojalniot i najpatriotskiot covek na svet, a da go lupnal toa od edno milion pricini. Ali tvoja firma, kje raboti za tebe, ti kje gi trpis posledicite.

Ja sum sekad za profesionalizam vo biznis. Megjutoa nie sme lugje i normalno nekad i emociite da vlijaat vo procenkata.
Автоматски споено мислење:

Ако сакаш лојалност, земи си куче.
Кој остана да верува во таа “лојалност” на врска вработен-фирма, во било која дирекција, гадно се заебал.
Чиста трансакција, даваш време, добиваш пари.
Во годиниве се изнагледав примери од кои одново ми се докажува дека колку и да звучи сурово,на крај на денот ти си само уште еден асет за компанијата. Кога ќе зачкрипат тркалата, хр те гледа како сума, не како човек. Имало примери, да не набројувам, форумот е јавен, ама фирмата е во шкрипец, отпушта долгогодишни вработени во најтешки периоди од животот. Во бизнисот нема место за емоции, колку побрзо го сфатиш, толку подобро.
Firmata kako entitet e na nekoj nacin - lugjeto so odlcuvacka mokj. Defitivno periodov imase lojalni lugje so izgorea, megjutoa i takvi so bea zastiteni vrz baza na toa. Bitno da si gleas za sebe sekogas, za da nema razocaruvanja posle. Ti kako vraboten sekako si vo podredena uloga.
 
Последно уредено:
Член од
10 март 2022
Мислења
188
Поени од реакции
388
resil vrz baza na toa vo CVto da procenuvas karakter na covek, so e ludnica ako me prasas mene, zaso apsolutno niso ne znaci. Mozhe da e najlojalniot i najpatriotskiot covek na svet, a da go lupnal toa od edno milion pricini.
Една од причините е алатката со која е правено CV-то да ти понуди да избереш опција од dropdown North а не Macedonia. Јас баш би сакал уште на интервју вакво нешто да се истакне некој да знам дека треба да бегам од таму. Или како филтерот за кавадарчани ебате :facepalm:.
да не набројувам, форумот е јавен, ама фирмата е во шкрипец, отпушта долгогодишни вработени во најтешки периоди од животот
Искрено не гледам причина да не објавуваме имиња на фирми кај што сме имале и лоши и добри искуства. Претходно некој скоро дипломиран прашуваше за јуниор позиција, ја напишав фирмата кај да аплиплицира ако сака да учи али да очекува мизерна плата. Дури и имиња кои се дел од менаџмент. Џабе фирмата и платата се топ ако тим лидот ти го загорчува животот секој ден.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.977
Поени од реакции
12.522
Firmata kako entitet e na nekoj nacin - lugjeto so odlcuvacka mokj. Defitivno periodov imase lojalni lugje so izgorea, megjutoa i takvi so bea zastiteni vrz baza na toa. Bitno da si gleas za sebe sekogas, za da nema razocaruvanja posle. Ti kako vraboten sekako si vo podredena uloga.
Моите примери беа сите во големи технолошки корпорации. Сите долгогодишни вработени, па мое мислење и воркохолици, со жртви на одмори/боледувања за да помогнат кога требало. Сите до еден отпуштени во последниве година две, во бранот масивни отпуштања. Најверојатно беа премногу скапи за да ги задржат.
 
Член од
3 јули 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ima li nekoj informacija sto firma e Symphony Solutions. Mi nudat nesto,ama bidejki imam dobra rabota se mislam.
I iskustva ako moze.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.832
Поени од реакции
10.577
Moes da vrabotis kogo sakas. Ima lugje so procenuvaat vrz baza na lepota, nekoj sprema poznanstvo i tn. Imav eden kolega, bese na pozicija da bira, go izbra kandidatot zaso e kavadarcanec.
Што мене не ми се падна некој ваков, бар да не се влечев по интервјуа. Вака одма исполнувам критериум. :LOL:

Ima li nekoj informacija sto firma e Symphony Solutions. Mi nudat nesto,ama bidejki imam dobra rabota se mislam.
I iskustva ako moze.
Не се овие тие што ги испуштија сите вработени за време на кризата кога им откажаа проекти? Активирани се нешто во последно време и мене ми пишаа за отворена позиција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom