ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.780
Поени од реакции
18.392
Чисто да се има претстава со какви психо ликови може да си имате работа. Типчево лаже дека со некаков код изгенериран код преку чатгпт (пошто веза нема од код), кој патем не беше синтаксички точен, успеал од продукција (апликацискиот сервер) да се конектира со редис сервисот на амазон или ЕластиКеш.

Screenshot from 2024-06-20 12-49-51.png

после пишувам тест код на мастер да видам дали стварно му успеало

Screenshot from 2024-06-20 12-53-52.png

и за на крај да се закачи зашто сум пушнал на продукција, а самиот он ми вика дебагирај на продукција

:ROFLMAO:

ау како би го дигнал на шамари, би отишол до Израел и племето би му го ебал
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Во последно време гледам еден тренд што е загрижувачки, чаламење на linkedin дека аи-то искуцало се за нив, и тоа најчесто од ликови како овој професорот, што гарантирам дека во живот нема искуцано толку код колку просечен девелопер во година дена.

Ваквите постови може само да им се удрат по глава на ИТ професионалците. Во голем дел од фирмите менаџерите и директорите се од други професии, и немаат појма за комплексноста на техничкиот дел. Истите тие скролаат по linkedin и доволно е да налетаат на вакви постови, па да почнат дискусиите во нивните компании дека не им треба пола девелопмент тим/или дека многу им наплаќаат контракторите, и шупрајме после?

Интересен феномен, демек луѓе со високо IQ, али тотално изгубени за последиците.

Прегледај го приврзокот 420959
Каде бе Кинез програмер жити све.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Чисто да се има претстава со какви психо ликови може да си имате работа. Типчево лаже дека со некаков код изгенериран код преку чатгпт (пошто веза нема од код), кој патем не беше синтаксички точен, успеал од продукција (апликацискиот сервер) да се конектира со редис сервисот на амазон или ЕластиКеш.

Прегледај го приврзокот 420983

после пишувам тест код на мастер да видам дали стварно му успеало

Прегледај го приврзокот 420984

и за на крај да се закачи зашто сум пушнал на продукција, а самиот он ми вика дебагирај на продукција

:ROFLMAO:

ау како би го дигнал на шамари, би отишол до Израел и племето би му го ебал
Де бе, се збунил чоекот.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.359
Поени од реакции
3.514
 

Kajgana Shop

На врв Bottom