ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
1 октомври 2023
Мислења
610
Поени од реакции
1.908
Mislam seriozno lojalnost? Ova li e ridot na koj kje umreme, CVijata? Imavme izbori, mnozinstvoto od narodot glasase za partii koj promoviraa pocituvanje na dogovoorot. Toa e toa, nema potreba od ljutenje sea.
Добре дојде на кајгана, најпатриотскиот форум во Македонија. Овде се умира и гине против бугари, шиптaри и сите крвни непријатели на Македонија, сите се криви за ситуацијата на МК во која се наоѓа ама кога ќе дојде ред за избори, се гласа за истите секој циклус. Шизофренија на мало и големо.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.954
Поени од реакции
17.781
Ако од цело CV се фати за името на државата како сум го пишал, тогаш ни јас не би сакал да работам за тој работодавец.
Без разлика дали сака Северна дали сака Македонија да пишува.
Sea ima mnogu aplikanti, mozhe da bira po kriv nos ako saka :D Sala na strana, okej nekoj so sila se prai severdzan, ama povekjeto cvto go svakjaat kako formalen dokument.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.794
Поени од реакции
26.355
Mislam seriozno lojalnost? Ova li e ridot na koj kje umreme, CVijata? Imavme izbori, mnozinstvoto od narodot glasase za partii koj promoviraa pocituvanje na dogovoorot. Toa e toa, nema potreba od ljutenje sea.
Зошто не лојалност? Зошто да не барам лојалност од луѓето? Тоа е лоша особина?
Автоматски споено мислење:

Sea ima mnogu aplikanti, mozhe da bira po kriv nos ako saka :D Sala na strana, okej nekoj so sila se prai severdzan, ama povekjeto cvto go svakjaat kako formalen dokument.
Грешка си, секогаш има апликанти, само е прашање на цената.
 
Последно уредено:

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.860
Поени од реакции
6.021
Verojatno zaso ne se zamaraat za toa. Megjudrugoto e i krajno neprofesionalno toa da bide bilo kakov kriterium. Biznis si e biznis. Nie prst ne mrdnavme za imeto, sea so CVijata kje se tegneme.
Тоа и сакав да кажам, дека никој не се замара надвор толку колку што овакви фирмички како @enzo8 што ги кажа, продадени за 2 тендера замараат кандидати.

Јас било каде се претставувам дека сум од Македонија и никој не се обидел да ме поправи.

На работа, директорот од УК е, и на состаноци пред клиенти секогаш ме претставува од Македонија, иако знае дека сме Северна. Ете, мала почит, ама за мене значи.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.168
Поени од реакции
1.146
Абе никој не ви вика да не се претставувате како Македонци. Муабетот ми беше дека ако пишеш Македонија, некој ќе земе ќе изгугла и прво што ќе му излезе е дека е реон во Грција. Ќе помисли дека си во европска унија, па утре ќе почнеш процес за интервју за работа што не можеш да ја добиеш.

Да не зборам за тоа дека многу луѓе немаат слушнато за "Macedonia".
Пример зборам со еден колега Кинез, праиме бош муабет за времето и му викам "Here in Macedonia it is very hot".
Ликов зел изгуглал "Macedonia" и ми вика: "Are you near the sea?"
И сеа почнува муабетот, "No, we don't have sea in Macedonia".
"But google says that you do. Are you from Greece?" Итн...

Со луѓето што си поблизок и често соработуваш нормално дека ќе им објасниш и ќе те сфатат кога го користиш терминот "Macedonia", ама со рандом ликови треба да трошиш време да објаснуваш. Да не зборам за тоа што ќе помислат: "Why the fuck is this guy bringing politics into a random technical meeting?"
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.954
Поени од реакции
17.781
Зошто не лојалност? Зошто да не барам лојалност од луѓето? Тоа е лоша особина?
Автоматски споено мислење:


Грешка си, секогаш има апликанти, само е прашање на цената.
Pa ako e lojalnost prema drzavata kriterium, treba da ja ajtsorsas firmata a bogami i industrija da smenis :D
 
Член од
1 октомври 2023
Мислења
610
Поени од реакции
1.908
Абе никој не ви вика да не се претставувате како Македонци. Муабетот ми беше дека ако пишеш Македонија, некој ќе земе ќе изгугла и прво што ќе му излезе е дека е реон во Грција. Ќе помисли дека си во европска унија, па утре ќе почнеш процес за интервју за работа што не можеш да ја добиеш.

Да не зборам за тоа дека многу луѓе немаат слушнато за "Macedonia".
Пример зборам со еден колега Кинез, праиме бош муабет за времето и му викам "Here in Macedonia it is very hot".
Ликов зел изгуглал "Macedonia" и ми вика: "Are you near the sea?"
И сеа почнува муабетот, "No, we don't have sea in Macedonia".
"But google says that you do. Are you from Greece?" Итн...

Со луѓето што си поблизок и често соработуваш нормално дека ќе им објасниш и ќе те сфатат кога го користиш терминот "Macedonia", ама со рандом ликови треба да трошиш време да објаснуваш. Да не зборам за тоа што ќе помислат: "Why the fuck is this guy bringing politics into a random technical meeting?"
Ама затоа за North Macedonia чуле, така?
Да не си од фирмава кај што бев на интервју случајно, нешто на Дата, хм??
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.794
Поени од реакции
26.355
Pa ako e lojalnost prema drzavata kriterium, treba da ja ajtsorsas firmata a bogami i industrija da smenis :D
Не барам према државата лојалност, туку према фирмата. А ако човек нема принципи и си ја гази сопствената национална гордост и тоа на очигледна неправедоност, тогаш тој човек може да е во најмала рака полтрон, а од такви треба да бегаш како ѓаол од темјан.

А за тоа што и како треба да сменам, ќе те прашам само колку време си во индустријава ?
Автоматски споено мислење:

Да не зборам за тоа дека многу луѓе немаат слушнато за "Macedonia".
Сериозно во наводници...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.954
Поени од реакции
17.781
Не барам према државата лојалност, туку према фирмата. А ако човек нема принципи и си ја гази сопствената национална гордост и тоа на очигледна неправедоност, тогаш тој човек може да е во најмала рака полтрон, а од такви треба да бегаш како ѓаол од темјан.

А за тоа што и како треба да сменам, ќе те прашам само колку време си во индустријава ?
Автоматски споено мислење:


Сериозно во наводници...
Ja sum malce, godina dena. Ama pak ne gleam zaso ova bi bilo kriterium. Principi ocigoedno neame, ako imavme, nemase da e smento imeto.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.168
Поени од реакции
1.146
Ама затоа за North Macedonia чуле, така?
Да не си од фирмава кај што бев на интервју случајно, нешто на Дата, хм??
Да, работам во data busters, ги тракираме сите што го користат името Македонија, добивме наредба од Сорош да направиме регистар на тие лица.

Не барам према државата лојалност, туку према фирмата. А ако човек нема принципи и си ја гази сопствената национална гордост и тоа на очигледна неправедоност, тогаш тој човек може да е во најмала рака полтрон, а од такви треба да бегаш како ѓаол од темјан.
А за тоа што и како треба да сменам, ќе те прашам само колку време си во индустријава ?
Автоматски споено мислење:


Сериозно во наводници...
А видиш погоре сум пишал Македноија без наводници :D
Aх бе луѓе, од програмери правопис барате :D


Како и да е, муабетот се сведува на следното:

На на 99% од луѓето кур ги боли како се викаш. Ако го користиш Македонија, ќе треба да се ебаваш и објаснуваш, ако речеш северна ќе го скокнеш тој дел.
На тоа се сведува кога работиш со лица кои не се запознаени со тематиката на Македонија.
Ако аплицираш во МК фирма и некој те праша зошто не си пишал северна, тогаш не знам што да речам, бегај подалеку.

Ама дека според тоа дали некој пишал северна или не, можеш да одредиш колку е лојален на државата, тоа е смешно.
Па рандом програмер што се прекрстил во "Северен" има 10 пати повеќе допринесено за Македонија од некој рандом Стојко што има тетоважа со знамето од Кутлеш а цица од државна цицка цел живот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.794
Поени од реакции
26.355
Ja sum malce, godina dena. Ama pak ne gleam zaso ova bi bilo kriterium. Principi ocigoedno neame, ako imavme, nemase da e smento imeto.
Па не е до принципите на народот колку што ми текнува, за знамето имавме атентат на претседателот, за името имавме неуспешен референдум. Принципите на народот се тука, не се изгубиле, треба да си ги негуваме. Едноставно народот е немоќен да се избори за повеќе во дадените услови, но можеме да пркосиме на секој можен начин.

А човек без принципи, јас не сакам да имам покрај мене кога градам нешто. Тоа не е само во оваа индустрија, во било која индустрија е истото. Од таму ми е критериумот. Не сакам и не треба да расправам политика со вработените, не сакам и не треба да се опраам вака било така било, ама барем можам одма на почеток да расчистам со тоа дека не сакам северџани на работа. Тие ако самите се продале за ич ништо, мене ќе ме продадат без око да им трепне.
Автоматски споено мислење:

Ама дека според тоа дали некој пишал северна или не, можеш да одредиш колку е лојален на државата, тоа е смешно.
Кај негде напишав лојалност кон државата?

Точно е, програмерите придонесуваат највеќе за Северна Македонија и за да тендерашите лапаат пари, на тоа ги обврзува законот. Очигледно е дека појма немаш за што зборам и лупаш ко максим по дивизија.
 
Последно уредено:

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.168
Поени од реакции
1.146
Па не е до принципите на народот колку што ми текнува, за знамето имавме атентат на претседателот, за името имавме неуспешен референдум. Принципите на народот се тука, не се изгубиле, треба да си ги негуваме. Едноставно народот е немоќен да се избори за повеќе во дадените услови, но можеме да пркосиме на секој можен начин.

А човек без принципи, јас не сакам да имам покрај мене кога градам нешто. Тоа не е само во оваа индустрија, во било која индустрија е истото. Од таму ми е критериумот. Не сакам и не треба да расправам политика со вработените, не сакам и не треба да се опраам вака било така било, ама барем можам одма на почеток да расчистам со тоа дека не сакам северџани на работа. Тие ако самите се продале за ич ништо, мене ќе ме продадат без око да им трепне.
Автоматски споено мислење:


Кај негде напишав лојалност кон државата?

Точно е, програмерите придонесуваат највеќе за Северна Македонија и за да тендерашите лапаат пари, на тоа ги обврзува законот. Очигледно е дека појма немаш за што зборам и лупаш ко максим по дивизија.
Јас не знам за кои тендераши збориш, баш би сакал да ми го објасниш тоа.
Јас зборам за тоа дека програмерите со едни од највисоките примања во државата многу допринесуваат за самата економија.

Иначе мислев на ова
Не барам према државата лојалност, туку према фирмата. А ако човек нема принципи и си ја гази сопствената национална гордост и тоа на очигледна неправедоност, тогаш тој човек може да е во најмала рака полтрон, а од такви треба да бегаш како ѓаол од темјан.
Извини, не си пишал лојални према државата туку према фирмата. Демек од едно зборче во CV-то можеш да го процениш ова. Има еден куп лојални луѓе кои што напишале северна во CV-то наспрема еден куп дегени кои глумат патриоти а би те исцедиле ко сунѓер во првата прилика што ја имаат. Па размисли, колку Македонци познаваш кои се големи патриоти а цел живот се борат за државна цицка или некој од тие тендерите што ги спомна?

Муабетот ми беше, дека националната гордост не се брани така што ќе земеш на некој рандом лик што кур го боли за тебе да му објаснуваш која е Македонија. Од едно уше ќе му влезе, од друго ќе му излезе.
За мене национална гордост се покажува само со придонесување кон државата. Се друго е мижи асан да ти баам.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.954
Поени од реакции
17.781
Па не е до принципите на народот колку што ми текнува, за знамето имавме атентат на претседателот, за името имавме неуспешен референдум. Принципите на народот се тука, не се изгубиле, треба да си ги негуваме. Едноставно народот е немоќен да се избори за повеќе во дадените услови, но можеме да пркосиме на секој можен начин.

А човек без принципи, јас не сакам да имам покрај мене кога градам нешто. Тоа не е само во оваа индустрија, во било која индустрија е истото. Од таму ми е критериумот. Не сакам и не треба да расправам политика со вработените, не сакам и не треба да се опраам вака било така било, ама барем можам одма на почеток да расчистам со тоа дека не сакам северџани на работа. Тие ако самите се продале за ич ништо, мене ќе ме продадат без око да им трепне.
Автоматски споено мислење:


Кај негде напишав лојалност кон државата?

Точно е, програмерите придонесуваат највеќе за Северна Македонија и за да тендерашите лапаат пари, на тоа ги обврзува законот. Очигледно е дека појма немаш за што зборам и лупаш ко максим по дивизија.
Ova e mn los nacin da prkosis, da ne recam udiraj po samarot a ne po magareto. Povekjeto od lugjeto tuka ne sakaat da osetat ni najmala nelagodnost/zrtva vo ime na drzavata. Imavme izbori i groto od gragjanite glasaa za partii koj se prozapadni i otvoreno rekoa deka kje go postuvaat novoto ime. Posle toa da se palis na vakvi sitnici e ocajno spored mene e vo rang na potegot na goga.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.794
Поени од реакции
26.355
Ova e mn los nacin da prkosis, da ne recam udiraj po samarot a ne po magareto. Povekjeto od lugjeto tuka ne sakaat da osetat ni najmala nelagodnost/zrtva vo ime na drzavata. Imavme izbori i groto od gragjanite glasaa za partii koj se prozapadni i otvoreno rekoa deka kje go postuvaat novoto ime. Posle toa da se palis na vakvi sitnici e ocajno spored mene e vo rang na potegot na goga.
Ако тој пишал во CV-то со кое аплицира во фирма во државава, стои локација, Skopje North Macedonia, тоа не е самарот, тоа е магарето . Не гледам јас политика тука, туку ги обесхрабрувам луѓето да го пишуваат тоа, ако не мораат. За linkedin не се бунам, немаат избор луѓето, ама ако при избор напишат, јебига можат да ја одминат фирмава и уште неколку фирми кои ја имаат истата политика. Притоа јас нема да им кажам зошто се одбиени, нема да се изживувам врз нив. Едноставно нема да бидат земени во предвид.

Нема врска муабетов за прозападни-происточни, немој да се лажеш дека ти, или било кој од форумов, е повеќе западно ориентиран од мене. Едноставно е, може било кој колку сака да го прифаќа новото име. Јасно е дека тоа ни се наметнува од позиција на сила. Во некој случај мораме да го прифатиме, за да можеме да функционираме (Пасош, ЛК, Возачка, како што викаш на факултет), но немора секаде да го прифатиме. Не се палам, не се замарам, туку само кажувам дека веќе не ни разгледувам такви кандидати, а знам и уште неколку фирми и регрутери кои го прават истото, а верувам во иднина се повеќе фирми ќе го следат ова правило.
 
Последно уредено:
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.485
Поени од реакции
2.545
Странските колеги си викаат Северна Македонија, ни знаат за проблемот за името, ни пак ги боли кур. Северна Македонија е меѓународното име на државава, за да не беше Северна требаше во 2017 да се борат битки за да се спречи тоа, сега со рандом замарање на некој Ханс со балканска политика нема да се врати името.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom