ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
4 октомври 2010
Мислења
15
Поени од реакции
2
Некој да ми наброи ИТ фирми во Скопје кои примаат практиканти, воедно и некаков контакт од нив?
Секако ако незнаете дали примаат, сепак наведете ја.

Патем, ако некој имал искуство како практикант во ИТ фирма, би можел слободно да се исповеда.
 
S

StormRage

Гостин
Хм, знам една фирма, поточно кај што бев на пракса и моментално работам. Но не за апсолутни почетници, зависи што знаеш :)
 
Член од
7 август 2010
Мислења
142
Поени од реакции
46
Што бараат во твојата фирма?
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
15
Поени од реакции
2
Хм, знам една фирма, поточно кај што бев на пракса и моментално работам. Но не за апсолутни почетници, зависи што знаеш :)
Добро, веќе кога работиш во фирмата, кое е името на фирмата, што поточно прави, што поточно бара од практикантите и дали сеуште прима практиканти?
Секако, моја должност е да доставам и CV при аплицирањето.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Муабетов ко копилиња од маало....ако имате нешто да кажете кажете точно која фирма, што бара, колку бара.. не го тупите
 
S

StormRage

Гостин
Искрено малце сме фул, има двајца практиканти што ќе почнат кај 7ми јуни.
Иначе re4m Solution Center (http://re4m.net/ страницава е античка) се работи веб, значи, PHP, Frontend комплетен, javascript jquerry html css, flash. А сеа дали би имало место... треба да прашам
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
363
Поени од реакции
172
Некој да ми наброи ИТ фирми во Скопје кои примаат практиканти, воедно и некаков контакт од нив?
Секако ако незнаете дали примаат, сепак наведете ја.

Патем, ако некој имал искуство како практикант во ИТ фирма, би можел слободно да се исповеда.
:confused: Седни си и на сите што ги знаеш по еден мејл прати им (разгледај огласи каде што бараат инженери прати ти мејл за пракса можеби ќе имаш среќа), некои ќе ти вратат некои воопшто нема ни да видат дека си пратил мејл. После ако имаш среќа да бидеш изберен ќе имаш еден куп тестирања, правење на неверојатни чуда и сл. Ретко скоро невозможно е да одиш на пракса ако само посакаш ... треба да имаш знаење и нормално тие да те изберат.

Минатото лето аплицирав на 468743451645 места за пракса и добив само неколку мејла каде што бараа чуда да се направат.

Asseco , Netcetera , Seavus
Не вреди да пробуваш оти постојано имаат практиканти.

Иновистек - Скопје
Аплицирам за .Net пракса и го добивам следниов мејл:
Ви благодариме што покажавте интерес за пракса (со можност за понатамошно вработување) во нашата компанија. Бидејќи имаме голем број на апликанти, мора да направиме примарна селекција на апликациите.
Ваша задача ќе биде следно:
Во развојна околина Visual Studio и SQLServer да развиете мала веб страна (2-3 страни минимум) за ресторан. Апликацијата треба да биде поврзана со база соодветно, и треба да содржи:
- Внесување на нови/ Промена на постоечки/ Бришење на производи/Листа на производи.
- Мал каталог со производите.
Апликацијата ќе се оценува во целина, значи и начинот на програмирање и дизајнот на страните.
Краен рок на праќање на решението е 06.07.2012. Најдобрите решенија ќе бидат повикани на интервју.
 
Член од
4 март 2010
Мислења
268
Поени од реакции
26
А кај може јас да најдам фирма ми треба за феријална пракса (Средношколец сум) може и само печат да ми удри ќе ми заврши полно работа со тоа.(од Скопје некоја фирма за компијутери, информатика, автоматика што се занимава)
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
15
Поени од реакции
2
Иновистек - Скопје
Аплицирам за .Net пракса и го добивам следниов мејл:
Ви благодариме што покажавте интерес за пракса (со можност за понатамошно вработување) во нашата компанија. Бидејќи имаме голем број на апликанти, мора да направиме примарна селекција на апликациите.
Ваша задача ќе биде следно:
Во развојна околина Visual Studio и SQLServer да развиете мала веб страна (2-3 страни минимум) за ресторан. Апликацијата треба да биде поврзана со база соодветно, и треба да содржи:
- Внесување на нови/ Промена на постоечки/ Бришење на производи/Листа на производи.
- Мал каталог со производите.
Апликацијата ќе се оценува во целина, значи и начинот на програмирање и дизајнот на страните.
Краен рок на праќање на решението е 06.07.2012. Најдобрите решенија ќе бидат повикани на интервју.
Каква коинциденција, ако е ова тоа што бараат, веќе сум втора година и пред 5 дена направив комплетен проект во Java за ресторант поврзан со дата база..

Фала на предлозите.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Некој да ми наброи ИТ фирми во Скопје кои примаат практиканти, воедно и некаков контакт од нив?
Секако ако незнаете дали примаат, сепак наведете ја.

Патем, ако некој имал искуство како практикант во ИТ фирма, би можел слободно да се исповеда.

http://www.netcetera.com/en/careers/Job-descriptions/internship-skopje.html
 
S

StormRage

Гостин
Пробајте во Cosmic Development, тие имаат многу, а ретко да знам некој да го одбиле... имаш едно тестирање 3 или 4 задачи, алгоритми и не си обврзан ни со некој програмски јазик, псеудо код пишувај не е проблем...
--- надополнето: 4 јуни 2013 во 02:09 ---
:confused: Седни си и на сите што ги знаеш по еден мејл прати им (разгледај огласи каде што бараат инженери прати ти мејл за пракса можеби ќе имаш среќа), некои ќе ти вратат некои воопшто нема ни да видат дека си пратил мејл. После ако имаш среќа да бидеш изберен ќе имаш еден куп тестирања, правење на неверојатни чуда и сл. Ретко скоро невозможно е да одиш на пракса ако само посакаш ... треба да имаш знаење и нормално тие да те изберат.

Минатото лето аплицирав на 468743451645 места за пракса и добив само неколку мејла каде што бараа чуда да се направат.

Asseco , Netcetera , Seavus
Не вреди да пробуваш оти постојано имаат практиканти.

Иновистек - Скопје
Аплицирам за .Net пракса и го добивам следниов мејл:
Ако си тргнал за .Net би ти препорачал http://haselt.com/ , фирмата е релативно нова и работаат со мајкрософт технологии (иначе од Хајан Селмани) а и ако ти се работи имаат добри плати, као џуниор девелопер околу 20000 :D
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
15
Поени од реакции
2
А искуства да споделите, што улога би играл јас како практикант во некоја фирма?
 
C

cige

Гостин
Пробајте во Cosmic Development, тие имаат многу, а ретко да знам некој да го одбиле... имаш едно тестирање 3 или 4 задачи, алгоритми и не си обврзан ни со некој програмски јазик, псеудо код пишувај не е проблем...
--- надополнето: 4 јуни 2013 во 02:09 ---

Ако си тргнал за .Net би ти препорачал http://haselt.com/ , фирмата е релативно нова и работаат со мајкрософт технологии (иначе од Хајан Селмани) а и ако ти се работи имаат добри плати, као џуниор девелопер околу 20000 :D
За asp.net какви задачи даваат? Сум слушнал дека на лист се полага. Со заокружување нагаѓаш кодови или пишуваш програми?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
22.792
Поени од реакции
51.998
Втoрник и средa oд 10 дo 16 нa ТМФ имa сaем зa врaбoтувaње. Имa ИТ фирми, пoјдете рaспрaшaјте се и зa прaксa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom