Зошто повеќето девојки чекаат машкото да им пријде?

Член од
21 август 2008
Мислења
6.501
Поени од реакции
1.312
И јас многу помалку ги ценам мажите што апла приоѓаат, неподнесувам кога некој е премногу нападен.Како што можам да приметам, овде на форумот мажите кога ке замислат како им приоѓа жена, веднаш помислуваат на апла приоѓање и наметнување, што не мора да значи.
Ако некоја фина девојка пристојно ве покани да излезете, без наметнување и фолирање не е невкусно, напротив, мислам дека е симпатично.
Мажите премногу се занесуваат со нивната "машкост", кога пристапуваат самоуверено се замишљаваат дека се кој знае какви мажишта, а од друга страна кога жена ке им пријде самоуверено се плашат, нивната машкост во тој момент е загрозена, па мора да ја етикетираат како лесна девојка, чисто колку да се оправдаат пред самите себе.
Од моето лично искуство приметив дека на мажите многу им се разнишува самодовербата кога жена ке им пријде и на почетокот најчесто се двоумат дали да ја прифатат поканата. Прифакаат најмногу поради љубопитност, ако се доволно храбри нели, но поголемиот дел од нив пријатно се изненадуваат кога ке сватат дека девојката која го направила првиот чекор не е некоја ѕверка која може да ги изеде живи, туку само храбра девојка која знае што сака.
Според ова твоево испаѓа дека како што мажите пристапуваат самоуверено се замишљаваат дека се кој знае какви мажишта, така и женските кои приоѓаат исто така самоуверено се замишљаат дека се некои кој знае какви женски.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.610
И јас многу помалку ги ценам мажите што апла приоѓаат, неподнесувам кога некој е премногу нападен.Како што можам да приметам, овде на форумот мажите кога ке замислат како им приоѓа жена, веднаш помислуваат на апла приоѓање и наметнување, што не мора да значи.
Ако некоја фина девојка пристојно ве покани да излезете, без наметнување и фолирање не е невкусно, напротив, мислам дека е симпатично.
Мажите премногу се занесуваат со нивната "машкост", кога пристапуваат самоуверено се замишљаваат дека се кој знае какви мажишта, а од друга страна кога жена ке им пријде самоуверено се плашат, нивната машкост во тој момент е загрозена, па мора да ја етикетираат како лесна девојка, чисто колку да се оправдаат пред самите себе.
Од моето лично искуство приметив дека на мажите многу им се разнишува самодовербата кога жена ке им пријде и на почетокот најчесто се двоумат дали да ја прифатат поканата. Прифакаат најмногу поради љубопитност, ако се доволно храбри нели, но поголемиот дел од нив пријатно се изненадуваат кога ке сватат дека девојката која го направила првиот чекор не е некоја ѕверка која може да ги изеде живи, туку само храбра девојка која знае што сака.
У принцип си сосема во право.

Треба многу време за да се научи да се цени таквиот потез на една девојка, а да не биде истата етикетирана како радодајка или милопримка.
--- надополнето: 20 април 2012 во 12:01 ---
Според ова твоево испаѓа дека како што мажите пристапуваат самоуверено се замишљаваат дека се кој знае какви мажишта, така и женските кои приоѓаат исто така самоуверено се замишљаат дека се некои кој знае какви женски.
Може да значи дека им докурчило да чекаат некого да им пријде, а сиротиот не знае и не го прави тоа.

Имаш многу варијатни пријателе.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.501
Поени од реакции
1.312
У принцип си сосема во право.

Треба многу време за да се научи да се цени таквиот потез на една девојка, а да не биде истата етикетирана како радодајка или милопримка.
--- надополнето: 20 април 2012 во 12:01 ---


Може да значи дека им докурчило да чекаат некого да им пријде, а сиротиот не знае и не го прави тоа.

Имаш многу варијатни пријателе.
Поентата ми беше дека ако за жените важи дека не се лесни ако приоѓаат истото важи и за мажите и они не приоѓаат на било која.
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
240
Поени од реакции
337
Поентата ми беше дека ако за жените важи дека не се лесни ако приоѓаат истото важи и за мажите и они не приоѓаат на било која.
Ова нема врска со муабетов. Има и мажи и жени кои приоѓаат на се што мрда, има такви кои бираат на кого ке пријадат (некои повеке, некои помалку), а има и такви што воопшто не приоѓаат.
Ова е веке прашање на карактер, нема врска со полот.

Што ке помислиш за мене на пример, ако ти пишам во пп дека ми се допаѓаат твоите мислења и твојот начин на размислување, дека мислам дека си интелегентен, интересен... и ти предложам средба, чисто онака да се запознаеме, а сето тоа да биде културно и фино напишано?
Без разлика на тоа дали ке прифатиш или не, дали ке ти оставам впечаток на лесна девојка?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.501
Поени од реакции
1.312
Ова нема врска со муабетов. Има и мажи и жени кои приоѓаат на се што мрда, има такви кои бираат на кого ке пријадат (некои повеке, некои помалку), а има и такви што воопшто не приоѓаат.
Ова е веке прашање на карактер, нема врска со полот.

Што ке помислиш за мене на пример, ако ти пишам во пп дека ми се допаѓаат твоите мислења и твојот начин на размислување, дека мислам дека си интелегентен, интересен... и ти предложам средба, чисто онака да се запознаеме, а сето тоа да биде културно и фино напишано?
Без разлика на тоа дали ке прифатиш или не, дали ке ти оставам впечаток на лесна девојка?
Нема да ми оставиш впечаток на лесна девојка.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Јас мислам дека немора да значи дека ако некое девојче приде на момче,мора да запливала по тие води.Зависи како девојката ќе биде сватена од спротивната страна,и јас лично сметам дека едно девојче за да приде на момче треба да има доволно храброст за потоа да не и биде наметнат поимот ,,лесна девојка,, :( ....ако грешам поправете ме ....
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Порано приоѓав на која стигнам онака за забава.Сега гледам да има хемија погледи,добра конверзација и секако да има успех.А одговорот е едноставен,ретко девојка да ми пријде 2 пати ми се случило,во природата наша ловецот е мажот,жената е таа што чека да биде бирана од него :)
 
Член од
11 јули 2012
Мислења
137
Поени од реакции
73
секој дечко до сега шо сум го имала јас сум го фатила,и веке ми се смачи,чекам да видам што фраери сте вие мажите.ако женско се пушта лесна била ако не се пушта се замислува нешто,па крај не ви се наоѓа.
 

Caligula

Realiziran
Член од
25 јануари 2005
Мислења
900
Поени од реакции
97
Никогаш не успеав да го дефинирам зборот „фраер“ ... фраер за ова..фраер за она...никаде нема фин момак....домаќин...да знае да испазари патлиџани...да смени дел у казанче у вц ако фати каменец...да измие тањири ...
Глупата и егоистична конзервативност е на најниско ниво и кај едните..и кај другите.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.783
Поени од реакции
7.707
ВО мојот љубовен живот, јас сум била ловџиката! :)
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.244
Поени од реакции
3.899
секој дечко до сега шо сум го имала јас сум го фатила,и веке ми се смачи,чекам да видам што фраери сте вие мажите.ако женско се пушта лесна била ако не се пушта се замислува нешто,па крај не ви се наоѓа.
Најискрено муабетите за курви и не-курви 90% се од женскиот пол и 10% од дечко(читај несигурен тинејџер) што бил одбиен и не знае што да прави со животот после корпа.
Не знам кое е тоа машко што би му пречело женските да го прават првиот чекор ако најдеш некој таков најверојатно е другарче на Боки 13.
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.529
Поени од реакции
5.058
Оти се прават hard to get , обожават коа им се пружа внимание од машкио пол и мислам дека фантазират за такви средби, не за џабе коа излезат навечер седат у местои пијат пијачка не говорејќи ништо со другарките само чекајќи некој удварач да им дојде ( барем за поголем процент од жените е овоа ) :)
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.786
Поени од реакции
4.076
Некогаш одамна, мажите биле тие кои требало да им доближат на жените и да го направат првиот потег..
Се смениле времињата, се сменила и општата слика за мажите и жените во општеството, ама во женската глава останало тоа дека мажите треба да бидат агресорите.
Денес е многу популарна и промовирана сликата за независна и силна жена на која не и треба маж (Опра, трт мрт...), што по се изгледа само делумно била прифатена и жените сеуште немаат отфрлено вакви минорни и небитни традиции од типот на Машкото треба прво да пријде или Машкото треба да побара телефонски број.
Секоја жена сака да се почувствува барана, потребна, да предизвика восхит итн.. Нормално :)
Ама ако веќе сакаш да оставиш слика на независна девојка, зашто да чекаш на типот што ти се допаѓа да ти се приближи?
Така бил редот. Маж бил, кавалер.
Е како не :)
Ако ти се допаѓа, идеш и викаш Здраво, нема да седиш на маса и да се молиш да те забележи..
Незнам, ја спаѓам у групата на девојки што не се срамат/плашат да направат потег и ова никогаш не го сфатив.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
666
Јас во принцип сакам кога машкото го прави тој чекор. Нормално на девојката е да даде некој знак, поглед, насмевка за да знае дечкото дека има зелено светло.
 

Caligula

Realiziran
Член од
25 јануари 2005
Мислења
900
Поени од реакции
97
Некогаш одамна, мажите биле тие кои требало да им доближат на жените и да го направат првиот потег..
Се смениле времињата, се сменила и општата слика за мажите и жените во општеството, ама во женската глава останало тоа дека мажите треба да бидат агресорите.
Денес е многу популарна и промовирана сликата за независна и силна жена на која не и треба маж (Опра, трт мрт...), што по се изгледа само делумно била прифатена и жените сеуште немаат отфрлено вакви минорни и небитни традиции од типот на Машкото треба прво да пријде или Машкото треба да побара телефонски број.
Секоја жена сака да се почувствува барана, потребна, да предизвика восхит итн.. Нормално :)
Ама ако веќе сакаш да оставиш слика на независна девојка, зашто да чекаш на типот што ти се допаѓа да ти се приближи?
Така бил редот. Маж бил, кавалер.
Е како не :)
Ако ти се допаѓа, идеш и викаш Здраво, нема да седиш на маса и да се молиш да те забележи..
Незнам, ја спаѓам у групата на девојки што не се срамат/плашат да направат потег и ова никогаш не го сфатив.
Во принцип никогаш не успеав да сконтам женски флерт. Ваљда таков ген сум. Никогаш не приметувам дека „токму мене“ ми се насмевнува...никогаш не приметувам дека ја врти косата низ прсти...никогаш ништо не приметувам...приметувам директен искрен гест. Пак ќе кажам, мора да не има и такви. Во принцип сакам директни муабети (сакам да се напиеме кафе, сакам да излеземе на вечера,сакам да се видиме, сакам да прошетаме) никогаш не ми е на памет прво сексот од принцип што во глава можеш да снимиш каква сакаш порка а у реалност да ти се деси дебакл. Затоа..ги охрабрувам девојките да си тераат по свое и само директно...без срам,секое машко што нема да го цени тоа, нема да ве цени ни вас.
--- надополнето: 17 јули 2012 во 13:18 ---
Јас во принцип сакам кога машкото го прави тој чекор. Нормално на девојката е да даде некој знак, поглед, насмевка за да знае дечкото дека има зелено светло.
Еве земи ме мене како пример...седиш во клуб..диско...гужва. Ти се допаѓам и не знаеш како да ми покажеш, а единствено оружје ти е насмевката.
Ми се смешкаш...а околу мене уште 50 машки. Од каде да знам дека на одредена далечина баш мене ме гледаш..или токму јас ти се допаѓам од цела таа багра околу менe?
 
На врв Bottom