Зошто повеќето девојки чекаат машкото да им пријде?

Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
За да ја отворам темава ме инспирираа неколку постови во Чек дис аут во темата за шмекање.


Дали машкото треба секогаш да биде тој кој ќе ја повлече лавината напред, дали тој секогаш треба прв да пријде да направи муабет да побара телефонски број. Дали некогаш вие (женските) први сте започнале некоја работа и какво е вашето искуство во врска со тоа? Дали сметате дека ние мажите недоволно го цениме тоа ако први пристапите?


Моето лично мислење кон ова е дека нашата женска полулација некогаш премногу лета у облаци замислувајќи се себе си дека се семоќни и дека можат да прават што сакаат. Искрено сакам кога некоја девојка прва ќе ми пристапи бидејќи не секогаш истите двајца имаат симпатии и физичка страст едни кон други.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.545
Поени од реакции
995
Мажите се тие кои ги прават први (видливите) потези. Жените шмекаат малку поинаку, лешперски.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
Да, го знам тоа но прашанењто е друго Дали они би пристапиле кон машката особа после ајде да го наречам взаемно шмекање (ова во случај кога типот од спротивната страна е срамежлив)
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.495
Поени од реакции
181
Мене лично ми е интересно кога јас прва ќе ја почнам "играта", предизвик ми е. Неизвесноста ми е привлечна и ако ме привлече некој навистина, ич не ми е проблем да одам кај некој да му напрам јас муабет.
Само вие машките поинаку го толкувате тоа ако некоја девојка покаже незаинтересираност за вас. Одма ги напаѓате таквите, одма имате мислење дека е шмизла или крената во носот. Зошто не сте помислиле дека излегла за да ги тргне мислите од учење, можеби тазе раскинала со дечкото, можеби си има некои проблеми. На сите им се случува да минуваат низ некој шит период и сака да го разбистри мозокот.
Не е ни тоа оправдување, нели? Но доколку јас сум во такво нерасположение, нема да сум расположена ни за излегување, никој не е должен да ме гледа таква.

Како и да е.. Секој заслужува барем два реда муабет доколку ти пристапи, собрал храброст да ти се приближи, а ти се понашаш идиотски, вртиш грб или си намуртен.
 
H

HCL

Гостин
Абе најубаво е кога тебе ќе ти пристапуваат наместо ти нив.Без да собираш храброст,без да кроиш планови што да кажеш,само си чекаш и ти приоѓаат.Би било убаво и жените малку повеќе да приоѓаат.Во Скопје жените најчесто чекаат машкото да им пријде.Не ги сваќам-Типката е заљубена во типот а сепак она чека тој да и пријде,мислам ова е многу арогантно и дигнато.Ако ти се свиѓа паметно би било да пријдеш,а не да чекаш тој да ти пријде.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
FortunE јас сакам само една работа да кажам како реплика на твојот пост тоа е: Се може да се разреши со добар муабет така да не мора ти да му пристапиш на некого за да му се пушташ можеш едноставно за да најдеш некого и да си направиш добар муабет, да те расположи, да те насмее и да си поминеш добра вечер. Не секое шмекање мора да заврши со нешто доволно е еден нов пријател/ка како добивка од истата вечер.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.495
Поени од реакции
181
Да Anonymus, јас се сложувам со тебе, ама обично и мажите и жените (не сите) секое пристапување го сфаќаат како нешто кое после тоа треба да донесе нешто повеќе. Можеби затоа девојките не сакаат да се пуштат први да се запознаваат.
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
normalno e taka mazot da e prv da prijde....no i se slucuva devojki da ja prezemat igrata,mozebi od interes,mozebi od korist,mozebi za zabava......
 
Член од
23 април 2005
Мислења
619
Поени од реакции
12
mazite ne mroa da bidat prvi ...taka da zeni znaete deka mazite cenat koga zenite priogaat prvi..namesto ko vie (nekoi od vas) koi so samoto prioganje letaat vo obalci i misalt deka se nekoi so nikogas ne mozat da bidat!
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Oваа тема ми е доста слична со темата : Kако се запознавате со машки/женски?
Таму го дадов својот одговор и еве само кратко ќе се повторам:
Aко некој ми го праи меракот у ептен ретки случаи може да не му пријдам јас прва ако глеам дека он нема абер или се срами. Поентата е се у ризикувањето на женското или машкото да пријде и да биде одбиен/а или пак да пријде и се да си иде у најдобар ред. Оние глупи правила дека машкото приоѓа прво за мене се ептен застарени. И машките се луѓе на крај краева и на нив им се дешава да се срамат... Ако некој ти се свиѓа без разлика дали станува збор за само минлива ствар или пак ти се свиѓа доволно и да помислиш на нешто поише, а стои на 3-4-5 метри од тебе и срамежливо те гледа или не те гледа уопште -иди ,пробај си ја среќата...Некад успева некад не.. барем ќе знаеш на што си... Ова го мислам и за машките и за женските секако :)

А за тоа колку машките го ценат првиот чекор на девојката..исто колку и обратно. Само некој неизживеан,конзервативен тип може да помисли било што лошо за девојка која што му пришла и го почастила пијачка или му земала број..Останатите според мене би го сметале тој гест баш за нешто позитивно.:)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.753
Поени од реакции
1.845
Мистичен напиша:
Мажите се тие кои ги прават први (видливите) потези. Жените шмекаат малку поинаку, лешперски.
Да, да само лешперски шмекам:pos:
Него навистина, не ми се случило ептен онака директно да му се пуштам некогаш некому ... ако ми се свиѓа си барам начин да укапира ... а прибидејќи сум немала мака да чекам премногу до неговиот гест, не сум пристапила прва ... што незначи дека никогаш не би:raz: :)
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
74
Dani^^^ напиша:
Ако некој ти се свиѓа без разлика дали станува збор за само минлива ствар или пак ти се свиѓа доволно и да помислиш на нешто поише, а стои на 3-4-5 метри од тебе и срамежливо те гледа или не те гледа уопште -иди ,пробај си ја среќата...Некад успева некад не.. барем ќе знаеш на што си... Ова го мислам и за машките и за женските секако.
Сум ти доделила зелено квадратче. Ќе го повлечам назад, ако не се поклониш и кажеш тука пред сите - шо ти бидна?:icon_eek:
Еве, не мора тука, мислам дека имаш и тема во Кајгана - прауд то би ан ег, кај што можеш да изилустрираш како овој форум влијае врз перцепцијата на светот околу тебе...
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Не знам кое машко би било против да дојде побрзо до секс со девојка која му се допаѓа (барем пристојно да изгледа:).
Токму пристапување на девојката прва е добар начин за забрзување на процесот запознавање->муабет->секс.
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.609
Поени од реакции
107
А бе, и не е некакво убедување.. во принцип така е.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
А зошто да е така како шо кажав ја зашо мора секогаш ние да сме тие шо ќе сме први. Јас на пример сакам девојка кога прва ќе ми пријде имам високо мислење за тие девојки, а не како што по обичај се случува во македонијава ти ќе и пристапиш и она одма те гледа ко демек од лебот да си и зел и почнува да ти се понаша ко демек она да е кралица и си и испод ниво да праи муабет со тебе, сосем погрешен став имаат жените кај нас за разлика од тоа шо го имам видено надвор од македонијава, но за жал тоа е болната вистина што се случува со жените кај нас.
 
На врв Bottom