Зошто модерната жена се плаши од брак?

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ne se nerviraj, te molam. Ne mi bese celta da te nerviram, ti so iznenaduvacki elokventna i intelegentna za svoite 20 godini, i na nekoj nacin mi si simpaticna. Ravnopravnost vo vrskite ne postoi, toa e iluzija. NE POSTOI nitu edno masko na svetot koe saka da bide ravnopravno so zenata. Toa e biloski usloveno, i nitu eden evolucionen skok nema toa da go premosti.

Jas ti garantiram deka eden den ke mu pukne filmot na decko ti so ravnopravnosta, ili tvojot instinkt ke pocni da go prezira tvojot decko zaradi toa sto glumi zelba za ravnopravnost...
Никаде не кажав дека тој има голема желба за рамноправност. Всушност самиот се става во тешка позиција, и јас го буцкам за да си го разбуди заспаното его :) Имам коментирано во една друга тема, зошто сакам да сум женско, заради тоа што денес е полесно да бидеш жена. Јас сум поголема домаќинка од него, единствено НЕ ГОТВАМ. А околу чистења, перења, пеглања, сушења, местење кревети, ѓубриња, итн..... скоро секогаш јас го правам и не ми е тешко. Само не готвам, не од тоа што му се инатам на него, види сега рамноправни сме, туку од што за да му зготвам нешто на него, ќе треба да си го згазам сопствениот идеал и да купам и зготвам месо... Мислам дека ме разбираш, нели?
--- надополнето: May 31, 2011 3:33 PM ---
Само немој да одбереш кореанец, можно е како модерен маж, додека ти работиш и градиш кариера да те изненади со ручек...:D
Не, а знаеш зошто?
Азијатите се најмалку надарени, со просечни 9 цм.
Поголема е веројатноста да најдам Србин, тие се најнадарени на Балканот :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Никаде не кажав дека тој има голема желба за рамноправност. Всушност самиот се става во тешка позиција, и јас го буцкам за да си го разбуди заспаното его :) Имам коментирано во една друга тема, зошто сакам да сум женско, заради тоа што денес е полесно да бидеш жена. Јас сум поголема домаќинка од него, единствено НЕ ГОТВАМ. А околу чистења, перења, пеглања, сушења, местење кревети, ѓубриња, итн..... скоро секогаш јас го правам и не ми е тешко. Само не готвам, не од тоа што му се инатам на него, види сега рамноправни сме, туку од што за да му зготвам нешто на него, ќе треба да си го згазам сопствениот идеал и да купам и зготвам месо... Мислам дека ме разбираш, нели?
Vidi sega, ova e kompletno nova slika koja ti ja davas, i koja ne korespondira so slikata za svojata vrska koja ja nudese do sega. Ako poentata e deka ti si zena vo vistinska smisla vo odnos na se, osven na gotvenjeto, ok. Megutoa ti kazuvase bajki za totalna ravnopravnost, tesko odi seto toa...

Inaku bas mi e interesno da gi slusam razmisluvanjata na 20-24 godisni devojki okolu vrskite i brakovite, mojata segasna devojka ima 22, ama ne zboruva mnogu...:)
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Никаде не кажав дека тој има голема желба за рамноправност. Всушност самиот се става во тешка позиција, и јас го буцкам за да си го разбуди заспаното его :) Имам коментирано во една друга тема, зошто сакам да сум женско, заради тоа што денес е полесно да бидеш жена. Јас сум поголема домаќинка од него, единствено НЕ ГОТВАМ. А околу чистења, перења, пеглања, сушења, местење кревети, ѓубриња, итн..... скоро секогаш јас го правам и не ми е тешко. Само не готвам, не од тоа што му се инатам на него, види сега рамноправни сме, туку од што за да му зготвам нешто на него, ќе треба да си го згазам сопствениот идеал и да купам и зготвам месо... Мислам дека ме разбираш, нели?
--- надополнето: May 31, 2011 3:33 PM ---

Не, а знаеш зошто?
Азијатите се најмалку надарени, со просечни 9 цм.
Поголема е веројатноста да најдам Србин, тие се најнадарени на Балканот :)
Расизам и дискриминација !!! :D
Модерна и еманципирана жена, а го квалификува мажот преку должината на пенисот, како во камено доба...ццц...:D ...Клара Цеткин се врти во гробот сега...
Србијанецот ќе те израдува со сланина, пршута, кременадли пржени во свинско сало, крвавица...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Расизам и дискриминација !!! :D
Модерна и еманципирана жена, а го квалификува мажот преку должината на пенисот, како во камено доба...ццц...:D ...Клара Цеткин се врти во гробот сега...
Србијанецот ќе те израдува со сланина, пршута, кременадли пржени во свинско сало, крвавица...
Ostavi toa, tuku zamisli vaka. Devojkata naoga maz koj ja podrzuva vo se, koj cisti, gotvi, so eden zbor, evoluiral. Arno ama, 9 cm. Bas me interesira kolku toa ke vlijae na percepcijata na devojkata za toa kolku e toj idealen maz.

Ebate evolucijata...
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Ostavi toa, tuku zamisli vaka. Devojkata naoga maz koj ja podrzuva vo se, koj cisti, gotvi, so eden zbor, evoluiral. Arno ama, 9 cm. Bas me interesira kolku toa ke vlijae na percepcijata na devojkata za toa kolku e toj idealen maz.

Ebate evolucijata...
Ќе го напушти ради непремостливи карактерни разлики и идеолошки несогласувања...:D
Ех сега и ти...ги ставаш модерните жени пред дилеми, дали да си скршат филм или да одговорат искрено...
Ај да видиме, може и ќе одговорат...:D
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ќе го напушти ради непремостливи карактерни разлики и идеолошки несогласувања...:D
Ех сега и ти...ги ставаш модерните жени пред дилеми, дали да си скршат филм или да одговорат искрено...
Ај да видиме, може и ќе одговорат...:D
he he he

Ideologiite se opasna rabota, vrski rasturaat...:ROFLMAO:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Зависи и од местото на живеење, перцепцијата за модерна жена е различна, на пример во Ј.Кореја, модерните жени знаат да заколат, одерат и спремат прекрасен ручек од пес, ротвајлер на скара со сос од кари...
Не се зависни од мажот за се и сешто...:D
Има и тука такви само треба да се побара. Модерна жена не значи дека дома има помошничка, дека мажот и готви и ...сметам дека кога би збореле озбилно, овој став дека модерна жена не треба да фати ни чинија без мажот ги навредува сите оние госпоѓи/ци кои се модерни (што и да значи тоа), а притоа си го одржуваат домот, децата и сопругот домаќински, како што треба. Испаѓа дека тие жени не влегуваат во оваа категорија.

А тоа со вери и религии нема врска. Ја до пред 15-тина години не сум ни помислувал на вери, нити сум читал и се интересирал за такво нешто...Има со домашното воспитување, немањето трауми од детството, родителите и подредената положба на мајката во домот и со ставот...да се почитуваат и да му се знае местото на секого и во семејството и во системот.
 
T

theTinule

Гостин
Види, требаше да прочиташ на кого и за кое прашање се однесува мојот пост. Али, нвм. Ако една жена, нема академски желби итн, односно не очекува голема плата, туку просечна, па има и просечен факултет со кој ќе работи просечна работа (пример, педагошки, наставничка итн.) очекува и дека ќе има доволно време и малку пари, па ќе се грижи за домот. Ама кога некоја жена планира да биде инженер, или не знам адвокат, очекува и поголема плата, и помалку време, па според тоа и 1000 денари во 2 недели за чистачка (пример). Мајка ми плаќаше со години таква чистачка, зошто немаше време она да чисти. Ако една жена не работи ништо, логично е и дека ќе чисти, пере, пегла, итн. без да бара помош од маж и кој е вработен. И обратно, ако е тој невработен, а таа работи, тој ќе биде главна домаќинка дома. Чичко ми е невработен, па се прави, од чистење, перење, пеглање, готвење, косење трева, кречење, итн, зошто стрина ми работи по 12 саати, некогаш и повеќе, и просто и едноставно нема време а и не би било фер таа да се грижи за домот.
КАКО НЕМА ЦРВЕНКИ?!?!?!?!
КАКО ?!?!?!?!?!

Иди стани професор на факс, немој да имаш деца НИКАД ! Н И К А Д !
Ќе ти бидат лошо воспитани пошо ќе имаш многу за работа, ќе пијат, ќе пушат на 12, твоите ќерки нека и кажат чао на невиноста на 15, ќе имаат доволно пари од тебе за да си идат со такси па ќе си дозволат да седат со „другарите“ до 5 сабајле, ќе имаат двојки (евентуално двојки, кецови по дифолт) у школо, ќе гледаат само по искачање, забава, а тебе нема да те почитуваат ко родител. Воопшто.
Знаеш зошто?
Пошто и децата не се глупави.
Децата чувствуваат кога некој се грижи за нив.
Децата сакаат кога некој се грижи за нив.
Децата сакаат да поминат што е можно повеќе време со своите родители.
На децата им треба внимание.
Им треба љубов.
Ама модерната жена, впрочем, модерниот свет, не може да им го пружи тоа.

Иди сеа убиј се и ти.
Пошо појма немаш од животот.
Пошо паметот уште ти е у кариера неголи у посветување внимание на љубените.
Има еден куп ко тебе. Има некои и шо имаат 50 години и уште размислуваат ко тебе. Ги бркаат децата од дома после 25.
„Иди работи нешо, не ми дреми дома тука. Не знам на кого се метна ваков мрзлив, ништо да не се работело, јас и татко ти се измачивме цел живот да ти обезбедиме се што имаш.“ КАКО ПА ДА НЕ !
Обезбедиле, my beautiful ass. Се тепале да имаат повеќе пари од пријателите.
Се бореле да го запишат у најдоброто училиште у Скопје(приватно, нали).
Да го пратат у странство на студии, тешејќи се дека го прават правилниот избор со тоа што „ќе учи од подобри професори“, а уствари длабоко од внатре и самите знаат дека ќе им се растеретат обврските и нема да мораат да се гржиат толку многу за детето свое.
Ми се гади од ваквите родители. Што мислат дека побитно е да имаат пари у семејството, отколу блискост и топлина.
Родители што мислат дека нема да имаат време да се посветат на домашните, среќните ствари у животот, пошо (те цитирам) „планираат да бидат инжинери, или не знам, адвокати, и очекуваат да имаат поголема плата, а помалку време“ Плитки сте. Поплитки од мене.

Маж ти за шо служи у животот? Шо ќе праи он ако ти „градиш кариера“? Ќе дреме дома? Ќе чисти? Ќе пере? Ќе пегла?
Аха, а кој ќе мења сијалици? Или ќе кречи? Или ќе глетува ѕидови? (ова на сексилишс ретардираните примери) Пак он?

Кои фаци ЕЈ !
Не можам да ви се изначудам на паметот.
Радо би заработувала пари неголи да праам јадење, да перам, да чистам, да пеглам дома.
За мене, за мојот љубен, за моите деца.

До каде отиде светов. Ако треба и улици ќе бришам да ми даат пари, да ми дадат повеќе пари отколу што имам, ама да жртвувам нешо, ко тоа да направам ручек, да се убијам од чистење по дома, да пеглам секој ден...да го правам ова од љубов кон некого, НЕ ДАЈ БОЖЕ !

Модерен свет.
Модерни жени.
Модерни мажи.
Све модерно.
Одете по ѓаволите.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Расизам и дискриминација !!! :D
Модерна и еманципирана жена, а го квалификува мажот преку должината на пенисот, како во камено доба...ццц...:D ...Клара Цеткин се врти во гробот сега...
Србијанецот ќе те израдува со сланина, пршута, кременадли пржени во свинско сало, крвавица...
Тоа беше шала, мислам дека сите освен ти сфатија.
Погоре имам објаснето што барам кај мажите.
Прво интелигенција и еманципираност, флексибилност, потоа се друго.
Додека да стигнам јас до должината на пенисот, има мн други работи да измерам.
--- надополнето: May 31, 2011 6:54 PM ---
Vidi sega, ova e kompletno nova slika koja ti ja davas, i koja ne korespondira so slikata za svojata vrska koja ja nudese do sega. Ako poentata e deka ti si zena vo vistinska smisla vo odnos na se, osven na gotvenjeto, ok. Megutoa ti kazuvase bajki za totalna ravnopravnost, tesko odi seto toa...

Inaku bas mi e interesno da gi slusam razmisluvanjata na 20-24 godisni devojki okolu vrskite i brakovite, mojata segasna devojka ima 22, ama ne zboruva mnogu...:)
А мислиш дека не сме рамноправни? Мислиш дека тој мене ми кажува и јас го слушам? Всушност, поголемиот дел од времето, јас донесувам одлуки. Но, рамноправно во секоја смисла на зборот се грижиме еден за друг. Мене ми е тешко да готвам, и не готвам, и не ме ни тера тоа да го правам. Ама затоа не паметам кога сум била јас последен пат во маркет да купувам, правиме список и тој оди, како магаре се товари и доаѓа. Полесно му е тоа отколку да исчисти. Исто така, јас не мијам садови, тој мие, ама не знае што е тоа да испере или испегла облека, за прашина да не зборувам или правосмукалка. Делбата на обврски, не значи и дека еден наредува, друг слуша. Значи ДОГОВОР.
Баш прееска го шетавме кучето заедно, и го прашав околу работиве, што и како мисли. Се утепа од смеење кога му го спомнав готвењето и мојот недомакинлук. Ми рече, парафразирам ,,А јас тебе те запознав на ,,Вешта жена,, или на трки?? Потешко ќе ми падне да ми речеш ,,више не ти мењам уље,, отколку ,,од утре тост не ти правам!,, ... и иако не сакав да го кажам ова, ама ајде тоа се негови зборови ,,само глупак се замара со ручеци, и онака не се ни толку важни,,..... Е сега, тоа се зборови на маж, а како што кажав, до ден денес, не сум видела мајка ми нешто да зготви, а татко ми да се притресе околу тоа... итн...
--- надополнето: May 31, 2011 6:56 PM ---
Ќе го напушти ради непремостливи карактерни разлики и идеолошки несогласувања...:D
Ех сега и ти...ги ставаш модерните жени пред дилеми, дали да си скршат филм или да одговорат искрено...
Ај да видиме, може и ќе одговорат...:D
Еволуираниот маж не треба да биде моја слугинка. Тоа е крајната граница на феминизмот - да си ги смениме улогите со мажите. А јас не сакам мажот мој да стане жена, ниту пак јас маж да станам. Ќе си ги задржиме половите, и ќе ни бидат изедначени и еднакво важни во одлучувањето.
Е сега, сексуалниот однос е и премногу важен за една врска, брак... Голем дел од несогласувањата и напнатоста и нетолеранцијата излегуваат баш од спалната, а не верувам дека некоја некого оставила оти не и бил добар сексуален партнер, мислам дека ако е мутава, ќе ќути и ќе си вика ,,не е важно,, а ако е паметна отворено ќе му каже дека нешто не штима и дека треба да се поработи на таа проблематика....
--- надополнето: May 31, 2011 7:01 PM ---
Има и тука такви само треба да се побара. Модерна жена не значи дека дома има помошничка, дека мажот и готви и ...сметам дека кога би збореле озбилно, овој став дека модерна жена не треба да фати ни чинија без мажот ги навредува сите оние госпоѓи/ци кои се модерни (што и да значи тоа), а притоа си го одржуваат домот, децата и сопругот домаќински, како што треба. Испаѓа дека тие жени не влегуваат во оваа категорија.

А тоа со вери и религии нема врска. Ја до пред 15-тина години не сум ни помислувал на вери, нити сум читал и се интересирал за такво нешто...Има со домашното воспитување, немањето трауми од детството, родителите и подредената положба на мајката во домот и со ставот...да се почитуваат и да му се знае местото на секого и во семејството и во системот.
Јас се согласувам со секој твој збор. СЕКОЈА ЧЕСТ на оние кои успеваат да бркаат кариера, и да имаат време да бидат домаќинки, плус да имаат време за квалитетно посветување на децата (кои нема да паметет што ручале, ама ќе паметат што зборувале или доживеале со родителите) и на крајот да има време за себе си и за маж и. Баш ме интересира 1 адвокатка, патолог, инспектор, хирург, стјуардеса, извршен директор, маркетинг менаџер што има одлична кариера и го прави сето тоа....
--- надополнето: May 31, 2011 7:07 PM ---
КАКО НЕМА ЦРВЕНКИ?!?!?!?!
КАКО ?!?!?!?!?!

Иди стани професор на факс, немој да имаш деца НИКАД ! Н И К А Д !
Ќе ти бидат лошо воспитани пошо ќе имаш многу за работа, ќе пијат, ќе пушат на 12, твоите ќерки нека и кажат чао на невиноста на 15, ќе имаат доволно пари од тебе за да си идат со такси па ќе си дозволат да седат со „другарите“ до 5 сабајле, ќе имаат двојки (евентуално двојки, кецови по дифолт) у школо, ќе гледаат само по искачање, забава, а тебе нема да те почитуваат ко родител. Воопшто.
Знаеш зошто?
Пошто и децата не се глупави.
Децата чувствуваат кога некој се грижи за нив.
Децата сакаат кога некој се грижи за нив.
Децата сакаат да поминат што е можно повеќе време со своите родители.
На децата им треба внимание.
Им треба љубов.
Ама модерната жена, впрочем, модерниот свет, не може да им го пружи тоа.

Иди сеа убиј се и ти.
Пошо појма немаш од животот.
Пошо паметот уште ти е у кариера неголи у посветување внимание на љубените.
Има еден куп ко тебе. Има некои и шо имаат 50 години и уште размислуваат ко тебе. Ги бркаат децата од дома после 25.
„Иди работи нешо, не ми дреми дома тука. Не знам на кого се метна ваков мрзлив, ништо да не се работело, јас и татко ти се измачивме цел живот да ти обезбедиме се што имаш.“ КАКО ПА ДА НЕ !
Обезбедиле, my beautiful ass. Се тепале да имаат повеќе пари од пријателите.
Се бореле да го запишат у најдоброто училиште у Скопје(приватно, нали).
Да го пратат у странство на студии, тешејќи се дека го прават правилниот избор со тоа што „ќе учи од подобри професори“, а уствари длабоко од внатре и самите знаат дека ќе им се растеретат обврските и нема да мораат да се гржиат толку многу за детето свое.
Ми се гади од ваквите родители. Што мислат дека побитно е да имаат пари у семејството, отколу блискост и топлина.
Родители што мислат дека нема да имаат време да се посветат на домашните, среќните ствари у животот, пошо (те цитирам) „планираат да бидат инжинери, или не знам, адвокати, и очекуваат да имаат поголема плата, а помалку време“ Плитки сте. Поплитки од мене.

Маж ти за шо служи у животот? Шо ќе праи он ако ти „градиш кариера“? Ќе дреме дома? Ќе чисти? Ќе пере? Ќе пегла?
Аха, а кој ќе мења сијалици? Или ќе кречи? Или ќе глетува ѕидови? (ова на сексилишс ретардираните примери) Пак он?

Кои фаци ЕЈ !
Не можам да ви се изначудам на паметот.
Радо би заработувала пари неголи да праам јадење, да перам, да чистам, да пеглам дома.
За мене, за мојот љубен, за моите деца.

До каде отиде светов. Ако треба и улици ќе бришам да ми даат пари, да ми дадат повеќе пари отколу што имам, ама да жртвувам нешо, ко тоа да направам ручек, да се убијам од чистење по дома, да пеглам секој ден...да го правам ова од љубов кон некого, НЕ ДАЈ БОЖЕ !

Модерен свет.
Модерни жени.
Модерни мажи.
Све модерно.
Одете по ѓаволите.
Толку си неписмена, што дури не знам ни каков речник да употребам за да ти одговорам. Кај не ги прочита сите мои постови, каде што ЈАСНО наведувам дека времето место да го поминам во готвење ќе го поминам во ВОСПИТУВАЊЕ на децата. Не знам ти дали си неинтелигентна, или само те мрзи да прочиташ нешто повеќе. Да, ќе плаќам некој да ми чисти, за во недела да си ги однесам децата во ЗОО, на ручек кај баба им, во парк, на викенд на планина итн.
Јас не добив ни приватно школо, ни студии во странство, а мајка ми е секој ден до 5 на работа, па од кога знам за себе, кога ќе дојдела дома, ручала, па седела со мене и правела муабет, ме советувала, пишувала домашни со мене, ми помагала. Нејзиниот прв факултет е педагогија кој го заврши со 10 просек и доби 2 стипендиран од државата, па според тоа, за воспитување деца знае многу повеќе од тебе.

И нема да се убијам. Имам за што да живеам, и се што правам сама без ничија помош правам.
Пофали се и дека ти го можеш тоа, или мама и тато уште ти плаќаат се, од многу љубов према тебе, ти ич ќерко не просперирај, доста ти е плата од 15 000, а децата твои можеш уште од 9 месеци да ги тупнеш во градинка, па да се чудиш што се болести ќе ти фатат.

Ај не ме цитирај повеќе, следниот пост со навреди, те пријавувам. Има нешто што се вика правила, ако не знаеш што е тоа, прашај ја мајка ти кај била првите 5 години од твојот живот.
 
T

theTinule

Гостин
Толку си неписмена, што дури не знам ни каков речник да употребам за да ти одговорам. Кај не ги прочита сите мои постови, каде што ЈАСНО наведувам дека времето место да го поминам во готвење ќе го поминам во ВОСПИТУВАЊЕ на децата. Не знам ти дали си неинтелигентна, или само те мрзи да прочиташ нешто повеќе. Да, ќе плаќам некој да ми чисти, за во недела да си ги однесам децата во ЗОО, на ручек кај баба им, во парк, на викенд на планина итн.
Јас не добив ни приватно школо, ни студии во странство, а мајка ми е секој ден до 5 на работа, па од кога знам за себе, кога ќе дојдела дома, ручала, па седела со мене и правела муабет, ме советувала, пишувала домашни со мене, ми помагала. Нејзиниот прв факултет е педагогија кој го заврши со 10 просек и доби 2 стипендиран од државата, па според тоа, за воспитување деца знае многу повеќе од тебе.

И нема да се убијам. Имам за што да живеам, и се што правам сама без ничија помош правам.
Пофали се и дека ти го можеш тоа, или мама и тато уште ти плаќаат се, од многу љубов према тебе, ти ич ќерко не просперирај, доста ти е плата од 15 000, а децата твои можеш уште од 9 месеци да ги тупнеш во градинка, па да се чудиш што се болести ќе ти фатат.

Ај не ме цитирај повеќе, следниот пост со навреди, те пријавувам. Има нешто што се вика правила, ако не знаеш што е тоа, прашај ја мајка ти кај била првите 5 години од твојот живот.
Не, а знаеш зошто?
Азијатите се најмалку надарени, со просечни 9 цм.
Поголема е веројатноста да најдам Србин, тие се најнадарени на Балканот :)
Still think your mom did a better job than mine?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Still think your mom did a better job than mine?
Дете, ќе ти кажам нешто.
Врати се кога ќе ги надминеш пубертетските години.
Знам дека е тешко. Ама не се грижи. Ќе ти помине!
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Тоа беше шала, мислам дека сите освен ти сфатија.
Погоре имам објаснето што барам кај мажите.
Прво интелигенција и еманципираност, флексибилност, потоа се друго.
Додека да стигнам јас до должината на пенисот, има мн други работи да измерам.
Јас си зедов слобода да претпоставам дека се шегуваш, ја пресметав разликата меѓу фреквенциите на нашите два дензитети и препознав некои показатели кои наведуваа на таква претпоставка. Иако не бев сигурен...:LOL:
Следниот пат ставај дисклејмер...

Да го почитува моето мислење и мојот избор.
Да биде флексибилен,
да не ме гуши со тешки филозофии,
да не го интересира ,,народот,, туку јас.
Да биде високо образован,
да има културно однесување,
да биде трудољубив,
да БИДЕ ДОБАР ТАТКО,
а под тоа подразбирам да не му пречи менување пелени,
носење на балет,
да има време да разговара со децата,
да има време да им зготви ако има потреба,
ако сум јас на работа да не ме чека нервозно зошто сам останал со децата,
и да не биде ,,штедлив за црни дани,,.
Да биде хуман,
да биде патриот,
да биде активист
и да биде вегетеријанец.

Бонус...

Се разбира, треба и да ме сака, но вљубеноста не трае цел живот, па така, доволно ќе ми биде да ме сака и почитува како човек, не очекувам романтики на 50 години.
Вакви спецификации не се чуени уште од времето на студената војна кога се барал ловец кој ќе ги пресретнува советските бомбардери над северниот пол...мислам и тие дека биле пореалистични во барањата...

Но мистеријата останува, доколу го поседува сето ова а има 9цм love string шо праиме?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас си зедов слобода да претпоставам дека се шегуваш, ја пресметав разликата меѓу фрквенциите на нашите два дензитети и препознав некои показатели кои наведуваа на таква претпоставка.

Вакви спецификации не се чуени уште од времето на студената војна кога се барал ловец кој ќе ги пресретнува советските бомбардери над северниот пол...мислам и тие дека биле

Но мистеријата останува, доколу го поседува сето ова а има 9цм love string шо праиме?
Интересно прашање. Прво ако тргнеме од женската анатомија, дека не е важна должината, ами техниката :) Значи ќе видиме што може да се направи, природно. Ако ништо не бива, имаме нешто што се вика секс играчки... ти што мислиш?
--- надополнето: May 31, 2011 7:18 PM ---
Нашол кој да ми збори. <3
Срце, имаш само 16. Хормоните работат.
Велам, малце и јас како тебе размислував... Ама фала богу, ми помина.
Ќе ти помине и на тебе, кога ќе сфатиш дека има нешто што се вика мрсни вицови... Што ти, очигледно, не разбра, или намерно не сакаше да разбереш.
Како и да е, FAIL.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.132
Поени од реакции
21.766
Владе, се е тоа во ред, ама дали си сигурен дека е таа среќна што ти го имаш последниот збор?
Тоа е прашањето.
Многу наши мајки, баби, тетки итн. се зезнале, и не биле среќни каде што нивниот маж го има последниот збор.
Токму тоа модерната жена не може да го поднесе, некој друг да има последен збор во нејзиниот живот.
не гледам зошто не би била, а и досега се нема нешто пожалено посебно.можеби моја среќа да си најдам помалце модерна и амбициозна жена па сите да се среќни и весели отколку цел ден да се натегаме , да се договараме , да броиме да тактизираме.
и оти мислиш дека се зезнале твоите баби тетки мајки.зарем само твојата мајка е среќна. само ти си имала среќно детство.па ете моите уште се во брак.оти не се разделиле.никој не ја спречил ни мајками
ни бабати ни теткати ни стринати.сега ако планираш да ги вреѓаш сите жени дека немаат такви големи амбиции како тебе, дека не се толку модерни и напредни тогаш повели вреѓајги, јас нема да те спречам.
инаку за тоа што модерната жена нејкела некој друг да го има последниот збор во нејзиниот живот, за информација некој ке го има, мора да го има.инаку нема да функционира ништо.замислиси фирма во која има двајца директори исти по важност.само замислисија како таа би функционирала.така е и со бракот.дај прекини од типот компромис слога бла бла.тоа функционира само во идеални услови а такви знаеме дека нема. замисли пример само си идиш дома со пријатели или некој битен гостин или нема везе си се нашол со некој твој стар пријател од детсвото ненајавено пошто ете така испаднала ситуацијата. и сега треба некој да ги понуди нешто ете салата ова она кафе шо знам јас.а женати таму спружена си ги дува ноктите и ти вика
ааааа како да не вчера јас праев денес тебе ти е редот.башка ко беа моите другарки тука ти не не послужи.и кога ке го фрлиш ѓубрето и ајде побрзо испратиги знаеш дека денес тебе ти е редот за кучето да го шеташ и на крај како каниш гости без мое знаење.денес мене ми е редот за слободни активности.знаеш колку кучиња скитници има низ градот, кој ке ги нарани сите!!и ти фино лепо ке станиш и ке им се извиниш на гостите дека без знаење на жената си ги поканил дома и и си ги расипал нејзините планови а башка и други обврски си имал.
а замисли некој од гостите да биде некој работодавец кој имал намера да ти понуди убавои работно место како одговорен на еден куп вработени.и што ке си речи овај дома неможи да си среди а не пак фирмата да му ја препуштам со еден куп луѓе.
сето е ова хипотетички ама вреди за размислување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom