Зошто модерната жена се плаши од брак?

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ne znam dali da ti se zablagodaram sto si mislela deka ne sum plitok um, ili da se razocaram sto sega go promeni mislenjeto. Vidov deka si voodusevena kako e zenata tretirana vo islamot, sto e vo najdobar slucaj KOMPLETNO sprotivno od se za sto do sega pisuvase, pa ti ja spomenav nivata...

Sega smiri se, koncentriraj se i kazi: Treba li zenata da zivee po pravilata na islamot, ili onaka kako sto ti zamisluvas, pa potoa ke imame zdrava i plodotvorna diskusija, ako se smiluvas da diskutiras so eden plito um kako mojot, se razbira...

Eve, za da ne se macis da mislis, ke ti napisam edna dijagnoza pred spienje. Vo tvojot um, koj e napolnet so feministicki i aktivisticki gluposti postoi edna sika za toa kako treba brakot da izgleda, a na tvoeto telo mu se dopaga idejata za nivata. Pomisli malku okolu ova, i se citame utre vo novata epizoda Kako moderna zena zamislja brak...;)
Како прво, атеист сум и не верувам во ниту една религија.
Како второ, не сум воодушевена од исламот, мислам дека ти е јасно зошто според првата реченица.
Како трето, ако веќе споредуваме, исламот и дава повеќе права на жената, од христијанството.
Како четврто, моите ,,глупости,, се сон за повеќето луѓе. Ама луѓето не се сите искрени како мене, па очигледно добро те прелажале дека природно на жената и се раѓа потребата да направи мусака.....дооообро те прелажале.
--- надополнето: May 31, 2011 12:58 AM ---
Се согласувам со ова што го напиша ама што ако мажот заработува доволно за двајцата па уште и им останува? Значи жената апсолутно да нема потреба да оди на работа.

Што ти би направила во таква ситуација ако се погоре што си спомнала е исполнето?
Јас лично како индивидуа, не би останала дома да бидам домаќинка, но многу многу жени би останале. Познавам такви, верувај многу.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.139
Поени од реакции
21.776
Имам 20 години, а ти во претходните постови велиш дека имаш искуство иако не си женско.
Треба да прашаме некој кој има искуство за работи кои не ги сфаќаме.
Ќе одговориш на поставеното прашање?
не знам што да ти одговорам, да ти кажам практично што не ми било по кеф или конкретна случка или незнам што.што би ти одоговорил.прашај нешто конкретно за да добоеш конкртен одоговр

инаку модерна муслиманска жена само посебе е приказна за себе
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
не знам што да ти одговорам, да ти кажам практично што не ми било по кеф или конкретна случка или незнам што.што би ти одоговорил.прашај нешто конкретно за да добоеш конкртен одоговр

инаку модерна муслиманска жена само посебе е приказна за себе
Што најмногу ти пречи кај твојата жена? Ете да треба да направиш листа на нејзини маани, што би ставил прво?
А пак ќе замолам, темата за ислам не е, има посебна за неа, и исламот не толерира модернизам, исто како што ни христијанството не толерира, исто како што никој повеќе не се придржува до нив, и само сите се мавате во гради дека сте некакви си верници. Но има посебна тема за тоа!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.139
Поени од реакции
21.776
Што најмногу ти пречи кај твојата жена? Ете да треба да направиш листа на нејзини маани, што би ставил прво?
А пак ќе замолам, темата за ислам не е, има посебна за неа, и исламот не толерира модернизам, исто како што ни христијанството не толерира, исто како што никој повеќе не се придржува до нив, и само сите се мавате во гради дека сте некакви си верници. Но има посебна тема за тоа!
воопшто не сум верник така да....
а за прашањето
ке одговорам крако и јасно
ЖЕНИ
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
воопшто не сум верник така да....
а за прашањето
ке одговорам крако и јасно
ЖЕНИ
За краток, краток беше, а за јасен.... не баш :)
Тоа би било сега како јас да ти кажам тебе МАЖИ.
Сакаш да го разбијам мразот и да ти кажам мене што ми пречи кај мојот партнер?
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Се согласувам со ова што го напиша ама што ако мажот заработува доволно за двајцата па уште и им останува? Значи жената апсолутно да нема потреба да оди на работа.

Што ти би направила во таква ситуација ако се погоре што си спомнала е исполнето?
Овакви мажи во државава се диносауриски истребен вид, а ако постои некој ваков јас веднаш би се забрадила, би му готвела перела, гледала деца, миела нозе во леген, идела да купувам храна и се живо и диво само да носи пари дома доволно да има и за двајцата еве јас би направила се за оваков маж само доколку постои во државава, а не дека не сум модерна:cool: жена, баш напротив, либерална сум со супер опуштени сфаќања за животот, и високо образована, ама на оваков маж не би можела да одолеам и веднаш би му се покорила ако постои.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Овакви мажи во државава се диносауриски истребен вид, а ако постои некој ваков јас веднаш би се забрадила, би му готвела перела, гледала деца, миела нозе во леген, идела да купувам храна и се живо и диво само да носи пари дома доволно да има и за двајцата еве јас би направила се за оваков маж само доколку постои во државава, а не дека не сум модерна:cool: жена, баш напротив, либерална сум со супер опуштени сфаќања за животот, и високо образована, ама на оваков маж не би можела да одолеам и веднаш би му се покорила ако постои.
Ете, реков има и такви жени, што би биле најдобри домаќинки (што е за пофалба), ама нема бре, нема такви мажи што ќе и обезбедат услови :)
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Ете, реков има и такви жени, што би биле најдобри домаќинки (што е за пофалба), ама нема бре, нема такви мажи што ќе и обезбедат услови :)
Абе работава е "ем шуто ем боде", хахa ем не ги бива магаре вгас да буцнат ем се бунат не им се готвело, не им се чистело абе ајјјдее ова го нема ни во зимбабве:ROFLMAO:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Абе работава е "ем шуто ем боде", хахa ем не ги бива магаре вгас да буцнат ем се бунат не им се готвело, не им се чистело абе ајјјдее ова го нема ни во зимбабве:ROFLMAO:
Да се потсетиме, зошто настана феминизмот?? :) Иако и тие му ја претераа, ама сепак, основната причина беше во толку простото ,,ем шуто, ем боде,, Или ем сакам ручек, ем немам пари намирници да купам, ем сум необразован даска, ем ми се пие по кафани, ем сакам средена жена, ем немам пари за фризер да и дадам, ем сакам чисти деца, ем шампон не сум купил итн итн итн....... јасна е поентата.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Овакви мажи во државава се диносауриски истребен вид, а ако постои некој ваков јас веднаш би се забрадила, би му готвела перела, гледала деца, миела нозе во леген, идела да купувам храна и се живо и диво само да носи пари дома доволно да има и за двајцата еве јас би направила се за оваков маж само доколку постои во државава, а не дека не сум модерна:cool: жена, баш напротив, либерална сум со супер опуштени сфаќања за животот, и високо образована, ама на оваков маж не би можела да одолеам и веднаш би му се покорила ако постои.
Ете, реков има и такви жени, што би биле најдобри домаќинки (што е за пофалба), ама нема бре, нема такви мажи што ќе и обезбедат услови :)
Има само колку ќе можете таков да препознаете? Не секој маж се расфрла со пари и коли, има и такви кои си ја бркаат работата и не им висат златни ланци по џебови :).

Мажи што заработуваат добро ИМА и тоа не зборам за илјадници евра туку да речеме некој буџет од 1500 евра месечно што верувам е добра база (како почеток) и не е така тешко или невозможно да се заработи. Ќе ставев и 2000 ама ете и со 1500 евра може да се тера нели?

Со таква плата ќе мора да работи девојката или не? Мене ми се чини дека ќе останат доволно и за чистачка и готвачка знаејќи дека има жени кои работат по 8 саата за 200 евра.

Со други зборови 1500 евра семеен буџет, 300 до 400 за кирија (или кредит за стан ако купат), 150 за готвачка и чистачка и да речеме 300 евра за храна. Кога ќе се собере ќе им останат околку 700 евра за трошење. Ајде на тоа и трошок од 200 евра за маникир и педикир (ова паушално зборам кажете ако е повеќе или помалку :)) и козметика за жената и пак имаат вишок од околу 500 евра. Значи не е невозможно да се тера и со една плата ама нормално машкото треба да има мозок и да не е мрзлив да работи. Ете во моја бранша се платите од 700 до 1000 евра и тоа ако работиш за друг, ако отвориш приватна фирма и си успешен се тера над 2000 евра. Кој е едуциран и сака да работи ЌЕ ЗАРАБОТИ!

Мене на пример би ми било задоволство и чест да заработувам за двајцата и жена ми да не мора да оди на работа. И чистачка и готвачка ќе земам само да биде одморена и задоволна, не мора ни да готви ама како што напомнав претходно би ценел ако ЗНАЕ да готви барем прости јадење, чисто од општа женска култура :giggle:.

Тоа што се согласувам со вас е дека нема квалитетни мажи кои заработуваат доволно и ќе ве сакаат и нема да ве вараат ако имаат прилика, тоа да, такви се раритет ама и квалитетни девојки се исто така раритет така да на иста мака сме :giggle:.

Инаку прашање за девојките, кои услови за живот би ги очекувале и каков маж би сакале да имате за да влезете со радост во бракот? Кои услови се за вас минимални а кои оптимални за еден среќен и хармоничен брачен живот?
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Има само колку ќе можете таков да препознаете? Не секој маж се расфрла со пари и коли, има и такви кои си ја бркаат работата и не им висат златни ланци по џебови :).

Мажи што заработуваат добро ИМА и тоа не зборам за илјадници евра туку да речеме некој буџет од 1500 евра месечно што верувам е добра база (како почеток) и не е така тешко или невозможно да се заработи. Ќе ставев и 2000 ама ете и со 1500 евра може да се тера нели?

Со таква плата ќе мора да работи девојката или не? Мене ми се чини дека ќе останат доволно и за чистачка и готвачка знаејќи дека има жени кои работат по 8 саата за 200 евра.

Со други зборови 1500 евра семеен буџет, 300 до 400 за кирија (или кредит за стан ако купат), 150 за готвачка и чистачка и да речеме 300 евра за храна. Кога ќе се собере ќе им останат околку 700 евра за трошење. Ајде на тоа и трошок од 200 евра за маникир и педикир (ова паушално зборам кажете ако е повеќе или помалку :)) и козметика за жената и пак имаат вишок од околу 500 евра. Значи не е невозможно да се тера и со една плата ама нормално машкото треба да има мозок и да не е мрзлив да работи. Ете во моја бранша се платите од 700 до 1000 евра и тоа ако работиш за друг, ако отвориш приватна фирма и си успешен се тера над 2000 евра. Кој е едуциран и сака да работи ЌЕ ЗАРАБОТИ!

Мене на пример би ми било задоволство и чест да заработувам за двајцата и жена ми да не мора да оди на работа. И чистачка и готвачка ќе земам само да биде одморена и задоволна, не мора ни да готви ама како што напомнав претходно би ценел ако ЗНАЕ да готви барем прости јадење, чисто од општа женска култура :giggle:.

Тоа што се согласувам со вас е дека нема квалитетни мажи кои заработуваат доволно и ќе ве сакаат и нема да ве вараат ако имаат прилика, тоа да, такви се раритет ама и квалитетни девојки се исто така раритет така да на иста мака сме :giggle:.

Инаку прашање за девојките, кои услови за живот би ги очекувале и каков маж би сакале да имате за да влезете со радост во бракот? Кои услови се за вас минимални а кои оптимални за еден среќен и хармоничен брачен живот?
Ако не работи, нема да биде исполнета, многу веројатно дека ќе си го троши времето на глупости штом ќе го има на претек, глупости од типот на мислење на други мажи и гледање турски серии со комшиките. Мислам дека секој што е фер сака еднаква распределба на трудот во бракот, и мажот и жената, така што, мислам дека не држи вода дека би ти се допаѓала идејата жена ти да се излежава дома а згора на тоа и чистачка да ѝ треба, додека ти рмбаш за да овозможиш удобен живот.
Пред се, кога станува збор за живеење заедно, е битно да се двајцата разбрани, организирани, дисциплинирани луѓе што не се плашат од обрвски, и да се ентузијастични, позитивни луѓе. Да си има добра поделеност на тоа што кој ќе треба да прави и тоа е првото нешто што треба да го направат мажот и жената кога ќе влезат во новиот дом, значи буквално една со денови размислувана листа на тоа што кога ќе се прави и кој ќе го прави. Листа со секакви детаљи од типот на тоа кои се деновите кога жената ќе пушта машина и со какви алишта, кои денови ќе идат у супермаркет, кога ќе пегла и ограниченост на бројот на кошули што ќе ги испегла у едно пеглање:) Можат дури и да си постават "дежурство", рецимо да се мењаат на неколку дена у врска со некои ствари како местење кревет, миење тенџериња и фрлање ѓубре. Рецимо заедно да идат у супермаркет у точно утврдени 2 дена од неделата, жената у точно утврден ден у неделата да чисти, пегла и пружа алишта, секој сам да си мие садови, да си прибира алиштата у шифоњер и да има елементарна култура у раскревање зад себе.
И не само да се знае кој ден, него и да си имаат дисциплина таквите must do активности да се прават после работа за да си имаат после лагано препуштање на своите желби, интереси, уживања.
Може на прв поглед личи роботизирано и слично вака да се има план за све, ама се избегнуваат и кавги, и размислување што треба да се направи по дома, плус се остава дел од денот кога не се замараш ни со работа ни со домашни обврски.
Како што гледаш, има куп ствари што не се решаваат со чистачка, освен ако не ти биде 12 саати на ден дома па не можеш да си се оптегнеш на раат у кауч или било што лично и слободно да си правиш. Жената ако има тешка работа, домашните обрвски би требало да ѝ се боза.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
тогаш нека си најди куче или веке има ако не се лажам, пошто за маж шознам тешко некако
Колку што следам разговор...таа веке има таков маж покрај себе.А замисли,не е куче.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Има, како пример е сето тоа кажано. Па ако имаш куче мора некој да го прошета, избања, однесе на вакцина, итн. Тоа е обврска која минимум ти одзема 1 саат во денот, еднаш сабајле, и еднаш навечер МИНИМУМ!. Менување на сијалица? Јас не знам да сменам, затоа дечко ми знае. Има врска ептен со бракот. Наоѓаш некој што те надополнува, затоа е заедница на двајца луѓе. Ако сте исти, кој ќар од тој другиот? Само нервози, оти не го прави тоа што го очекуваш од него. Затоа убаво реков, си наоѓаш некој спроти себе, и со интелигенција, и со способности, и со амбиции, итн итн итн....
Имам куче сам го бањам за шетање нема потреба има огромен двор си се шета колку сака, сијалицата е најмал проблем треба само да се согласуваш со партнерот све друго може да се реши ;)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
... моите ,,глупости,, се сон за повеќето луѓе. Ама луѓето не се сите искрени како мене, па очигледно добро те прелажале дека природно на жената и се раѓа потребата да направи мусака.....дооообро те прелажале.
Musakata e mnogu ok.

Slusaj vaka, bidekji sakas iskrenost, jas ke bidam iskren so tebe. Imas dvaesetina godini i veke imas upatstvo za upotreba na brakot, bazirano na tvoeto dolgo zivotno iskustvo. Se e toa super, samo sto zivotot ne funkcionira taka. Go procitav opisot na tvojata vrska, i na tvojte dnevni aktivnosti, i najiskreno, jas bi te trpel takva samo ako si MNOGU ubava, i MNOGU dobra v krevet. A pes da mi spie so mene vo krevet, pa duri i vo stanot ne bi trpel nitu zaradi tie dvete spomenati pricini.
Amerikancite imat eden izraz za devojkite kako tebe, self righteous bitch. Toa ti se zeni so glavata napolneta so vrednosti, a ne sposobni za prifakanje na tugi vrednosti. Ke se smenis eventualno, samo kolku pokasno, tolku poveke ke boli. Koga zivotnoto iskustvo ke ti gi nabrka aktivistickite bubacki od glavata, koga decko ti ke pocne da odi kaj drugi zeni zatoa sto ti poveke sakas da kapis gupcinja i ranis pesovi namesto da mu napravis musaka, ke sfatis sto ti zboruvam.

Ti zvuci plitko ova sto ti go zboruvam, nema nitu eden golem zbor tuka? Nema sebezrtvuvanje, pocituvanje na zenata kako licnost koja ne saka da gotvi, nema opstestven aktivizam?

Nema, znam.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Ако не работи, нема да биде исполнета, многу веројатно дека ќе си го троши времето на глупости штом ќе го има на претек, глупости од типот на мислење на други мажи и гледање турски серии со комшиките. Мислам дека секој што е фер сака еднаква распределба на трудот во бракот, и мажот и жената, така што, мислам дека не држи вода дека би ти се допаѓала идејата жена ти да се излежава дома а згора на тоа и чистачка да ѝ треба, додека ти рмбаш за да овозможиш удобен живот.
Мислам дека жената денес има преголем товар врз плеќите. Просечната жена работи, пере, пегла, готви, чисти и плус гледа деца, супермен да е ќе пукне кога тогаш. Зашто ако можеш да не и пружиш основни услови за живот и да ја ослободиш од повеќето домашни обврски кои и онака како што разбрав ниедна жена не ги прави од ќеиф туку затоа што мора.

Не се согласувам дека нема да биде исполнета ако нема домашни обврски, ако сака нека работи или нека брка кариера ама барем нема да има парични и домашни притисоци дека мора да заработува.Освен тоа и самото гледање деца е тешка физичка и умствена работа и баш сметам е супер да ги дочека децата со радост растеретена од миење, готвење и чистење.

Само мрзлива жена ќе седи дома со турски серии ама таква и онака набргу ќе ја оставиш, мрзлив партнер не сака никој. Инаку ако веќе едниот заработува доволно за двајцата стварно не гледам причина да мора и другиот да се дуплира ако не мора. Освен тоа знам неколку жени што растеретени од домашни обврски тераат свој бизнис и тоа успешно така да не мора само да се седи и да се лакираат нокти. Од карактерот зависи кој како ќе реагира на здобиената слобода, некои секако ќе користат прилика да се излежаваат ама не се сите жени такви.

Како што гледаш, има куп ствари што не се решаваат со чистачка, освен ако не ти биде 12 саати на ден дома па не можеш да си се оптегнеш на раат у кауч или било што лично и слободно да си правиш. Жената ако има тешка работа, домашните обрвски би требало да ѝ се боза.
Тоа се што наброи се стварно небитни ситници ако веќе готвењето и чистењето ги прави друг. Кој ќе фрла ѓубре или ќе оди во супермаркет или на пазар или мести кревети е многу лесно решливо и остварливо и навистина е работа на договор ама па што напор ќе беше да идеш до продавница или да фрлиш ѓубре?

Тоа е мое мислење не мора да се сложиме :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom