Здрави навики и намирници - клуч за здрав живот [општа дискусија]

S

Stef Bachatero

Гостин
не се обрнува внимание на човечкиот метаболизам??? па во нутрицнионизмот све е околу метаболизмот бе и повеќе е медицина би рекол ...
Ајде добро нека биде така со сојата како си сватиш ти...
Тоа градче мора да биде Берово 100% :P
--- надополнето: 8 мај 2012 во 20:22 ---
1 Оброк
- 40 грама whey протеин
- 100 грама житарици
2 Оброк
- 150 грама пилешки гради
- 150 грама ориз
- Брокули, голема порција
3 Оброк
- 150 грама пилешки гради
- 100 грама ориз
- Брокули, голема порција
4 оброк
- 150 грама пилешки гради
- 100 грама ориз
- Зеленчук, голема порција
5 Оброк
- 150 грама пилешки гради
- Зеленчук, голема порција
6 Оброк
- 150 грама пилешки гради
- Зеленчук, голема порција
7 оброк
- 150 грама пилешки гради
- Зеленчук, голема порција
8 Оброк: 1 час пред легнување
- 8 јајца
- Зеленчук, мала порција

Дали ви изгледа реално малце ова?? го најдов баш на една страна а гледам и во една книга го има.Ова е за 1 ден што и по колку да се јаде...Јас искрено овие навики да би ги имал ќе се поправам! пак и 8 јајца пред легнување.....Б ог да Чува! 8 јајца на еден ден??? ...и 1 килограм пилешки гради и 300 грама ориз....со тоа јадење цела фамилија се прехрануваме а не пак една индивидуа.Мислам дека тоа е диета за билдери...
Јас јадам 6 оброка некогаш и 7 нема никаков проблем со исхраната,зависи колку трошиш колку си активен.Примерно кога правам 1 саат кардио непрекинато и тренинг за сила секогаш повеќе јадам и телото ми бара.Така да не е претерано.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Почвата е секаде загадена.
Но во Македонија не е позагадена од почвата во Западан Европа која што е полан со нуклеарни електрани. Во Шпанија има 8, а таа ја снабдува цела Европа со јагоди. !!!

Се што е произведено во Македонија е сигурно поздраво од она што е увезено, за коешто не се знае ниту потеклото, ниту дали составот на декларацијата одговара со производот.

Алги? Зелен чај? Наместо тоа, сварете си чај од нане, од босилек, од липа, коњско опавче, а не некој да ви продава муда за бубрези.

Ах, одвај чекам да дојдам и да слегнам од автобусот на Сармзалино да си купам дињи!
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
За едно нешто си во право, стварно е тажно твоето знаење.

Не се враќај на темава пред да дознаеш што е тоа загадена почва, како од контаминирана добиваш обработлива, како почвата ги губи минералите, зашто пестицидите се битни во земјоделието, кои се органски пестициди....
Прочитај и сам ќе видиш, нема потерба да те плашат нови знаења.
Завршуваме тука нема потреба да реплицираш.
Ако под загадена почва подразбираш тоа што ти го напишал некој кој издава сертификат со кој што можеш да си го избришеш гзот и се раководиш по таа дефениција тогаш си во право.
Во мк е далеку по чиста почвата отколку во било која друга европска земја,тоа ти е факт учебници и скрипти можеш до утре да читаш ништо нема да го промени тоа.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Абе остајте ја сега почвата,во Македонија негде е загадена негде не е.Во источниот крај не е загадена почвата колку наваму што е.
Дали користите житарици ?? и дали знаете каква благородна дејност имаат врз организмот и во кој период од денот?
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
не се обрнува внимание на човечкиот метаболизам??? па во нутрицнионизмот све е околу метаболизмот бе и повеќе е медицина би рекол ...
Ајде добро нека биде така со сојата како си сватиш ти...
Тоа градче мора да биде Берово 100% :P
--- надополнето: 8 мај 2012 во 20:22 ---
1 Оброк
- 40 грама whey протеин
- 100 грама житарици
2 Оброк
- 150 грама пилешки гради
- 150 грама ориз
- Брокули, голема порција
3 Оброк
- 150 грама пилешки гради
- 100 грама ориз
- Брокули, голема порција
4 оброк
- 150 грама пилешки гради
- 100 грама ориз
- Зеленчук, голема порција
5 Оброк
- 150 грама пилешки гради
- Зеленчук, голема порција
6 Оброк
- 150 грама пилешки гради
- Зеленчук, голема порција
7 оброк
- 150 грама пилешки гради
- Зеленчук, голема порција
8 Оброк: 1 час пред легнување
- 8 јајца
- Зеленчук, мала порција

Дали ви изгледа реално малце ова?? го најдов баш на една страна а гледам и во една книга го има.Ова е за 1 ден што и по колку да се јаде...Јас искрено овие навики да би ги имал ќе се поправам! пак и 8 јајца пред легнување.....Б ог да Чува! 8 јајца на еден ден??? ...и 1 килограм пилешки гради и 300 грама ориз....со тоа јадење цела фамилија се прехрануваме а не пак една индивидуа.Мислам дека тоа е диета за билдери...
ај баш постирај ми ја страната.. никој ама баш никој не јаде толку месо во 1 ден..
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Да јадеш толку стек,за два месеци ке почнеш јајца да несеш.
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
не се обрнува внимание на човечкиот метаболизам??? па во нутрицнионизмот све е околу метаболизмот бе и повеќе е медицина би рекол ...
Ајде добро нека биде така со сојата како си сватиш ти...
Тоа градче мора да биде Берово 100% :P
--- надополнето: 8 мај 2012 во 20:22 ---
1 Оброк
- 40 грама whey протеин
- 100 грама житарици
2 Оброк
- 150 грама пилешки гради
- 150 грама ориз
- Брокули, голема порција
3 Оброк
- 150 грама пилешки гради
- 100 грама ориз
- Брокули, голема порција
4 оброк
- 150 грама пилешки гради
- 100 грама ориз
- Зеленчук, голема порција
5 Оброк
- 150 грама пилешки гради
- Зеленчук, голема порција
6 Оброк
- 150 грама пилешки гради
- Зеленчук, голема порција
7 оброк
- 150 грама пилешки гради
- Зеленчук, голема порција
8 Оброк: 1 час пред легнување
- 8 јајца
- Зеленчук, мала порција

Дали ви изгледа реално малце ова?? го најдов баш на една страна а гледам и во една книга го има.Ова е за 1 ден што и по колку да се јаде...Јас искрено овие навики да би ги имал ќе се поправам! пак и 8 јајца пред легнување.....Б ог да Чува! 8 јајца на еден ден??? ...и 1 килограм пилешки гради и 300 грама ориз....со тоа јадење цела фамилија се прехрануваме а не пак една индивидуа.Мислам дека тоа е диета за билдери...
Кој има волку пари да ропа толку пилешки стекови или време да ги прави секој ден ?! Нема логика овоа за мене .. После 4 дена ќе ти се одјаде месо .. и мислам дека ова е премногу протеин .. Зашо да не купиш протеин или BCAA и поефтино ќе минеш , ем добри резултати ќе имаш.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Кој има волку пари да ропа толку пилешки стекови или време да ги прави секој ден ?! Нема логика овоа за мене .. После 4 дена ќе ти се одјаде месо .. и мислам дека ова е премногу протеин .. Зашо да не купиш протеин или BCAA и поефтино ќе минеш , ем добри резултати ќе имаш.
мајка ми вели тоа е за екстремни боди билдери чија професија им е бодибилдањето,ова нормален човек да почне да го практикува жолчката ќе му пукне! Баш и во една литература ‘‘Екстремен нутриционизам’’ ја има оваа диета како замена за некакви си протеински додатоци за мускулно ткиво ...
Инаку што највеќе практикувате за доручек?
Знаете дека ако сте од оние по благото,најдобро е наутро благо да јадете за да може до крајот на денот да го согорите и да не се здебелите додека за ручек обично протеини и за вечер анајдобро е нешто лесно пример чаша јогурт и салата и меѓуобороци секако овошје.Јас за доручок практикувам овошје,вие??
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.157
Ај тука да прашам.
Си вежбам секој ден Орбитрек по 20-40 минути, 2 пати на ден. Е сега случајно паднавме во муабет со еден другар и ми рече дека доколку така продолжам ќе си направам проблем со срцето (демек многу се оптеретуварло, а баш напротив имам енергија за поголема минутажа да вежбам и воопшто не се чуствувам уморно). Па некој ако има слично искуство или ако знае нека каже дали е вистина. Или во краен случај како да се комбинира вежбањето :)
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Ај тука да прашам.
Си вежбам секој ден Орбитрек по 20-40 минути, 2 пати на ден. Е сега случајно паднавме во муабет со еден другар и ми рече дека доколку така продолжам ќе си направам проблем со срцето (демек многу се оптеретуварло, а баш напротив имам енергија за поголема минутажа да вежбам и воопшто не се чуствувам уморно). Па некој ако има слично искуство или ако знае нека каже дали е вистина. Или во краен случај како да се комбинира вежбањето :)
Ма каков проблем бе,баш тоа е добро за срцето тоа е за против маснооти во срцето вежбаш пумпаш крв побргу ја прочистуваш и тоа на природен начин а не на база на крвен притисок а да си во мирување со што е зголеме ризикот од срцев и мозочен удар! Значи може да се создадат проблеми со срцето ако вежбаш на справи за билдање ако не го ускладиш дишењето рамномерно со кревањето тегови а ова ти е рамно на трчање на некој начин....не се секирај тренирај си на орбитрек ;)
(да не те плашам ако осетиш било какви болки во грбот остави ја таа справа,оти има многу случајеви со искривување на р`бетен столб и тоа благодарение на орбитрекот)
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
мајка ми вели тоа е за екстремни боди билдери чија професија им е бодибилдањето,ова нормален човек да почне да го практикува жолчката ќе му пукне! Баш и во една литература ‘‘Екстремен нутриционизам’’ ја има оваа диета како замена за некакви си протеински додатоци за мускулно ткиво ...
Инаку што највеќе практикувате за доручек?
Знаете дека ако сте од оние по благото,најдобро е наутро благо да јадете за да може до крајот на денот да го согорите и да не се здебелите додека за ручек обично протеини и за вечер анајдобро е нешто лесно пример чаша јогурт и салата и меѓуобороци секако овошје.Јас за доручок практикувам овошје,вие??
Се се сведува колку калории си внесол денот а колку си потрошил.. нема врска тоа што јадеш насабајле навечер ако си на дефицит пак ќе ослабеш и да си јадел чоколадо пред спиење..

да кажеме денеска си потрошила 2.000 калории,а си изела 1600.. што мислиш телото ќе разликува во колку часот е внесена храната?:)

не туку ако има вишок калории тоа се складира како масти ..вишок енергија..ако има дефицит на калории телото енергијата ја зема од веќе складираните масти.. се надевам ти појаснив нешто..
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Почвата е секаде загадена.
Но во Македонија не е позагадена од почвата во Западан Европа која што е полан со нуклеарни електрани. Во Шпанија има 8, а таа ја снабдува цела Европа со јагоди. !!!
:facepalm:
Каква врска има нуклеарната централа со почвата?
Се што е произведено во Македонија е сигурно поздраво од она што е увезено, за коешто не се знае ниту потеклото, ниту дали составот на декларацијата одговара со производот.
Последниве 10 години не живеам во Македонија
:facepalm: ама пак ти знаеш кои производи се увезуваат и колку се поздрави од македонските, нели?:facepalm:
 
I

Iblis

Гостин
Знаете дека ако сте од оние по благото,најдобро е наутро благо да јадете за да може до крајот на денот да го согорите и да не се здебелите додека за ручек обично протеини и за вечер анајдобро е нешто лесно пример чаша јогурт и салата и меѓуобороци секако овошје.Јас за доручок практикувам овошје,вие??
Дефинитивно овошје(јаболка, портокал, банани или пак кое било сезонско овошје), 30 мин после тоа јогурт(300-500 гр) ,30 мин после јогурот оревчиња или бадеми(до 30-50 гр). Вака е најчесто.

оффТ
за горната диета, околу 260 гр протеини дневно, што е ОК за човек од 100-тина кг.(се разбира семи-про/про), ама има премалку масти, може да си направи проблем.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Се се сведува колку калории си внесол денот а колку си потрошил.. нема врска тоа што јадеш насабајле навечер ако си на дефицит пак ќе ослабеш и да си јадел чоколадо пред спиење..

да кажеме денеска си потрошила 2.000 калории,а си изела 1600.. што мислиш телото ќе разликува во колку часот е внесена храната?:)

не туку ако има вишок калории тоа се складира како масти ..вишок енергија..ако има дефицит на калории телото енергијата ја зема од веќе складираните масти.. се надевам ти појаснив нешто..
Едно нешто не сум женско бе хахаха машко сум :Р можда ради сликата али ова така братучеда ми држи оти и она се уклучува! инаку јасни ми се тие ствари ама кажувам само како да биде распроделено во денот тоа ми го зборуваат цело време и дома ми е веќе преќиснато од нутриционистички совети и цело време само тоа само оноа шо се вика ако се зафатам да ги слушам ќе магистрирам на нутриционизам па овде се издушувам! инаку каква чоколада практикувате??
Јас само црна чоколада со 50% или 70% какао ...(посебно добра е за пред тренинг) ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom