Здрави навики и намирници - клуч за здрав живот [општа дискусија]

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Секаде низ светот кокошките се хранат со концентрат за да снесуваат повеќе јајца независно од надворешните услови, не само кај нас. Индустрија, јебига. Тоа не значи дека се штетни по здравјето, само не се толку хранливи.
Не реков дека се штетни, истото го напишав и јас ;) Секаде е исто, само што во светот може да се најдат и органски јајца, кај нас малку потешко тоа.

Предизвикува некоја болест?
Каква придобивка има организмот од јадење ајвар? И никаде не пишав дека предизвикува некоја болест, меѓутоа непобитен факт е дека е комплетно бескорисен. Ерго, ајварот НЕ е здрава намирница. Не е ни нездрава. Целосно бескорисна намирница е од нутриционистички аспект.
Hiperaktiv тоа што е традиционално јадење на ниеден начин не го прави корисен.
May the ajvar debate end here. :cuc:
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Секаде низ светот кокошките се хранат со концентрат за да снесуваат повеќе јајца независно од надворешните услови, не само кај нас. Индустрија, јебига. Тоа не значи дека се штетни по здравјето, само не се толку хранливи.
--- надополнето: 8 мај 2012 во 13:37 ---


Предизвикува некоја болест?
Не бе каква болест подобро такво да јадеш одошто тост да земеш да гмечиш плус традиционално јадење е...само ако се прекардаши пример со многу јадење може холестеролот да скокне! Инаку читнав нешто за бадеми...мајка ми вели дека повеќе од 100 грама дневно не треба да се јадат јаткасти плодови зашо да калорични се но тие се здрави калории т.е (сег ане су мсигурен дали рече омега 3 масни к-ни) а нели тие ни се потребни за мозокот и за разни витални функциии...
Инаку што мислите за јаткасти плодови генерално??
На мене ми се многу слатки,само незнам од некоај причина ми излегуваат авти по јазик...
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Не реков дека се штетни, истото го напишав и јас ;) Секаде е исто, само што во светот може да се најдат и органски јајца, кај нас малку потешко тоа.


Каква придобивка има организмот од јадење ајвар?
Инвестицијата е голема за производство на органски јајца. Во тој случај едно јајце би коштало неколку пати повеќе(па може и *10) од индустриското. Не е исплатливо.

Вкусен е ајварот, убаво се комбинира со некои меса, неможеш да кажеш не е здрав. Исто и за помфритот.
само ако се прекардаши пример со многу јадење може холестеролот да скокне!
и со вода ако прекардашиш многу не е здраво, а нигде не прочитав Водата не е здрава.
На мене ми се многу слатки,само незнам од некоај причина ми излегуваат авти по јазик...
Од солта ти е. Јади ги свежи.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Не бе каква болест подобро такво да јадеш одошто тост да земеш да гмечиш плус традиционално јадење е...само ако се прекардаши пример со многу јадење може холестеролот да скокне! Инаку читнав нешто за бадеми...мајка ми вели дека повеќе од 100 грама дневно не треба да се јадат јаткасти плодови зашо да калорични се но тие се здрави калории т.е (сег ане су мсигурен дали рече омега 3 масни к-ни) а нели тие ни се потребни за мозокот и за разни витални функциии...
Инаку што мислите за јаткасти плодови генерално??
На мене ми се многу слатки,само незнам од некоај причина ми излегуваат авти по јазик...
Редовно користам пресни бадеми (свежо лупени) но никогаш повеќе од 30-40 на ден и од нив не ми излегуваат афти. Од свеж лешник знае да ми излезе афта повремено а од ореви најчесто не.

Оревите е најубаво да се свежи зашто лупените од продавница се најчесто ужегнати.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Инвестицијата е голема за производство на органски јајца. Во тој случај едно јајце би коштало неколку пати повеќе(па може и *10) од индустриското. Не е исплатливо.

Вкусен е ајварот, убаво се комбинира со некои меса, неможеш да кажеш не е здрав. Исто и за помфритот.


и со вода ако прекардашиш многу не е здраво, а нигде не прочитав Водата не е здрава.

Од солта ти е. Јади ги свежи.
не бе пример оревите немаат сол ама ког аи да каснам пример макар нека биде и торта од ореви ми излегуваат,само од тие индијските оревчиња и лешниците не ми излегува.Бадемите помагаат во слабеењето инаку т.е го забавуваат тој процес влијаат на масното ткиво! ...инаку дали сончогледот спаѓа тука?? не сум прашал...и леблебијата?
--- надополнето: 8 мај 2012 во 14:07 ---
Храната исто така помага и во борбата со крвниот притисок,болести на бубрезите и дијабетес. Тие кои имате крвен притисок добро е да знаете дека солта треба да ја сведете на минимум,треба калиум повеќе да конзумирате(го има во банани,јајца,риба и зелени растенија).Користете од таа сол што е НАША СОЛ со 1/3 калиум.Исто така јадете целер а одбегнувајте конзумирање на зелен чај,кафе,солени работи како и мрсно месо(како јагнешко,свинско и јарешко)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.780
Поени од реакции
18.392
Не бе каква болест подобро такво да јадеш одошто тост да земеш да гмечиш плус традиционално јадење е...само ако се прекардаши пример со многу јадење може холестеролот да скокне! Инаку читнав нешто за бадеми...мајка ми вели дека повеќе од 100 грама дневно не треба да се јадат јаткасти плодови зашо да калорични се но тие се здрави калории т.е (сег ане су мсигурен дали рече омега 3 масни к-ни) а нели тие ни се потребни за мозокот и за разни витални функциии...
Инаку што мислите за јаткасти плодови генерално??
На мене ми се многу слатки,само незнам од некоај причина ми излегуваат авти по јазик...
Да, полни се со витамин E, кој е антиоксиданс и спречува доста сериозни заболувања ко рак, па дури и го спречува стареењето. Инаку бадемите го снижуваат и крвниот притисок и се добри за памтење ко што ти кажала мајка ти и спречуваат развој на артериосклероза. Јас да речеме пола саат до саат пред да трчам, јадам 100 грама бадеми ко замена за еден цел оброк, а сепак се осеќам дека имам доста енергија дури трчам.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Да, полни се со витамин E, кој е антиоксиданс и спречува доста сериозни заболувања ко рак, па дури и го спречува стареењето. Инаку бадемите го снижуваат и крвниот притисок и се добри за памтење ко што ти кажала мајка ти и спречуваат развој на артериосклероза. Јас да речеме пола саат до саат пред да трчам, јадам 100 грама бадеми ко замена за еден цел оброк, а сепак се осеќам дека имам доста енергија дури трчам.
супер и замена се за еден оброк и повеќе дури 100 грама,зашо во 100 грама има 600 калории.Ама подобро калории од бадеми,одошто калории од ајвар или од тост или од нешто нездраво,затоа што калориите од бадемот се здрави калории од кои телото ќе искористи дел а не само да го трупа во масно ткиво.
инаку колку им верувате на термо кремите за топење на салото?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.016
Поени од реакции
30.758
Јас со пазарско млеко правам кефир и е ептен добро.
Рачунај ме за малку стартер култура, зрнца од кефирот... кога ќе ти нарасне прекумерно.

Плаќам колку бараш, или честам ручек и пиење... по твој избор! :)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Рачунај ме за малку стартер култура, зрнца од кефирот... кога ќе ти нарасне прекумерно.

Плаќам колку бараш, или честам ручек и пиење... по твој избор! :)
Имам прекумерно ПП.
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Сум видел со свои очи на другари што прави соја и тоа во мали количини а за големи ич муабет да не правам.

Другар доби проблеми со ерекција од 2-3 лажички соин лецитин во гранули (после 3 месечна консумација) а другарка хормонски се поремети од пиење соино млеко (место кравјо). И двајцата кога прекинаа со секаков соин производ се средија после 6 до 9 месеци.

Ама чим ти е мит користи си ја, тука сме да поделиме мислење и искуство а не некого да убедуваме ;) .
Јадам соја веќе 10-12 години бар 1-2 пати неделно, и никогаш не сум имал никаков проблем.
Нити па голем број на лица што ги знам кој редовно конзумираат.

Физиологијата е таа, сојата не содржи естроген. Разгледај ги клиничките истражувања за соја, ниедно не покажува хормонски или минерален дисбаланс, нити било каков ефект врз спермата.

Не сме тука да убедуваме некого , ама нема смисла да шириме невистини.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Јадам соја веќе 10-12 години бар 1-2 пати неделно, и никогаш не сум имал никаков проблем.
Нити па голем број на лица што ги знам кој редовно конзумираат.

Физиологијата е таа, сојата не содржи естроген. Разгледај ги клиничките истражувања за соја, ниедно не покажува хормонски или минерален дисбаланс, нити било каков ефект врз спермата.

Не сме тука да убедуваме некого , ама нема смисла да шириме невистини.
Не си на ринг така да симни тон. Моето и не само мое искуство е такво а што ти имаш поинакво фино за тебе.

Многу добро знам што содржи сојата, читана и пречитана е ;).
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Инвестицијата е голема за производство на органски јајца. Во тој случај едно јајце би коштало неколку пати повеќе(па може и *10) од индустриското. Не е исплатливо.

Вкусен е ајварот, убаво се комбинира со некои меса, неможеш да кажеш не е здрав. Исто и за помфритот.


и со вода ако прекардашиш многу не е здраво, а нигде не прочитав Водата не е здрава.

Од солта ти е. Јади ги свежи.
Мислиш на оние Булшит сертификати ?
А органски јајца има колку сакаш треба само да знаеш од кај да ги купиш и тоа ,за иста цена како и овие од фарма.
Истото важи и за зеленчук,месо,овошје и секоја останата храна, Треба да знаеш од каде да ги купиш тоа е целата работа.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Јадам соја веќе 10-12 години бар 1-2 пати неделно, и никогаш не сум имал никаков проблем.
Нити па голем број на лица што ги знам кој редовно конзумираат.

Физиологијата е таа, сојата не содржи естроген. Разгледај ги клиничките истражувања за соја, ниедно не покажува хормонски или минерален дисбаланс, нити било каков ефект врз спермата.

Не сме тука да убедуваме некого , ама нема смисла да шириме невистини.
какви бе невистини?? содржи естрогени и тоа како...
Чекај нели стекот содржи естрогени па им растат на девојчињата градите??(оној стек вештачки јас го викам) па благодарение на естрогените во стекот им растат гради...а кокошката со што се храни знаеш ли?? со соја во која има стероиди....е истата соја е и овде(тие шницлите не се толку опасни мислам) ама соиното млеко бог да чува а тие не се штетни соја во зрна која содржи 9 грама јаглехидрати и 10 протеини.Нутриционистички е докажано дека сојата знае да поремети хормоните...
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
какви бе невистини?? содржи естрогени и тоа како...
Чекај нели стекот содржи естрогени па им растат на девојчињата градите??(оној стек вештачки јас го викам) па благодарение на естрогените во стекот им растат гради...а кокошката со што се храни знаеш ли?? со соја во која има стероиди....е истата соја е и овде(тие шницлите не се толку опасни мислам) ама соиното млеко бог да чува а тие не се штетни соја во зрна која содржи 9 грама јаглехидрати и 10 протеини.Нутриционистички е докажано дека сојата знае да поремети хормоните...
Не содржи естроген сојата која е наменета да биде дигестирана од страна на луѓе, содржи изофлавин.

Инаку комерцијално, нутриционизмот е многу непрецизна наука сеуште бидејќи на продукти како сојата се донесуваат заклучоци со помош на лабораториски глувци а не на база на човечка биохемија/физиологија, не се обрнува внимание на човечкиот метаболизам како сложен систем и фактот дека скоро секој метаболизам различно реагира на одредена супстанца.

Човечки пример за колку тоа сојата штети ви се Кинезите кој имаат долг животен рок и евидентно немаат проблеми со репродукција а внесуваат и до 30-50грама соја дневно.
Исто така и Okinawa диетата е солиден пример во кој што сојата има важна улога, а жителите во Okinawa се познати по долгиот животен век (до 110 години).
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Во Западна Европа е во мода да се јадат и пијат нешта што се неколку пати поскапи, ама имаат белег дека се природно произведени. Водењето здрав живот станува нова болест. Не е само јадењето, туку целокупниот начин на живот: важно е да се остане што подолго млад, здрав, да се живее вечно...

Последниве 10 години не живеам во Македонија, ама она што се продава како здрава храна во Европа е многу скапо, а мене никако не ме фаќа вера дека во јануари може да купиш био домат или краставица!!! За сите антиајверџии: во странство, ајварот стои на полиците ѕа ѕдрава храна.

Не верувам на таквите декларации, зашто повкусна пиперка и домат од македонските не сум јадела. Уживајте во хранат,а додека не ја спакувале, како што направија со водата. јас го чекам летото да дојдам и да се најадам вистински кајсии, вистински лубеници, и да си земам ајвар и компот.

Уште нешто: случка во мало гратче во Мекодонија. Доаѓаат странци, некаков проект, и ја мерат загаденоста на воздухот и на водата. После првиот обид, мислеле дека мерните инструменти им се расипани, после вториот, третиот, зачудено рекле: Не сте свесни каква здрава вода и каков чист воздух имате.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom