Здрави навики и намирници - клуч за здрав живот [општа дискусија]

I

Iblis

Гостин
Едно нешто не сум женско бе хахаха машко сум :Р можда ради сликата али ова така братучеда ми држи оти и она се уклучува! инаку јасни ми се тие ствари ама кажувам само како да биде распроделено во денот тоа ми го зборуваат цело време и дома ми е веќе преќиснато од нутриционистички совети и цело време само тоа само оноа шо се вика ако се зафатам да ги слушам ќе магистрирам на нутриционизам па овде се издушувам! инаку каква чоколада практикувате??
Јас само црна чоколада со 50% или 70% какао ...(посебно добра е за пред тренинг) ...
Каде ја наоѓаш? Едонствено онаа на Европа е со толку какао прав.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Каде ја наоѓаш? Едонствено онаа на Европа е со толку какао прав.
Ги има сега во тие отворените продавници за здрава храна,порано ги имаше и од виталија ама сега ги нема инаку една од тинекс купував ама 140 денари ти е скапечка е и по еден ред јадам пред трчање или било што,порано имаше 70% сега послабо само таа ја наоѓам,ако не и 50 % е добра! Мислам дека и во аптеките ги има ако не се лажам ...онака кафеава опаковка со зелени траки!
 
I

Iblis

Гостин
Ги има сега во тие отворените продавници за здрава храна,порано ги имаше и од виталија ама сега ги нема инаку една од тинекс купував ама 140 денари ти е скапечка е и по еден ред јадам пред трчање или било што,порано имаше 70% сега послабо само таа ја наоѓам,ако не и 50 % е добра! Мислам дека и во аптеките ги има ако не се лажам ...онака кафеава опаковка со зелени траки!
Бидејќи не можев да најдам солидна темна чоколада, си зимав кака прав, само малце горчи:P
Fun facts за какао прав.
100 гр има 20 грама протеини, 57 грама ЈХ, 13 грама масти.
Доста е богат со железо, магнезуим, манган,фосфор, цинк и калиум.
Содржи доста флавоноиди , до10% од правот .
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
:facepalm:
Каква врска има нуклеарната централа со почвата?


:facepalm: ама пак ти знаеш кои производи се увезуваат и колку се поздрави од македонските, нели?:facepalm:
Ама ти баш сакаш да се истакнеш со Dr House синдромов, м? Што сакаш да постигнеш, да покажеш како ти знаеш, а девојкава не знае? Ок, сфативме, паметен си, сега повели објасни како и зошто нема врска, нема потреба да ставаш facepalm и да бидеш квазисаркастичен.
Еднаш ти го избришав мислењето заради тоа, ова ти го оставам ако објасниш.
За ваков став - нула толеранција е во овој подфорум.
И другите што ќе го прочитаат ова, а имаат намера да искоментираат слично како дечково, љубазно вас молим - не го правете тоа.
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.157
Ма каков проблем бе,баш тоа е добро за срцето тоа е за против маснооти во срцето вежбаш пумпаш крв побргу ја прочистуваш и тоа на природен начин а не на база на крвен притисок а да си во мирување со што е зголеме ризикот од срцев и мозочен удар! Значи може да се создадат проблеми со срцето ако вежбаш на справи за билдање ако не го ускладиш дишењето рамномерно со кревањето тегови а ова ти е рамно на трчање на некој начин....не се секирај тренирај си на орбитрек ;)
(да не те плашам ако осетиш било какви болки во грбот остави ја таа справа,оти има многу случајеви со искривување на р`бетен столб и тоа благодарение на орбитрекот)
Чим е така СУПЕР :)
Не за друго, дур вежбам на орбитрек и кога ке ја ставев раката на срце онака си пумпа забрзано (што е нормално при физичка активност) па си реков да не се јави некој проблем во иднина во стил забрзано срце или проширено. Од друга страна муабетов со другаров ме утепа :D
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Чим е така СУПЕР :)
Не за друго, дур вежбам на орбитрек и кога ке ја ставев раката на срце онака си пумпа забрзано (што е нормално при физичка активност) па си реков да не се јави некој проблем во иднина во стил забрзано срце или проширено. Од друга страна муабетов со другаров ме утепа :D
Лошо е ако не пумпа забрзано при физичка активност. ;)
а за проблем, вежбал невежбал, може да се јави. немој само она стероиди и такви глупости, многу завршуваат на кардиологија такви.
Ако имаш дилеми, иди напрај си стрес тест.

Значи нема ризик од смрт (y)
Лупај се немај гајле (y)

А другите нека се консултираат со кардиолог пред да решат да зимаат стероиди или друг допинг.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Ај тука да прашам.
Си вежбам секој ден Орбитрек по 20-40 минути, 2 пати на ден. Е сега случајно паднавме во муабет со еден другар и ми рече дека доколку така продолжам ќе си направам проблем со срцето (демек многу се оптеретуварло, а баш напротив имам енергија за поголема минутажа да вежбам и воопшто не се чуствувам уморно). Па некој ако има слично искуство или ако знае нека каже дали е вистина. Или во краен случај како да се комбинира вежбањето :)
За да ти гори телото масти треба кардио активност над 1 час до 1:30 минути.Таква е реалноста.Ако сакаш резултати треба правилна исхрана а не да слушаш некој не стручен дека вежбањето било нездраво,кардио не гори мускули ако е во границите на нормалата.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.909
Поени од реакции
30.628
Инаку еден совет,мислам дека одредени членови веќе го практикуваат а и некаде и прочитав дека беше советувано...
-наутро штом станете,напијте се пола литар студена вода(може и лимон во неа истискан).Влијае благотворно на организмот,јадењето што останало несварено го турка кон реапсорпција и секако освежува.На некој начин утринско прочистување.Практикувајте ја оваа навика!
Голема шолја зелен (може и црн) чај со лажичка мед.
Медот да се помеша во донекаде подоладен чај, не додека е врел... така нема да се изгубат ензимите од медот.

Прекумерното пиење вода е мит, телото си бара течност кога таа му треба. Единствено можам да кажам дека е добро да се напиеш нешто уште додека си малку жеден, наместо да чекаш да бидеш многу жеден.
Инаку со прекумерно пиење вода се нарушува состојбата на електролитите во телото.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Голема шолја зелен (може и црн) чај со лажичка мед.
Медот да се помеша во донекаде подоладен чај, не додека е врел... така нема да се изгубат ензимите од медот.

Прекумерното пиење вода е мит, телото си бара течност кога таа му треба. Единствено можам да кажам дека е добро да се напиеш нешто уште додека си малку жеден, наместо да чекаш да бидеш многу жеден.
Инаку со прекумерно пиење вода се нарушува состојбата на електролитите во телото.
Да,но мислам дека секој просечен човек ајде да кажеме 70 килограми треба на ден да пие по 2 литри вода а од сите нас дали 10% сметаат колку чаши испиле...јас пример пијам 3 литри и никогаш повеќе.Додека некои незнаат што е тоа вода дали 2 чаши дневно ќе испијат ...
И тие кои пример ќе почнете да практикувате да пиете повеќе вода(а и треба посебно сега кога е топло) не почнувајте веднаш со 2 литри туку постепено...и никогаш не пијте вода за време на напорен тренинг туку пред тренингот и после тренингот откако срцето ќе се смири малку :D
 
I

Iblis

Гостин
Да,но мислам дека секој просечен човек ајде да кажеме 70 килограми треба на ден да пие по 2 литри вода а од сите нас дали 10% сметаат колку чаши испиле...јас пример пијам 3 литри и никогаш повеќе.Додека некои незнаат што е тоа вода дали 2 чаши дневно ќе испијат ...
И тие кои пример ќе почнете да практикувате да пиете повеќе вода(а и треба посебно сега кога е топло) не почнувајте веднаш со 2 литри туку постепено...и никогаш не пијте вода за време на напорен тренинг туку пред тренингот и после тренингот откако срцето ќе се смири малку :D
Колку да не остане заборавено, значаен дел од храната содржи вода. Една домашна манџичка , да не кажам, ама пола вода е :)
Полека со водата, препораката е да се внесуваат течности.(се разбира оние кои го рехидрираат организмот, не алкохол,кафе или кола)
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
423
Поени од реакции
682
А сушеното овошје здраво е? Отсекогаш ме интересирало, ама некако слабо сум се информирала.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
А сушеното овошје здраво е? Отсекогаш ме интересирало, ама некако слабо сум се информирала.
Секако дека е здраво во однос на некои други намирници...е сега шеќер му ставаат ама практикувај си свежо овошје подобро нема од тоа! аа и многу по калорично е сушеното ...
 
I

Iblis

Гостин
А сушеното овошје здраво е? Отсекогаш ме интересирало, ама некако слабо сум се информирала.
Зависи, во секој случај, сушеното грозје, урми, смокви или кајсии, се добра замена за рафинираниот шеќер. Исто така, сушеното грозје и смокви имаат доста железо во нив.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Мислиш на оние Булшит сертификати ?
А органски јајца има колку сакаш треба само да знаеш од кај да ги купиш и тоа ,за иста цена како и овие од фарма.
Истото важи и за зеленчук,месо,овошје и секоја останата храна, Треба да знаеш од каде да ги купиш тоа е целата работа.
Добро би било да кажеш од каде..и цени,секако.
--- надополнето: 11 мај 2012 во 18:03 ---
Мислиш на оние Булшит сертификати ?
А органски јајца има колку сакаш треба само да знаеш од кај да ги купиш и тоа ,за иста цена како и овие од фарма.
Истото важи и за зеленчук,месо,овошје и секоја останата храна, Треба да знаеш од каде да ги купиш тоа е целата работа.
Добро би било да кажеш од каде..и цени,секако.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Добро би било да кажеш од каде..и цени,секако.
--- надополнето: 11 мај 2012 во 18:03 ---


Добро би било да кажеш од каде..и цени,секако.
Ние купуваме јајца од Берово и тоа секоја недела ни праќаат преку автобус ама 300 денари за табла е,а кокошките што ги несат не се хранат со концентрат туку со трева и домашни житарки и секако пуштени се низ нива и само одат да спијат и да несат јајца на тоа место инаку храна во природа си наоѓаат највеќе(црви,муви...)
Така да цената неможе да е иста зашо ако тие фармерските несат јајца еднаш дневно,тие пуштените во 3 дена еднаш несат ...и да земете да воочите разлика меѓу такво јајце ’’вештачко’’ и природно уште по кората се познава овие меки како гумени бонбони а овие цврсти како железо а пак внатре на природното жолчката жолта жолта дури ептен бледа а на тие вештачките дури на црвено удара и секако белката-протеинскиот дел од вештачкото е замаглена боја а во природното е далееку далеку проѕирна...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom