Збогум „Чичко Стоилко“ и компанија

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Оваа слика е од кино Бамби, Балкан не постои веќе, дом на АРМ (ЈНА) е сега таму ;)
Точно така...бравос,еден со кој може да муабетиме за старите добри работи,Бамби е тоа,доле под земја во подрум и едни округли столбови во средина што стално ми сметале,та мора да го должиш вратот,а столчињата црвени,дрвени, прости да кажам де.
Понекогаш таму и даваа престави некој детски-црвенкапа и слични (пред земјотресот).Ама кино џабе ми беше најинтересно.
А за нешто друго од старите времиња пишав во темата „Лубеница“.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Малце се претерува со носталгијата и поголемиот дел, особено помладата генерација, пумпаат носталгија која не постои и која реално не ја чувствуваат. Цела моја генерација и тие неколку пред мене, никогаш не кажуваа “Се чекаме пред Стоилко“, туку наше беше “Се чекаме пред Фреш“. Никој не го ни спомнувал Стоилко, се додека не се случи ова. На пример, за мене, тоа местото на Пела, кај Триумфална, секогаш ќе биде “пред Фреш“, бидејќи тоа беше место кое си имаше свое значење на мојата генерација, на оваа сега ќе биде нешто трето и така натаму.

Навистина и искрено ми е жал само за вработените кои немаат друго чаре и кои со тие пари прехрануваа цела фамилија. А Стоилко никогаш не ми будел спомени, ниту пак носталгија, бидејќи не паметам дека воопшто во овие мои 25 години некогаш сум јадела таму.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.673
Поени од реакции
13.263
Малце се претерува со носталгијата и поголемиот дел, особено помладата генерација, пумпаат носталгија која не постои и која реално не ја чувствуваат. Цела моја генерација и тие неколку пред мене, никогаш не кажуваа “Се чекаме пред Стоилко“, туку наше беше “Се чекаме пред Фреш“. Никој не го ни спомнувал Стоилко, се додека не се случи ова. На пример, за мене тоа местото на Пела, кај Триумфална, секогаш ќе биде “пред Фреш“, бидејќи тоа беше место кое си имаше свое значење на мојата генерација, на оваа сега ќе биде нешто трето и така натаму.

Навистина и искрено ми е жал само за вработените кои немаат друго чаре и кои со тие пари прехрануваа цела фамилија. А Стоилко никогаш не ми будел спомени, ниту пак носталгија, бидејќи не паметам дека воопшто во овие мои 25 години некогаш сум јадела таму.
Признај, киснеше у Блукафе уште пред да го прекрстат во Кајганџиско дувло - Бариста :D

И јас, како и ти, го делам истото мислење дека малку е пренапумпана работата околу носталгијата, но дека овие прават се` по линија на инат и помал отпор, прават.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.747
Поени од реакции
9.874
Реално ова што ни го уништуваат Скопје е претерано, треба малце ние како Скопјани, Македонци да реагираме и да им докажеме дека Скопје е само НАШЕ СКОПЈЕ!!!
Сунѓеру,не се замлатуј.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
236
Поени од реакции
422
E si me iznasmeal... kompleksi, kompleksi... Ti ne zivees vo Bejrut, sekako, ti zivees ocigledno vo LaLa Land... :pos:Kazi neka ve naucat barem da glumite nacitanost i nekoj IQ pogolem od brojot na cevlite, vaka kje ve karaat vo stab, ne ve biva ni za virtuelna kavga :pos:
Ете сега ќе се јавам на градоначалниците во Бразил да им кажам да не ги уриваат фавелите без канализација, затоа што тие се белег на Бразил. Ете и на светско ги рекламираат:facepalm:[DOUBLEPOST=1403106372][/DOUBLEPOST]
Астронаут, ај ќе речам ги тргнаа сендвичарите што по мене има и подобро решение, но лесно е да се биде категоричен за туѓите судбини. Ама за ГТЦ муабетот врска ти нема. Треба да знаеш од архитектонски аспект дека ГТЦ ги шие сите досегашни трговски центри првично по тоа што е од отворен тип, особено фактот дека е доста поширок од сите други пост-транзициски-отворени трговски центи као Буњаковец кој е според мене шлагот на неиспланираниот простор и секој кој бара некоја продавница во него, апсолутно се губи на толку мал простор. Башка да не збориме делот кој гледа на партизанска кој е тотално промашен затоа што вратите на сите продавници кога ќе ги отвориш целосно ја блокираат линијата на движење. Во гтц тоа го нема. Освен што се ствара гужва од несовесни граѓани кои им текнало во орди да си направат муабет на сред „крстопат“. другото си функционира беспрекорно. Реновација можда да, ама целосно менување на ликот и со тоа обезличување и менување на целосната практичност на стариот ГТЦ, тоа е веќе производ на умови кои тераат инает, без притоа да се ја мучнат малку црпката. Затворен тип? Ете ти го рамстор, ете го и Шити мол што викаш ти демек срање бил... Да не зборам колку такви затворени трговски изникнуваат од година во година... зарем потребно е и овој да го направат таков?
Никаде и никогаш нема да гледам сеир на работници и туѓа несреќа. Само тие знаат како им е, но ете рекоа дека Чичко Стоилко ќе се дислоцира на друго место за коешто веќе изнајмиле простор. Од настанот се направи политика факт.

ГТЦ според мене е утка, но е подобар од другите “архитектонски решенија“ коишто го красат Скопје-град на сивилото. Во зимно време убива колку е ладно, тоа е една огромна грешка, па затоа сега сите им избегаа во Сити Мол. Огромен е, некомпактен, уште и станбени објекти во него. Естетски не ми изгледа убаво, но не тврдам дека е лошо направен. Сепак Јапонец го правел, а не ојле или дојле. Само со текот на времето се покажа дека му поминало времето.

Не е проблем ни тоа толку, туку сите тие таканаречени архитекти во Македонија коишто 50 години ја сквернавеа Македонија со своите архитектонски глупости. Ние во Македонија немаме ниту една типска населба, ниту еден средено урбанистички дел. Се е дивоградба и глупи куќи. Јас не знам зошто не се форсираа кај нас типично македонски куќи како во Крушево, Велес, Охрид со малку помодерен стил. Ем нашите градови ќе добиеа белег, ем традиција, ем нешто модерно. Во Грција сите куќи, вили, згради се прават во нивен типичен грчки стил. Во Англија, Франција и други земји исто така.
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Малце се претерува со носталгијата и поголемиот дел, особено помладата генерација, пумпаат носталгија која не постои и која реално не ја чувствуваат. Цела моја генерација и тие неколку пред мене, никогаш не кажуваа “Се чекаме пред Стоилко“, туку наше беше “Се чекаме пред Фреш“. Никој не го ни спомнувал Стоилко, се додека не се случи ова. На пример, за мене тоа местото на Пела, кај Триумфална, секогаш ќе биде “пред Фреш“, бидејќи тоа беше место кое си имаше свое значење на мојата генерација, на оваа сега ќе биде нешто трето и така натаму.

Навистина и искрено ми е жал само за вработените кои немаат друго чаре и кои со тие пари прехрануваа цела фамилија. А Стоилко никогаш не ми будел спомени, ниту пак носталгија, бидејќи не паметам дека воопшто во овие мои 25 години некогаш сум јадела таму.
Добро, но еве јас чувствувам носталгија, ем со друштво се чекавме ,,пред Чичко Стоилко'', ем од таму сум јадел.... уште од сега ми фали храната од таму..............., за мене и за пола Скопјани некакво значење има ,,Чичко Стоилко'', но никакво значење нема бетонската порта замачкана во барок стил и бродот во Вардар кој никогаш не запловил во историјата;):)
Сунѓеру,не се замлатуј.
Е ќе се замлатуј кога станува збор за моето родно место, за мојата држава Македонија.


Ти не се замлатуваш воопшто, ама па од таквите пропаѓа државава...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Добро, но еве јас чувствувам носталгија, ем со друштво се чекавме ,,пред Чичко Стоилко'', ем од таму сум јадел.... уште од сега ми фали храната од таму..............., за мене и за пола Скопјани некакво значење има ,,Чичко Стоилко'', но никакво значење нема бетонската порта замачкана во барок стил и бродот во Вардар кој никогаш не запловил во историјата;):).
Не ми мешај порти, морти, таа дискусија од мене - њет.
Ако имаш над 30 години, да, веројатноста Стоилко да ти значи нешто е голема. Но, голем дел од генерациите после тоа се израснати со чекање пред Фреш.
На голем дел од генерациите и Мекдоналдс им значеше. Се знаеше порано у диско на јуниор во Елемент, па јадење во Мекдоналдс. Ама Мекдоналдс го нема више, па не ме гледаш да плачам по теми.
Не ми затерувај на политика, зборам за симболиката.
Јас имам 25 години и мене Стоилко не ми значеше искрено ништо. Немам јадено ниту еднаш таму, онака буквално го знаев името и тоа е тоа.
Тоа е тоа, се тече, се се менува.
Кога се градеше Рамстор, на тоа место постоеше Букет, на голем дел од нашите родители исто им значеше, затоа што беше познато како култна кафана. Ама ете ја срушија и ја дисллоцираа на друго место.
Езерце исто (ма да има најави дека ќе го враќаат), да не зборам за Кермез во парк, каде мајка ми буквално младоста си ја има оставено. Сега е рушевина околу која младите што пијат во парк вршат нужда.
Да не зборам колку вакви култни локации се срушени, дислоцирани и затворени.
Живот, тоа е, тече.
Не зборувам за споменици, бароци и капии и не се обидувај со смајлиња што намигнуваат да ми као нешто објаснуваш и као си ироничен. Сосема друга ми е поентата, а во дискусија за политика и зборење за споменици нема да ме вовлечеш.

Кажав еднаш, кажав пак, жал ми е само за вработените таму, кои сега ќе треба да се снајдуваат, а ако се отворат на други места тие сендвичари се надевам и дека ќе си ги задржат работните места.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Добро, но еве јас чувствувам носталгија, ем со друштво се чекавме ,,пред Чичко Стоилко'', ем од таму сум јадел.... уште од сега ми фали храната од таму..............., за мене и за пола Скопјани некакво значење има ,,Чичко Стоилко'', но никакво значење нема бетонската порта замачкана во барок стил и бродот во Вардар кој никогаш не запловил во историјата;):)

Е ќе се замлатуј кога станува збор за моето родно место, за мојата држава Македонија.


Ти не се замлатуваш воопшто, ама па од таквите пропаѓа државава...
Што па тебе ти значи чичко стоилко и фонтаната ( која што еден другар си ја товари во кола и си ја однесе кога ја бутнаа) ?
Дете дај бе прибери се не туку се лупај од земја со наслушнати недослушнати муабети од типот на анчо кој шо пренесува колумни од данило коцевски.
иди таму праи пинџури
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Не ми мешај порти, морти, таа дискусија од мене - њет.
Ако имаш над 30 години, да, веројатноста Стоилко да ти значи нешто е голема. Но, на голем дел од генерациите после тоа се израснати со чекање пред Фреш.
На голем дел од генерациите и Мекдоналдс им значеше. Се знаеше порано у диско на јуниор во Елемент, па јадење во Мекдоналдс. Ама Мекдоналдс го нема више, па не ме гледаш да плачам по теми.
Не ми затерувај на политика, зборам за симболиката.
Јас имам 25 години и мене Стоилко не ми значеше искрено ништо. Немам јадено ниту еднаш таму, онака буквално го знаев името и тоа е тоа.
Тоа е тоа, се тече, се се менува.
Кога се градеше Рамстор, на тоа место постоеше Букет, на голем дел од нашите родители исто им значеше, затоа што беше познато како култна кафана. Ама ете ја срушија и ја дисллоцираа на друго место.
Езерце исто (ма да има најави дека ќе го враќаат), да не зборам за Кермез во парк, каде мајка ми буквално младоста си ја има оставено. Сега е рушевина околу која младите што пијат во парк вршат нужда.
Да не зборам колку вакви култни локации се срушени, дислоцирани и затворени.
Живот, тоа е, тече.
Не зборувам за споменици, бароци и капии и не се обидувај со смајлиња што намигнуваат да ми као нешто објаснуваш и као си ироничен. Сосема друга ми е поентата, а во дискусија за политика и зборење за споменици нема да ме вовлечеш.

Кажав еднаш, кажав пак, жал ми е само за вработените таму, кои сега ќе треба да се снајдуваат, а ако се отворат на други места тие сендвичари се надевам и дека ќе си ги задржат работните места.
Добро, еве јас имам 23 години, се имаме чекано пред Фреш, ама исто толку често сме се чекале пред Чичко Стоилко. Јас уште одамна јавно истакнав дека незнам што е тоа политика и дека не се занимавам со неа. Но подобро ќе беше Чичко Стоилко како еден белег на Скопје да го реновираат и да останеше таму, одколку да ни ја ставеа портата која нема значење.
И не само Чичко Стоилко, туку и други градби кои имаат значење за нас и за постарите генерации можеа бар да ги реновираат, а не да ги рушат...... со смајлињата не искажав иронија, погрешно си сфатила, ти самата знаеш дека јас тебе како член те почитувам:)
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
А како тоа испадна дека мерило за култност е дали се викало „ќе се чекаме пред Стоилко“ ?
Еве ја сеа со другари се договарам кај портата да се чекаме, што не значи дека портата за година-две стана култно место во Скопје.

Она што го правеше „Чичко Стоилко“ познато е што кога ќе кажеш „Чичко Стоилко“ одма ти текнува на најдобриот хамбургер (што со текот на времето изгубил квалитет, ама тоа не го менува фактот дека „Чичко Стоилко“ си е „Чичко Стоилко“).
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.548
Поени од реакции
5.305
А како тоа испадна дека мерило за култност е дали се викало „ќе се чекаме пред Стоилко“ ?
Еве ја сеа со другари се договарам кај портата да се чекаме, што не значи дека портата за година-две стана култно место во Скопје.

Она што го правеше „Чичко Стоилко“ познато е што кога ќе кажеш „Чичко Стоилко“ одма ти текнува на најдобриот хамбургер (што со текот на времето изгубил квалитет, ама тоа не го менува фактот дека „Чичко Стоилко“ си е „Чичко Стоилко“).
Епа рекорд, една мала бурекџилница, како е станато најпознато место за собиранки во градот, што мислиш? :)
Баш така, ајде ќе се чекаме пред Рекорд. По муабетите на постарите, како што знам, бидејќи имало голема гужва, дури се договарале под која буква да се чекаат. :D
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.673
Поени од реакции
13.263
Епа рекорд, една мала бурекџилница, како е станато најпознато место за собиранки во градот, што мислиш? :)
Баш така, ајде ќе се чекаме пред Рекорд. По муабетите на постарите, како што знам, бидејќи имало голема гужва, дури се договарале под која буква да се чекаат. :D
Се сеќаам таму истотака имаше еден бутик кој се викаше Беба, чинам пред целата таа улица да се реновира и раскопа, времето кога Мекдоналдс го гледавме само по германски и амерички viasat телевизии.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.731
Поени од реакции
2.548
Епа рекорд, една мала бурекџилница, како е станато најпознато место за собиранки во градот, што мислиш? :)
Баш така, ајде ќе се чекаме пред Рекорд. По муабетите на постарите, како што знам, бидејќи имало голема гужва, дури се договарале под која буква да се чекаат. :D
Рекорд не е бурекџилницата, туку продавницата во зградата до неа. И тука порано беше автобуската станица, затоа сите таму се чекаа.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Рекорд не е бурекџилницата, туку продавницата во зградата до неа. И тука порано беше автобуската станица, затоа сите таму се чекаа.
и најчесто кај 2-то Р;)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
А како тоа испадна дека мерило за култност е дали се викало „ќе се чекаме пред Стоилко“ ?
Еве ја сеа со другари се договарам кај портата да се чекаме, што не значи дека портата за година-две стана култно место во Скопје.

Она што го правеше „Чичко Стоилко“ познато е што кога ќе кажеш „Чичко Стоилко“ одма ти текнува на најдобриот хамбургер (што со текот на времето изгубил квалитет, ама тоа не го менува фактот дека „Чичко Стоилко“ си е „Чичко Стоилко“).
Не го спомнав тоа јас, друг го спомна, јас само објаснив дека поновите генерации го изгубија тоа и за нив Чичко Стоилко ништо не значеше, колку и сега да сакаат да го пренапумпуваат со спомени.
Има милион култни места кои згаснаа, ги споменав во претходниот пост, се тече, се се менува.
Мене нема да ми недостасува, посебно заради фактот дека таму не јадев, плус се сомневав и во хигиената. Ако го дислоцираат, ем тоа место ќе изгледа поубаво, ем похигиенски услови, ем и за вработените ќе биде подобро.
Како што гледам, не сум ни јас само со тој став.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom