За што загина брат ми?

Член од
1 септември 2011
Мислења
177
Поени од реакции
113
офтопик

незнам колку годинки имаш и кој е полуд...љуБчо или ти....ама сонот за етнички чисти држави продавај ни го кога ќе се согласиш ти да бидеш раселена и преселена во Мала Преспа а во твојата куќа да дојде Агим од Боговиње со фамилија......лесно е да изигруваш голема македонка од Берово или Струмица или Прилеп и да филозофираш за размена на територии како што љуБчо филозофираше од Благоевград....на тие територии кои ти сакаш да ги менуваш како сликички од животинско царство....некој се родил...некој ги направил првите чекори....таму прв пат го видел сонцето...таму првпат се вљубил...таму живее....таму почиваат неговите предци....таму е неговиот ДОМ...(ако можеш да го разбереш значењето на зборот ДОМ)....лесно е да предложиш некој да се расели....но ајде биди ти прва и покажи како треба....остапи му ја твојата куќа на Агим и пресели се во Мала преспа или Пустец...па можеби некој ќе те следи

....и ако не ти е битно како ќе се вика...и не ти се допаѓа државата каде што живееш...слободно спакувај ги куферите...НО НЕМОЖЕШ НЕКОМУ ДА МУ НАЛОЖИШ ДА СЕ СЕЛИ САМО ЗАТОА ШТО ТЕБЕ НЕШТО НЕ ТИ СЕ ДОПАЃА[/quote]
Па ако не знаеш колку годинки имам, или пак од каде сум, од каде потекнувам и каде живеам немој да се дрзнуваш со вакви коментари!
Патем што ти подразбираш под поимот ДОМ? Место каде си се родил, си ги направил првите чекори...(и да не те цитирам натаму) или место каде што се чувствуваш безбедно покрај твоето огниште? Јас ова второво, а домот мој може да биде било каде на планетава земја!
Времето ќе покаже дали сами ќе си го напуштиме домот или тие ќе не навасаат па доброволно ќе си одиме.
И јасно потенцирав дека е тоа мој став, и дека никој не мора да се соглеси со мене, само не сфаќам зошто тогаш за време на конфликтот пола гостивар, тетово и куманово продадоа се таму и се преселија во Скопје?
Лесно е да се глуми локален патриот, или патриот воопшто но реалноста прикажува една друга слика.
П.С. А се извинувам вашата возраст ценет члену?
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Жал ми е за брати,но ке ти кажам само едно,и таткоми беше во 2001 се бореше замене,за мама за братми како поединец не придонесе ништо,но како група и тек како придонесе,но ете политичарски копилиња ја предадоа држава за пари,некој страда некој си се врти на фотељата..
И потполно не ја признавам идејата за втора војна бидеејки не заслужува оваа држава занеа да умираат млади луѓе,едноставно не заслужува..
 
?

..........

Гостин
Навистина жалосно за сите кои ги загубија своите животи и ги оставија своите најблиски во тага, заради државата, за идеата, за да се одбрани татковината, мајковината, вукојебината....
Никогаш не би земал оружје во рака за да ја бранам државата, оружје во рака би земал за да се одбранам себеси и моите најблиски...на нишан се добредојдени сите олоши, без разлика на вера нација крв урина...
Неможам да сватам какво е чуството на патриотизам и љубов кон својата нација, истата моја нација уво не ја боли како живеам јас, како се снаогам во животот, зошто плакам данок на државата а не добивам ни она основна грижа како граганин и дел од системот, не сум инвалит, придонесувам работам градам, плакам даноци, плакам придонеси, и секогаш сум заебен од страна на државата, секогаш сум ограбен и сурово оставен повторно самиот на себе да се снаогам како знам и умеам. Тоа не е само мој случај тоа е случај со поголемиот дел грагани во државата. Абе ич уво не ми чуе веке за државата дали постоела се распаднала или се прекрстила во Моронија, кога би можел одма би заминал далеку некаде, погледот на убавата ни татковина, мајковина, вукојебина е најубав кога си качен на авион што одлетува во еден правец од тука.......
И сега ке дојде да ме цитира х патриот и да ми кажува како сум предавник, изрод, либерал, педер и шо ти јас знам, ама ич не ми е гајле, исто како што на моите по националност брака не им е гајле кога јас си легнувам секоја вечер уморен од работа а тие рикат на караоке како свињи на српска музика во локалниот ресторан пред зградата во која живеам, неможам да спијам, ми го кратат и основното право на мир, правото спокојно да спијам, платив за да спијам мирно, секој ден плакам за да спијам мирно, но нема закон за нив, тие имат право да рикат на караоке до 3 часот наутро затоа што се патриоти, македонци, работат во администрација, не се уморни од работа, сабота и недела им се слободни платени денови, платени од парите кои јас сум ги заработил и сум ги дал на државата, газдата на ресторанот е локален шериф, не почитува закони... а и кој кур сум јас да се симнам и да им речам брака мои, брака по крв и мочка, дај намалете музиката треба да спијам! утре ме чека работа, ме чека борба за слобода, борба за македонија, буџетот е празен, треба некој да го полни, треба да земете плата...........
 
Член од
20 мај 2007
Мислења
1.139
Поени од реакции
153
...Некој вика дека е гордост да ја браниш својата татковина,и храбро да загинеш за неа ако тоа е потребно!...
Како што би рекол Вилфред Овен, еден од најпознатите WW1 поети во Британија, „The old Lie; Dulce et Decorum est
Pro patria mori (It is sweet and honorable to die for one's country).“ Се борел во Првата Светска Војна и загинал некоја недела-две пред нејзиниот крај. И тој, како и милиони други, бил вџашен од хоророт на дотогаш непознатите хемиски оружја... И бил еден од првите што почнал да пишува против одењето во војна, во време кога се сметало дека тоа е најголема гордост, чест...
Прочитајте ја песнава, и уживајте во неа...

А другар, брат ти веќе 11 години е на некое подобро место...

Dulce Et Decorum Est

Bent double, like old beggars under sacks,
Knock-kneed, coughing like hags, we cursed through sludge,
Till on the haunting flares we turned our backs
And towards our distant rest began to trudge.
Men marched asleep. Many had lost their boots
But limped on, blood-shod. All went lame; all blind;
Drunk with fatigue; deaf even to the hoots
Of disappointed shells that dropped behind.

GAS! Gas! Quick, boys!-- An ecstasy of fumbling,
Fitting the clumsy helmets just in time;
But someone still was yelling out and stumbling
And floundering like a man in fire or lime.--
Dim, through the misty panes and thick green light
As under a green sea, I saw him drowning.

In all my dreams, before my helpless sight,
He plunges at me, guttering, choking, drowning.

If in some smothering dreams you too could pace
Behind the wagon that we flung him in,
And watch the white eyes writhing in his face,
His hanging face, like a devil's sick of sin;
If you could hear, at every jolt, the blood
Come gargling from the froth-corrupted lungs,
Obscene as cancer, bitter as the cud
Of vile, incurable sores on innocent tongues,--
My friend, you would not tell with such high zest
To children ardent for some desperate glory,
The old Lie: Dulce et decorum est
Pro patria mori.
 
Член од
17 јуни 2012
Мислења
5
Поени од реакции
1
2001 џабе се бореа за кој к*р кога сега да речам туристиве имаат и јазик и се им е дозволено пак имаат се шо сакаат, само загинаа невини лица и ништо друга таква ни е скапанава држава...
 
Член од
14 мај 2012
Мислења
542
Поени од реакции
782
Мислу дека никој неможе да ти даде одговор на овој прашање.Бија храбар отишја,даја га живот за што?!За да днска људи кои су га командувале седив у фотеље и уживав у живот а ја лично не можу да сфату како некој сс толко прљаву савест може да легне да спие навечер.Патриоти бла бла бла.Сама сам огроман патриот у душу и никад не би посакала војну поново.Никој не може да ми каже дека не е такој.У 2001 годину татко ми отиде у рат,остави дома сина од 3 месеца,ќерку,жену и мајку сами да гу брани земју од онија планинци сс кои сам опкружена.Само полошо ни бидна.И сга поголеми патриоти ми се правив људи кои ставив шал навивачки урлав дерев се и мислив дека имав поголему љубав од татка ми за овуј државу.Прадедо ми умреја 4 дна пред прогласување на мир у Југославију баба ми не га видела татка ву..За што?!
Од државу одамна сам се откажала,од име МАКЕДОНИЈА никад нема.За тој исто име много млади момци да кажу би пошле у војну иако и сами су иницијатори на такво нешто нонстоп.Фрљав се мислив рат е шала ке се пуцав.Не.Искрено извините на израз у 2001 годину се покажа македонска пи*ка и затој што тга такој си направисмо сга ке си патимо.Кд можесмо да ги згазимо ништо не бидна.Кои патриоти молим те.Ја душу би дала за овуј земју.Јасно ми јасно како стоив ствари и ништо не можу да направу..Жал ми е за брата ти,мрзу га овј израз ама знам низ што сте прошле....
Само ке дојде некад и т'ј д'н ке платив сви до едн.
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
Жал ми е за брати,но ке ти кажам само едно,и таткоми беше во 2001 се бореше замене,за мама за братми како поединец не придонесе ништо,но како група и тек како придонесе,но ете политичарски копилиња ја предадоа држава за пари,некој страда некој си се врти на фотељата..
И потполно не ја признавам идејата за втора војна бидеејки не заслужува оваа држава занеа да умираат млади луѓе,едноставно не заслужува..
za sto bev ja 7 meseci vo vojnata, a za vtora vojna neznam so koe lice ke baraat povtorno da odam, koga ne omalovazuvaa na site mozni nacini, koga nemame nikakvi pridobivki nit rabota nit nisto, ZA VTORA VOJNA NEKA SI NAJDAT LUGE JA NEMA DA ODAM
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Јас лично имам разговарано со еден припадник ( војник - учесник во 2001-та...) ми кажа многу страшни работи , по што заклучив дека тоа било едно огромно бојно поле, на кое или влегуваш 2 метра под земја ( пу пу пу ) или излегуваш од таа битка жив , но некаде пробушен од некој залутан куршум... човекот ми кажуваше дека 24/7 патролирале низ шуми и пасишта , и вели : " во се што ќе мрдне , макар и да шушне нешто во далечината, или блиску до тебе, пукаш , макар истрошил и цел шаржер " ... !!! На тоа моето прашање беше следното ... Добро, колку луѓе ( наши и нивни ) изгинаа таму ? Одговорот беше - " MНОГУ луѓе изгинаа , самошто тоа се покри на вестите, тоа сите вели што го кажуваат 50 60 души неделно умирале нема врска, тоа е бидејќи несмеело да се даваат као доверливи информации па морало на народот да му се замачкаат очите некако, да не се заплаши народот уште толку. За крај ми рече , кога дојдоа Сухоите, после недела до две , не се сеќава точно, останало НЕЧИСТО само с.Арачиново. Таму , во еден обрач ги собрале сите eкстремисти ( несакам поинаку да ги наречам ) и спремни биле да го исчистат тоа село од екстремистите , за ден денес да останат само оние , ЧИСТИ албанци , населени уште од поодамна и јас СМЕТАМ дека човекот е во право !! а ќе се надоврзам и на погорните коментари, она што денес го гледаме во Собранието ... тоа е едно масло, незнам чиво, не сум партиски определен а не ни сакам да бидам , и во тоа масло ние доживотно ќе " уживаме " ... НЕМА НАЗАД луѓе тоа е јасно :( Aко мислите дека коментаров не е на место , и не е за објавување избришете го што да кажам друго :/
 
Член од
19 јуни 2012
Мислења
4
Поени од реакции
6
Брат ти загинал за друг сега да ужива и газот да му го лижат, за туѓи идеали. Да и за твоја и моја и сечија безбедност, ама која безбедност ја има во нашава држава денес? Почнувајки од кавгите со албанското малцинство (всушност не се албанци туку косовари), колку убиени луѓе, езерата нешо и во автобуси. Страв ми е да излезам надвор во двор! Не сум безбедна во сопствениот двор, маало а не па држава! :confused:
 
Член од
23 јуни 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ka prvo moram da priznaem deka se registrirav na forumot samo radi temava. Mozem da kazem deka bukvalno cekam so godini nekoj da zapocne diskusija na ovaja tema. Sakam da kazem deka brat ti ne zaginal zaludno eden den veruj mi kje go svatis toa kako sto sum go svatila ja. Zaginal za ti deneska da mozes mirno da spiesh i ti treba da se gordees so nego. Nemoj da me svatis pogresno tuku sakam da ti kazem deka duri nekoj odredeni ljudi neznaele kj poprvo da izbegaa on se soocil so NIV. Mozda moevo mislenje ti e suvisno ama ednostavno moras da se pomiris so toa i deka u zivotov nisto ne e za gjabe i deka kogaj togaj pravdata ipak kje pobedi. Veruj mi posto ja zivim so taja pomisla vise 11 godini ...Edinstveno sto me ljuti e sto skoro 70 mladi ljudi umreja a za mn kratko vreme uspeaja da gi zabraa.. Se sekjavaa na niv samo onolku kolku oci da ti zamackaa. Ova e moja teorija ispraj me ako mislis deka gresim. Pozdrav
 
Член од
13 февруари 2006
Мислења
13
Поени од реакции
18
Ех, една жртва е премногу ако е предизвикана намерно од друг човек !
Жалам за загубата на брат ти и сите други жртви во апсурдната војна од 2001.
Бев згрозен од насилствата и неразумноста која владееше тогаш.

Брат ти загина за џабе, непотребно, како скршено оловно војниче, во игра на некултурни и невоспитани деца кои ги интересира само нивната доминација во арогантната меѓусебна игра.

Жалосно е за сите 200-тина жртви со кои се закрвави нашата историја.

Сите "спорни прашања" можеа да се решат во рамки на институциите на РМ, но Али Амети и албанските националшовинисти потикнати и пидржани од Косово направија злосторство и употребија оружје само да манифестираат сила врз кревката и секогаш мирољубива РМ.

Али Амети и неговите злосторници ке бидат осудени за жал само од историјата. :(
 
Член од
23 март 2012
Мислења
34
Поени од реакции
35
Поминаа повеќе од 10 години од страшни масакри во 2001 година.Животот го дадоа повеќе од 60 млади војници,некои од нив со мазни лица.Бутнаа цели фамилии во црно,ги уништија мајките за целиот живот.Некој вика дека е гордост да ја браниш својата татковина,и храбро да загинеш за неа ако тоа е потребно!Ова е најпогрешното нешто што сум го слушнал во мојот живот,и срцето ми се грчи кога ќе ве прочитам вас форумџиите како сте за уште една војна.Вие деца убави,никогаш не сте ја осетиле горчината многу близок ваш да биде МАСАКРИРАН од погани кучиња.Никогаш не сте почуствувале како е близок твој да не му се израдува на детето негово!

Уште и ден денеска се води пропаганда дека треба да ја сакаш Македонија,дека треба да се бориш за неа и слично бљувотини.За која татковина да се борам?! За таа истата што терористите што масакрираа да седнат во парламент и да ни ја водат државата што во 2001 сакаа да ја окупираат?

Војниците млади загинаа.Еден мудар вика дека човек умира два пати,еднаш кога физички ќе умре,а вториот пат е кога ќе го заборават.

Дали некој од вас памти,дека имаше млади луѓе што го дадоа животот за знамето,а со тоа и индиректно загинаа и за вас?!

Ќе ве молам,да се најде некој паметен,пошто многу самопрогласени високоинтелегенти особи и добри познавачи на поновата Македонска историја и политика,што ќе ми одговори едно прашање:

ЗА ШТО ЗАГИНА БРАТ МИ ВО 2001 ГОДИНА?
Да беше маќедонштината сложна, да гледаа политичарите како да ја подобрат нашата состојба и интеграција во светот, да се подобреше нешто после таа војна.. бидува и да загине човек за неговото семејство и неговата нација. Значи јас не ја мразам Македонија, држава како држава си има убавини.. него луѓето кои ја водат нашата држава се sick mind и народот гаден што ни стана.
Многу ми е жал за брат ти.
 
Член од
29 јуни 2012
Мислења
1
Поени од реакции
1
Брале шо да ти кажам... Изгледа за ништо. Ама знам како ти е, од Март до Октомври 2001 бев доброволец и после тоа неможев работа да најдам зато шо бев во војната, а и таа работа шо ја имав ја изгубив (не можеле да чекаат?!), па од тогаш до ден денес 3 континенти 4 војни зад мене и едно можам да кажам: "За идеале гину будале", а брат ти Господ да го простит, загина за ништо :(
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Навистина жалосно за сите кои ги загубија своите животи и ги оставија своите најблиски во тага, заради државата, за идеата, за да се одбрани татковината, мајковината, вукојебината....
Никогаш не би земал оружје во рака за да ја бранам државата, оружје во рака би земал за да се одбранам себеси и моите најблиски...на нишан се добредојдени сите олоши, без разлика на вера нација крв урина...
Неможам да сватам какво е чуството на патриотизам и љубов кон својата нација, истата моја нација уво не ја боли како живеам јас, како се снаогам во животот, зошто плакам данок на државата а не добивам ни она основна грижа како граганин и дел од системот, не сум инвалит, придонесувам работам градам, плакам даноци, плакам придонеси, и секогаш сум заебен од страна на државата, секогаш сум ограбен и сурово оставен повторно самиот на себе да се снаогам како знам и умеам. Тоа не е само мој случај тоа е случај со поголемиот дел грагани во државата. Абе ич уво не ми чуе веке за државата дали постоела се распаднала или се прекрстила во Моронија, кога би можел одма би заминал далеку некаде, погледот на убавата ни татковина, мајковина, вукојебина е најубав кога си качен на авион што одлетува во еден правец од тука.......
И сега ке дојде да ме цитира х патриот и да ми кажува како сум предавник, изрод, либерал, педер и шо ти јас знам, ама ич не ми е гајле, исто како што на моите по националност брака не им е гајле кога јас си легнувам секоја вечер уморен од работа а тие рикат на караоке како свињи на српска музика во локалниот ресторан пред зградата во која живеам, неможам да спијам, ми го кратат и основното право на мир, правото спокојно да спијам, платив за да спијам мирно, секој ден плакам за да спијам мирно, но нема закон за нив, тие имат право да рикат на караоке до 3 часот наутро затоа што се патриоти, македонци, работат во администрација, не се уморни од работа, сабота и недела им се слободни платени денови, платени од парите кои јас сум ги заработил и сум ги дал на државата, газдата на ресторанот е локален шериф, не почитува закони... а и кој кур сум јас да се симнам и да им речам брака мои, брака по крв и мочка, дај намалете музиката треба да спијам! утре ме чека работа, ме чека борба за слобода, борба за македонија, буџетот е празен, треба некој да го полни, треба да земете плата...........
 

KilerBee

Русалка
Член од
13 април 2011
Мислења
57
Поени од реакции
85
Како што би рекол Вилфред Овен, еден од најпознатите WW1 поети во Британија, „The old Lie; Dulce et Decorum est
Pro patria mori (It is sweet and honorable to die for one's country).“ Се борел во Првата Светска Војна и загинал некоја недела-две пред нејзиниот крај. И тој, како и милиони други, бил вџашен од хоророт на дотогаш непознатите хемиски оружја... И бил еден од првите што почнал да пишува против одењето во војна, во време кога се сметало дека тоа е најголема гордост, чест...
Прочитајте ја песнава, и уживајте во неа...

А другар, брат ти веќе 11 години е на некое подобро место...

Dulce Et Decorum Est

Bent double, like old beggars under sacks,
Knock-kneed, coughing like hags, we cursed through sludge,
Till on the haunting flares we turned our backs
And towards our distant rest began to trudge.
Men marched asleep. Many had lost their boots
But limped on, blood-shod. All went lame; all blind;
Drunk with fatigue; deaf even to the hoots
Of disappointed shells that dropped behind.

GAS! Gas! Quick, boys!-- An ecstasy of fumbling,
Fitting the clumsy helmets just in time;
But someone still was yelling out and stumbling
And floundering like a man in fire or lime.--
Dim, through the misty panes and thick green light
As under a green sea, I saw him drowning.

In all my dreams, before my helpless sight,
He plunges at me, guttering, choking, drowning.

If in some smothering dreams you too could pace
Behind the wagon that we flung him in,
And watch the white eyes writhing in his face,
His hanging face, like a devil's sick of sin;
If you could hear, at every jolt, the blood
Come gargling from the froth-corrupted lungs,
Obscene as cancer, bitter as the cud
Of vile, incurable sores on innocent tongues,--
My friend, you would not tell with such high zest
To children ardent for some desperate glory,
The old Lie: Dulce et decorum est
Pro patria mori.
Колку ми ги освежи сеќавањата од факс со песнава... Златната империја и нејзиниот данок во крв.
Сепак последните четири стиха:
"Пријателе, немој да им ја кажуваш со толку жар
на децата, желни за една очајна слава,
старата Лага: Слатко и воздигнато е да се умре за татковината!"

се знак дека секаде и секогаш љубовта кон татковината била и ќе остане НЕВОЗВРАТЕНА љубов.

П.С. И главата на мојата фамилија падна од истите причини. Не директно на терен, туку од трауми и горчини што настануваат кога извлекуваш мртви деца и другари од бојно поле... А таму си одговорен за нивните животи....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom