Закопани работи

Verdict

Galadriel
Член од
21 мај 2012
Мислења
2.197
Поени од реакции
2.114
Абе сега се сетив дека дедо ми ми кажа дека неговиот татко скрил сребрен пиштол на едно место, ама после овој таму не го нашол. Демек на секој што се пренесувал од човек на човек имало по една цртка од секого. Што викате да фатам детектор и да си кинисам таму јас да го и најдам? Според тоа што кажа бил стар околу 200 и више години. Барем додека е жив мојов, може знае каде е тоа место. Ако најдам, не ни планирам да го шиткам. А и така сакам да дознаам некој работи кој овие од кај татко ми ги кријат. Нешто ми мириса со години тука. :confused:
Масони сте фамилијарно.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Ајде фатете се за работа, а не само муабетите.
Кај стара рампа за Кисела вода, испитајте покрај пругата од лева страна низводно.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Масони сте фамилијарно.
Прашав. Татко ми вика дека братот на дедо ми го нашол. Ама не е точно, тој има најдено друг пиштол помал. Овој е голем и сребрен со златна позлата нешто. Татко ми ми рече да не се глупирам и да не барам детектор за да испитам тоа бла, бла.. ако ме фателе бла, бла... Па после ќе требало да сум рушел ѕид демек у градењето бил соѕидан. Ма да најдам декетор цел ѕид ќе го урнам не давам аманет да ми пропадне. :mad: Не го мислам за продавање.
Ајде фатете се за работа, а не само муабетите.
Кај стара рампа за Кисела вода, испитајте покрај пругата од лева страна низводно.
Шо? :cautious:
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Од црквата во која несмеат да влегуваат жени

?
Јас водам потекло од С.Локов и можам да потврдам за ова.Од месноста Закамен има многу малце урнатини кој ги имам видено и одено со постари луѓе таму.И секако,злато има но е проколнато.Многу пати и еден наш пријател се обиде да дојде до злато но се одкажа поради кажувањето на постарите селани кој го молеа да не чепка таму.Денес од Закамен е многу тешко да се најде,обраснато со трева,дрвја и изгубени се многу траги кој водеа таму.Село Локов ми остана едно од најубавите села и полно со мистерии.Од црквата во која несмеат да влегуваат жени поради иконата до златото од месноста Закамен.
Ми има мајка ми раскажувано за селото Локов-Струшко за месноста Закамен. Таму има и ден денес закопано злато-макар што сега како што нема траги од месноста потешко е и да се најде ама порано било полесно па така некој човек од селото што точно знаел каде се наоѓа го откопал златото но подоцна целата фамилија му изумрела бидејќи тоа злато било проколнато па затоа како што кажуваат старите подобро да стои таму закопано.
Ако сте уште живи вие на форумов, заборавив да пишам и за ова:
Баба Фабрика или баба Фанија од село Зб'жди, кој како ја знае сеа порано рекла дека знае каде е златото, но за да се извади бајаги луѓе ќе ојдат курбан. И не се нафаќале после луѓето. А во близина некаде тука нема да ги кажувам по име и од која фамилија се сеа, пред многу години нашле чизма со злато или златна чизма не знам како ја откопале ама им се покажал ќумур и му ја здувнале. :pos:
Апокалипто, како што кажав мислам дека се наоѓа тоа некаде меѓу Локов и Зб'жди ( Збажди ) на месноста викана Закамен или в' Корија. Локов е тоа со иконата во која не влегувале жени, после на врв на планина ја наоѓале иконата. Дури братучед ми се заинати вика ќе пуштам жена и ќе седам додека не мрдне. :pos: А и од каде знаеш за ова ти? Плус бонус за Локов и Струга нешто мистерија:
http://forum.kajgana.com/threads/Македонски-урбани-легенди.10972/page-16#post-6279858
 
Член од
15 март 2010
Мислења
603
Поени од реакции
1.807
Ако сте уште живи вие на форумов, заборавив да пишам и за ова:
Баба Фабрика или баба Фанија од село Зб'жди, кој како ја знае сеа порано рекла дека знае каде е златото, но за да се извади бајаги луѓе ќе ојдат курбан. И не се нафаќале после луѓето. А во близина некаде тука нема да ги кажувам по име и од која фамилија се сеа, пред многу години нашле чизма со злато или златна чизма не знам како ја откопале ама им се покажал ќумур и му ја здувнале. :pos:
Апокалипто, како што кажав мислам дека се наоѓа тоа некаде меѓу Локов и Зб'жди ( Збажди ) на месноста викана Закамен или в' Корија. Локов е тоа со иконата во која не влегувале жени, после на врв на планина ја наоѓале иконата. Дури братучед ми се заинати вика ќе пуштам жена и ќе седам додека не мрдне. :pos: А и од каде знаеш за ова ти? Плус бонус за Локов и Струга нешто мистерија:
http://forum.kajgana.com/threads/Македонски-урбани-легенди.10972/page-16#post-6279858
Знам за ова бидејќи баба ми и дедо ми се од Локов и имаат кажувано за работи што вистина им се случиле не луѓе кои го барале златото. Знам дека после некое случки никој повеќе не отишол да бара, а сега тешко дека и може бидејќи све е шума и нема никакви траги од Закамен, а и да сака некој да копа сега би морал само механизација да донесе-багер иначе нема шанси.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Знам за ова бидејќи баба ми и дедо ми се од Локов и имаат кажувано за работи што вистина им се случиле не луѓе кои го барале златото. Знам дека после некое случки никој повеќе не отишол да бара, а сега тешко дека и може бидејќи све е шума и нема никакви траги од Закамен, а и да сака некој да копа сега би морал само механизација да донесе-багер иначе нема шанси.
Татко ми вика исто, не би копал никогаш. Јас да! :ROFLMAO:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
:pos:

симптоматично е како по секоја сторија дека има негде злато, веднаш стои онаа добро познатана узречица "проколнато е". Да знам каде е, уште вечерва би тргнала. Ко демек постои полоша клетва од живот во Македонија.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
674
Поени од реакции
1.293
:pos:

симптоматично е како по секоја сторија дека има негде злато, веднаш стои онаа добро познатана узречица "проколнато е". Да знам каде е, уште вечерва би тргнала. Ко демек постои полоша клетва од живот во Македонија.
Татко ми и пријателот негов редвно бараа,откопуваа и продаваа парички... Занеја каде има злато,но не го чепкаа. Пријателов на татко ми пред неколку години најде паричка,сите мислеа за неа дека е проколната. Ја откопа и продаде за околу 2000е мислам, немаше ни недела дена почина од инфракт, а никогаш немал проблеми со здравјето претходно,притоа и млад беше.. 40-45год некаде од прилика. После тоа,сите викаа демек дека е поради паричкава,пошто нели била проколната.Кој знае..Можеби и има некоја вистина во тоа.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
:pos:

симптоматично е како по секоја сторија дека има негде злато, веднаш стои онаа добро познатана узречица "проколнато е". Да знам каде е, уште вечерва би тргнала. Ко демек постои полоша клетва од живот во Македонија.
Па така де и јас така викам. Па и да умреш, колку-толку ќе се спасиш. :icon_mrgr:
Јас му се збирам за едно место, здравје ќе биде следниве години. Па ако еден ден ме снема тек така од форумов да знаете или сум цркнал од златото или ќе се сончам на Хаваи.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Татко ми и пријателот негов редвно бараа,откопуваа и продаваа парички... Занеја каде има злато,но не го чепкаа. Пријателов на татко ми пред неколку години најде паричка,сите мислеа за неа дека е проколната. Ја откопа и продаде за околу 2000е мислам, немаше ни недела дена почина од инфракт, а никогаш немал проблеми со здравјето претходно,притоа и млад беше.. 40-45год некаде од прилика. После тоа,сите викаа демек дека е поради паричкава,пошто нели била проколната.Кој знае..Можеби и има некоја вистина во тоа.
моја другарка од пливање почина од инфаркт на 15 години. А пливачи и срцеви проблеми се два различни света. Срамота е во 2013 скоро 2014 кога веќе и одењето на Месечината е биг диал некој да верува во проклетствија.
 

ComputerService

Доктор
Член од
7 мај 2013
Мислења
90
Поени од реакции
50
ХАХАХА, не зезајте... да расчистиме... сето тоа ти се бабини деветини односно вреди муабетот како инспирација за некој филм „ПИРАТИТЕ ОД КАРИБИТЕ“ знам доста луѓе кој се т.н копачи кој нашле злато, па еве ѓи влакно не им ФАЛИ ... сум учествувал во акција до сега 4 пати од кој 2 пати беа успешни но со мала количина на злато, И ШО МИ ФАЛИ ?! еве сум седам дремам ко копук и читам бабини деветини....
 
Член од
30 април 2013
Мислења
674
Поени од реакции
1.293
моја другарка од пливање почина од инфаркт на 15 години. А пливачи и срцеви проблеми се два различни света. Срамота е во 2013 скоро 2014 кога веќе и одењето на Месечината е биг диал некој да верува во проклетствија.
Да,јас сум свесна за тоа,но ете.. луѓето понекогаш сакаат да најдат причина,изговор за она што се случило.. најверојатно.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Еве зошто викаат дека е проколнато:
Таму некаде во срцето на Малесија, на еден крак од патот Виа Игнација, легендата вели, постоел град Закамен.
Според кажувањето на жители од селото Збажди населбата наречена град Закамен, постоела некаде пред 250 до 300 години, до крајот на 17. век. Градот бил до темел запален и уништен од турска војска како одмазда за напад и грабеж на товар од карван што пренесувал царско злато. Грабежот го извршила група граѓани од градот водени од попот Мартин.

А викаат го проколнал овој. :D

Закамен е археолошки локалитет во близина на струшкото село Локов. Локалитетот претставува населба од средниот век. Се наоѓа на околу 7-8 км јужно од селото, на блага падина што се спушта кон Голема Река, од чија источна страна се наоѓаат месностите Црквиште и Јанко Ливада, а од западната ридиштата Круша и Лениште. Според кажувањето на мештаните, по површината имало грамади од кршен камен, покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]
Поврзано[уреди]

Локов;
Красје - населба од среден век;
Манастирец - сакрален комплекс од среден век. https://mk.wikipedia.org/wiki/Закамен_(Локов)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom