Македонски урбани легенди

Член од
29 септември 2011
Мислења
233
Поени од реакции
25
Еве што најдов јас на нет. Ја знам куќава и сум поминувал многу пати. Се гледа дека е стара и е многу добро изведена при градењето. Од секогаш кога ќе ја видев сакав да знам нешто повеќе за куќата. Има афтентичен изглед а никој не е населен во неа. Се разбира отсекогаш и знаев дека со куќата не е нешто во ред. Има духови, проколната е или нешто слично... :unsure:
ај влези на вечер, па да видиме дали ќе видиш духче или не.
 
Член од
28 јануари 2012
Мислења
4.502
Поени од реакции
8.715
Срушена "Куќата на стравот", најголемата скопска мистерија

Само прав остана од најголемата скопска мистерија.




Викендов багери ги расчистуваа остатоците од „Куќата на стравот“ во скопската населба Црниче.
На местото на кое со децении стоеше мистериозната куќа сега ќе никне нов објект.
Од општина Кисела Вода за весникот „Вест“ велат дека издале решение за уривање на сопстеникот врз основа на барање на сопственикот Крсто Велјановски. Откако тој ќе плати комуналии ќе мус е издаде и дозвола за градба но во општината ен знаат што точно тој планира да гради.

Извор
 
Член од
4 јануари 2013
Мислења
8
Поени од реакции
1
Има ли некој Велешанец тука?? Ако има ај нека каже дали има вистина во моабетите за тоа црквичето на излез од Велес.. Не е баш црква некако чудно е уредена со скулптури али сепак се води како црква. Е на ова место наводно имало порта која водела до негде. А портата,тунелот го чувале некакви животни(ламји).. Ова е како легенда,мистерија што сум ја чул од повеќе постари луѓе али све останувало на приказна..Ако некој знае нешто повеќе нека пише.
veke drakula go cuvat do sega ke go imaja fateno zmejot hahah
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Срушена "Куќата на стравот", најголемата скопска мистерија

Само прав остана од најголемата скопска мистерија.




Викендов багери ги расчистуваа остатоците од „Куќата на стравот“ во скопската населба Црниче.
На местото на кое со децении стоеше мистериозната куќа сега ќе никне нов објект.
Од општина Кисела Вода за весникот „Вест“ велат дека издале решение за уривање на сопстеникот врз основа на барање на сопственикот Крсто Велјановски. Откако тој ќе плати комуналии ќе мус е издаде и дозвола за градба но во општината ен знаат што точно тој планира да гради.

Извор
Ќе изгради некоја глупост на 5 ката најверојатно. Куќава беше прилично интересна (настрана глупостите поврзани со неа) и можеше да се обнови, да се реставрира или на крајот на краиштата - одново да се изгради. Не дека е некој споменик на културата, туку дека е прилично невообичаена , можеби и уникатна градба во скопсково подрачје.
 

vlay_markoman

r3k1NNz0R.mp3
Член од
24 септември 2012
Мислења
176
Поени од реакции
43
momentalno jas kaj sto ziveam nad moeto selo ima planina a seloto se vika BRNJARCI PRED ARACHINOVO.vo planinata ne amnogu daleku nad seloto ima eden kamen i e cel zolt i go vikkaat (zholt kamen) DEDO bidejki go znae do patot mnogu lugje imat dojdeno i gi nosi tamu bidejki ima edna voda na samiot kamen i edno drvo do nego...se kazuva deka nekoe slepo devojce otishlo samo tamu mnogu od damna i plachelo na toa mesto i od solzite kapelo vo samata voda...i se taka starite kako stari veruvale vo toa i pochnalde da raskazuvaat i taka od tuka do drugite okolni sela pa tie do najbliskite vo gradot e sega sum idel so dedomi ne progledale konkretno site ama imase 2-3 sllucaevi ne epten slepi luge ne znam so nekoe poremetuvanje na vidot i im pomognalo i ne samo za slepi i za bolki i za perde pomagalo...probajte lekot e pet pari ama koj da go znae i plus ne bilo loso da ides na toa drvoto da si ostavis nekoj partalce (maici,dolen ves,...) i da si se zamies ama pri toa i pari nekoj ostava i ne smees da zimas od taa voda vo sise (kako sto kaza dedo mi nekoj zemal i kako ''demek ja vratil kasno vo nokta posle 00:00 i koga idel nadole se otepal od edno mesto padnal vo golema bezdna mene mi e interesno i si setam nagore so drugarite naci najseriozen sum ne go izmisluvam lugeto od maka doagaaat preku cela godina i dedo mi gi nosi taka da ako nekoj vas blizok ima problem pratete go na ova mesto moze tamu ke mu bide srekata a mestvo e blisku do crkvata sv.petar i pavle nekoj vikaat i zaradi crkvata imalo takva mok ne e nekoja legdena amama mene mi e interesno a ke vi napisam i za bolnicata vo planinata sto ja imalo pa sto ja sruil nekoj i za rusite koga kopaaa zlato skoro na istoto mesto samo da go prasam potocno dedomi pozzzz
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
383
Поени од реакции
46
- урбана легенда бр 2. ( за старо Скопје пред “63год. )

Долго време највисока зграда во Скопје беше „ Работнички Дом “
(по ново ССМ)па и сега доминира во центарот на градот а изградена е неколку години пред земјотресот.
за време на катастрофалниот земјотрес, остана не чепната-читава
ЗОШТО ?
одговорот го знаеше чика ЈОВО, но тој беше во тоа време во затворот
Идризово, на издржување на казна за злоупотреба на овластувањата
и сомнение за кражба. Но по земјотресот е ослободен од тие обвинувања и пуштен на слобода но морално скршен, и уште едно
ЗОШТО ?
чика Јово беше дипломиран градежен.инжињер завршил во Загреб.
(родум од источна Македонија, Фамилија немаше створено)
И беше главниот за изградба на таа зграда проектант или архитект.
Власта тогашна му нашла дека ставил многу бетон и железо за изградба
на истата зграда (сигурно им фалело некоја шипка арматура која била
вградена во темелите)
Времето покажа дека не се во право,а тој невин си одлежа неколку
години но психички неправдата го уништи и не можеше потоа да се
врати во живот. Помина долго време во болница Бардовци.
Остана така цел живот сам, осакатен и скршен. Одамна е починат.
Анчо, можеш ли да ми го кажеш правото име и презиме на овој архитект?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Анчо, можеш ли да ми го кажеш правото име и презиме на овој архитект?
Чичко Јован,ми беше долго време комшија,но повеќе време беше во Бардовци.
Е таму можат повеќе инфорации да се дадат.Ќе пробам и јас да најдам.
еве уште нешто за тој човек.
Во тие години нели имаше рекстрикција на многу работи па и на струја.И почесто снемуваше струја.Но ете го неговиот изум,како да имаш дома струја а кога нема струја.
Само кај него и кај мене светеа сијалиците. Како.мислам го опишав ов и порано.
Сигурно за овој човек е пишувано и во тогашниот печат.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Приказнава ја знам од баба ми:
В' Струга, пред празник Преображение секоја година се гледал сноп како запалено сено од над Езерото, па над градот и идел накај Каракамен во Село Локов. Демек тоа било не знам кој светец и на секоја година на таа дата идел во црква. Баба ми ми рече дека сестра и нејзина од градот го видела, а и она самата од таму како се движело.
Мојата теорија падна на тоа дека се работи за поголемо небесно тело ( комета или метеорит ) кој имал своја орбита по која се движел и се служувало секоја година тоа време да се поклопи со празникот.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.503
Незнаев кај да го поставам прашањето, па ај тука... Знае ли некој што се случи на местото каде стоеше Зелената куќа во Црниче? Почнаа ли да градат таму нешто?
:)
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Незнаев кај да го поставам прашањето, па ај тука... Знае ли некој што се случи на местото каде стоеше Зелената куќа во Црниче? Почнаа ли да градат таму нешто?
:)
Зграда има. И тука и кај Жолтата подоле каде што се има снимано викенд на Мртовци и други филмови.
 
Член од
27 март 2011
Мислења
347
Поени од реакции
150
jas so drustvo bev vo kukata vo crnice navecer i od tamu ni iskocija samo lokalnite narkomancija za koi mislevme deka se duhovi
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Срушена "Куќата на стравот", најголемата скопска мистерија

Само прав остана од најголемата скопска мистерија.




Викендов багери ги расчистуваа остатоците од „Куќата на стравот“ во скопската населба Црниче.
На местото на кое со децении стоеше мистериозната куќа сега ќе никне нов објект.
Од општина Кисела Вода за весникот „Вест“ велат дека издале решение за уривање на сопстеникот врз основа на барање на сопственикот Крсто Велјановски. Откако тој ќе плати комуналии ќе мус е издаде и дозвола за градба но во општината ен знаат што точно тој планира да гради.

Извор
Која година е изградена, дали има некој информации?
п.с. многу убава е и жал ми е што ќе никненекоја зелена или црвена лего коцка.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
Која година е изградена, дали има некој информации?
п.с. многу убава е и жал ми е што ќе никненекоја зелена или црвена лего коцка.
pobaraj na youtube imashe edna emisija za kukava i kazaa bukvalno se koga bila izgradena od koj bila izgradena koj bile prvi stanari itn.
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
Ако ве интересира, еве линкови од повеќе урбани легенди на Балканов. Некои ќе ги препознаете, бидејќи во глобала слични се едни со други. Инаку нашминкани се приказниве (just a heads up) така да не сфаќајте се здраво за готово и буквално.
http://moviepilot.com/posts/2014/09/03/scary-stories-from-the-balkan-peninsula-2057359?lt_source=external,manual
http://moviepilot.com/posts/2014/09/13/scary-stories-from-the-balkan-peninsula-part-ii-2251892?lt_source=external,manual
http://moviepilot.com/posts/2014/09/24/happily-never-after-love-tragedies-from-the-balkans-2271932?lt_source=external,manual
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom