Закопани работи

Член од
9 мај 2011
Мислења
278
Поени од реакции
65
po planinive kaj nas svasta moes da najdes,dedomi mi kazuvase deka germanicte koa si odele mnogu raboti zakopale vo tuneli ali tie tuneli nikogas ne se najdeni.
 
Член од
6 јуни 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
po planinive kaj nas svasta moes da najdes,dedomi mi kazuvase deka germanicte koa si odele mnogu raboti zakopale vo tuneli ali tie tuneli nikogas ne se najdeni.
--- надополнето: Jun 6, 2011 8:19 AM ---
dali znaes nekoj so poseduva mapi za skrieno zlato zs najdov nekoi znaci no toa vodi do pola pat mi treba mapa za edno mesto ,no ako moze da kontaktirame preku mob
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
511
Поени од реакции
131
да не мози некој да толкува знаци? во планина на еден камен видов исклесано едно гезве и два филџани за кафе одприлика кој знае ова да го протолкува
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
--- надополнето: Jun 6, 2011 8:19 AM ---

dali znaes nekoj so poseduva mapi za skrieno zlato zs najdov nekoi znaci no toa vodi do pola pat mi treba mapa za edno mesto ,no ako moze da kontaktirame preku mob
Ти сериозен си ?
--- надополнето: Jul 6, 2011 11:01 AM ---
да не мози некој да толкува знаци? во планина на еден камен видов исклесано едно гезве и два филџани за кафе одприлика кој знае ова да го протолкува
Фотографирај и однеси фотографиите во најблизок музеј.
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
511
Поени од реакции
131
Фотографирај и однеси фотографиите во најблизок музеј.
slikite ne se slikani so nekoja mn jaka rezolucija no dobro se gleda sepak ke gi pobaram da gi dobijam i ke gi postiram pa ako mislis deka mozat da posluzat za nesto btw kako e arheologijata kaj nas ima rabota?ili ?sega ke odam 4 godina gimnazija pa vo planovite za faks mi e i arheologija pa ke vidam so ke bidi
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
А бре луге дали да копам?
Имам нива на едно ридче.Ридчето е на 100 метри од местото каде се има водено битка помегу наши македонци и турци и место каде загинал Никола Карев.Во нивата имам еден даб стар околу 200години(значи сигурно бил таму кога е водена битката).
Има ли некоја шанса да има некое златниче закопано таму? :vozbud:
Копни види,може ќе најдеш нешто.само дај викај ме и мене,ако најдеме нешто немора 50 50 да делиме.:)
 

TheFrisb

(Астроном)
Член од
5 јуни 2011
Мислења
246
Поени од реакции
80
Црниот бисер е проколнато богатсво.Мојата легенда вели:Кој го најде нема фајде:)
 
Член од
15 март 2010
Мислења
603
Поени од реакции
1.807
Ми има мајка ми раскажувано за селото Локов-Струшко за месноста Закамен. Таму има и ден денес закопано злато-макар што сега како што нема траги од месноста потешко е и да се најде ама порано било полесно па така некој човек од селото што точно знаел каде се наоѓа го откопал златото но подоцна целата фамилија му изумрела бидејќи тоа злато било проколнато па затоа како што кажуваат старите подобро да стои таму закопано.
 
T

theMLS

Гостин
Јас водам потекло од С.Локов и можам да потврдам за ова.Од месноста Закамен има многу малце урнатини кој ги имам видено и одено со постари луѓе таму.И секако,злато има но е проколнато.Многу пати и еден наш пријател се обиде да дојде до злато но се одкажа поради кажувањето на постарите селани кој го молеа да не чепка таму.Денес од Закамен е многу тешко да се најде,обраснато со трева,дрвја и изгубени се многу траги кој водеа таму.Село Локов ми остана едно од најубавите села и полно со мистерии.Од црквата во која несмеат да влегуваат жени поради иконата до златото од месноста Закамен.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Од црквата во која несмеат да влегуваат жени

?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom