Закопани работи

М

мојќен

Гостин
Случајов се има десено мариовско, прилеп...
Татко ми на некои си 19-20 години 80-тите години береле боровинки на планина покрај некое кладенче.Вечерта кога заспал во сонот му се појавил влакнест човек и му викал "разбуди се КОНАН ( ова зборче не можам да му најдам детално значење) !" а под него жарел казан со злато. Татко ми толку се престрашил шо уште еднаш не го посетиле тоа место.30 години татко ми го кажува муабетов , а никако да појдиме да провериме, како нешто постојано да не одолговлекува! 30 години!!
За конечно заминуваме оваа зима да провериме, ако најдиме нешто да ти се плукнам сиромаштија цел живот!
 
Член од
13 јули 2016
Мислења
9
Поени од реакции
1
Случајно налетав на една стара бука. Во буката има заковано 9 железни клинци. Под буката има кладенец. Во близина има еден голем камен и на каменот има 3 дупки. Со мене немам брашно а неможам да запалам оган и да го чекам за пепел. Со мене имам само кеса цевитана и магнезиум за качување. Дали можам да ја употребам цевитаната или магнезиумот место брашно или пепел. Кажувајте ИТНО Е!!!!!!!
...kladenecot e pocetna tocka...a pak trite tocki go odreduvaat pravecot ili na sleden znak ili pak direktno do zlatoto IMG_20160823_193251.jpg
 
Член од
19 март 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Кај мене во село на еден голем камен има знак кокошка и околу неа 12 пилиња дали некој знае што значи тоа
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
http://skopje24.mk/ljudmil-otkril-interesna-tajna-za-skopje-sto-se-naogja-stotina-metri-pod-ulica-makedonija,
Ова е сепак вистина... земјотресот затрупа некој такви тунели и ходници каде ние како деца си игравме Камај или Партизани и Германци, а тие влезови обично беа во некој ничии места-дворови позади згради во центар,на пример кај она старо куќаре позади палатата на Вмро.Треба да се провери што се крие таму, и до каде одат тие ходници,но такви има и кај стара рампа позади монопол.Се се врти тука околу Феудалната кула па до пругата за Солун. Picture 3258.jpg Picture 3259.jpg Picture 3260.jpg Picture 3261.jpg куќарето и денес е тука како пред 100 години.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Татко ми во Словенија, копајќи за да почнат изградба на пат, откопале сандак со златни пари. Се било предадено на некој Музеј.
 
Член од
12 април 2018
Мислења
29
Поени од реакции
27
Штипско село пред 40/45 год,на сред село вла нашол прилично бааги злато и ставил пепел сабајле детско ноже.Овој луд имал 2сина и ќерка и “нормално” ќерката ја дал курбан. Татко ми има братучед кој и е сосед и го имам слушнато еднаш сам кажа девојчето наеднаш го снема и коа прашуваме кај е ништо не ни одговараа. И сеа иде нормално проклетството на оној што го зел жена му сама си збореше и ги мразеше децата на улица кај шо си играа (и јас ја имам сретнато) едниот син затвор излези ќотек пак затвор го погреба другар му сам Оти моментално брат му у затвор а татко му у болница. Другиот син му почина жената млада едната ќерка се дрогира краде од татко и....жими животот.
Приказна од моите ми ја има татко ми раскажано. На баба ми дедо има ископано некое ќупче со лири и ич не ја размислил викнал да му направат нова плевна и се вселил у неа и никако не излегувал од неа му носеле храна вода ама нели порано работа надвор и почнале да сумњат комшиите и пријавиле дошле властите мислам бугарско било овој не ги давал го убиле му го зеле и она што останало у сено си го поделиле ама пошто многу деца на секое 3 лири.Дедо ми маж на баба ми не ги сакаше лирите а сам знаеше кај има но почина на никој не кажа.
На моја најдобра другарка дедо и скоро секој ден си вади од Беласица злато децата си ги направи бизнисмени успешни ништо не и е живеат топ.
И сеа...
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Picture 086.jpg
Ќуќата е скопска.Убаво се гледа дека под мермерните тешки скали кој се еден праг изваден и под него извадена земјата или била празна шуплина од пола метар а потоа мала кошулица од малтер и на една страна ископана дупка каде било грнето со ?????
Ова може да се види и на лице место,може и дворот да се провери и таванаот.
 
Член од
17 ноември 2018
Мислења
19
Поени од реакции
3
Се вртaт муaбети вo Селo Гoрнo Сoње некoј чoвек прoдaл стaрa трoшнa куќa, тoј чoвек штo јa купил куќaтa пoчнaл дa јa ренoвирa средува и се збoри декa у темелите нaшoл грне сo злaтo кoј пoдoцнa и јa прoдaл истaтa куќa штo јa купил сегa кoлку е тoa тoчнo незнaм. ☺
 
Член од
9 октомври 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo dali nekoj ima kontakt od licnosti sto tragaat zlato so dobar aparat da mi pisete vo poraka pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom