Заби и сѐ во врска со забите

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Стоматолог си или орален хирург?
Од искуство потврдувам дека тие што испираат имаат подобро закрепнување и тоа кога доаѓаат после 1 недела да се вадат конци. Чиста, убава рана.
Тие што не испираат да не кажувам што се не има во раната и меѓу конците.
Моите ќе ме обесеа да не испирав кога ми ги извадија умниците.

Btw curaprox таа 5460 најмеката ли беше, најдобра четка според мене.
 
Член од
15 април 2019
Мислења
1.086
Поени од реакции
1.542
Jas odam drugata sreda pak na drugata strana, i jas prviot den kako sto kazav. Curaprox vidov ima isto edna koja e za posle poseg, ali 12eur beshe cenata pa se osluciv za poeftinava varijanta :)
i jas treba da vadam umnik ama nikako da se nakanam poshto mi rekoa trebalo prvo snimka na krivo bil pa posle operacija a moram. ke moze da mi preporacate nekoj dobar stomatolog i po moznost u centar negde.?
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Моите ќе ме обесеа да не испирав кога ми ги извадија умниците.

Btw curaprox таа 5460 најмеката ли беше, најдобра четка според мене.
Таа е од нормалните улта софт 5460, има една специјална по операција или друг зафат што има 12.000 четкички.

i jas treba da vadam umnik ama nikako da se nakanam poshto mi rekoa trebalo prvo snimka na krivo bil pa posle operacija a moram. ke moze da mi preporacate nekoj dobar stomatolog i po moznost u centar negde.?
Не правев во мкд јас да би ти препорачал може некој друг, мене стоматолог ми даде напред и бев кај орален хирург.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
i jas treba da vadam umnik ama nikako da se nakanam poshto mi rekoa trebalo prvo snimka na krivo bil pa posle operacija a moram. ke moze da mi preporacate nekoj dobar stomatolog i po moznost u centar negde.?
Јас одам во ендомак, и ги препорачувам :)
Се наоѓаат позади Палма.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
22 август 2018
Мислења
192
Поени од реакции
81
Мислење за протетика, односно коронки или како и да се викат.Што цена се? Слушнав дека треба да се истругат забите(шилести) за да влез,па малку тоа ми е страв боли ли?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.611
Поени од реакции
11.154
Мислење за протетика, односно коронки или како и да се викат.Што цена се? Слушнав дека треба да се истругат забите(шилести) за да влез,па малку тоа ми е страв боли ли?
Цената варира од материјал до материјал и од ординација до ординација.
Не боли, се става анестезија.
 
Член од
7 јануари 2020
Мислења
139
Поени од реакции
102
Здраво луѓе. Во последно време ми се појавува белина над горната жлебина односно од горните заби па до средината на жлебината ( не целосна жлебина ). Пушач сум. Дали ми недостигаат некои витамини или што е работа? Односно како ткивото да се променува накај бело.
 
Член од
16 август 2015
Мислења
226
Поени од реакции
278
Здраво луѓе. Во последно време ми се појавува белина над горната жлебина односно од горните заби па до средината на жлебината ( не целосна жлебина ). Пушач сум. Дали ми недостигаат некои витамини или што е работа? Односно како ткивото да се променува накај бело.
pij vitamin C od 1000 mg * spored mene zemi na Jamieson , skapicki se ama dosta kvalitetni * cigarite go cicaat bukvalno vitaminot C i za pusaci se preporacuva da zimaat dnevno dodatno. Mada mozes i multivitamini nekoi da zemes i pij gi nekoe vreme i vidi dali ke se povleche. Mada ako toa belo e ispolneto so gnoj onda e dzeb , treba da go puknesh da istece gnojot ...
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Здраво луѓе. Во последно време ми се појавува белина над горната жлебина односно од горните заби па до средината на жлебината ( не целосна жлебина ). Пушач сум. Дали ми недостигаат некои витамини или што е работа? Односно како ткивото да се променува накај бело.
Сликај го ако не ти е тешко па да ти кажеме чаре

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Дали имате умници? Мене гледам ми испаднал еден горе уште не е дораснат, мал е. Осеќам ко до увото да ми е. И кога го гледам е настрана и понагоре од другите заби. Коо на вампирите шо им се забите епа така мене вој само минијатурен.

Дали имал некој вакво искуство? Треба ли да се вади или не? Или да почекам скроз да порасне па да го вадам?

А вака немам некои проблеми со него. Ни ме чеша, ни ме боли, ни па го сеќаам дека е тука, ни па ми врши некоја работа.
Ајде и јас да прашам за ова.

Истото и кај мене. Само имам еден малку израснат, другиот од левата страна не е израснат но можам под кожа да ги осетам.

Имам другар од Србија, 1 година постар од мене него го болеа обиде заби и преку операција ги извади.

А, од каде 4, нели 2 се? Јас како што гледам кај мене 2 ги има, незнам каде би биле тие други 2?

И зошто повеќето од вас ги оставаат така? Не пречи тоа?

Најдов едно видео на Јутуб, вака од видеото не изгледа комплицирано, ама како што ми вика другарот од Србија, ќе ти стават анестезија, 1 саат операција, и после ќе те боли кога ќе ти помине анестезијата. Нема да можеш месо да јадеш некое време. Вика и вилицата болела, ќе сум требал да ја вежбам...


Прво Sinus Pinaudalis пред едно 3 - 4 години, па сега ова... Фали уште рогови да ми пораснат или пашка.

Еве го видеото иначе:
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.611
Поени од реакции
11.154
Имам другар од Србија, 1 година постар од мене него го болеа обиде заби и преку операција ги извади.

А, од каде 4, нели 2 се? Јас како што гледам кај мене 2 ги има, незнам каде би биле тие други 2?

И зошто повеќето од вас ги оставаат така? Не пречи тоа?

Најдов едно видео на Јутуб, вака од видеото не изгледа комплицирано, ама како што ми вика другарот од Србија, ќе ти стават анестезија, 1 саат операција, и после ќе те боли кога ќе ти помине анестезијата. Нема да можеш месо да јадеш некое време. Вика и вилицата болела, ќе сум требал да ја вежбам...


Прво Sinus Pinaudalis пред едно 3 - 4 години, па сега ова... Фали уште рогови да ми пораснат или пашка.
4 се, 2 горе, 2 доле.
Не пречат ако не прават проблеми, ама најчесто прават.
Другар ти со неговото искуство, не слушај други што ти кажуваат, може ти да завршиш и за 10 минути и после тоа да немаш дури ни оток.
И не гледај многу клипови, пошто никогаш нема да се решиш.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839

Еве како еден руски доктор сам си го вади умникот. Не се плашете не е ништо страшно

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.600
Два умници имам вадено, и една 6ка ми фали. Непребол ми е 6ката. :(

Со неа повеќе се измачив и имав болка, отколку со умниците. За умниците од 1 до 10 осеќав 2 болка при вадење, после се појачува кога ќе помине анестезијата али не е нешто што неможеш да издржиш.

Многу галама се дига за нив, незнам дали бев изолиран случај али ептен лесно поминав јас. Ни конци ни ништо, плакнев уста со превриена вода 2 саати после вадењето.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.330
Поени од реакции
29.798
Предлог за добри протетичари?

Мислев нешто со добар price/performace, ни најскапо, ни најевтино ни најлошо.
На стариот му треба целосна горна и долна протеза/вилица. Неколку пати ги крши, дали е до неквалитет или нешто друго, не знам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom