Заби и сѐ во врска со забите

isabelle

ненадјебива
Член од
25 јануари 2005
Мислења
140
Поени од реакции
1
За дентистот -ЗАБИ

Неколку дена (за среќа поминаа) , имав таа чест да истовремено ме стегне растење на умњак и болка на корен во шестка. Филингот е незаборавен.. со тоа што , можеби само морфиум може да те смири друго ништо :)

Е сеа,
Кажи мило дентистче, шо мислиш за следново:

од заболекарот имав на рецепт некакви капсули за смирување болка, како и некои таблетки обични стил парацетомол и сл..
и сеа, не поминува болката и не поминува , и у тие моменти така на криза испробавав да директно тоа што е во капсулата го клам на непцето .. иако сум информирана дека од тоа нема никакво фајде.
И сеа, у тој еден момеент, од кога го ставив правот ми пројде болката за некоја минута и бев болка-фрее едно 45мин !!!
Го објаснувам ова на таа у апотека.. и она ми вика нема шанси..
Сеа прашањето е, дали е могуче да ме фркнал у тој момент некој плацебо ефект ?? иако ептен чудно да е тоа .. ама сеуште сум некако збунета и убедена дека ете од тоа правот на непце у епицентарот од кај што доаѓа болката дека помага.. бар понекад.
пошто нели преку плунката ваљда стигнува во крв побргу и те анестезира троа.

И дај некои типс овде за тоа како да избелиме кафејав зап! хааха, сакам да кажам потемнет емајл од кафиња и црни вина.

Според мене, забот е доволно бел белосан кога е иста белина као белката у око. (?) да не има некој да ме демантира случајно?

Ајпа лотс оф дентал лове и запчани бакнежи ******

твоја Иззабелл
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Кој е дентистот? И сигурна си дека не станува збор за автосугестија? :wink:
 

isabelle

ненадјебива
Член од
25 јануари 2005
Мислења
140
Поени од реакции
1
хехехее хај Асид...

абе дентистот , Долфин брејјјј ?!!
да не сменил професија и отишол у свадбарски музиканти? да не го примија како помошен вокал у групата ОПУС ?? :eek:smeh:

абе горе доле тоа ми е прашањето -- за автосугестија... иако цврсто верувам дека нема шанси тоа да било
пошто свашта ставав со надеж дека ќе ја снема троа болката и меѓудругото ете ова и ми помина.. иако после болката се врати и следните пати немав среќа да престане. :eek:jea:
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
cek sea ti paracetamolot direkno go stai na mestoto ili apceto za smiruvanje izdrobeno taka?
 

isabelle

ненадјебива
Член од
25 јануари 2005
Мислења
140
Поени од реакции
1
ХАј Злоби,

Не мори, капсула имав, капсула не знам како се вика на швапски.
Е ја отвараш и внатре има супер ситен прав. (се работи за мешавина на dextropropoxyphene и парацетомол) делуе ко наркотик иако мене слабо ме наркотизира.

И тоа го ставав така директно..

ама сепак, нееееееее ми се веруе дека е плацебо ефект
:? :?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Да „функционираше“ така, сите ќе ги стававме апчињата директно на оболеното место..

Јас сепак мислам дека станува збор за аутосугестија (плус дејстовото на лекот што си го изгутала, норлмално). Ти текнува како секогаш мислиме дека инекцијата има посилно дејство од апчето, иако (да речеме) двете имаат ист ефект?

Или на пример истиот лек да има POS-51 (циклопентано перхидрофенантрен) и Flower.
Кој мислиш дека ќе има поголем ефект?

Се разбираме... :wink:

BTW, POS = Power Of Suggestion.
 

isabelle

ненадјебива
Член од
25 јануари 2005
Мислења
140
Поени од реакции
1
Ахахахахахаха

Асид ќе јадеш ќотек морееееееееееј!!!
;);)

што знам , ќе испаднам на крај стварно онака думб плавуша,,,ко од вицевиве..

пошто не давам да се лажам лесно, кога го ставав тоа правот свесна бев за дефиницијата дека нема ефект кога се конзумира така.. туку мора да се раствори во црвата таму ...

проблемот е што имав некаква надеж дека ќе успеам да го умртвам местото... да имав Асид ке ставав ! сулфурна киселина !! ахаха
но , стварта е што стварно болката ја снема.. е сеа дали мозочево мое минијатурно едноставно сакало да поверува дека тоа dextropropoxyphene-от го утрнало местото .. или пак се смирила болката ради тоа што претходно сум искљукала број таблети.. не знам

А бе да не требаше можеби јас да ја ставам темава на Мистерии ????

А? ;) ;) ;)

поззззздр.
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Acid напиша:
Кој е дентистот? И сигурна си дека не станува збор за автосугестија? :wink:
Avtosugestija e isto shto i placebo effect shto ona go kaza i postavi ko prasanje ;)

I jas mislam deka a avtosugestija, zemajki u predvid deka samo 45 minuti pominala bolkata. Da imashe vlijanie efektot ke bese isto ko i so oralno zemanje na apceto, t.e. ke traese troa podolgo od 45 minuti, so taa razlika shto vlijae mnogu pobrgu. Ima apcinja koi ako se stavat na samata rana pomagaat, no mislam deka ako DR. vo slucajot rekol nema sansi, ondak nema sansi. :)

p.s. I isabelle nema vrska toa so plavusa ili glupa ili isto. Imash situacii koga bolkata e tolku golema, da nastanuva blokada na cetrite za custvo i mozokot ne reagira. Na lugje ko ke im odleta noga na primer, vristat prvite 20 sec i ondak se cool, ne osekjaat nishto sem toplina.(si gledala na filmovi) :) Ako tolku te bolelo mozno e istoto da se ima sluceno.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
isabelle напиша:
пошто не давам да се лажам лесно, кога го ставав тоа правот свесна бев за дефиницијата дека нема ефект кога се конзумира така.. туку мора да се раствори во црвата таму ...

проблемот е што имав некаква надеж дека ќе успеам да го умртвам местото... да имав Асид ке ставав ! сулфурна киселина !!
Не викам дека лесно се лажеш, ама болката била толку неподнослива што човек во се би поверувал и се би пробал - само колку да помине.
Филингот е незаборавен.. со тоа што , можеби само морфиум може да те смири друго ништо
:wink:
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Re: За дентистот -ЗАБИ

isabelle напиша:
И дај некои типс овде за тоа како да избелиме кафејав зап! хааха, сакам да кажам потемнет емајл од кафиња и црни вина.
Okolu belenjeto ako e ziv zab mozi da go belis so laserski tretman a i so spienje so plasticni spravi na zabite so koj se spie edno 10 dena i zabite tie se belat imat trajnost so godini . Ako e zabot bez zivec togas se otvara i mu stava malce prasak ( hidrogen ) rastovoren vo voda kako plombicka i si deluva toa vo korenot edno 7 dena , odis na kontrola i se dodeka ne se isti zabite vo boja se prodolzuva tretmanot.
Muabetov okolu bolkata slabo go svatif taka da ke ostavam bez komenrat i eventualna "forum " diagnoza :pos:
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
уххххххххх, Ненадјебива една, како би ти ги обелил ја забите да знаеш... Ама ај да не испаднам сеа ептен безобразен...

Абе не можам да ти зборам сеа за пласибо ефекти и антибиотици, а помислам на тебе, МНОГУ грешни (а можда и не се грешни) мисли ми идат, искрено...
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Re: За дентистот -ЗАБИ

ragazza напиша:
isabelle напиша:
И дај некои типс овде за тоа како да избелиме кафејав зап! хааха, сакам да кажам потемнет емајл од кафиња и црни вина.
Okolu belenjeto ako e ziv zab mozi da go belis so laserski tretman a i so spienje so plasticni spravi na zabite so koj se spie edno 10 dena i zabite tie se belat imat trajnost so godini . Ako e zabot bez zivec togas se otvara i mu stava malce prasak ( hidrogen ) rastovoren vo voda kako plombicka i si deluva toa vo korenot edno 7 dena , odis na kontrola i se dodeka ne se isti zabite vo boja se prodolzuva tretmanot.
Muabetov okolu bolkata slabo go svatif taka da ke ostavam bez komenrat i eventualna "forum " diagnoza :pos:
Lasersko da, toa so plasticnite napravi malo tesko deka trae so godini :)
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Moite patienti so belele zabi so primer Opalesence ili Illumin so takvi preku nok zavisno koja jacina 10% , 15% ili 22% vo extremni slucaevi nemale potreba bas so godini da si go povtorat tretmanot .
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
ragazza напиша:
Moite patienti so belele zabi so primer Opalesence ili Illumin so takvi preku nok zavisno koja jacina 10% , 15% ili 22% vo extremni slucaevi nemale potreba bas so godini da si go povtorat tretmanot .
Abe, sea kolku beli? I od kolku zolti? Jas zboruvam od perspektiva na 2 - pakli na den i 15 solji kafe, so nekolku casi crveno vino coek. Mozda zatoa takvo iskustvo. Pa za belja tie sretstva i premazi parce mi gi pravat zlebinite.....ali zatoa laser, i sija ko sneg vo rano utro :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom