Заби и сѐ во врска со забите

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Импланти/мостови, која опција е подобра (ако има и други кажувајте) за да се пополни простор од изваден заб? И колку одат цените?


i jas treba da vadam umnik ama nikako da se nakanam poshto mi rekoa trebalo prvo snimka na krivo bil pa posle operacija a moram. ke moze da mi preporacate nekoj dobar stomatolog i po moznost u centar negde.?
Ако не ти е изваден оди си на клиника, само прашај дали бараат негативен ковид тест. Јас кога вадев лани поради ова отидов на приватно. Инаку мене ме ропнаа 4500 за операција на умник на приватно (пак ми го вадеше хирург од клиника во викенд, си соработувал со ординацијата за екстра кеш), а на клиника било под 300 денари.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Импланти/мостови, која опција е подобра (ако има и други кажувајте) за да се пополни простор од изваден заб? И колку одат цените?



Ако не ти е изваден оди си на клиника, само прашај дали бараат негативен ковид тест. Јас кога вадев лани поради ова отидов на приватно. Инаку мене ме ропнаа 4500 за операција на умник на приватно (пак ми го вадеше хирург од клиника во викенд, си соработувал со ординацијата за екстра кеш), а на клиника било под 300 денари.
Најдобра опција - имплант.

И кај приватен орален хирург може да биде под 300, ако има договор со фондот и ако ти си осигурен :D
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.510
Поени од реакции
4.332
Предлог за добар стоматолог во Прилеп.
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
121
Поени од реакции
16
Здраво,би сакал да слушнам ваше мислење.Сакам да ставам порцелански мост од тројка до седумка горе.Јас сум со намера да биде целосно порцелански циркониа,но стоматологот ме предомислува ми вика да ставиме метал-керамика,поеластични биле односно поиздржливи !?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.324
Поени од реакции
29.793
Најдобра опција - имплант.
Како со имплантите на подолг рок?
Нешто некаде налетав дека со време се компромитирала базата/локацијата во коската каде е заштрафен имплантот.

Секако е подобро од мост, ама информативно.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Како со имплантите на подолг рок?
Нешто некаде налетав дека со време се компромитирала базата/локацијата во коската каде е заштрафен имплантот.

Секако е подобро од мост, ама информативно.
До крај на живот ;)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Тоа може да биде и долго време... Баш никој нема проблеми како опишаните? :)
Проблеми може да има ако не се врза имплантот, ама тоа се гледа на почетокот.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
645
Поени од реакции
1.770
Здраво,би сакал да слушнам ваше мислење.Сакам да ставам порцелански мост од тројка до седумка горе.Јас сум со намера да биде целосно порцелански циркониа,но стоматологот ме предомислува ми вика да ставиме метал-керамика,поеластични биле односно поиздржливи !?
Јас исто инсистирав на циркони ама исто како тебе стоматологот ми препорача метал-керамика за бочна регија. Така сега имам циркони од 3-ка до 3-ка а останатите од 4-ка до 7-ца се метал-керамика.
Еве скоро 4 год. неам проблем.
 
Член од
29 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
32
Не ми се расипани забите буквално немам ништо и 8те ми се извадени а ме наболува по малку доле вилицата и горе исто не знам од што би можело да биде ...
Давајте совет страв ми е утре тргнувам на одмор се стресирам таму ако почне да ме боли што ќе правам
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.535
Поени од реакции
62.409
Ефридол како привремено решение ако болот не се трпи, па штом се вратиш од одмор, на доктор обавезно.
 
Член од
29 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
32
Ефридол како привремено решение ако болот не се трпи, па штом се вратиш од одмор, на доктор обавезно.
Бев денеска на доктор ми рече не се забите се е во ред
И затоа се паничам не знам што е не е болка болка ама пак е константно непријатно чувство мн благо
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Бев денеска на доктор ми рече не се забите се е во ред
И затоа се паничам не знам што е не е болка болка ама пак е константно непријатно чувство мн благо
Колку време ти трае, пробај да ја опишеш болката каква е.
Веројатно ништо не ти е, не гуглај и не си расипувај психа, ќе ти помине.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.100
Поени од реакции
3.472
Бев денеска на доктор ми рече не се забите се е во ред
И затоа се паничам не знам што е не е болка болка ама пак е константно непријатно чувство мн благо
Може и од друго да е. Мене еднаш ме болеше глава, после откако помина одма болката се пренесе кај еден заб.
 
Член од
29 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
32
Може и од друго да е. Мене еднаш ме болеше глава, после откако помина одма болката се пренесе кај еден заб.
Можно е и на тоа помислив оти ме болеше само левата страна неколку дена, онака интензивно па може и од тоа да е.
Се нервирам, оти секогаш кога треба на одмор да се оди, вакви глупости се случуваат и ја само на штрек сум цело време леле леле ако ме задоволи што ќе правам ..
Автоматски споено мислење:

Колку време ти трае, пробај да ја опишеш болката каква е.
Веројатно ништо не ти е, не гуглај и не си расипувај психа, ќе ти помине.
Не е болка туку како притисок некој втор ден денес и тоа кај зглобот на вилицата ама сега исто доле само од другата страна од време на време како блиц минимална болка и пак непријатно чувствомислев од стрес за на одмор тестови едно др тоа да не е

Се паничам ако ме фати да боли ефридол и Вентор имам само
 

Kajgana Shop

На врв Bottom