Заби и сѐ во врска со забите

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Можно е и на тоа помислив оти ме болеше само левата страна неколку дена, онака интензивно па може и од тоа да е.
Се нервирам, оти секогаш кога треба на одмор да се оди, вакви глупости се случуваат и ја само на штрек сум цело време леле леле ако ме задоволи што ќе правам ..
Автоматски споено мислење:


Не е болка туку како притисок некој втор ден денес и тоа кај зглобот на вилицата ама сега исто доле само од другата страна од време на време како блиц минимална болка и пак непријатно чувствомислев од стрес за на одмор тестови едно др тоа да не е

Се паничам ако ме фати да боли ефридол и Вентор имам само
Да не ти никнуваат умниците, јас таква болка имав од нив.
 
Член од
29 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
32
Да не ти никнуваат умниците, јас таква болка имав од нив.
Три ми се веќе извадени уште еден ми остана може и тој да е за вадење само се надевам дека нема да трае долго
Стварно не знам што би можело да биде
До толку да биде на психичка база може ли?
Да се вратам од одмор па нека боли ама додека се вратам само таму ми е паметот
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Три ми се веќе извадени уште еден ми остана може и тој да е за вадење само се надевам дека нема да трае долго
Стварно не знам што би можело да биде
До толку да биде на психичка база може ли?
Да се вратам од одмор па нека боли ама додека се вратам само таму ми е паметот
Не сум доктор, не знам што се ти влијае, пишав од што сум имал слична болка.
Освен ако не е процес да ти се има загноено, со ефридол или аналгин би можел да издржиш.
 
Член од
29 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
32
Не сум доктор, не знам што се ти влијае, пишав од што сум имал слична болка.
Освен ако не е процес да ти се има загноено, со ефридол или аналгин би можел да издржиш.
Стварно се надевам дека не е тоа
 
Член од
22 јануари 2020
Мислења
17
Поени од реакции
3
Што е разликата помеѓу навлака или порцелан? Или исто е?
Бидејќи предниот заб кецот ми се скрши во јадење и сега ми е излекуван и веројатно ќе местам навлака или порцелан. Дали навлаката трае не паѓа во јадење.
Совет...
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Што е разликата помеѓу навлака или порцелан? Или исто е?
Бидејќи предниот заб кецот ми се скрши во јадење и сега ми е излекуван и веројатно ќе местам навлака или порцелан. Дали навлаката трае не паѓа во јадење.
Совет...
Мислам дека за навлака многу помалку ти го стругаат забот и му доаѓа како од три страни да е ставена навлаката, инаку и навлаката согурно ќе биде од порцелан, ма да мислам дека е подобро да бараш керамика (циркониа) да ти стават наместо порцелан


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Што е разликата помеѓу навлака или порцелан? Или исто е?
Бидејќи предниот заб кецот ми се скрши во јадење и сега ми е излекуван и веројатно ќе местам навлака или порцелан. Дали навлаката трае не паѓа во јадење.
Совет...
Не може да се направи разлика меѓу навлака или порцелан, ти најверојатно бараш разлика помеѓу навлака (порцеланска или композитна) и коронка (металкерамичка, цирконија, цирконија зајакната со порцелан).
Разликата е тоа што кај навлаките се стружи забот значително помалку отколку кај коронките, меѓутоа не секогаш може да се стави навлака, тоа треба да процени докторот.
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
990
Забот ми е мртов исчистен пломбиран остранет нервот само одвреме на време ми се формира циста слична како на сликата...
Го имам и неколку пати снимано на коренот нема ништо.
Си ја пукам сама цистата и го мачкам местото со хидроген за рани.


Некој да не го има истово?

Ми е страв да не се направи на коренот нешто или во непцето
 

Attachments

Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Забот ми е мртов исчистен пломбиран остранет нервот само одвреме на време ми се формира циста слична како на сликата...
Го имам и неколку пати снимано на коренот нема ништо.
Си ја пукам сама цистата и го мачкам местото со хидроген за рани.


Некој да не го има истово?

Ми е страв да не се направи на коренот нешто или во непцето
Ako imas fistula,tesko ke da e deka nema infekcija na korenot,samo od sebe ne se sozdava.
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
990
Mnogu ednostavno se resava toa,se stava gutaperka vo fistulata ,se pravi rtg snimka i se gleda od kade e izvorot na infekcija.
Moze da e i od dlabok gjeb ili fraktura na korenot.
No e sepak znak na postoecka infekcija.
Сега моментално неам ама знае да си излези и го пукам, го чуствувам кога ми клука, интересно секогаш ми се праи пред да добијам менструација и имам и синдром на полоцистични јајници и ми кажа заболекарот дека имам џепови на забите...можеби е поврзано нешто со хормони и крвоток

Инаку панорамски ми е снимано 2 пати и еднаш на ренген на забот и немаше ништо
 
Член од
22 јануари 2020
Мислења
17
Поени од реакции
3
Не може да се направи разлика меѓу навлака или порцелан, ти најверојатно бараш разлика помеѓу навлака (порцеланска или композитна) и коронка (металкерамичка, цирконија, цирконија зајакната со порцелан).
Разликата е тоа што кај навлаките се стружи забот значително помалку отколку кај коронките, меѓутоа не секогаш може да се стави навлака, тоа треба да процени докторот.
И сега што да местам оти ми го иструже забот и ми стави како метал (надоградба) ми зеде отпечаток вчера и сега треба да ми се јави за следно
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
И сега што да местам оти ми го иструже забот и ми стави како метал (надоградба) ми зеде отпечаток вчера и сега треба да ми се јави за следно
Верувај на докторот :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom