Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Боби[Мкд];3783891 напиша:
abee kade ima tabela na net za koga se predavanjata za izbornite...


inaku pekolen prv den, vo anfi 600 dusi vnatre... :O
Е така е тоа, за некое време ке се преполоват.


Колеги што сте запишале година... дали ви беше дозволено да пријавувате испити со повеќе од 35 кредити, зашто сакам двата изборни да ги изберам во овој семестар. И сигурно ли е тоа дека не мора да си полагал Англиски 1 за да го гземеш како изборен Англиски 2? :raz: И патем, кога веќе прашувам, дали некој беше денес на Стратегиски менаџмент, книга, ова, она... :)
Еден колега денес го запиша англиски 2 а во летен ке го зима кецот. Е сега незнам дали е дозволено или теткицата од студентски не забележа.
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
63
Поени од реакции
1
Да да тоа е познато дека никој не дозволува да се носат копии на предавање, а дали е морално да се купат оргинали..дали ќе ги побара учебниците во некоја прилика ???? :salut:
И мене тоа ме интересира! Маркетинг денес кажа не е битно од што ќе учиме!
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.978
Поени од реакции
5.573
Не пушти ама кажа дека присуство носело 10 бодови.

Ќе замолам некој од колегиве да каже нешто повеќе за финансиски ама на колоквиуми како е! Тоа што имам слушнато е дека на испит повеќе од 6ка не вадиш! На колоквиум има шанса за повеќе, он денес кажа дека лани имало 26 10ки!
На колоквиуми треба да си редовен, да правиш проект во група (повеќето прават бизнис план), ако сакаш го презентираш трудот, треба да бидеш активен, па пушта и тестови на предавање, и слично... Јас го полагав пред две години и без поголеми напори извадив осумка, иако доста сериозно се посветив на стручниот труд. На колоквиумите (а веројатно и на испитот) на секое прашање ти е нагласено по колку одговори ти се точни. Во „мое време“ се вртеа муабети дека на испит е доста полесно, веројатно оти немаш никакви трудови, немаш потреба од редовност и слични замарања, ама сепак познавам доста кои се намачија да го положат на испит, или сеуште се мачат. :)

Еден колега денес го запиша англиски 2 а во летен ке го зима кецот. Е сега незнам дали е дозволено или теткицата од студентски не забележа.
Финтата е во тоа што јас не можам да го земам кецот воопшто :)
 
Член од
16 септември 2010
Мислења
63
Поени од реакции
2
Колеги ме интересира која год. се оние студенти што почнаа да учат по новата програма, и што е разликата мегу нова и стара програма, бројот на предметите или други предмети, на пр. некои што се учеле по стара програма, а по нова сега не . ???? Ке ми одговори некој?
 
V

Viktor g

Гостин
На колоквиуми треба да си редовен, да правиш проект во група (повеќето прават бизнис план), ако сакаш го презентираш трудот, треба да бидеш активен, па пушта и тестови на предавање, и слично... Јас го полагав пред две години и без поголеми напори извадив осумка, иако доста сериозно се посветив на стручниот труд. На колоквиумите (а веројатно и на испитот) на секое прашање ти е нагласено по колку одговори ти се точни. Во „мое време“ се вртеа муабети дека на испит е доста полесно, веројатно оти немаш никакви трудови, немаш потреба од редовност и слични замарања, ама сепак познавам доста кои се намачија да го положат на испит, или сеуште се мачат. :)


Финтата е во тоа што јас не можам да го земам кецот воопшто :)
јазиците не се врзани т.е може да земеш англиски или друг јазик без да имаш слушано англиски 1
 

RdN

Член од
13 септември 2010
Мислења
20
Поени од реакции
1
Боби[Мкд];3783915 напиша:
седев, меѓународни организации и интеграции...

знам дека ми се поклопуе со основи на економија ама незнам кога е...
Денес имало меѓународни организации и интеграции? Колега на кој департман си? Кај беше предавањето?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.295
Поени од реакции
15.512
Колеги ме интересира која год. се оние студенти што почнаа да учат по новата програма, и што е разликата мегу нова и стара програма, бројот на предметите или други предмети, на пр. некои што се учеле по стара програма, а по нова сега не . ???? Ке ми одговори некој?
По нова програма си уживај, не е битно што е нова-стара. Иначе пред 3-4 години беа по стара(ако не се лажам, не знам сигурно)

Денес имало меѓународни организации и интеграции? Колега на кој департман си? Кај беше предавањето?
Пак не сфати колега? :)

пример што ?
банка ? пхаха нешто пореално?
Искрено, колку години имаш?
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
76
Поени од реакции
8
Колеги што сте запишале година... дали ви беше дозволено да пријавувате испити со повеќе од 35 кредити, зашто сакам двата изборни да ги изберам во овој семестар. И сигурно ли е тоа дека не мора да си полагал Англиски 1 за да го земеш како изборен Англиски 2? :raz: И патем, кога веќе прашувам, дали некој беше денес на Стратегиски менаџмент, книга, ова, она... :)
Strategiski menadzment knigata e od Suklev i od Drakulevski...rece ne moralo nova da se kupi, mozelo i od postari generacii...samo normalno nikako da ne mu se pojavuvame na cas so kopii...inace kaza 6 glavi za prv kolokvium...za na 07.10. treba da se odnese esej na tema Kako da se podobri delovnata klima vo Makedonija? ... isto rece deka treba da se pravi timska rabota, po 4ca vo grupa...za da se analizira menadzmentot vo dve firmi i potoa ke sme prezentirale na cas...i ako nekoj ne napravi...nema da mu dade potpis...Rece ke pustal spisok od vreme na vreme...tie sto bile aktivni na cas ke gi nagradel so ocena...ocena ipol...i za da se polozi na kolokvium treba da se ima 67 poeni minimum od 100.....:S
 

RdN

Член од
13 септември 2010
Мислења
20
Поени од реакции
1
По нова програма си уживај, не е битно што е нова-стара. Иначе пред 3-4 години беа по стара(ако не се лажам, не знам сигурно)


Пак не сфати колега? :)


Искрено, колку години имаш?


Ајде ремети ме..
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.978
Поени од реакции
5.573
пример што ?
банка ? пхаха нешто пореално?
Можеш да си отвориш авиокомпанија, фабрика за производство на автомобили, се зависи од тоа што ти лежи на душа или од расположение.
Колеги ме интересира која год. се оние студенти што почнаа да учат по новата програма, и што е разликата мегу нова и стара програма, бројот на предметите или други предмети, на пр. некои што се учеле по стара програма, а по нова сега не . ???? Ке ми одговори некој?
Првата генерација на студенти кои учат по нова програма сега се трета година, така да ако си сега запишана нема потреба воопшто да му ја мислиш.
Strategiski menadzment knigata e od Suklev i od Drakulevski...rece ne moralo nova da se kupi, mozelo i od postari generacii...samo normalno nikako da ne mu se pojavuvame na cas so kopii...inace kaza 6 glavi za prv kolokvium...za na 07.10. treba da se odnese esej na tema Kako da se podobri delovnata klima vo Makedonija? ... isto rece deka treba da se pravi timska rabota, po 4ca vo grupa...za da se analizira menadzmentot vo dve firmi i potoa ke sme prezentirale na cas...i ako nekoj ne napravi...nema da mu dade potpis...Rece ke pustal spisok od vreme na vreme...tie sto bile aktivni na cas ke gi nagradel so ocena...ocena ipol...i za da se polozi na kolokvium treba da se ima 67 poeni minimum od 100.....:S
Фала колешке на инфото, значи за прв колоквиум имаме само 205 страни :vozbud: Малце не ми се верува дека ќе биде баш како што кажал, ама ајде, никогаш не се знае :)
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Епа ајде идни академски граѓани нека ни е среќен почетокот на академската година! Ние бруцошите денеска го имавме првото предавање по основи на економијата, од професорот Таки Фити сум презадоволна и баш ми е жал што изборниот ми се поклопува со неговиот предмет што значи дека ќе морам еден или два дена во неделата да одам кај другиот професор Владимир Филиповски. Ај ве молам збор-два за него и како работат? Дали текот на предавањата оди исто и кај двата професори и секогаш одат со ист материјал или не? И ако може некој коментар за асистентите по основи на економија и другите два предмети во прв семестар што се. Фала!:smir:

--- надополнето ---

И уште нешто дали е задолжително да купиме оригинал книга или може и копирана, зашто сите викаат дека морало па јас да си прашам (мислам за основи на економија, математика и сметководство)
 
V

Viktor g

Гостин
Епа ајде идни академски граѓани нека ни е среќен почетокот на академската година! Ние бруцошите денеска го имавме првото предавање по основи на економијата, од професорот Таки Фити сум презадоволна и баш ми е жал што изборниот ми се поклопува со неговиот предмет што значи дека ќе морам еден или два дена во неделата да одам кај другиот професор Владимир Филиповски. Ај ве молам збор-два за него и како работат? Дали текот на предавањата оди исто и кај двата професори и секогаш одат со ист материјал или не? И ако може некој коментар за асистентите по основи на економија и другите два предмети во прв семестар што се. Фала!:smir:

--- надополнето ---

И уште нешто дали е задолжително да купиме оригинал книга или може и копирана, зашто сите викаат дека морало па јас да си прашам (мислам за основи на економија, математика и сметководство)
Под итно оди кај шефицата на отсек и кажи дека се поклопуваат или збори со професорот на изборниот за ова. Владимир е досаден за слушање асистентите се мн фини тка што немам да се пожалам за нив. Книги па мислам најпаметно е да си купиш само збирка и таблица по Математика зш ќе ти требаат за на колк па да не ти прават проблем тие што ќе те чуваат
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Под итно оди кај шефицата на отсек и кажи дека се поклопуваат или збори со професорот на изборниот за ова. Владимир е досаден за слушање асистентите се мн фини тка што немам да се пожалам за нив. Книги па мислам најпаметно е да си купиш само збирка и таблица по Математика зш ќе ти требаат за на колк па да не ти прават проблем тие што ќе те чуваат
А кај да ја најдам таа шефица и кога да одам зашто утре нема да можам, ама ете тие што земале ист изборен Меѓународни организации и интеграции а се прва група можат да отидат утре и да кажат зашто јас денеска не ја најдов професорката а утре нама да бидам во можност да отидам до факултет. Инаку асистентот Предраг Трпески ми изгледаше по малку збунето и целиот беше збркан хаха инаку Tаки Фити океј човек, многу збореше :), а:toe: другиот професор немав можност да го слушам зашто си отиде.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.295
Поени од реакции
15.512
Под итно оди кај шефицата на отсек и кажи дека се поклопуваат или збори со професорот на изборниот за ова. Владимир е досаден за слушање асистентите се мн фини тка што немам да се пожалам за нив. Книги па мислам најпаметно е да си купиш само збирка и таблица по Математика зш ќе ти требаат за на колк па да не ти прават проблем тие што ќе те чуваат
Нема врска, и да ти се поклопуваат не можат ништо да направат, затоа ни дадоа да избереме од 100 предмети, и предвреме беа поставени предавањата, секој студент свесно си одбираше предмет, така да ова е само наша грешка(и мене ми се поклопува, али свесно си одбрав).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom