Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 април 2010
Мислења
194
Поени од реакции
3
Не ни кажале уште ништо, ама како што кажаа постариве колеги ќе ни ги дадат во текот на наредната недела : )
јас сум втора година ама прашувам за другарка она е вонредно и коа отишла да се запише не и кажале дека треба изборни да избере и не избрала па сеа коа ке ги зема индексите ке бира па викам да прашам коа ке ги земате.фала многу и ако кажат коа ке ги земате индексите ако можеш пиши тука:)
 

@Lbaneso

Лаеш НЕ касаш !
Член од
19 ноември 2009
Мислења
2.425
Поени од реакции
798
Moze li nekoj da mi kaze dali onie sto se na departmanot menadzment 4 godina imaat zadolzitelen predmet marketing menadzment?Go izbrav za izboren predmet sega vo 2 god na istiot departman bidejki na stranata na Ekonomski fak. go ima kako izboren a na oglasnata tabla na fakultetot go ima kako zadolzitelen predmet vo 4 godina departman menadzment??Ako nekoj znae sto,kako neka pise.Blagodaram odnapred:)
Ne znam kako si izbrala Marketing menadzment kazuvaat deka e mnogu "lesen"
p.s podobro smeni go

--- надополнето ---

Bese nekoj na predavanja na Proizvoden Menadzment ?
Kaza nesto prof. za knigata ?
 
Член од
6 септември 2010
Мислења
48
Поени од реакции
0
Индекси како што разбрав на 20ти ..значи сега во понеделник...ама секако ова ми е информација од непроверени извори :///..да не кажам од 10та рака :)
 
Член од
16 септември 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
heheh ok fala mnogu:) ali se nerviram deka na stranata na fak. go nema toj predmet kako zadolzitelen u 4 na menadzment a sabajlevo vidov deka go ima staveno vo 4 god vo rasporedot za zimski semestar sega inaku veke go zapisav toj predmet i ne mi prave problemi na studentski prasanja zasto znam deka neli treba da se izbere predmet koj sto nema da go slusas kako zadolzitelen a jas kolku sto znam nemalo dosega takov predmet zadolzitelen u 4 god na departmanot menadzment

--- надополнето ---

heheh ok fala mnogu ali se nerviram deka na stranata na fak. go nema toj predmet kako zadolzitelen u 4 na menadzment a sabajlevo vidov deka go ima staveno vo 4 god vo rasporedot za zimski semestar sega inaku veke go zapisav toj predmet i ne mi prave problemi na studentski prasanja zasto znam deka neli treba da se izbere predmet koj sto nema da go slusas kako zadolzitelen a jas kolku sto znam nemalo dosega takov predmet zadolzitelen u 4 god na departmanot menadzment
 
Член од
26 септември 2009
Мислења
70
Поени од реакции
0
znae li nekoj kolku treba da se plati participacija na nasiov fakultet, na web nemaat istaknato ..vi blagodaram odnapred

--- надополнето ---

i uste nesto...ako nekoj znae kaj uplatnicata za studentski parlament, koja banka na primacot treba da se pisuva
 

RdN

Член од
13 септември 2010
Мислења
20
Поени од реакции
1
znae li nekoj kolku treba da se plati participacija na nasiov fakultet, na web nemaat istaknato ..vi blagodaram odnapred

--- надополнето ---

i uste nesto...ako nekoj znae kaj uplatnicata za studentski parlament, koja banka na primacot treba da se pisuva
Oд сега па натаму при запишување на семестар, партиципацијата се плаќа соодносно на запишаните предмети во конкретниот семестар. Тие носат одреден број на кредити, кој помножен со цената на кредитите во зависност од начинот на студирање (приватно или со кофинансирање) ти го дава износот на партиципацијата која треба да ја платиш за тој семестар..
Или посликовито:

Од лани ти останал математика (9 кредити), и тој мораш во наредниот семестар да го запишеш прв, односно

1. Математика за економисти......................... 9.0 крд

После ги запишуваш редовните од сеегашниот семсестар, притоа треба да внимаваш збирот на кредитите да не ја надминува бројката од 35. Па од тоа следува:

(од горе препишано) 1. Математика за економисти......................... 9.0 крд
(од новиот семестар,редовни) 2. Основи на менаџмент................................. 8,0 крд
3. Меѓународна економија.............................. 8,0 крд
4.Финансиско сметководство...........................8.0 крд

*вкупно =33.0 кредити

Е сега, тие 33.0 кредити ги множиш со цената на кредити, во зависнот може да биде 3.33 или 10 и добиваш,

I. 33,0 * 3,33 = 109,89 евра
II. 33,0 * 10,0 = 330,00 евра

Ако си положил се од минатата година, ги запишуваш реддовните предмети (под 2. 3. и 4.) и секако бидејќи во тој случај ќе имаш слободно место за уште кредити - ќе запишеш изборен. И после ти е исто, вадиш сума од кредитите, па множиш..


На уплатницата за студентски сојуз трба да биде Комерцијална банка
 

bonbon4e

100% крејзи :P
Член од
4 септември 2010
Мислења
226
Поени од реакции
17
По нова програма си уживај, не е битно што е нова-стара. Иначе пред 3-4 години беа по стара(ако не се лажам, не знам сигурно)


Пак не сфати колега? :)


Искрено, колку години имаш?
13 :smir:
Ај доста прашував - 3 ца сте ме цитирале а само еден одговорил
Фала на членот што се обиде да ми каже :pipi:
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Итно Итно Итно

5. Кандидатите кои се запишуваат на департманите по: Економија, Менаџмент, Финансиски менаџмент, Сметководство и ревизија, Маркетинг и Надворешна трговија, поднесуваат Потврда за уплата на 4.400,00 денари за предметни програми, Водич низ студиите, осигурување, книжен фонд, штети, тетратки за писмен испит, и за студентски интернет центар. Кандидатите кои се запишуваат на департманот по Е-бизнис поднесуваат Потврда за уплата на 4.900,00 денари за предметни програми, Водич низ студиите, осигурување, книжен фонд, штети, тетратки за писмен испит, за студентски интернет центар и за софтверска картица.

Ова е само за тие прв пат што се упишуваат или сите треба да го платиме ???
 
Член од
2 мај 2010
Мислења
188
Поени од реакции
2
heheh ok fala mnogu:) ali se nerviram deka na stranata na fak. go nema toj predmet kako zadolzitelen u 4 na menadzment a sabajlevo vidov deka go ima staveno vo 4 god vo rasporedot za zimski semestar sega inaku veke go zapisav toj predmet i ne mi prave problemi na studentski prasanja zasto znam deka neli treba da se izbere predmet koj sto nema da go slusas kako zadolzitelen a jas kolku sto znam nemalo dosega takov predmet zadolzitelen u 4 god na departmanot menadzment

--- надополнето ---

heheh ok fala mnogu ali se nerviram deka na stranata na fak. go nema toj predmet kako zadolzitelen u 4 na menadzment a sabajlevo vidov deka go ima staveno vo 4 god vo rasporedot za zimski semestar sega inaku veke go zapisav toj predmet i ne mi prave problemi na studentski prasanja zasto znam deka neli treba da se izbere predmet koj sto nema da go slusas kako zadolzitelen a jas kolku sto znam nemalo dosega takov predmet zadolzitelen u 4 god na departmanot menadzment
Колешке јас мислам дека го има на рапоредот како задолижителен бидејки тие се по стара програма, а на страната на фак. го нема бидејки по новата програма по која сме ние нема да се учи овој предмет во 4та год. Јас така мислам, ако сум нешто грешка нека ме поправи некој :vozbud:
 
Член од
15 септември 2010
Мислења
74
Поени од реакции
2
heheh ok fala mnogu:) ali se nerviram deka na stranata na fak. go nema toj predmet kako zadolzitelen u 4 na menadzment a sabajlevo vidov deka go ima staveno vo 4 god vo rasporedot za zimski semestar sega inaku veke go zapisav toj predmet i ne mi prave problemi na studentski prasanja zasto znam deka neli treba da se izbere predmet koj sto nema da go slusas kako zadolzitelen a jas kolku sto znam nemalo dosega takov predmet zadolzitelen u 4 god na departmanot menadzment

--- надополнето ---

heheh ok fala mnogu ali se nerviram deka na stranata na fak. go nema toj predmet kako zadolzitelen u 4 na menadzment a sabajlevo vidov deka go ima staveno vo 4 god vo rasporedot za zimski semestar sega inaku veke go zapisav toj predmet i ne mi prave problemi na studentski prasanja zasto znam deka neli treba da se izbere predmet koj sto nema da go slusas kako zadolzitelen a jas kolku sto znam nemalo dosega takov predmet zadolzitelen u 4 god na departmanot menadzment
И мене ме интересира ова зашто и мене ми е вака, ако знае некој сигурно нека одговори ??
 
Член од
31 август 2010
Мислења
84
Поени од реакции
4
Дечки ќе може ли некој да ми каже ДЕМОГРАФИЈА дали е лесен... Знам дека го предава Славе ама слушнав дека по овој предмет мн лесно се поминувало, може ли некој да ми сподели искуство, ако воопшто го има :)
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
znae li nekoj kolku treba da se plati participacija na nasiov fakultet, na web nemaat istaknato ..vi blagodaram odnapred

--- надополнето ---

i uste nesto...ako nekoj znae kaj uplatnicata za studentski parlament, koja banka na primacot treba da se pisuva
Komercijalna banka 100%

--- надополнето ---

13 :smir:
Ај доста прашував - 3 ца сте ме цитирале а само еден одговорил
Фала на членот што се обиде да ми каже :pipi:
Taman mislev da ti se pustam,a ti me razocara koa rece 13,no sepak vredi da se rizikuva zatvor za tebe:nesvest:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom