Евро 2012 - група Ц (Шпанија и Италија во 1/4 финале)

Кои две репрезентации ќе продолжат во втора фаза?


  • Вкупно гласачи
    230

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Не верувам, имаат одлични напаѓачи за да надокнадат. Одбраната им е сега мал проблем, како ќе се снајде Хави Мартинез ако игра централен.
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
Незнам за другото место, ама едното иде сигурно за Шпанија. Секој дел од тимот им е за класа подобар од останатите тимови во групата. Нема конкуренција.
Единствен проблем може да им биде извлекување на одбрани од позиција. Тешко ќе пробиваат, зошто немаат класични дриблери, што извлекуваат по двајца тројца играчи од позиција, или имаат многу малку такви.

Италијните немаат лош тим, иако се бајаги поценети, мада не верувам дека ќе стигнат до првите места до крај.
Шпанија по мене е и прв фаворит за титула. Они и Германиај се на друго ниво по играчки потенцијал.
Бу било страшно финале меѓу тие две репрезентации.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.259
Поени од реакции
21.501
Тешко дека Шпанија ќе ја одбрани титулата. Голем хендикеп за нив е неиграњето на Пујол и Виља. (n)
Сепак, имаат средина која може да го надокнади секое отсуство во одбраната и во нападот, па се е можно. Го имаат и најдобриот голман во светот.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.897
Поени од реакции
24.483
И официјално како и Виља нема да игра Пујол, или за него уште не се знае?
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.259
Поени од реакции
21.501
И официјално како и Виља нема да игра Пујол, или за него уште не се знае?
За Пујол нема ништо официјално, ама имаше изјава од еден од лекарите дека Пујол нема шанса да заигра на ЕП. Во ваква состојба, тешко дека би го пуштиле и од клубот да настапува.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.694
Поени од реакции
4.520
Не верувам, имаат одлични напаѓачи за да надокнадат. Одбраната им е сега мал проблем, како ќе се снајде Хави Мартинез ако игра централен.
Oти Хави Мартинез кога може да си игра Рамос како цела сезона со Пике централен а десен бек да игра Ираола,лев да игра Жорди Алба.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.864
Поени од реакции
6.375
Добри вести за Жабарите, и нивните фанови :нинџ: -
Келини се опоравил од мускулните проблеми, најверојатно ќе биде 100% фит за првиот меч, со Шпанија (y)
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.453
Поени од реакции
5.473
Тешко дека Шпанија ќе ја одбрани титулата. Голем хендикеп за нив е неиграњето на Пујол и Виља. (n)
Сепак, имаат средина која може да го надокнади секое отсуство во одбраната и во нападот, па се е можно. Го имаат и најдобриот голман во светот.
Го немаат ни најдобриот во групата ;)
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Го немаат ни најдобриот во групата ;)
ye, ye, Буфон ис д бест...

Шпанија има замена за секоја позиција, и тоа без значително да опадне квалитетот.

Реков, баш треба мало освежување кај нив, оти ако оди со истата тактика од СП - чао титула!
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
Си нема везе составот.
Крањчар ако игра,игра лево.....никогаш не во средина.
Дујмовиќ или Вукојевиќ играат во пар со Модриќ.
Перишиќ никогаш не стартувал утакмица,за жал.
Нападот најверојатно ќе биде Манџукиќ-Јелавиќ, моментално најдобрите напаѓачи.
Вида игра десен бек кај Билиќ,а Срна десно крило........Шимуниќ поради слабата форма веќе си го губи местото во првите 11.

Најдобри 11 на Хрватска според мене се

Плетикоса - Вида - Чорлука - Ловрен - Стриниќ - Срна - Дујмовиќ - Модриќ - Перишиќ - Манџукиќ - Јелавиќ.
 
М

Мартин`

Гостин
Италија е фаворит во групава (навивачки малце) но и до некаде реално, костурот на тимот поголемиот дел се играчи на Јувентус кои во изминатава сезона изиграа феноменално што значи дека Италија горе-доле има доста уигран тим. Ночерино изигра исто така одлично, Пирло збесна сезонава одличен креатор а Де Роси го немам гледано баш како играше сезонава .. нападот не ми е баш најубедлив но има страшни играчи кои на моменти знаат буквално да збеснат а и на одбрана ќе се решаваат утакмиците ако мене ме прашувате на Европсково тоа ќе биде тактиката на Италија.. 1-2 гола максимум ќе има по утакмица и тоа е тоа.

Инаку сонував и дека Италија ја тепала Шпанија во првата утакмица со 0:1 ..
Ја тепаме Шпанија 0-1 ги тепаме Хрватите 2:1 а на крај едно нерешено 1:1 со Ирска.. запамтете ми го постов :icon_lol:
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Јас разбирам „лично мислење“, ама да кажеш дека Италија е фаворит во група со Шпанија...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom