ЕУРО 2020 - Група Ц (Холандија, Украина, Австрија, МАКЕДОНИЈА)

Македонија ќе се пласира во нокаут фазата како...?


  • Вкупно гласачи
    162
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 септември 2011
Мислења
2.713
Поени од реакции
2.599
За со Украина е подобро да играме со поприродни позиции на играчите т.е. нешто вака
Столе
Велковски. Муслиу. К.Ристевски

С.Ристовски. Алиоски
Николов Адеми. Барди

Пандев. Елмаз

Мада и денес го очекував овај состав..мада и К.Ристевски не ми е сигурен за назад , ама па С.Ристевски денес тапа , многу грешки правеше....Со тоа што измени никако Бејтулаи и Костадинов , поарно со играч помалку да играме отколку некој од нив.
Не ќе беше лошо Јаховиќ да биде повикан, ама Мрме си знае, со Трајковски тешко, Велкоски ако воопшто добие минутажа..
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.295
Поени од реакции
5.496
Не ќе беше лошо Јаховиќ да биде повикан, ама Мрме си знае, со Трајковски тешко, Велкоски ако воопшто добие минутажа..
Тоа да мада во напад може нешто да се искомбинира и со помладите , ама за назад е ептен танка работата
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.007
Поени од реакции
55.268
Мрме не е Антонио Конте да игра 3-5-2, тоа само Конте може да го изигра правилно, а и реално немаме играчи со кондиција кои можат да ги покријат тие крилни позиции, кога се игра дефанзива да се повлечат на 5-3-2, кога се игра напад да прејдат на 3-3-4.
Точно.
3-5-2 е доста специфичен систем иако на хартија делува наивно да секој помисли дека би можел да го користи.
3-5-2 бара многу тактичка дисциплина и поставување, поготово за 3ката позади и крилните играчи.

Ние играме на еуфорија и на гужва у средината. Не сме воопшто уиграни за такво нешто и двоиме на индивидуален квалитет против исти или послаби екипи од нас.

За вакви репрезентации како нашата, идеален систем е 4-4-2. Ќе рече некој неаме крила. Не ни требаат.
Барди и Елмас нека играат по страна, нека стеснуваат у напад, 4-2-2-2, Алиоски нека фура лево, Боби ќе помага дефанзивно таму, Стефан резервирано десно.

Столе
Стефан-Муслио-Дарко-Алиоски
Барди-Адеми-Боби-Елмас
Трајковски-Пандев.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.101
Поени од реакции
16.303
Точно.
3-5-2 е доста специфичен систем иако на хартија делува наивно да секој помисли дека би можел да го користи.
3-5-2 бара многу тактичка дисциплина и поставување, поготово за 3ката позади и крилните играчи.

Ние играме на еуфорија и на гужва у средината. Не сме воопшто уиграни за такво нешто и двоиме на индивидуален квалитет против исти или послаби екипи од нас.

За вакви репрезентации како нашата, идеален систем е 4-4-2. Ќе рече некој неаме крила. Не ни требаат.
Барди и Елмас нека играат по страна, нека стеснуваат у напад, 4-2-2-2, Алиоски нека фура лево, Боби ќе помага дефанзивно таму, Стефан резервирано десно.

Столе
Стефан-Муслио-Дарко-Алиоски
Барди-Адеми-Боби-Елмас
Трајковски-Пандев.
Баш поради таја гужва на средина со надеж дека ќе го умртви Противникот и нивната игра ми се чини форсира мрме со 352.

4-1-2-1-2 и 4312 не се лоши формации и не бараат крила :)
Автоматски споено мислење:

Со 4-4-2 ќе ни ја дупнат глата ... Нашата не е 3-5-2 него 5-3-2.. Немаме стабилни одбранбени играчи за 4-4-2
Па не баш на 442 имаш удвоени бекови фактички одма ги заштитуваш бековите плус тој еден CM ако е со дефанзивни задачи е одлична дефанзивно, нај балансирана формација е.

Убаво велеше Алегри формациите служат само за на екран и графика, инструкциите се битни и улогите.
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.295
Поени од реакции
5.496
Баш поради таја гужва на средина со надеж дека ќе го умртви Противникот и нивната игра ми се чини форсира мрме со 352.

4-1-2-1-2 и 4312 не се лоши формации и не бараат крила :)
Автоматски споено мислење:


Па не баш на 442 имаш удвоени бекови фактички одма ги заштитуваш бековите плус тој еден CM ако е со дефанзивни задачи е одлична дефанзивно, нај балансирана формација е.

Убаво велеше Алегри формациите служат само за на екран и графика, инструкциите се битни и улогите.
4-4-2 немаме играно со години освен експоримент со послаби репрезентации ..
Не треба да се експериментира на Европско со менување формација и стил на игра ....
Неколку години играме со 3 ца назад и то најдобро го знаат .
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.101
Поени од реакции
16.303
4-4-2 немаме играно со години освен експоримент со послаби репрезентации ..
Не треба да се експериментира на Европско со менување формација и стил на игра ....
Неколку години играме со 3 ца назад и то најдобро го знаат .
Тоа се согласувам не е ни место ни време, Ма да некогаш и треба…

Муабетот ми беше за 442 воопшто како формација.
 

Trent Alexander Arnold

Stamford Bridge, Fulham Road, London, UK, SW6 1HS
Член од
30 јули 2020
Мислења
914
Поени од реакции
4.145
Ти никогаш не требаше ни да почнеш.
@Anon со презир го гледаше овој подфорум фудбал и спорт и велеше најдолните слоеви од општеството коментираат на овој подфорум во кајгана. Сега нешто тука ми глуми експерт и фудбал менаџер.
Така да не му замерувај на овој смрдежов Анон. Класично искомплексирано сељандурче.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.856
Поени од реакции
3.325
Ептен mismatch ни се Австријциве на нас, три пати не утепаа во две години. Верувам дека на наредните натпревари ќе бидеме подобри, не дека се послаба репрезентација Украинците на пример, него овие ептен ни ја имаат против играта.
Со Австрија и клубовите кои доаѓаат од таму немаме никаков успех. И младите пред некој циклус два пати загубија (еднаш дома мислам 0-4). Салцбург ја победи лесно Шкендија и мислам еднаш и Победа играше во Интертото куп со еден тим од Австрија и не се прослави, а очекувањата беа дека Победа ќе пројде понатаму.
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.295
Поени од реакции
5.496
Тоа се согласувам не е ни место ни време, Ма да некогаш и треба…

Муабетот ми беше за 442 воопшто како формација.
Да 4-4-2 е една од подобрите формации , но види секој што играл голем фудбал знае дека секогаш се прај формација според типот на играчите што ги имаш.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.056
Со Австрија и клубовите кои доаѓаат од таму немаме никаков успех. И младите пред некој циклус два пати загубија (еднаш дома мислам 0-4). Салцбург ја победи лесно Шкендија и мислам еднаш и Победа играше во Интертото куп со еден тим од Австрија и не се прослави, а очекувањата беа дека Победа ќе пројде понатаму.
Не верувам дека се очекувало да помине Победа.
Пашинг беше тимот. Ни го рокна една кељавица среде Прилеп.

Околу утакмицава.
Добри бевме, со ''мала'' грешка на Мрме со Тихомир и Бејтулаи.
Играа пожртвувано.
Нешто што ме вадеше од такт е следново:
Кога ќе играш во послаба лига и комбинираш во нападот, пртивничките играчи не се баш способни (или ги мрзи) да пробаат да ја пресечат. Така да, пасовите не треба да се толку навремени и прецизни.
Е арно ама ова не е хрватска1 или шпанија 2 лига. Еден куп такви глупости направија. Или па кога ја запираат топката и онака лабаво си ја држат, си мислат никој нема да ги нападне и го имаат цело време на светот.
Од такт ме извади Трајковски на 2-3 пати, особено во таа контрата кога требаше да ја пушти до Алиоски во форот. Е арно ама мајсторов си подаде ''низ играч'',па му ја пресече австиецот.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.743
Поени од реакции
2.665
Ne bilo lesno da ja sledis svojata reprezentacija na edno EP, izminative godini lagano si gledav EP i uzivav vo reprezentaciite koi igraat ubav fudbal, bez euforija, stresovi, nervozi.
Sega cel fokus mi e kon nasata reprezentacija, ako ne napravime nisto i turnirot ke mi se odmili, ednostavno drug e pristapot kon prvenstvoto koga igra tvojata zemja.
Postoi razocaruvanje od ovoj poraz, premnogu euforicno go cekavme toj moment, se bese nasoceno kon nasata reprezentacija, imavme golemi ocekuvanja, edna Germanija ja plesnavme srede Duisburg i apetitite uste poveke se zgolemija.
Mnogu mi e krivo sto ne izvadivme povolen rezultat, vakvi gomnarski faci kako ovoj Alaba i Arnautovic koga se raduvaa na pobedata mi idese televizirot da go frlam.
Ne stavija vo golem trans igracite pred se po pobedata protiv Germanija i zatoa mnogu tesko go prifakame ovoj poraz, ednostavno ja pleskas Germanija a gubis vo prv natprevar na EP od ovie kvazi svabi, tesko moze da se progolta takvata situacija.
Za slednite natprevari ne sum bas optimist, no covecki e da se nadevas deka sepak Makedonija moze da ja projde fazata, daj boze da bide taka.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Да не расипувам атмосфера во темава, ама тоа е реалност. Не се квалификуваме по вистинскиот пат, ни откако УЕФА го девалвираше натпреварувањево и го прошири.
желбите се едно, а реалноста друго........влеговме на европско затоа што се прошири и уефа даде шанса и мали репрезентации да заиграат иначе ќе си имаа репрезентативците одмор и летово

една австрија не здроби денес ,се задоволивме со 2-3 полушанси цел натпревар,а што ќе се деси со појаките да не се залажуваме

историјата се испиша успехот да заигра мала репрезентација на големо натпреварување, ова најповеќе сигурно го заслужи ГРАНДЕ ПАНДЕВ, а за другите ќе мора многу да сработат пошто го немаат тој талент и желба како на капитенот за одново да заиграат на големи текми
Која ви е реалноста другари?
Oва е второ првенство со 24 репрезентации, ние завршивме трети во квалификациите - ако беше стариот начин на квалификување, ние во најлош случај ќе игравме бараж за ЕП.
Ги поминавме Ерменија која моментално има 9 бода во нашата група за СП (со победи над Романија и Исланд).
Косово - трето место во нивната група за ЕП, пред Бугарија и Црна Гора, со победа над Чешка.
Грузија - ги победивме на гости, нешто што во квалификациите не им успеа на Ирска и Данска.
Затоа не го потценувајте овој пласман на ЕП, може некој од завист да коментира дека сме се квалификувале преку Лига нации, но ние тука сме заслужено.

И не гледам каде Австрија не здроби, реално ние бевме подобар противник до замените на Мрме. Посебно второ полувреме, до 75 минута не мрднаа Австријците.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Извини, за џабе ме цитираш во сосема друга тема. Не ја сфати поентата. Иначе не мислев на никого овде во форум не знам што зеде лично.
Поентата ти е јасна. Не те цитирам за џабе, во ДК не смее, дискусијата е за тука.
Не сум зел ништо лично, општо збориме.
Поентата очигледно ти не си ми ја сфатил.
Да не расипувам атмосфера во темава, ама тоа е реалност. Не се квалификуваме по вистинскиот пат, ни откако УЕФА го девалвираше натпреварувањево и го прошири.
Во време на фашистички супер модератори, јас бев баниран за реалност :/
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom