Државна матура (Англиски јазик)

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.357
Поени од реакции
2.287
Мене по македонски ми се падна фина професорка.А за англиски,онака,даваше по малце да се консултираме.:)
Додека во една во училниците професорот кажал,цитирам:Еден одговор да кружи,и кога ке дојде тој од министерство,сакам тишина,после пак соработка помеѓу вас.:))
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Мене по македонски ми се падна фина професорка.А за англиски,онака,даваше по малце да се консултираме.:)
Додека во една во училниците професорот кажал,цитирам:Еден одговор да кружи,и кога ке дојде тој од министерство,сакам тишина,после пак соработка помеѓу вас.:))
Kaj nas site davaa da se prepisuva. Bez isklucok. Samo nekoi mnogu, a nekoi epten mnogu :) i stoeja na vrata koga ke dojde nadgleduvacot ni kazuvaa i trogas site mirni bevme a posle toa pak kolektivno resavanje na test :) samo se padnav se tapa okolu mene, nemaat pojma, taka sto toa ne mi znacese mnogu site sama gi resiv
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Е ајде гледам сте се распишувале сите па да пишам и јас збор два :)
Искрено матурата англиски беше потешка од минатите години.Текстот со соѕвездијата и ѕвездите беше стручен и делумно не го ни разбрав.Многу од прашањата беа и двосмислени односно те наведуваа на два точни одговори, како што беше текстот со размената на деца во Британија.Што се однесува до есејот го сфатив вака:Проект на Влада на РМ...Матурантите ќе пишуваат а после владата ќе црпи информации и ќе краде идеи со што во иднина да ни ја претставува ценетата ни земја во светот.Пишував за македонската народна музика и мислам дека доволно добри причини дадов.
И прекинете со тоа сте препишувале правите лошо и за вас самите и за идните генерации!
Само продолжете со фалбите дека сте се утепале од препишување, на тие од Биро за развој толку им чука да ве проверат и според шифрите да ве најдат.И што сакате?Кога вашите браќа и сестри ќе полагаат матура, да ги чуваат некои горили па да не можат да мрднат за време на полагањето?СМешни сте и прекинете со тие муабети!
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Е ајде гледам сте се распишувале сите па да пишам и јас збор два :)
Искрено матурата англиски беше потешка од минатите години.Текстот со соѕвездијата и ѕвездите беше стручен и делумно не го ни разбрав.Многу од прашањата беа и двосмислени односно те наведуваа на два точни одговори, како што беше текстот со размената на деца во Британија.Што се однесува до есејот го сфатив вака:Проект на Влада на РМ...Матурантите ќе пишуваат а после владата ќе црпи информации и ќе краде идеи со што во иднина да ни ја претставува ценетата ни земја во светот.Пишував за македонската народна музика и мислам дека доволно добри причини дадов.
И прекинете со тоа сте препишувале правите лошо и за вас самите и за идните генерации!
Само продолжете со фалбите дека сте се утепале од препишување, на тие од Биро за развој толку им чука да ве проверат и според шифрите да ве најдат.И што сакате?Кога вашите браќа и сестри ќе полагаат матура, да ги чуваат некои горили па да не можат да мрднат за време на полагањето?СМешни сте и прекинете со тие муабети!
Е кај од овде ќе ме најдат жити се кога немам оставено ниту име и презиме ниту телефон и адреса а со е-маилот ништо неможат да ми направат. А и некој бадијала ќе седи од бирото и ќе чита како децата препишувале хаха им е гајле на нив дали ти си препишал или не :pos2:
 
Член од
28 март 2009
Мислења
49
Поени од реакции
2
Значи текстовите 3 4 и 5 не беа тешки за разбирање... Тешкото беше тоа што кај одговорите не беше можна елиминација. Разликата со минатите текстови беше тоа што во минатите кога ги гледаш одговорите само со 2 читања можиш веднаш да елиминираш 2 одговори, а потоа да се превратиш и да видиш убаво кој е. Оваа година не можеше да се исклучи лесно ниту еден одговор. Од децата што беа со мене половината одат на курс по англиски од 1во одделение, немаја извадено 4ки низ сите 4 години, оделе и на натпревари, денес не можеа да мрднат. Пример беше една моја школска што седеше до мене. И во право сте кога велите дека децава прават огромни грешки... Секоја година лесно е лесно е... Е еве ни годинава лесно е... Потежок тест во животот немам решавано!
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.160
Поени од реакции
4.756
Tи требаше да бидиш Billy, пошо пишуваше на листот, SIGN yourself така нешто...

--- надополнето ---

Него, колку души пишувавте за Охридско езеро? :icon_lol:
фала богу не сум сам...оти ми рекоа за нешто што ке однесиме и да го прикажеме како ајвар, вино, носија некоја бла бла....иначе јас пишев за планини-тоа ми текна во моментот:pos2::pos2::pos2:
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
100
Поени од реакции
2
MISLAM deka kaj nas polesno nikade ne bese dojde prof ni gi izdiktira site vezbi od 1 do 5 kako treba da bidat zaokruzeni,esejot i pismoto gi prepisav od poraka od telefonot :)))inaku neznam ni za sto se zborese za temite mi gi napisaa i pratija :))):kesa::tapp:
SPORED MENE OVA E DZABE MALTERTIRANJE!!!

--- надополнето ---

sakam da prasam dali se znae koga ke se polagaat dr predmeti ili toa zavisi od samoto uciliste milsam na internite predmeti pozz
 
Член од
14 јуни 2010
Мислења
20
Поени од реакции
0
зависи од самите училишта јас полагам на 25ти информатика и на 28ми физика :))
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.938
MISLAM deka kaj nas polesno nikade ne bese dojde prof ni gi izdiktira site vezbi od 1 do 5 kako treba da bidat zaokruzeni,esejot i pismoto gi prepisav od poraka od telefonot :)))inaku neznam ni za sto se zborese za temite mi gi napisaa i pratija :))):kesa::tapp:
SPORED MENE OVA E DZABE MALTERTIRANJE!!!

--- надополнето ---

sakam da prasam dali se znae koga ke se polagaat dr predmeti ili toa zavisi od samoto uciliste milsam na internite predmeti pozz
Затоа неписмен си, види како пишуваш.
 

ACHQ

hawk
Член од
18 јули 2009
Мислења
702
Поени од реакции
73
Затоа неписмен си, види како пишуваш.
И пак ке има подобра оценка, од нас кои тупевме мозок 3 часа без да смееме да мрднеме. Двојни стандарди
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
16.638
Поени од реакции
13.672
Еве тоа што ви го зборев на некоја од страните да го направите, ама вас ви е поубаво на форуми да пцуете... еве клик за да видите што прават матурантите во Хрватска, цела јавност дознала за двосмислените прашања... кај нас само јас дознав :)
 
Член од
7 мај 2010
Мислења
40
Поени од реакции
0
Еве тоа што ви го зборев на некоја од страните да го направите, ама вас ви е поубаво на форуми да пцуете... еве клик за да видите што прават матурантите во Хрватска, цела јавност дознала за двосмислените прашања... кај нас само јас дознав :)
Pa bogami i treba ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom