Државна матура (Англиски јазик)

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Е кај од овде ќе ме најдат жити се кога немам оставено ниту име и презиме ниту телефон и адреса а со е-маилот ништо неможат да ми направат. А и некој бадијала ќе седи од бирото и ќе чита како децата препишувале хаха им е гајле на нив дали ти си препишал или не :pos2:
Не дека ќе те најдат, не ме сфаќај толку буквално!
Ама претходните генерации се утепаа со фалби дека Англиски матурата била боза!Оваа година ни го турија курот.Кој вика сега дека матурата англиски е лесна?Освен типот што му дошла професорката и му ги издиктирала прашањата, а темите ги препишал од мобилен?Никој.
Исто е и со препишувањето...се фалиме сите дека сме препишувале изминативе години...ко што средија работа да го отежнат тестот, сигурен сум дека ќе средат работа во иднина и да се намали со препишувањето.

--- надополнето ---

П.С И патем јас ги полагам интерните предмети на 16ти и 17 ти.Моето школо само си го задржа епитетот најлудо во Скопје и пошироко.Во 4 работи дена, јас полагам 3 испити.Топ сте кис4е :mad:
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Не дека ќе те најдат, не ме сфаќај толку буквално!
Ама претходните генерации се утепаа со фалби дека Англиски матурата била боза!Оваа година ни го турија курот.Кој вика сега дека матурата англиски е лесна?Освен типот што му дошла професорката и му ги издиктирала прашањата, а темите ги препишал од мобилен?Никој.
Исто е и со препишувањето...се фалиме сите дека сме препишувале изминативе години...ко што средија работа да го отежнат тестот, сигурен сум дека ќе средат работа во иднина и да се намали со препишувањето.

--- надополнето ---

П.С И патем јас ги полагам интерните предмети на 16ти и 17 ти.Моето школо само си го задржа епитетот најлудо во Скопје и пошироко.Во 4 работи дена, јас полагам 3 испити.Топ сте кис4е :mad:
Зависи од школото кај што учиш зашто секаде е индивидуално, некаде даваат повеќе некаде помалку. Кај нас ете тестаторите даваа да се препишува ама надгледувачите никако!
П.С. А зошто ви ги ставиле толку блиску датумите. Кај нас првиот започнува на 17 па се до 30 јуни и таман има време за учење
 
Член од
14 јуни 2011
Мислења
10
Поени од реакции
1
Дали можете да ја кажете темата за есеј која ке биде и која е темата за пишување на писмото, и колку е сигурно дека ке бидат токму тие теми.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Дали можете да ја кажете темата за есеј која ке биде и која е темата за пишување на писмото, и колку е сигурно дека ке бидат токму тие теми.
Темата за есеј "My last summer holiday", а од писмата - a get better message.
 
Член од
8 август 2010
Мислења
77
Поени од реакции
11
Колку е минималниот број на поени за да поминиш? Мислам за 2ка... и дали може да се помине ако не напишиш есеј, писмо таква работа.
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
2
Поени од реакции
2
a da mi najde nekoj broj od lugje od tetovo so prodavaat angliski maturi? za 60 evra si prodavale ..jakooooo
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Шо значи тоа a get better message? Што е тоа application, request compalint??? И нели ќе нема граматика?
 
Член од
9 декември 2010
Мислења
68
Поени од реакции
13
се мисли веројатно на a "get better" message, како порака до некој пријател шо е болен :)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Шо значи тоа a get better message? Што е тоа application, request compalint??? И нели ќе нема граматика?
Исто и јас тоа а get better message не го разбирам
Еве од консултациите шо бев англиски пример:

Your friend has broken a leg and he's in hospital. Write him a message:

- say how sorry you are
- ask him what happened
- express your wishes for his getting better
За другите, провери си на интернет :D
 
Член од
14 јуни 2011
Мислења
10
Поени од реакции
1
а сигурни сте за темиве дека ке бидат?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
И тоа за темите што ги пишав беше иронично, бидејќи има некои членови ептен замарат. Па дајте бе луѓе, кој може да ви знае темите ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom