Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.135
Драгаа..
1.Го гледав фрлањето на крстот на сител и констатирав само еден обичен перформанс,дел од театарска претстава,жонглерска точка од циркус...без вера без ништо...
2.Близу е денот кога ќе го парчосам мобилниот од некој sид и конечно да имам каков таков мир...
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
ДК

На ниво на град Скопје се наплаќале само кај 50% од физички лица и 35% правни лица.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
ДК

Малку доцнам ама за нова година сакам сите онлајн продавници да престанат да продаваат нискоквалитетни mp3-ки и да се префрлам на било кој hifi формат. (FLAC или еквивалентно)
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Вчера бев на слава во Србија и вечерта си се враќам во Македонија. Една гуска на Табановце, на пасошка ми вели вие сте господине на сликава? :lolzz:
Па јас сум, кој да биде и велам. Пасош од 2015та, да сум се изменил од тогаш, таму сликан со долга коса, сега кратка, години си прошле, тоа е тоа.
Ми бара гуската возачка за да се увери дека сум јас. :lolzz:

И велам дај да не должиме, имате на компјутер биометрија на лице, тоа не се мења па макар и 80 години сум наполнил. Имате скенер на отисок, дај скенерот ако не знаеш да користиш во софтверот биометрија за скенирање на лице преку предна камера. Тоа е кога неписмена ставиле да работи на ГП.

А приметив траката дека споро тече иако немаше гужва, јасно беше дека тупи нешто госпожата и со луѓето пред мене.
Кога и реков фингерпринт да ми даде, вика аааа не ми е исправен. Возачка. Ајде еве ти возачка таму од ноември сум сликан, ја искуца во компјутер и ми се извинува. И викам тој ли сум? Да господине извинете.
Ееее што ти работи во оваа наша вукојебина. Абре колку ли граници сум поминал со тој истиот пасош и сеуште ќе поминувам, но во нормални држави знаат да го користат, и го користат софтверот што го имаат, и нормално никаде нема проблем, но во нашава вукојебина ете и ова го има.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
А дека постои човек низ земјава што може да каже "Се мававме со кајши на Кале со вицепремиерот на државава"? Колку е откачено и у исто време болно што ова е факт.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Кога сме веќе кај песните...


Едно друго време, кога Бог шеташе по Земјата. Време на ропаци рапери, сељаци со ролки, и голи женски стомачиња. Ме фаќа носталгија, и би го мењал ова што е сега за тоа што било, без разлика.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.125
Поени од реакции
15.950
Драга,

Ти ги разлистав последниве 15 страници од темава.
Куп членови си имаат свој белег во постовите, можеш да ги познаеш и да не знаеш кои им се никовите, тоа е она што ми се допаѓа уствари овде, виртуелни ликови кои со текот на годините донекаде си ги познаваш. И нормално ги има оние безличните ко да читаш факинг буквар, ко текст препишан од википедија се, со точни дефиниции без мрдање од место. Такво е чувството кога ги читаш, што мене ме задремува.

Првиве 20 дена од годинава ко последните 20 од претходната.
Скроз сум исклучена и незаинтересирана. Се надевам дека е минлив период, или не знам што треба да правам за да се вратам на рутината. Дотолку си ги одложувам работите, што сношти го гледав Mean girls по којзнае кој пат. Иако лесен филм, би рекла доста реален за женскиот пол.
Уствари, таквото понашање меѓу девојките и жените не завршува во средно школо, трае цел ебан живот. Ваљда тоа е причината зашто цел живот сум се разбирала и ми биле поинтересни машки за муабет, почнувајќи од фамилијарни членови, другари, пријатели, колеги, итн, далеку попрактични и полесни за комуникација. Со женски, никогаш не си сигурен што смееш да кажуваш, зашто тоа ќе биде преувеличено и/или погрешно сфатено. Па љубомора, манипулација, оговарања, некои чудни динамики, хистерија, муабет за небитни теми. Затоа и уште не ми се јасни лезбејките да бидам искрена. :D

Нејќам некогаш муабетов да ми се врати ко бумеранг и да мора да работам во опкружување само со жени, сигурно има полоши работи, но сега не ми текнуваат.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Јордан се вика, затоа и падна притвор. Да се викаше Јетула немаше ни да преспие во станица.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom