Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.485
Значи животот помина, медицината напредна, технологијата замина, клонови се прават, автомобили во воздух летаат, луѓе се телепортираат, а комшииве уште музики цела ноќ ми пуштаат. Единствено што се смени е репертоарот. Ваљда со трендот и музиката ја сменија. Има тука од транс до ромски чочеци, порано само чочеците беа.

И јас пак се јавувам во полиција... За грев. 10 години се јавувам и 10 години кога по 40 минути ќе дојдат полицајци музиката веќе изгасната и со мене се расправаме имало немало музика дур една ноќ не ми рече еден џунџар од полицаец-за лажна пријава ќе си платиш 50 евра. Море мрш.
Ама некој месец не викав... Од кај јас 50 евра за фрлање.

И после долго време сега се јавив пак. Трема како прв пат да се јавувам, помина време, ќе се сетат на мене, абе стрес како да ми е прв пат.

Ало, ало и почнав јас да мелам, мислам 10 години истото да го збориш ќе знаеш и во сон да го кажеш. 10 минути објаснувам, овде има и бебиња и стари и изнемоштени лица, абе цела зграда нетокму и мора да се одмараат такви лица а не чочеци до 5 сабајле.

И јас зборам ли зборам и на крај тој ми вика а гласна музика има од друг стан? Не човече јас ти се јавив да видам како сте. И сто пати кој е тој стан кој е мојот, абе ееееј и кај мене ѕвонеа дека имало пријава за гласна музика.... Во 2 сабајле. Секако после пола саат и секако нема музика. И пак мелам јас, абе не нема шанса да кажеш човечки, па ми вика тој како и да е следен пат потивко зошто ќе добиете пријава. Дека јас пријавив оди објасни му на пикавец. Како бе само пријави јас да добивам си викам и како што стоеа онака пред скали си викам една нога на двајцата и чао. Ама па и за тоа ќе ми донесат пријава....

И така, животот тече и се менува, ама чочеците не се изгаснаа...
 
Член од
1 октомври 2022
Мислења
302
Поени од реакции
586
Д
Контра постот над мене ќе кажам..Sometimes all you need is loud music..Луѓето на терапија биле со музика,а хоуп полиција им викала,крајно нечовечки и несолидарно од комшивска страна.И јас би и закачил пријава на местото од полицаецот.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.701
Поени од реакции
13.358
Никад нема да ја сфатам поентата константно да замараш по телефон за тоа што и како си го поминал денот, кај си серел, мочал, јадел, драпал мадиња, со кој си искочил, си се чул со некој заеднички пријател.... и ред ред други бескорисни информации кои одзимаат време и енергија. Ама затоа кога ќе им спомнеш да организираат дешавка со време (макар и новогодишна) затоа што ти си единиот што ринташ ко црнец, ти викаат „еј не се замарај, веќе одамна е пребукирано“. Само која енергија се ја трошите по стварно небитни нешта, не ми е јасно.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.647
Поени од реакции
7.277
Kajgi,
Denes procitav neshto i kosata mi se digna, duri i taa popadnatata !!!!

So noviot zakon vo ORF Televizija mora site primanja povisoki os 175000 da bidat javno objaveni.

Eden smrden voditel na utrinska programa koj so negovite glupavi vicovi go truja eterot zemal godishno Brutto 400 000€ plata!!

Ili vo prevod 15 000 NETTO plata mesecno + isto tolku K15 i Bizhicnina .
Premierot zarabotuva pomalku od ova kopile a i dvajcata se plateni od Budgetot.

I shto e poludo, negoviot Chef zarabotuva pomalku!

I ako razmislam ushte kolku iljadi drmoserci sedat vo ORF po kancelarii i si gi ceshaat takvoata po cel den i koi plati im gi davaat mi se sloshuva!

IMG_20231225_211046.jpg
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.367
Поени од реакции
85.273
Играат шах Дедо Мраз и градоначалничката на град Скопје која со своите вештини, менаџерски способности и искуство успеа да среди голем дел од проблемите во главниот град на Македонија, исполни повеќе од 50% од ветено во предизборната кампања, а исто така и за само пар години го претвори град Скопје во една своевидна метропола која со својот сјај блесна низ Балканот па и пошироко.

Кој победил?

1703544541361.png




Дедо Мраз, бидејќи другото не постои.

Хахаха, честит католички Божиќ драги пријателки и пријатели и нека новата 2024 ви донесе уште многу моменти на високоинтелектуален и навистина квалитетен хумор што ќе ве насмее со солзи во очите.
Се читаме догодина хаха
 
Член од
22 август 2022
Мислења
513
Поени од реакции
1.713
Драга,
Ништо, јбг се заљубив.
Моментално непожелна сензација, имам миљон обавези и планови но што да правам. Можда ќе ми годи во работата којзнае.

Ја исклучив емоциите и многу добро ми идеше путот до црн појас, ама изгледа прекидачот направи куршлус.
Држи ми среќа.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.198
Поени од реакции
25.314
Драга,

потсети ги сите што имаат сексуални односи со странци дека треба да се свесни дека ја представувааат државата. Нека не забораваат дека треба да се представат во најдоброто светло.
 
Последно уредено:

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
518
Поени од реакции
343
Драга

Веќе два пати ми бришеш постови во дневникот. Тие постови не содржеа никаква расна,полова,меѓуетничка тензија за да ми бидат избришани без никакво објаснување. Ниту пак имало навреди во истите. Трет пат ако се деси ова - бан, или ќе го креваш серверот 3 недели ;)
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.614
Поени од реакции
33.981
Hey dzes,

E sezona na secret santi, pokloni, davanje, zemanje… pa, bi zel ako mi dades. Moze da vleceme samo dvajcata za secret santa i da ti se padnam. Ili da mi se padnes. Vo race, na primer. Ili ako veke si pagjame moze zaedno, vo bezsvest, na primer.

Ognomet.

Pisi.

Ta
 

Kajgana Shop

На врв Bottom