Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
23 март 2011
Мислења
1.122
Поени од реакции
1.004
Драга
Овде веќе одамна нема смисла да работиш во приватен сектор. Време за ништо немаш ,работиш викенд и празници и на крај Вторник си слободен а 10 дена одмпр годишно...
Луѓето си одат викенди си одат планини сега ,убавина.
Со велам , да си платам на некого сув ќеш да ме вработи партиски од Понеделник до Петок на некој шалтер или незнам поштар па раат да чинам ,м? Да си имам и одмор 21 ден и се како шо треба. Нема правда нема мир.

Sent from my SM-A025G using Tapatalk
 
Член од
22 август 2022
Мислења
508
Поени од реакции
1.700
Драга, добро вечер.
Интересна работа колку гласот на луѓето влијае врз мене. Бев до месарница да земам пилешко, еве го саламурисав, ќе чека до утре и една група луѓе многу гласно што збореа и тоа со пискав глас буквално ме извадија од такт. После ми падна криво зошто така се осетив, ама потсвест шо да праам. Потоа се помислив, сите со коишто сум блиска од фамилија имаат убав глас. Мајка ми, (некогаш) татко ми, тетка ми, втората братучетка. Сите ко раскажувачи на бајки во детска програма.

После ми текна дека најдобрата моја другарка по некоја логика има таква интонација и дикција ко спикер да е. Еднаш не сум ја чула да е неартикулирана.
Потсвесно сум правела околу себе круг на луѓе според гласот. А, самата сум тивка личност, освен ако ми се погоди муабетот.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.705
Поени од реакции
20.970
Драа

После толку време, една колешка на работа ја ставивме прв пат да куца на каса.Почна со показалецот да пипка по мониорот. Ние газење. Вика на претходното работно место, програмот бил на тач. Па добро бе мајку стара, скоро една година е кај нас, нели примети дека не е ист програмот и дека ние работимс со маус. И викам ја со маус еј,со маус.
Она се испаничи го зема маусот(бежичен) и пау го стави на мониторот и почна да движи по него, како на мауспад.
Солзи сами капат прости ми.
Се убивме од смеење.

Истата ми се падна на она дип шит срање сикрет санта.
Ке и купам маус.




Поздраф до цимерот од дваесдвојка.
@Zlatikevichius
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.659
Поени од реакции
16.829
Драга

Видов припадници на малцинската етничка заедница како се сликаат покрај елка и Дедо Мраз. Немој да им го дољета хоџата од џамија да им каже дека го прават харам.
 
Член од
22 август 2022
Мислења
508
Поени од реакции
1.700
Драга,
Денес имав работа нешто во еден кварт кајшо има луѓе со советско потекло.

Кога и да одам случајни минувачи за каква било потреба прашање информација секад ми се обраќаат на руски или украински, од бабички до деца до мажи, жени. Бабичката ја прашав зашто ми вика така сум гледала и со очите сум се смеела како дете. Срцушка една. Нормално де, да ми речеше зашто си убава, ќе ѝ речев вие македонска убавина не сте виделе значи.

Сеа последно, еден изгледа девојчето си го препознал се затрча по мене после извини вика грешка. :D Убај луѓе сте, фала на комплимент, не сум ни нашминкана чак што више. :)
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.383
Поени од реакции
35.673
Драга,

Не ми се верува дека постојат во 21 век такви радикални фанатици кои не сакаат да учествуваат во Secret Santa зашто било спротивно на нивната вера. Е па другарче, извини, ама од денес една празнична дневница нема да видиш, зашто не е спротивно на твојата вера да лапаш 2 и пол дневници за празник што не го славиш? :pov:
 
Член од
22 август 2022
Мислења
508
Поени од реакции
1.700
Годинава нешто се дешава со некои луѓе. Се извинувам како надоврзување е ама мислењево погоре ме потсети на една допишуванка сабајлево. Дел сме од еден едукативен проект на Европска Унија за европски вредности, но секако добредојдени беа и земји од по на исток и дел се и посебните денови.

Сега секој член на член по избор треба да испрати честитка за Нова година и да ја дизајнира. Леле кога рипнаа овие од Јордан ли од каде, зошто така, еве ние сакаме активноста да се вика Еид низ светот, ќе прифатите ли, не знам шо. Координаторката, многу беше фина и трпелива и на крај се преименува во празници низ светот.
Што е нелогично, оти во името на проектот стои Европа, фактички се учи за културата на европските земји и ниту една друга земја не се побуни, а не беа само тие Муслимани. И така поради тоа што има доста партнери со различни култури, сигурно кај април месец коа му е време ќе имаше активност и за тие празници. Чоек, ако ти смета Нова Година шо уствари и не е некој религиозен празник, зошто си дел од проект со цел презентирање европски вредности кога одбиваш задача за празник што скоро цела Европа го слави... Башка, не е славење, проектна задача е. Ја у шесто правев хамер за водоземци со 4 други другарчиња и никој од нас сѐ уште не се претвори во жаба.

Ево и нека пречи... ај не сум атеист, пак разбирам, осетлива сум, ама мајку му на помалку нервозен начин да кажеше...
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.069
Поени од реакции
24.859
Драга,

е баш заради горенаведениот проблем на Јосип Броз Тито девојчето, се откажав од волонтирање во невладини, па макар и со деца.
Колку и да се трудиш не можеш ти на некои да им објасниш дека прифаќањето и почитувањето на различностите се цивилизациски вредности се додека тие ги учат децата дека ебењето кози и подготвувањето бомби за разнесување по автобуси и возови е ок.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.858
Поени од реакции
9.039
Oд утре планирам бек он трак ДК, суплементација и тешки тренинзи и салати и HQ храна. Нитрооксид, витамини, минерали, медитација и тежок тренинг, како за робијаши. Стискај палци, а ако не стискаш палци онда нема везе. Ова ми е задње литроипол вино у оваа 2023 :D
 
Член од
21 март 2014
Мислења
515
Поени од реакции
378
Драга, им се восхитувам на глумците во театар за способноста на интероперабилност во сред сцена со повеќе улоги.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom