Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.480
Поени од реакции
35.940
Драга,

Луцифер треба да направи посебен круг во пеколот за оние кои во маркет на ред во каса почнуваат да се пакуваат дури откако ќе наплатат. Па уште ги прегледува производите еден по еден случајно да не зела нешто погрешно, уште една визуелна проверка не е на одмет, па се мисли во која торба да ги стави, па проверува уште 5 пати паричникот дали го ставила... Најарно да се провери на ЕЕГ дали има виуги на мозокот или дали има мозок воопшто или ако и направат лоботомија ќе најдат внатре хоризонтално оптегнат конец кој ако го пресечат ќе и паднат ушите. Болест! :tapp:
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
Драга,

Вчера добив државјанство!:jeeee:
Си пуштив некоја суза на церемонијата и одма мејпл ми протече не можам да ти опишам колку ми олесна на душава.
А и јустин, ко шо го вика мајка, ни даде говор...
Мислев ќе ми речат да се откажам од другите ама сите ме пуштија да ги зачувам. Само уше оние у Македонска амбасада да не си измислуваат глупости замоли ги. Сакаат презимето да го сменам зашо у мк нема даблју.. Да сум го смеела во оу.. Глумат Грција

Туку на сите им кажувам дека сум шпиун со пасошиве и никој не ми верува. Мај план ис воркинг

Чус
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.794
Поени од реакции
6.347
Кеј, читам Ердоган бил кај Мицотакис. Во својот говор среде Атина, ги нарече Грците и Турците, една Култура. Јок јок. Ла ла ла. :neetaka:
Чунки братски земји, често и меѓу браќата се дешавало да се згртат, ама пак биле браќа. Среде двориште да ти дојди и така да ти тврди, јо, тешко понижење за браќата. Се превртија и Ахил и Патрокло и Ајакс и Херкулец. На ја, подобро не заслужиле. Кој незнае да е со балканските народи брат, тој ќе е со турците селџуци. Цитирам, Грците и Турците со векови живееле во иста земја, па Ердоган неморал да потсеќа, колку добро функционирало тоа, хаха. Спомени, убавина.

Енивејс, за тие шо играле Време на Империи кај рани 2000ти, некој ентузијаст решил да ја промени архитектурата на д' Бизантинс. Пошто во актуелната игра на Мајкрософт, сме прикажана со иста Архитектура ко Серацените и Арапите,ew. Некој навреден од помешаните жички, решил да клај во предлог друг Византиски Мултиплејер. Ја и на овие градби би им нашол илјада маани, дизајно на Светата Мудрост е дно (право Моше е, а не Римски Храм со атестатција на кружни лаци за прозорци и куполи и полукуполи како староприсутен идеал во архитектурата на јужните европски народи), сепак поблиску до оригинало и добра инцијатива и забелешка.
А да, бојата не е сина, туку лилјакова и жолта.



 
Последно уредено:
Член од
13 април 2021
Мислења
3.322
Поени од реакции
11.077
Драга,

Секоја година, отприлика овој период истите грижи ме бомбардираат мене. Како заладува времето така ми рецидивираат сликите на залутани кучиња скитници кои бараат засолниште под паркираните автомобили или се пикаат по ќошињата за да се сокријат од студот. И секој пат истата мисла ми навира во глава. Среде метежот и вревата на нашиот секојдневен живот, ние лесно ги занемаруваме овие крзнени души и ги игнорираме нивните маки. Живеат на улица и секојдневно се соочуваат со многу проблеми, но и покрај се зад тие надежни очи се кријат вистински приказни за борбата за опстанок и издржливост. Поднесуваат сурови временски услови, глад, болести и честопати се соочуваат со запоставување или дури и злоупотреба. Немаат топол дом или доволно храна. Тешко им е, и тажно. И замисли драга и покрај сите овие тешкотии, они сеуште наоѓаат начин, а пред се храброст и сила за да ни понудат љубов и пријателство. Нивната несебичност и доверба во луѓето се неверојатни.

На Балканот ситуацијата со животни скитници варира од земја до земја. Во повеќето држави исто како и кај нас, овие животни не уживаат многу голема поддршка, и се соочуваат со сериозни проблеми. Но постојат многу поединци и заедници кои организираат програми за да помогнат во управувањето и грижата за нив, како што се обезбедување програми за стерилизација, поставување засолништа, организирање спасувачки мисии, обезбедување медицинска нега и храна и сл. Нивната работа е секако за отпоздравување, но и покрај сите овие напори, проблемот сеуште опстојува и потребна е многу поголема свесност и пред се едукација на населението за одговорно поседување миленичиња и љубезност кон уличните животни кои се од суштинско значење за сите нас.

Една од најголемите желби уште од дете ми била да можам да создадам едно такво место за живеење и кај нас, место во кое ќе добиваат храна, топол дом, и грижа и нега од луѓе кои несебично ќе се грижат за нив. Тоа би им значело многу, а и нашата заедница би ја направило подобро место за живот.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.724
Поени од реакции
21.057
Драа

Ичера на работу фатисмо хорсера(исушен џанки навлечен на хероин) куде краде. Дојде полиција и вика Ха, што сте не викале за овога, знаемо га, отиден е скроз, нема му спас.
И пуштисфа га бе. А не беше мала кражба. Незнам дали мења нешто ама лопоф беше шиптаp.
Ја запрепастен викам му на џандара, па што треаше да напраимо?
Вика ми некоја клоца и ајт. Да бе, ке ритам ја стограмци, какф е ке га промашу, кичму ке си сецну.
Цајкани се смееф бе, луд си кумановац.
Па не е смешно. Ај ако е наркоман сфе му е опростено. Што не га пуштите на Вању татка ако не па.
Фаца ги се скочани, од смеање у мртфи озбиљни сфи.
Последен пат вака нешто да кажеш викаф ми.
Ццц не ми се веруе што се дешава.
Викаф го знаете веке, не го пуштајте да влага више, толко. Решен случај.
Ах бе...
 

Лаик

Фираун
Член од
4 август 2018
Мислења
1.496
Поени од реакции
3.230
Кога се дешаваат пиздарии/несреќи од било каков вид камери бараат да има на секое ќоше(као демек заштита некоја) само кукавици,шпиуни и инструирани гомнари..Исти такви рикаа како магариња на цел глас кога почна пландемијата да се вакцинираат сите..И кога помина таа фаза се посраа у гаќи со подотворена уста..така ќе биде и овој пат зашто со камери ништо не правиш и не го решаваш проблемот него си го затегаш јажето поблизу до вратот..Опрости им Боже не знаат што прават..
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.808
Поени од реакции
7.101
Once i dreamt i was sentenced to capital punishment. By which, of course, i don't mean death: to the contrary. The punishment was capital because it consisted in living on the other side of the dream, constantly remembering that I'd forgotten it. The punishment was just that, having forgotten it. Julio Cortázar
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.342
Поени од реакции
37.121
Кајг,
не гледаш, уште пред некој ден свечано се облеков ти што чекаш, каде ти се лампионите и снегот, празници се ближат, направи барем нешто, надвор тмурно, овде тмурно, ајде размрдај се, не туку се жолтееш, постани малку необична! :backa:
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
381
Поени од реакции
862
Никогаш нема да ги разберам родителите кои на децата им пуштаат музика од Теа ТаировиЧ и од типот "твоја једина је брига да ти дам".

Што поучно има во нив? :eek:
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.708
Поени од реакции
9.506
Рап, панк и метал се слуша сериозно што знам, барем за мене беше тоа до кај 26-27 години, после тоа се оди на нешто посериозно.
 
Последно уредено:

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.794
Поени од реакции
6.347
а ко пееше Ражњатович за Криоза, кај бевте вие? #ОПРОШТАЈНА#ВЕЧЕРА

Луѓе шо се плашат од Љубов ми се ретко неомилена категорија. Не е дека ги презирам ич, кај мене нема простор за толку лоши чувства на, апсолутна мржња кон некој, туку, досадни ми се.
Во животот има многу полоши работи од тоа да се вљубиш. Многу полоши.
 

Лаик

Фираун
Член од
4 август 2018
Мислења
1.496
Поени од реакции
3.230
Луѓево околу тебе едноставно не ти дозволуваат да го опуштиш мозокот и да го обновиш (во вид на хибернација) а не се во состојба да сфатат дека тоа што го правиш не е од егоистички побуди него ти треба простор за да останеш нормален и да ги заштитиш и нив онолку колку е во твојот домет..И обично се оди на онаа стандардното-Ако ние одиме во пеколот као глупи и слепи дојди и ти со нас,што ќе правиш таму сам..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom