Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Драга Кајгана,

Денес ми е 4ти, најверојатно, ден во изолација на бродов. Се надевав ќе добијам кабина со прозорче, ама ноп. Како и да е, да пишам еден рекапитулар на мојот прв месец на брод и кусур.

Дали ми фалеше бродскиот живот, да. Дали се радувам што пловиме во ладни краишта, НЕ. Се разболев, и на ковид тест испаднав позитивен, и докторот ми пиша некои сомнителни апчиња (лајт верзија, ко за филипинци наместо стандардните апчиња за американци). Но што е тука е, моето последно излегување од брод беше во Амстердам каде што имав 2 сати слободно време и отидов до аптека да си купам витамини, 27 евра, ама бродот се докира баш во центарот на градот, така што немав многу избор да барам поефтино.

На телевизорите тука имаме неколку ТВ канали од надвор.
BBC - кралицата, 24/7, зборете ми како во комунизмот креирале култ кон водечката личност.
Sport24 кои меѓу другото ја пренесуваат англиската премиер лига, сите мечеви почнуваат со минута молк поради кралицата, во 70та минута има тајм аут за повторно да се одаде почит кон претходно наведената.
MSNBC - Трамп и републиканците се криви за сите лоши работи кои се сллучуваат во светот, освен кога пренесуваат американски фудбал, синоќа начекав добар натпревар од колеџ лигата, играа Howard и заборавив како се викаше другиот колеџ, на Хауард дипломирале Камала Харис, Чедвик Босман... Ако вечер не ми се спие ќе гледам NFL :)
CNBC - немам гледано доволно за да пишам што има тука
Fox News - Бајден и демократите се криви за се лошо што се случува во светот. Не пренесуваат американски фудбал :)

На бродов ја изгледав The Outpost, фина серија со Џесика Грин, нешто како Гејм оф Тронс ама не толку комплицирано. Додека сум во изолација ги изгледав 355, не е толку лош ко што го збореа. Кинг Ричард, интересна спортска драма, Вил Смит е одличен глумец, јас останувам Тим Смит без оглед на тоа што медиумите зборат за него. Exit to Eden, малку постара драма, guilty pleasure movie, лош беше на времето, уште е лош, ама убаво ти е кога го гледаш :) Knives Out, Даниел Крег го глуми Херкул Поаро/Шерлок Холмс/како и да се викаше у филмов :) и Ана Де Армас е куќната помошничка плус еден куп добри глумци за еден добар филм :)

Од работи надвор од бродов сестра ми го сликала синот во кутија за патики, дали ќе стане sneakerhead како вујко му, ќе дознаеме после рекламите.
Мојата последна девојка во Македонија синоќа се омажи за еден фин дечко од нејзиното село. За првиот свадбен танц одбрале песна од Ед Ширан :)

п.с. Во гостинскиот ресторан каде што можеме да јадеме, еднаш неделно има суши, бесплатно, за разлика од ројал карибиан каде што го плаќавме :) среќата е во малите нешта, нели :)
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Еххх Македонијо земјо мила.

Денеска неделно, па ден за разговор со роднини. Слушам цените на храната во Македонија високи до небо и продолжувале да растат.

Правевме некои компарации во цените на храната тука и во Македонија.
Горе-доле тука сме, дури овде храната и поефтино искача. Особено пак ако пратиш акции по маркетиве и дисконтите.

Него разликата во платите????
Германија минимум нето плата ~1600€ или 9,82€/саат, што сега за неколку дена, поточно од 1ви октомври минималната саатница ќе биде покачена на 12€
Во Македонија минмалец нето 18.000 денари или 112,5ден./саат

После бегал народ од Македонија, епа ќе бега. Политичарите и "браќата" осамени заедно нека се дружат.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Убедливо најлошото нешто што искочи од новите трендови/социјални мрежи е навиката дури и на постарите генерации да се префрлат на пишување гигантски ѕидови од текст - пораки, наместо лесна и драстично поефикасна говорна комуникација, нема поголем канцер, како со нож да ме прободел некој се осеќам кога ќе видам ѕид од текс - или прашање на кое за да одоговориш ти требаат 200 потпрашања. Од дно на душа мразам да куцам ПОГОТОВО на телефон. АЛООО јави ми се не го ТУПИ со пораки, имам релативно големи раце и не можам да куцам лесно на телефон, грешам, па иди back, па пак ќе утнам - ова е додатно пособен проблем кога ќе се сретнам со софисти кои се кријат позади чат, а куцаат брзо - наместо како луѓе да си направиме муабет на телефон. Нема полоша работа, прав канцер и кукавици од луѓе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom