Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.408
Поени од реакции
7.707
Драга Кајгана,

Вечерва имав прв пат заеднички час со идните колеги. Холи шит колку имам за учење, ама може да се стигне, добро е што имаме подготвителна настава пред да отидеме директ на главната обука.

После тоа по сплет на околности дојдов до најпопрекраснава изведба од една од моите омилени песни напишани за серија.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Вчера ми требаше еден штраф за нешто дома и одам до продавница да купам. Му велам на продавачот, колку се штрафовите, ми вели 7 денари. Си мислам, изгор скапо е ова, не ти давам 7 денари. Кревам телефонот и му вртам на еден пријател од Врање (не знам дали знаете, ама Србите се многу подобри пријатели од Македонците, нас за кур не не бива). Му велам на пријателот да провери колку се штрафовите во Врање. Се јавува по 15 минути, ми вели по 3 денари парче се. Земај два му велам, и пушти ми ги по автобус. Ги пречекав вечерта на автобуска, и завршив работа. За цената на еден штраф купив два и плус 1 денар ми остана. Тоа ти е држава, Србија, не ова срањето овде. Многу сакам да се вратиме пак во Југославија, да видиме што е вистински живот.

Живели!
 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.137
Поени од реакции
10.064
Може гомна да се јадат колку сакаат ама дека во Србија добар дел од работите се поевтини, се. Истиот стол за пред компјутер што таму беше 7000 динари, околу 3500 наши, во Македонија се продава по 5000 денари.
Очила за сонце со заштита најдени за 2000 денари, додека кај нас истите беа над 3000. За основни продукти добар дел се пониски цени од овде и тоа не е никаква југоносталгија или глорифицирање на Србија, ама кој да разбере.

Овдешниов народ само за сеир остана. Вода у очи нема, ама се смее што у Зимбабве рандом црњо немал за јадење. Мизерија.
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.661
Поени од реакции
6.118
Ама запримети како ликовиве кои се вознемирени од купувањето на Ауто делови од Србија се дежурни во темата за Софија - импресии.

Туку батали балканските афери, денес се опседнувам со Франција како никогаш до сега. Читав за ветрот Мистрал кој дува на Медитеранскиот Брег од Франција. Дува од север со брзина поголема од 66 км/час.
За да му го дадам на постот познатиот Византиски препич вкус (во вашите усти) - еве ја холандската јахта Атина со едра полни Мистрал.




Грчко дуо од Кипар, посветиле и песна на ветроф.




Ова е таков Џејмз-бонди тајп оф пост. Не сум едрел со Атина без гајле. (и покрај тоа што е закотвена во Азурниот Брег и секој можи да букира вожња, кратка тура und so).
 
Последно уредено:

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.607
Поени од реакции
20.481
Лелеее

Глеам још носиф маске и тој на точак еј.Ја незнам тија људи пред две године што носесфа, NASA кациге?
Па не е финта да се умре здраф хаха.
Или куде њима гласи онај старата:
"Абе мене за моите ми е"

Да е знаја Путин, да нападне пред 2 године...
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.416
Поени од реакции
29.962
Вукојебински брзи пошти. Приказна за себе.

Се јавуваш културно за да испратиш пратка од 20кг до друг град и ти велат, нашиот курир ќе дојде да ја подигне пратката во период од 9 до 14 часот. Ама чекај сега, широк поим, пола ден е во прашање.
Кога да бидам дома да ја предадам пратката, се јавувате пола час, еден час порано, СМС испраќате, мобилна апликација некоја имате, или?
Операторката "па не, немаме таков систем на работа, не би знаела да ви кажам кое време, вие бидете дома од 9 до 14 часот".
Како бре дома да бидам, на работа сум, не сум пензионер.

И велам, зборот ми беше бидејќи е габаритна ствар па не сум во можност да ја шетам пратката со мене на работа, да знам однапред кога да дојдам до дома, да ви предадам пратка и да си се вратам на работа. Еееее тешко тоа. Не само таа пошта, СИТЕ!

Кој совршен принцип на работа, па фантазии, па перверзии.
Чуле овие вукојебински пошти дека постои Schedule & Manage Pickup опција, за да си избереш ТЕБЕ кое време ти одговара за КОГА да ти пристигне курирот дома?????

Е тоа ти е Балкан.
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.669
Поени од реакции
2.651
Драга кајгана,

По освојувањето на Италијанската Серија А од Милан, освојувањето и на првите два гренд СЛЕМОВИ од Рафа Надал, ако освојат и Бостон Селтикс НБА ЛИГА (а водат 2-1), ќе завршам на токсикологија.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.360
Поени од реакции
37.221
Драга Кајгана,

Византиецот пиша во другата(погрешната) Драга Кајгана тема. Ако сите ова го одиграме како што треба, на пример два-тројца дневно да пишуваат глупости во таа тема, колку да биде активна и да не примети, можеби ќе се ослободиме од него и нема повеќе да го читаме до крајот на животот. :love:
 
Член од
8 јануари 2022
Мислења
141
Поени од реакции
416
Моите треба да се среќни што го мавам малиот на обраснати тетки и што по којзнае кој пат пробувам да држам диета и не успевам наместо да пијам по пола кило ракија и да се дрогирам.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.359
Поени од реакции
29.504
Кајги...
Најомилен дел од денот ми е кога ќе се вратам од работа и на мир си пијам кафе, во тој пола саат за мене ништо не постои и се исклучувам тотално од систем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom