Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Бивши криминалци Бивши терористи сега се џандари Сега се министри Обеси ги високо на градскиот плоштад А ти гледај и смеј се како гад Обеси ги високо на градскиот плоштад Нека вриштат, нека горат А ти смеј се како гад


момци девојки дојде денот денот каде треба докажување

Свирка,вода и издржливост доколку после овој ден не се случи ништо најавувам оставка од анти-политичкиот живот.....
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Леле, овие порталиве се циркус, а главното уште не е почнато, бројат луѓе, „реки“ народ, „невидена“ масовност, овие другиве пак прават заебанции на нивна сметка, масовни колони со по три коли еден автобус. :D

Ќе биде ептен забавно денес (y)
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.969
Поени од реакции
11.608
Јаоо, па Владе го донеле, кој антрак...па и оној што пееше, кој е тој бе... :D

Него, Курир ми се најбоље, не можам а да не се изнасмеам на нивните статии.
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
3.313
Драјганче,

Ме мачи една дилема цел ден !! Како што гледам протестиве почнале, ама едно нешто не ми е јасно: Збогум Никола или Збогум, Никола. Мене правописно ми се чини дека не треба да е запирката таму. Повеќе ми звучи како Никола да ти вели збогум. Како во писмата што пишувавме:
Збогум,
Никола.

Хмммм.. Шта реци...

22125_1568415833421681_5905732763097357042_n.jpg  528×960 .png


П.С. Како што ми тргна денеска и вчера, песнава ќе ми биде химна.. I loved you.. In the past.. :nesumjas::toe::uzi:

 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Катастрофа

Ова е мој последен настан против владата закажувам пензија.
Очигледно на овој народ му е убаво бројката кажува се очајна на толкаво незадоволство на реки кометари асекојдневно дробење против ова гарнитура да се појави мизерија од народ кој притоа 70% беа донесени со автобуси очај невиден забава песна се е топ....

Maкедонски народ треба јебати и тоа добро 10 години ако ако уште толку им посакувам да бидат на власт пошто имаат глуп народ со кој може да владеат и не се палете на слики кој што бил знае како беше атмосферата и да она ''Мирни протести'' ШТО БЕ МИРНИ ПРОТЕСТИ МИВКИ ЕДНИ СКАПАНИ па не отворија на велико овие ние уште мирно ќе протестираме ајде мирно терајте го вашиот добро спакуван живот .....

 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.969
Поени од реакции
11.608
ДК,

Изгледа пак го налутивме модераторот и почна да брише. :(
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.364
Абе глата да ви се скинит, се осеќам ко цела недела да се немам капено, штедам на вода и струја ко санкир Сахара се наоѓам. Денес бољер на ефтина да укључам да се потсредам да не сум ко неандерталец, абе денес бе најдовте струја да немат, поќе немат него ли шо имат. Имат девет минути немат три сати.
А либето некако по муабетиве шо ми ги терат на телефон, некако ко да ми ургират на една партија.
Абе да би пукнале на здравје, аир да не видите со си евн, со си мепсо сите.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
регресија на идеалното его.

"додека сме деца, често формираме некаква идеална фигура од нашите сoништа и амбиции. Прво, таа идеална фигура е личноста каква што сакаме да бидеме. Се замислуваме себеси како храбри авантуристи, силни фигури. Потоа во текот на нашата адолесцентност, нашето внимание го пренасочуваме кон други, често проектирајќи наши идеали кон нив. Првото момче или девојче во коешто се вљубуваме можеби ги поседува идеалните квалитети кои ги посакуваме за себеси, или на некаков друг начин прават да се чувствуваме дека можеме да ја толкуваме таа идеална улога во однос на нив. Мнозинството од нас ги задржуваат овие идеали. Ние сме трајно разочарани поради големите компромиси од наша страна, поради паѓањето под идеалното како што стануваме постари"
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.543
Поени од реакции
14.678
За владата и про владините "патриоти" ова е дебакл. (читам на фб).
За опозиција и "слободниве медиуми" ова е нешто најмасовно досега(читам на фб).
Утре ќе биди обратно,
Си страдаме од релативизам.
А шо е до мене, јас никогаш нема да одам против битанга за да наместам друга битанга на негово место.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.995
На еден куртонски медиум одеше она кратко видео направено непосредно пред завршување на протестот. Ок, имало 19.000 граѓани! Еве јас сметам дека имаше повеќе од 70.000. Него бројките се помалку битни. Мене сега ми се гади од јавното жигосување на студентите и студентскиот пленум.- “Преку овој јавен настап студентскиот пленум си го покажа своето вистинско лице. Претходно тие се оградуваа од секоја политичка партија и од својата политичка позадина...“. Народот треба да се премногу глуп да го сфати тоа сериозно. Продолжен е притворот на 2-ца студенти од вкупно 42-те лица кои беа приведени од протестите пред владата. И сега ќе му забраниш на отворена трибина да збори против овој режим? Па тоа се деца на Македонија и ако нив ги оцрнувате тогаш не мора да го чекате чичко Протиѓер.

Снимката за Заев. Зошто не се пушти целата? Од една страна обвинуваат за сечење, лепење и прислушкување, а од друга страна истото тоа тие го прават. И јас не видов никаков пуч!? Има видео каде се уценува дик....пвемиевот!? Не, туку јасно му кажува дека материјалите се од странски служби, а потоа излезе со став дека не смеел да му каже од каде е изворот на тие снимки. Зошто? Па тато е во притвор, а синот се гони за силување. Тоа не е демократија, тоа не е патриотизам, тоа не е патрицизам.

Треба некако да се подигне граѓанската свест. Гледам се јавуваат и зборат за тоа како власта се добива на избори! Ок, и тука се согласувам, но ако нема легитимни избори, тогаш како може да се дојде до истата? Па и сигурно не може да се задржи со контра- протести утре. Една владеачка партија на протестира!?....на крај испадна veni vidi vici....?...или само аcta est fabula за опозицијата...? Јас мислам дека се случува divide et impera...и сите ќе останавме поразени. И јас најмногу ја практикувам....dum spiro spero....патем народот е секогаш во право, па дури и кога греши.....:)
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.702
Поени од реакции
12.698
МакеДНОштина. Тоа е :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom