Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
ДК
зошто со товарот што ни го наметна пандемијата луѓето изгубија секоја желба за позитива? По канцеларии штама..Никој не пушта музика, како глувци искривени пред компјутер. Па не дозволувам да ме умртви било што. Колку малку треба да се изгуби дух и да те повлече сивило. Немале мерак ни да украсат ни елка да стават. Е баш не сакам човечиња што бараат алиби да бидат досадни.
Инаку многу почитувам фирми што наместо календар и маска за сурат оваа година пратиле шише виски. Успеале да навлезат во менталните ќошиња... Или само мислат дека сум алкохоличар...
Како и да е, ги потрошивме сите на клупа од карши и убаво ни дојде.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ајде може ќе дочекаме ден кога луѓево за проста или Да/Не работа ќе се научат да пишат на Viber/WhatsApp наместо да ѕвонат на GSM безврска. :facepalm:
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
ДК,

Ако некој не знај шо е Dark Web, eпа то e форумов за србите шо постират сумливи линкој, акаунти и IP адреси за гледање телевизија преку интернет. Има корисник Скако Поламетра бе :ROFLMAO:
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Маската не е обетка,па да се носи на уво.
Не било проблем уште у 8 или 9 саат сабајле да се соберат доматите и пиперките или друго (ко неврмајнд што некој сабајле работи ко претепан и може единствено доцно попладне или навечер да пазари) ,ама било проблем да се стави маската правилно. :pos:
Многу фенси,демек.
Изгледа,мислат дека е убаво да им се гледа фацата што плука при броење пари и шири сè што не треба. :popce:
 
Член од
1 април 2020
Мислења
142
Поени од реакции
836
Dear K,

Минатата недела емоционалниот ролекостер беше надвор од контрола, добро е што не се одлепи од земја, т.е. јас не одлепив. :sneaky:
И немаше жртви, ма да прочистувачки покољ направив во себе. Тука морам да споменам дека долго време ми требаше, и иако мислев дека секој пат тоа е тоа- не било.
Така и годинава.

Затоа, од утре ја почнувам одново новата, посигруна. Сакам да верувам дека она што може да крене наопаку, нема да крене и ќе прекине маѓепсаниот круг.
Ама и да крене, спремна сум секогаш на се'. :pistoldz:

Имам надеж, гледам во ефир одат нови сезони од две омилени серии, па вечер почнувам со првите епизоди уз овошен јогурт, хоупфули од шумско.
Кој става налепница горе од јагода, а на амбалажа шумско? Татко ми го обвинувам поради вакво невнимание, ама крушата не паѓа далеку од стеблото.
Стискај палци, мистеријата ќе ја разрешам за некој момент кога ќе го отворам.
 
Член од
11 јануари 2021
Мислења
63
Поени од реакции
261
Драга Кајгана,

Секое утро си се пцујам самата себе и си ветувам дека ќе си легнам порано вечерта, и еве ме пак во доцните часови како исправам криви Дрини.
Не успевам ни во јануари да ги испочитувам новогодишните резолуции.
Ајде, од понеделник ќе почнам. Можеби.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
За денеска на сите прогнози стоеше снег за Скопје.......се будам сабајле, ведро небо. Излегувам од дома, седнувам во кола, ставам наочари за сонце....грч ладно, но ни трага дека воопшто ќе паѓа снег. Повторно по незнам (безброј) кој пат се докажува дека слепците од УХМР се тотална утка.....на гравчиња изгледа гледаат, не на опрема....гревови или ја немаат опремата, или не знаат да ракуваат и да ја читаат истата.
Имаше една интересна ситуација кон крај на 2019-та. Возам Скопје-Берлин, секогаш кога таму службено престојувам повеќе од две недели одам со кола, зошто после потребна ми е колата за таму.....секогаш возам преку Унгарија, Австрија и влегувам во Германија, малку повеќе км но не сакам преку Чешка.
Веќе извозени добри 1200-1300км ја поминувам Австрија и се движам кон Nürnberg, сменив канал на радио, оставив национално радио да слушнам што има најнови вести. Штотуку ме раздени и небото релативно ведро, со по некое ситно облаче. Се напив кафе на една бензиска, и продолжувам да возам. На радио слушам најава за снег во Leipzig......а јас возам натаму, уште неполни 300км. Си велам каков црн снег, нема шанса сонце грее, нема облаци. Се приближувам постепено, гледам на навигација симбол за снег и лизгавост на пат. Тоа веќе ми даде сомнеж....си велам зимски гуми имам, али пак не верувам дека ќе врне. Стигнувам на некои 80км пред Leipzig....ниски бели облаци над мене, почнува да прска замрзнат дожд, мешано со снег....блага лапавица. Читам на дисплеј на автопат......предупредување. Намалувам брзина на темпомат и си велам.....еееех Германија, се е точно како саат. И така си поминав уште 200км и стигнав во Берлин.....снег убаво веќе наврнато. Таму кога врне снег, се работи експресно.....се е чисто. Од автопати, улици низ град, тротоари итн.....има снег, но како да го нема.
Секогаш кога ќе пробам да направам блага компарација со Македонија за било што, црева ми се превртуваат.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Драга...

Шетав куче во 8 само по хеланки и џемпер, зоврев. Ако видовте низ падините на Водно трудница со џемпер и хеланки, таа бев. Хормони јеботе. Туш и еве ме по тренерки и маичка по кратки, вријам! Топло ни е, деф, ама јас голи нозе на плочки и уште ми е жешко, а супруг смрзнува замотан у ќебе пие кафе и скрола меилови. Не можел да ме гледа колку сум необлечена и боса, му понудив едно од децава да го поноси да се стопли, вика поарно не, не бил спремен на толку екскурзии навечер до вц и назад. Денес нема работа, ќе прошетаме, ќе одиме на ручек и ќе одиме да гледаме нова кола, да не речам комбе. Ме зеза дека ќе морало уште еднаш да труднувам за да наполниме една со 7 седишта, ја го зезам дека ќе биде проблем ако и следниот пат излезат 2-3, ќе треба да бара едно од оние комбињана што возат релација Скопје-Тетово :ROFLMAO:

Ни се јави краљица мајка, да одиме денес на паричка и да носиме дете, одговоривме дека дете не е кај нас, не праша што сум направила за да ни ја земат :vrtioci: Што требаше да одговориме не знам, имаше несреќа да слушнам пошто на супруг телефонот падна во вода и не работи звучник па на спикер преку лап топ иде деновиве, се накашла чоеков мој и и рече дека некои прашања не заслужуваат одговор, и дека имаме планови. Се налути изгледа, божем јас ја навредив, немам појма што се деси. Оти така праат стариве да ми е да знам, не ја рчкам ништо, не и се мешам у штипки, ништо не е сменето откако сум со чоеков освен што е посреќен и исполнет, што мука има да ми е да знам... Шо убаво ни почна денот, ни го зезна. Јбг! Муабетов поише за снаи и свекрви е ама не се осеќам дека имам проблем со неа пошто стварно не осеќам дека ми е некој фактор во животот да ме тангира. А ќе отидев и на тоа париче место ребро и компирчиња у кафана, само да не ме рчнеше така безобразно, сеа он нејќе да помисли. Криво му е, криво ми е што нему му е криво...

Ај доста беше туговања, денес е голем ден, ќе потрошам куп пари, ќе јадам ребренце со компирчиња, ќе пијам безалкохолно пивце и ќе си купиме некое торте на враќање дома. А дома ќе направам се да заборави на проблемите!
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
пред метро видов скитница,со градба и пропорции на Адријана Лима...Ја гледав 10 минути,како љока водка и се штипкав дали е стварност или сонувам..

hej živote,ženo bez morala..
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.793
Поени од реакции
7.017
Уште чекам да наидам на некој македонски патриот кој сака Македонци. Сите патриоти ја сакаат Македонија, но е и Македонците. А, што е Македонија без Македонците? Што сакаат тие луѓе? Патарините во Штип? Врапчињата македонски? Нема такви тажни врби како што има во Македонија? Што бил Петре М. Андреевски? Што бил Славе Димитров? Што бил Блаже Конески? Што бил Никола Бадев? Што бил Михаил Д. Петрушевски? Што бил тој и тој? Таа и таа? Кога македонскиот патриот ќе ја напушти мантрата на запуштениот, никаков, македонски менталитет? Кога македонскиот патриот ќе престане да се мрази себеси?
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Наидов на твитов и решив темава да ја искористам за добар апел до сите кои знаат некого кој живее во лоши услови ...
Се надевам дека информацијата ќе стигне до луѓето на кои им е потребна највеќе помош.
@Anco знам дека твоите најмили имаа мака со домот па затоа те тагнувам

 

Kajgana Shop

На врв Bottom