Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Darklady

Марсовка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
2.402
Поени од реакции
15.238
Kajganke :love:

ZZ go povikal javnoto obvinitelstvo da pokrene postapka zaradi skandiranje na Komiti, eve da pokazeme deka ni funkcionira pravnava drzava de. I odma sarenive, banjati severdzani svrsuvaat vo gaki " kako treba da gradime sozivot, kako Komiti se necivilizirani" i sl.

A kaj bese ZZ i banjatava gragjanstina da go povika javnoto obvinitelstvo da pokrene postapka za neistaknuvanje na drzavno zname za drzaven praznik? Ili zosto vo zapadna "nasa zemja" nema niti edno makedonsko zname, na niti edna institucija? Ili zosto redovno sozivotot go povikuvame samo ednostrano?

Banjata gragjanstino, vo duhot na sozivotot za da im pokazete kolku gi sakate i kolku vi znacat, kolektivno da si posvoite po eden ramkoven, onaka cisto da vi se seta po doma.

Neli se vo duhot na sozivot de :oeoeoe:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
7.231
Поени од реакции
11.243
Кајг,
седам и размислувам, зошто токму сега е толку актуелен македонскиот револуционер и народен херој, Гоце Делчев? :toe:
...не дека им е важно дали Гоце Делчев е наш или нивни, случајно да не му го посетат гробот, цвеќе да положат, (една анкета со прашање каде е гробот на Гоце Делчев, кој знае какви одговори би добиле)

delcev.jpg unnamed.jpgght.jpg tenor.gif

... еххх, сега ми е јасно, сето ова е да се докаже дека Гоце наш е нивни, важен момент за оправдувањето со менување на химна да речат „ете моравме да го смениме текстот, оти Гоце, не е само наш туку нивни ,

Одново сега знамето се вее
над Крушевската Република
на Гоце Делчев, Питу Гули
Даме Груев, Сандански.

...и ОП! се менува текстот на химната :(
 
Член од
30 март 2020
Мислења
33
Поени од реакции
114
Кајгано,
како да му објаснеш на глуп другар дека некоја не го сака? Еве ја незнам стварно.:toe:
Девојкава си има дечко, се верија лани септември, еве сега на 26ти свадба ќе прават, овојо дебилов уште по неа трча ко малоумен. Му рекла дека само другари може да бидат, ама изговорот му е после некое време му рекла те сакам. :facepalm::confused:
Јас убаво му кажав уште кога му рекла дека се другари, дека несака да го повреди и да не трча ко глуп. И после еден куп девојки што му местев, па дури и братучетка ми му ја местев, пак трча по неа.:boksix:
Епа брат пати си ко си глуп ко тенџере.Таа да не го сакала, немаше сега да се мажи. Толку можам јас да кажам.

Наравоучение:
Глупав човек е глупав човек, факт е. Само универзумот и човечката глупост дефинитивно немаат граници.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
120
Поени од реакции
584
Сакам да сум како џипи, да бидам репер на 10 годишници, да бидам програмерче и да флексам со 42к денари стипендија од финки
Генг генг уеет eating tide pods duh generation.
Хејтери и вмро стоп!
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
1.699
Поени од реакции
2.764
Имав еден колега кој не знаеше леб да пресече, не јадење да си направи, не миеше тањири, се хранеше со пластични вилушки и лажици јер миење чинии му беше понижење. "Тоа е женска работа" викаше
Оставаше хаос зад себе во секоја можна прилика. В купатило ќе направи хаос, кога се сере оставајќи шоља прскана со гомна па тоа ќе се засуши после не четка, солна киселина не го чистеше.
Прдеше, ждригаше во секоја прилика и неприлика. Со прости зборови најгнасно говедо од човек. Али една слика за надвор друга за тие што малку повеќе ќе го спознаат.
Е таквиот лик беше најак мамојебач у маало... Кошулчето, цвикерата, ќе се пицне, женските просто свршуваа на ликот. Ебеше не вадеше.

Ја сваќам дека еволутивен развиток не може да се заобиџе. Тоа праисторијата вика алфа мажјаците кога ќе заминеле по лов за храна и проширување на територија. во селото останувале жените и децата и по некој недоквакан маж вајар, скулптор, врач, шаман.
Самата поставеност на подредени и потчинети е таква да жените ги дожувуваат таквите мажи како доминантни. Ќе пристигнел после неколку недели целиот загнасен, крв, пот, сосмрден меѓутоа нејзе ништо не и пречело тоа. Со душа го чекала врелиот кур кој ќе пенетрира во нејзината вагина правејќи и го 7-то дете со кое ќе се занимава додека овај се врати од следниот поход.

Добро се тоа, меѓутоа 12.000 години се поминати од тогаш. Си викаш нешто е сменето. Ништо не е сменето!

Денес ја видов една што се правеше многу јака цура која можеше вечно да бира во животот.

Што одбрала?

Се мажила за некој вработен во АРМ, набилдано бате со кец фризура. Со неа тегнеше три деца, две за рака, едно во кенгур. Пропадната спојлери кипат од страните. Проширена во колкови, газишта со еден збор - ТЕТКА!
Хормоните лом ја оштетиле. Едно да родиш од ментеши ќе те извади, не три да спукаш за 5 години. Се разбркуваше со тоа децата, нит кафе шема и се виде, нит излагање нит бутур.
Ги манијачам вечерва на FB, љубовта на нејзиниот живот сликан со машки друштва по кафански биртии и провинцијалски ракијади наречени куќни слави. Со пријателите на лов полегнати утепале дива свиња, шерувани "dnevna doza prosecnog srbende" мемиња, од ракавот му ѕирка тетоважа со знамето од Вергина, на профилна ставена рамка - Гоце е ИДЕНТИТЕТОТ.

Тоа е тој профил. Затоа колегата успеваше на љубовен план. Природа е тоа.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
147
Поени од реакции
263
Кајги....


Тоа беше меден месец кајги, тоа! Уште сум на седмо небо :angel: Мојот човек знае итекако добро :backa: Брак број 2, меден месец број 2, ко црно и бело различни! Си го сакам човеков и крај!

Туку зошто не сум се родила во Хрватска?! М?! Зошто мајка ми одлучила да дојде од прекрасниот Сплит во Скопје, будалче, ех да беше жива сега ќе и раскажував синоќа до сабајле како си поминав низ нејзините улици полни душа. Одсекогаш сакаше да ми раскажува за нејзиниот роден град, Знаш драга, Сплит има душа, мојата душа! Ја има мајко, сега ја има и мојата и неговата, ги оставивме на плочникот на кој секое утро пиевме кафе а навечер Аперол. Убав е и Скопје, да не се лажеме, да трчам низ плоштад до банка и да испијам кафе на скалите додека водата ме лади на грбот, ми ја уништува косата и одбројува часовникот. Ех живот, се под часовник распоредено! Туку отидов кај Стипе, таму во Сплит, му кажав дека сум ќерка на Карина и дека е на небото, дека до последен миг се сеќаваше на Стипе и Јелена, нејзините најродени, дека замина таму горе меѓу ангелите а не се помири со судбината. Ми дадоа куп фотографии, боже колку личам на неа, се сетија и они додека пиевме вишњовача под лозницата во дворот, со измешани чувства... Ќе одиме пак, еден ден, да ја видиме убавата Далмација, нивна, на мајка ми, да ме видат сите луѓе кои ја познавале Карина и да се смири таму горе меѓу облаците нејзиниот дух.

А тој, се трудеше максимално да ме пушти да тагувам, да плачам за мајка ми, за оние кои не сум ги запознала, за градот во кој сум се зачнала а никогаш не сум го видела. Го прифатија и тие, моите неродени баба и дедо, луѓето кои ја исчувале мајка ми од 3 години, а кој нема да ги прифати неговите длабоки сиви очи и топол лик, неговата силна и голема прегратка. Уф колку ми одговара неговата прегратка, како лежиште во кое совршено се вклопувам. Тој е мојот светилник во животот. Дома сме, се будиме еден покрај друг секој ден, заедно го планираме животот. Нашето мало семејство, со едно кутре, дете кое доаѓа и оди, душебрижници и пријатели, сакани и мрчатори...

Се вртам позади во мојата меморија, пред само 2 години бев сама, огорчена, се убивав од работа и не знаев зошто но ништо не беше како што имав планирано. Со еден пропаднат брак, многу изгубени пријателства, работа во подем, живот во пад... Во моментов ми се појавуваат оние брчки на челото од самата помисла, да беше тука ќе ги израмнеше со својата голема рака и ќе заборавев веднаш. Имам лаганини ден пред мене, не морам да мислам на тоа што било, што ќе биде, се што ќе ми излезе пред мене ќе прифатам и ќе се снајдам со тоа што имам, а имам, имам љубов на претек, подарена и за подарување. Денес треба да се насмевнам и да се припремам за вечера со пријатели, да облечам бела лелеава хаљина и да ја пуштам косата осветлена од сонцето, да се дотерам и да застанам покрај својот човек! Полесно не било никогаш!

Туку летово во септември го обожавам, наутро доволно студено да ме покрие во прегратка и да ме згрее, а преку ден доволно топло да облечам лелеава суќна и свилена блуза без ракави, како денес. Убав ден!
 
Член од
20 јули 2020
Мислења
948
Поени од реакции
5.408
На одмор од 20ти август по документ, со слободни денови фактички од 18ти, 13 работни денови плус 2 празника во тој период, плус 1 ден слободен после завршувањето на одморот ради смени... милион денови дома. Почнувам во петокот 1ва смена, сабота 3та, колегата со кого остварив минимален контакт во петокот - бегам од него пошо е убер досаден лик - во понеделникот пријавил температура и ми се јавуваат од работа да дремам дома до крајот на неделава.
Лапај си гага одмор уште малце хехе :gjavol:


 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
1.596
Поени од реакции
2.936
Пред 3-4 години отиде се пиша до 5 колено дека сите се Бугари, значи уназад 300 години пред Гоце, сеа чат пат копа ниви по Италија ама битно пиша статус дека и Гоце сме го продале на Бугарите... Па може и Гоце вадел Бугарски доументи да шета по Европа, тоа е...
 
На врв Bottom